BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. grootboek in te schrijven kapitaal, onder haar beheer, uit welks renten zouden worden voldaan de schoolgelden en boeken van leerlingen der hoo- gere burgerschool te 's Bosch en, zoo mogelijk, ook op andere plaatsen, wier ouders of voogden door die kosten worden bezwaard. Zij deed een beroep op de medewerking van allen in Nederlanddie het daar gegeven onderwijs op prijs stellen en vooral te 's Bosch wenscheiijk achten. Dat be roep is niet Ie vergeefs geweest. De loge heeft reeds 3820.75 ontvangen, waaronder /1000 van Z. K. 11. prins Frederik. De gewone zitting van de kamer van afgevaardigden in Luxemburg is Dingsdag II. door Z. li. 11. prins Hendrik geopend. In de openings-rede werd omtrent den toestand des lands een gunstig getuigenis afgelegd. De heer I.essel is tot voorzitter en de heer Pescatorc lot onder-voorzitter gekozen. 'sGRAVENHAGE, 10 November. De luit. ter zee le kl. jhr. C. C. van Wijck, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van het inslructievaartuig Tematewordt op non-activiteit gesteld; voorts worden geplaatst aan boord van de brik Zeehond: de luit. Ier zee le kl. A. de Bruyne, als le officier; de luitt. ter zee 2s kl. W. C. P. E. de Klopper, J. A. II. Beck en D. A. Mensert; de adelborsten le kl. 1. A. Borel en jlr. J. F. Coertzen de liock, en de officier van administratie 2e kl. J. G. Bebelaar; aan boord van hel schroefstoomscbip Leeuwarden, de luit. ter zee 2kl. A. A. Sweep, met intrekking zijner plaatsing aan boord van het schroef stoomscbip Zilveren Kruis, en de adelborst lc kl. G. P. Postbuma; eu aan boord van laatstgenoemden bodem, de adelborsten 1' kl. O. J. E. ba ron van Wassenaar Catwijck en G. J. Bttys; de 2' luit. bij het corps ma riniers C. M. E. R. C. von Bose, commanderende het detachement mariniers, ingescheept aan boord van het schroefstoomscbip Zilveren Kruis, wordt ter beschikking gesteld van den kommandanl van genoemd corps, en ver vangen door den l"1 luit. C. J. Visser; de ingenieur 2e kl. bij de marine G. Turk wordt geplaatst by 's rijks werf te Willemsoord. De student voor de militaire geneeskundige dienst der zeemagt J. G. Driessen is, op zijn verzoek, uit die betrekking ontslagen. Het gcregtshof te 's Gravenhage heeft lieden het vonnis der regtbank te Goes, waarbij de schipper M. B.te Campeuland, wegens koperdiefstal op een verlaten vaartuig tot een half jaar celstraf is veroordeeldvernietigd en den bekl. op grond van gebrek aan bewijs vrijgesproken. Ten criminele heeft het hof, na verdediging door mr. D. A. Pekelharing, een jaar gevan genisstraf opgelegd aan een schoenmaker uit Scheveningcn, die zich schuldig heelt gemaakt aan diefstal van een zakje met 10met behulp van bin- nenbraak. Omtrent de verrigtingen van de commissie voor den watersnood alhier wordt medegedeeld, dat de rekening van haar ontvangsten en uitgaven dezer dagen is opgenomen en gesloten. De geheele ontvangst bedroeg in geld f44659.09%, en in goederen; 159 pakken kleederen, 16 kisten brood en eenige andere levensmiddelen. Van de ingekomen gelden is 9792.20 besteed tot aankoop van kleederenligging en dekkingstukken en brood, j De kosten van adverlentiën bedroegen ƒ192 50; die voor het inpakken en verzenden van de goederen ƒ133.0214; kleine uitgaven ƒ15.80. Een bedrag van ƒ34525 57 werd aan de algemcene commissie te 's Herlogenboschaan gedeputeerde staten van Gelderland en aan verschillende commissiënin de overstroomde landstreken gevestigd, overgemaakt. iSËLGIE, De openbare verknoping van den zoölogischen tuin van Brussel, met al zjjn toebehooren, de dieren er onder begrepen, is aangekondigd. Bij de aankomst van een spoortrein van den Centraal te Charleroi, stapte eene vrouw over de rails en was op het punt door eene locomotief verrast te worden, toen zekere P. van den Brande, boodschapper, het ge vaar bemerkende, de vrouw van de baan wierp. De moedige man werd door de machine geraakt en ncêrgeworpen; doch door een bijzonder geluk, viel hij juist tusschen de beide rails, derwijze dat de geheele trein over hem heen reed, en toen men nog slechts een verminkt lijk meende op te nemenvond men van den Brande ongedeerd. ËütiËL.t Ni' 11. LONDEN9 November. 11. M. de koningin heeft aan de bemanning der Noord pool-schepen, de sliert en de Discover;/, hare bijzondere tevredenheid doen beluigen over hun moed en hun goed gedrag. Lord Salisbury, minister voor Indië, die Grool-Rrittannie zal vertegen woordigen bij de conferentie over de Ooslcrsche zaken, zal in het kabinet vervangen worden door den heer llicks Beach, thans minister voor Ierland. In een dagblad van Hyderabad worden de kosten opgegeven van de reis van prins Salar Yung, die in den afgcloopen zomer Parijs bezocht. Die kosten beloopen 4,377,000 frs. De hoogste rekening was die in het Grand- hotel, alwaar de prins zijn intrek nam, maar waarin hij ook, wegens een hem overgekomen ongeval, eene maand moest vertoeven en wel met een gevolg van 53 personen. Ook was de prins zeer kwistig met het uildeelen van geschenken, zelfs nog op de pakketboot, die hem naar Indië terug voerde. De kapitein ontving eene vorstelijke parure voor zijne vrouw. Volgens den correspondent van de Times zou de nalatenschap van kardinaal Antonelli 30 milliocn frs. bedragen; 10 milliocn er van moeten in Engeland of in Engclsche fondsen geplaatst zijn. F It ,t HfilJ H. De senaat heeft de nog onafgedane artikelen van het wets-onlwerp betreffen'e de lcgeradminislratie goedgekeurd. De aldeelingen hebben de commissie voor bet door de kamer aangenomen wels-ontwerp, betreffende het staken van de vervolgingen wegens medepligtigheid aan de Commune zamengesleld. Vijf leden daarvan behooren lot de regter-, vier tot de linkerzijde. -- Het wetsvoorstel-Laissaut, strekkende tot afschaffing van de instelling der eenjarige vrijwilligers en lol vermindering van den militairen diensttijd van vijf tol drie jaren, dat in Junij door de kamer werd verworpen, zal door genoemd lid op nieuw ingediend worden. Door een vijftigtal leden van den Parijschen gemeenteraad is bij dien raad een voorstel ingekomen om de wenschelijkheid uit lc spreken va n eene volledige amnestie. De directeur van de afdeeling //fraaije kunsten" heeft ter openbare ken. nis gebragtdat aanst. Zondag zal overgegaan worden tot het verkiezen van de leden der jury voor de algemeene tentoonstelling van 1878. Kiezer is ieder Fransch kunstenaar, die lid is van het Instituut of ridder van het Legioen van Eer is geworden wegens ée'n of meerdere kunstwerken, of eene medaille of prijs heeft behaald op een der tentoonstellingen van kunstvoort, brengselen te Parijs of die den //prix de Rome" heeft verworven. Een ernstig spoorwegongeluk had dezer dagen op de Oosterlijn bij het station Petit Croix nabij Belfort plaats gehad. Een locomotief, welke op een verkeerde lijn manoeuvreerde, reed tegen een aankomenden trein in, het geen een ontsporing ten gevolge had. De chef van den treinde trein- wachter en de machinist werden zwaar gewond. Een reiziger, de heir Prosper Levy, koopman te Parijs, was onmiddellijk een lijk. vier andw reizigers bekwamen ernstige verwondingen. !>VITSCHL1ND. Door den rijksdag is besloten, dat de ingestelde gercgtclijke vervolging tegen de sociaal-democratische afgevaardigden Hasselman, Geib en Vahlteick voor den loop dezer zitting zal worden geschorst. Naar men verneemt zal prins Bismarck waarschijnlijk tegen het midden dezer maand in de hoofdstad terugkeeren. Zijn toestand schijnt bevredigend te zijn, wat zijn gewone kwaal betreft; sedert geruimen tijd echter lp hij aan slapeloosheidzonder dal hiertegen een voldoend hulpmiddel is au le wenden. Volgens de Augsb. Allg. Zeit. verlaat de voormalige Duitsche ambassadeur te Parijs, de heer von Arnim, binnen weinige dagen Zwitserland. Hij begeeft zich van daar met zijn gansche gezin, hetwelk thans te Berlijn vertoeft, naar Engeland, alwaar hij zich metterwoon zal vestigen. De Nordd. Allg. Z. stelt nogmaals de vraag, of het wel.wenscheiijk is dat Duitschland aan de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878 deel neem Het blad zegt dat de haat tegen Pruissen in Frankrijk nog altijd blp voortduren. Als bewijs daarvan wordt het volgende aangehaald. Een indus trieel had aan een hem bekende firma te Parijs een voorwerp van niewt constructie toegezonden, dat in zijne fabriek was vervaardigd. Hierop ont ving hij eenige dagen later een antwoordhetwelk woordelijk aldus luidde z/Alle gevoel van betamelijkheid en schaamte moet bij u wel zijn uitgedoofd, dewijl gij. een Pruis, het druft wagen een voorwerp uwer nijvtthid aan te bieden. Meent gij welligt, dat men in Frankrijk zoo spoedig de heugenis heeft verloren aan de schromelijke wanbedrijven van allerlei aard, waaraan uwe landslieden zich bij ons hebben schuldig gemaakt? Is heli welligt onbekend, dat het vaderlandschgezinde hart van een Franscbmaa niets zoozeer haat en veracht als een Pruis? Weet gij niet, dal de Pruissen bij ons te lande hebben geroofd-en gebrand, dat zij onze vrouwen en kin deren hebben ontccrd en vermoord en dat zij dergelijke gruwelen hebben bedreven in alle steden en dorpen, welke zij zijn binnengedrongen? Hel verachting wijs ik uw aanbod van de hand en ik zal pogingen aanwenden, om anderen op gelijke wijze te doen handelen." De Duitsche //Schiller's Sliflung'', die ten doel heeft aan verdienstelijke Duitsche schrijvers en schrijfsters, alsook aan hunne achtergelaten naaste betrekkingen, bij ontoereikende middelen van beslaan, toelagen te verke nen, telt, na een 17-jarig beslaan, 24 afdeclingen, met een vermogen vu 1.348.000 mark. Sedert de oprigting tot 31 December 1874 is ondersteuning verleend aan 227 schrijvers, of hunne achtergelaten betrekkingen. De hoogste levenslange pensioenen bedragen tot nu toe 1500 mark 'sjaars. Deze worden genoten door twee schrijvers. Voorts zijn toegekend aan éét 1200, aan zes ieder 900 en aan twee ieder 600 mark 's jaars. TUK HIJ E. Men meldt uit Belgrado: Generaal Tschernajefï is alhieraangekomtt- Van Semendria kwam hij per stoombooten prins Milan wachtte liern aan de landingsplaats op. Bij hel aan wal stappenwerd de generaal ontvangt» met eenige juichkreten, welke echter voornamelijk door Russen werden aangeheven. Hij reed met den prins naar de Monak, waar hij diens gas' zal zijn, gedurende zijn kort verblijf alhier. -- Men wil weten dat Servië in zoover aan eene conferentie zal deel nemen dat de zending van een zoogenaamden raadgevenden vertegenwoor diger zal vergund worden. Zijne taak zou eenvoudig zijn de conferentie, zoo noodig, voor te lichten. Nu dc wapenstilstand is gesloten heeft de vorst van Montenegro M' grootste deel va» zijn leger huiswaarts gezonden; den landbouw baat# nu echter weinig, want bijna alle handen, die anders aan den veldarbeid bezig zijn, zijn den gebeelen zomer daaraan onttrokken geweest. Ik» ducht dan ook hongersnood, terwijl de typhus hevig heerschl. Uil Odessa zal dc vorst 9000 roebels ten geschenke ontvangen voor den aankoop van maïs. In een brief van dc Bosnische grenzen (door de C. medegedeeld) leest men: Welke houding de opstandelingen in Bosnië tegenover den wa penstilstand zullen aannemen, kan op dit oogenblik nog niet gezegd wor- den. Ztker is het, dal de militaire operation door dc opstandelingen jt||Sl in den laalsten lijd bijzonder ijverig zijn voortgezet. In den omtrek van Livno lebben zij de Turken uil verscheidene dorpen verdreven, in'"1 district Travnik een aantal plaatsen bezet, en ten deelc ook in de ascb p

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2