BUITENLANDSCHE BERIGTEN. jl. nu kreeg P. ten huize van de ouders twist met den vader, waarbij hij dezen aangreep, sloeg, stompte en op den grond wierp. D. en zijn meisje gingen daarop huiswaarts en pakten hun goed in om vervolgens te zamen weer te vertrekken, met het doel om naar Pr nissen te gaan. Te Groningen vernamen zij evenwel, dat zij dan papieren moesten hebben en omdat zij deze niet hadden en naar goeden raad luisterden, zijn ze toen naar Leens teruggekeerd, zij naar haar ouders. Besch. ontkende de mishandeling, doch bekende met het meisje te zijn heengegaan, er evenwel bijvoegende dat zij hem was nageloopen en hij haar eerst nog aangeraden had niet mede te gaanmaar zij hem niet wilde verlaten. De adv.-gen. achtte de mishande ling, wettig en overtuigend bewezen en evenzoo de schaking. Wel was er geen geweld of bedrog gepleegdmaar hier gold het de schaking van een kind beneden de 16 jaren door iemand boven de 21 jarenstrafbaar gesteld bij art. 366 C. P. Z. E. G. A. requireerde daarom veroordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden tot 2 jaren. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 16 November a. s. Voor liet geregtshof te 's llertogenbosch werd Donderdag II. behandeld de zaak van F. Berger en J. P. Breuer, uit Simpelveld (Limburgl, beschul digd een groot aantal bankbi,letten der Nederlandsche Bank te hebben na gemaakt. Alle werktuigen en ingrediënten, gediend hebbende tol het ver vaardigen der billetten, waren aanwezig. Alle billet ten waren vervaardigd door middel van een photographiscli toestel. 14 getuigen werden gehoord, die de feiten voor het geheel of voor een gedeelte] bewezen. Na hel hooren van den eersten getuige, zijnde de commissaris van policie van der Grinten te Venlo, liet de president van het hof aan dien verdienstelijken ambtenaar lof wedervaren voor zijne belangrijke en gewigtige diensten, in deze zaak aan de justitie bewezen, te meer verdiend, daar de ontdekking van de ge- licele misdaadde werktuigen en de fabriekalsook het tot klaarheid bren gen der zaak, voor een groot deel aan zijne ijverige bemoeijingen te dan ken waren. Na het hooren der getuigen en der beschuldigden bekwam de adv.-generaal, mr. van Meeuwen, het woord. Na uiteenzetting der zaak requireerde hij cene tuchthuisstraf van 7 jaar voor den eersten en van 10 jaren voor den tweeden beschuldigde. M". Tilman en van Zinnicq Bergman verdedigden daarna de beschuldigden, waarna de uitspraak bepaald werd op den 16l,n Nov. aanst. Uit Zuid-Afrika wordt aan het Hhl., dd. 18 Oct. het volgende berigt: Burgerspost. een Transvaalsche grenspost, is op 30 September door duizend Kaders aangevallen, doch die aanval is met groot verlies voor de Kaders afgeslagen. Van de Transvalers werd een luitenant gevangen genomen en is één der manschappen gesneuveld. De Kaders hadden veel vee geroofd waarop zes hunner kralen door de manschap van Burgerspost is vernield. De troepen trekken voorwaarts tot bescherming van Lijdenburg. De grens- forlen zjjn voldoende tot beveiliging van het land. 'sGRAVENIIAGE, 13 November. Door Z. M. is aan S. van Creveld, te Botterdam, als blijk van goed-' keuring en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen aldaar op verschillende lijden, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der genie kolonel F. A. Vaillant, thans bevelhebber in de tweede militaire afdeeling; tot bevelhebber in de tweede militaire afdeeling, kolonel Holtzchue, thans inspecteur der genie. Naar men verneemt zou de 1' luitenant bij den staf der intanterie, F. E. X. A Abel, die, gelijk men weel, als chef van een derondcr-bureaux 'personeel en militaire zaken" bij bet departement van oorlog den kapitein van Tuerenhout heeft vervangen op zijn verzoek een eervol ontslag als officier aangevraagd en bekomen hebben en zou bij tot burgerlijk ambte naar (commies) bij gezegd departement benoemd worden. Volgens eenige buileulandsche bladen is de heer lleldewier, minister resident van Nederland te Konslantinopel. jl. Zaterdag door den Sultan van Turkye in audiëntie ontvangen ter overhandiging van zijne nieuwe geloofsbrieven. De eerste kamer heeft in hare zitting van lieden met algemcene stem men aangenomen het wets-onlwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de exploitatie-maatschappij. Tegen morgen ten 11 ure is de Indische begrooting aan de orde gesteld. Daarna zal de coöperatiewet in behande ling komen. De praeses van het Leidschc studenten-corps, de cere- en overige leden van het collegium, de ontbonden commissie voor den gecoslumeerden optogt bij gelegenheid van het 300-jarig beslaan der akademie, zoomede de voor zitters der onderscheidene faculteit» nnamen Zaturdag middag aan een diner deel, dat Z. K. II. prins Alexander te zijnen paleize ter eerc van het corps gaf, als blijk van waardering van bet even prachtig als kostbaar aanden ken, Z. K. II. aangeboden als eerc-vonrzilter van bovengenoemde commissie. Adv.-gen. Smits heeft in de lieden gehouden zitting van den Imogen raad zijne conclusie voorgedragen in liet cassatie beroep van W. S. de B. te Rotterdam, tegen een arrest van hel geregtshof te 'sGravcnhagc, waarbij hij is veroordeeld wegens het zonder vergunning oprigten en houden eener loterij van ecne waarde boven ƒ300. Die conclusie strekt tot vernietiging van liet arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend geregtshof, daar de ambtenaar van het openb. ministerie zich niet kon vereenigen met de beslissing in het veroordeelend vonnis in eersten aanleg gewezen, als zou in deze in den zin der wet eene loterij zijn aangelegd. Uitspraak 11 December. Ook werd behandeld het cassatieberoep van W. Zoeleman te Zuidland, die bij arrest van het geregtshof te 's Gravenhage van 28 September jl. tot 5 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegens moedwillige brandstichting. Bij eene uilvoerrige memorie aan den raad ingediend wordt tot toelichting van deze voorziening hoofdzakelijk gewezen op de onvoldoende beslissing door het hof genomen ten aanzien der beweerde krankzinnigheid van den reqni- rant, terwijl de steller der memorie van meening is dat omtrent het rap. port der deskundigen slechts oppervlakkig geoordeeld is, ofschoon eene meer bepaalde beslissing had moeten zijn genomen. Advocaat-generaal zal den 20»'"1 dezer conclusie nemen. Dezen morgen trad eene vrouw den boter- en kaaswinkel van den heer v. E. in de Raamstraat binnen en verwijderde zich met een vaaije boter, dat zij arglistig had weggenomen. Zij is echter niet lang in het be- zit van het gestolene geblevendaar zij kort na den diefstalin handen der politie viel. ÜISeELANB. LONDEN 12 November. De regering is met de Duitsche regering overeengekomen voor geit menhjke rekening een onderzeeschen telegraalkabel te leggen, zoo dentaal- schapijen, welke nu het onderzeesch telcgraphisch verkeer exploiteren, niet tot een verlaging van tarieven bereid zijn. Is men in den laatsten tijd krachtig opgetreden tegen het schrikbatend toenemen van spoorwegongelukken, door hooge schadeloosstellingen it eischen, en heeft men daardoor veel gewonnen, thans beginnen ook de spoorweg-beambten in te zien, dat zij met stilzwijgen niet verder komen. Tienduizend hunner hebben een adres aan de koninklijke spoorweg-cott- missie overhandigd en een tweede adres, ook door vele duizenden onto, teekend, wordt binnenkort verwacht. In dit schrijven wordt er op gewe zen dat volgens officiële opgaven in het jaar 1875 965 spoorwegbeambte! of arbeiders door ongelukken het leven verloren hebben en 3618 wonden hebben bekomen en verzoeken zij thans om wettelijke hulp. Uit het noord-oosten van Schotland wordt gemeld, dat daar de winter onverwacht en met groote strengheid is begonnen; de sneeuw viel er reet ter dikte van eenige duimen, terwijl er een hevige oostewind woei en bil sterk vroor. De chef van het Engelsche Roode Kruis in het Servische leger, bet parlementslid kolonel Lloyd Lindsay, is van het tooneel des oorlogs ter»;- gekeerd en heelt op een landbouwleest te Abingdon in een redevoering de Oostersche quaestie ter sprake gebragt. Volgens zijne meening waren dt 1 Serviërs de blinde werktuigen der Russen geweest en voor Ruslands belangt! bij duizendtallen opgeofferd. Hij kon tal van bewijzen aanvoeren, dat vele Russische officieren doodgeschoten waren door de Serviërs zeivendie zij met hun revolver dreigende in het gevecht wilde jagen. Engclands streven moest, zeide hij, het behoud des vredes zijn, en het zou dit doel niet beter kunnen bereiken dan door op beslisten toon te verklaren dat, zoodra de Russen de üonau mogten overschrijdenterstond Engelsche regimenten naar Turkije gezonden zouden worden. FBAKKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft in hare zitting van Donderdag de begrootingen voor marine en koloniën afgehandeld. Daarbij werd gesprok» over eene overeenkomst tusschen den minister van financien en de maat schappij welke het lucifersmonopolie bezit. Deze was gebleken het mono- i polie onder al te bezwarende voorwaarden te hebben aanvaard, immerslurt verbindtenissen niet te kunnen houden, en had een ni?uw contract voorge steld waardoor zij grootelijks zou zijn ontlast geworden. De begroolinp- commissie achtte het voorstel onaannemelijk, en thans deelde de minister van financiën mede, dat de maatschappij nieuwe voorstellen had aangekon digd. Na eenige discussie over de beteekenis van de uit te brengen stem, waarbij geconstateerd werddat de minister volkomen vrij zou blijven, werd dan ook met nagenoeg algemeene stemmen besloten, niet over te gaan lot de behandeling van de artikelen der thans aan de orde zijnde overeen komst. Bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken heelt de alge- vaardigde Proust betoogd, dat Frankrijks vertegenwoordigers in het buiten land niet voor hunne taak berekend en jegens de Fransche staatsinstellingen vijandig gezind zijn. De minister üecazes heelt zijne circulaire tijdens Je verkiezingen in herinnering gebragt en zijne gehechtheid aan de instellingen des lands aangetoondhij verdedigde de vertegenwoordigers in het buitenland tegen de ingebragte beschuldigingen en meende, dat eene verandering in het corps diplomatique na de verkiezingen van Februarij een slechten indruk in het buitenland gemaakt zou hebben. De begrooting van builenl. zaken is in haar geheel aangenomen. Bij de behandeling van hel derde hoofdstuk verlangde de afgevaardigde Madier Montjau namens de niet-kaiholieken vrijdenkers dat de bezoldiging van den gezant bij den Paus zou worden geschrapt, hetgeen met 377 tegen 93 stemmen verworpen werd. De redenen, waarom de regering de handhaving van hare legatie bj den Pans noodig acht, ontwikkelde de minister Drcazes in een redewier hoofdinhoud nederkomt op hel volgende: De pauselijke souvereiniteit *or- dert aller achting, en is tevens de troost en de toeverlaat van ilc meerder- beid der Franschcn. Hier zijn belangen in liet spel, die door de regering niet veronachtzaamd mogen worden; Frankrijk moet letten op alle vraag stukken waarin bij het concordaat is voorzien, alsmede op dezulke, dm betrekking hebben op de benoeming van bisschoppen, op het protectoraat, benevens de Christelijke instellingen in hel Oosten. De regering behoort bovendien, naast de andere katholieke mogendheden, in hel conclave ver tegenwoordigd te zijn. Een Fransch gezantschap bij het Vatikaau is dus onontbeerlijk, en het moet zoo georganiseerd wezen dal het Frankrijke» den Paus waardig is. Donderdag is hel regtsgeding wegens laster begonnen, door de gr»'1» de Montyo ingesteld tegen eenige dagbladen die een stuk openbaar maak ten volgens hetwelk de ex-keizerin Eugenie een onecht kind zou zijn- gedaagden waren niet verschenen en de behandeling der zaak is acht dagen uitgesteld.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2