dat bij zijne ontmoeting van een agent hij het paard niet afgaf en later, toen hij merkte dat men hem in hel oog hield den bruin in den steek liet en het op een loopen zette, liet bleek uit hel getuigenverhoor dat het paard onmogelijk uil zich zeil uit de weide heeft kunnen komen, maar dat het er uit moet geleid zijn. Adv.-gen. mr. van Maanen wees op de onaan- neemlijkheid van de opgave van den besch. en eischte met het oog op diens vroegere veroordeeling eene tuchthuisstraf van 5 tot 13 jaren en 4 maanden. Mr. Wintgens Jr. verzocht de vrijspraak van den besch., daar, naar zijne meening, hel bewijs van s-huid ontbrak. Uitspraak Donderdag. Voorts heeft hel hoi wederspannig aan de wel verklaard N. H. de Graaf, laatst te Leiden woonachtig en thans voortvlugtig, beschuldigd van frauduleus bankroet, als zijnde hij na herhaalde dagvaarding niet voor het hof ver schenen. De arrond.-reglbank alhier behandelde heden de zaak van A. M. P., beklaagd van het als onderbaas bij den bouw der r. k kerk in de Park straat alhier niet in goeden staal hebben der steigers, door welke achte loosheid den 20e" Julij jl. een vreesselijk ongeluk plaats had, daar een zoo genaamde brugsteiger plotseling in elkander zakte, waardoor vijf der werk lieden min of meer ernstig zijn verwond. Een aantal getuigen, waaronder de verwonde werklieden, en als deskundige de inspecteur en de adjunct- inspecteur der bouw-policie werden gehoord. Uil dat verhoor bleek duidelijk dat de constructie van den steiger, waarop een lier was geplaatst voor het opliij- schen van materialen, onvoldoende was en dat de beklaagde de persoon is, die daarvoor moet worden verantwoordelijk gesteld. Dit was ook de meening van den subst.-ofliier van justitie, die een celstraf van minstens drie dagen en hoogstens een maand benevens eene boete van f8 requireerde. Dc be klaagde beriep zich ter zijner verdediging op de gewone wijze van stelling der steigers en meende dat ook nu de brugsteiger behoorlijk was gereed gemaakt. Hij onderwierp zich aan het oordeel der regtbauk. Uitspraak aanst. Donderdag. -- Hoewel de gemeenteraad verleden week eene som van 300,000 op de begrooting heelt gebragt voor de oprigting van een algemeen slagthuis, heeft hij zich toen echter eene bespreking voorbehouden van de zaak au fond. Het voorstel van burg. en welh. om in beginsel tot dc slichting te besluiten, met magliging die stichting voor te bereiden door de aanwijzing en het voorstel lot aankoop van een terrein voor dat doel, bood daartoe de gelegenheidmaar had tevens de hh. Fijnje. de Jonge en Iluygens bewogen om in verband hiermede te wijzen op het naauw verband lusschen de op rigting en het rioolstelsel. Op grond van hunne meening dat aan de be hoede van een goed rioolstelsel behoort te worden voldaan, hebben die raadsleden, den zamenliang van abattoir met dc riolering in hel licht stel lende. daarbij levens gevoegd een plan van riolering, i.i hoofdzaak hierop nederkomende dat, nevens het spoelrioolsteisel door den architect-directeur aanbevolen, de aOocr van faecaliën ook door bevordering van het fonnen- eu Liernurslelsel zal geschieden; voorts dal in verband met het rioolstelsel verschillende inspringende en voor de gezondheid nadeeljge grachten en sloolen zullen worden gedempt (juist llia.as werd daarop aangedrongen in een adres van bewoners van liet Spui. de Hout- en Turlmarkt), na oprig ting van het slagthuis alle slaglerijen in de gemeente zullen vervallen, met magtiging aan burg. en welh. personeel aan te stellen om de voorberei dende werkzaamheden te doen uitvoeren. Het verband scheen de meerder heid van den raad niet in te zien want de raad heelt zich met het twee ledig voorstel van burg. en welh. vereenigd, nadat daarover breedvoerig was van gedachten gewisseldwaarbij dc vraagof dc inrigling eene bron van inkomst voor de gemeente zal zijn, ontkennend werd beantwoord. RIHTKNMNDSCHR RERIGTEIN. K fë (i SE Ïj A V ÏS. LoNDEN 8 November. In beriglen uit Bombay wordt ook mededeeling gedaan van den inhoud van het adres door de Muzelmannen van Dombay en andere Britsch-Indische steden aan koningin Victoria gcrigt. De onderteekenaren van het adres hebben met leedwezen vernomen, dat sommige daarbij belanghebbende mo gendheden het op den ondergang van het Turksche rijk blijven toeleggen, de gebreken van hel bestuur der Porie in het ongunstigste licht stellen en de Turken van allerlei gruwelen beschuldigen. De adressanten betreuren bet zeer, dat een aantal der Christelijke onderdanen van koningin Victoria ten gevolge daarvan eene omkeering in de traditionele politiek van Engeland tegenover Turkije wenschen. Grootelijks belang stellende in al wat het Turksche rijk betreft, slaan de adressanten met veel bezorgdheid dc anti- Turksche beweging in Engeland gade. Zij beroepen zich op de oude vriend schap van Engeland voor Turkije en op het feil, dat de Sultan van Turkije het erkende geestelijk opperhoofd is van vele millioenen van de Indische onderdanen der koningin van Engeland. Zij wenden zich tot koningin Victoria met het verzoek, dat Engeland aan de politiek van vriendschap en onzijdigheid jegens de Porie getrouw moge blijven en zich niet aansluite aan pogingen, die verzwakking of verbrokkeling van liet Ottomanische rijk zouden kunnen ten gevolge hebben. De adressanten zijn er van overtuigd, dat zij. dit verzoek aan de keizerin van Indië rigtende. spreken uit naam van de geheele Mohammedaansche bevolking van Britsch-Indië. - Er zijn beriglen ontvangen omtrent het verongelukken eener Ameri- kaanschc walvisch-vloot nabij de Behring-straat. Volgens de mededeelingen van de over land ontsnapte manschappen, lag deze vloot in Augustus jl. nabij kaap Barrowden noord westelijken uithoek van Alaska. Reeds vóór het bereiken van die Kaap was een der schepen door het ijs verbrijzeld. In de tweede helft der maand dreef een sterke noordoostenwind ontzagge lijke ijsbergen tegen Amerika's noordkust aan, zoodat de schepen, niet snel genoeg kunnende ontvlugten, geheel beklemd raakten lusschen de vlottende massa's, zonder mogelijkheid om zich los te werken. Daarna kwam een zuidwestenwind, die ijsbergen en schepen zamen van de kust afstuwde, het noorden in. Met wanhopige inspanning slaagden eenige manschappen er in, juist nog voor het te laat was. van dc schepen af te komen aan den wal. Zij zagen de magleloos tusschen het ijs beklemde vaartuigen, met allen die er nog op waren, snel noordoostwaarts wegdrijven. Op de red ding der opvarendenGO man is weinig hoop. Volgens berigl uit New-York hebben bij de verkiezingen de democra ten de meerderheid verkregen in Alabama. Arkansas. Delaware. Georgië, Kentucky, Louisiana, Maryland, Missouri. Nieuw-JerseyOregon, Tennessee, Virginia, Connecticut, Indiana. Mississippi en Noord-Carolina. De republi keinen - zijn overwinnaars in Colorado, Illinois, Iowa, Kansas, Maine, Mas- sachusetls, Michigan, Minnesota, Nebraska, Nevada, Ohio, Pennsylvania, Rhode-Island, Zuid-Carolina Vermont. Bij een fakkeloplogt door de democraten le Cincinnati zijn de deelnemers met steenworpen begroet, hetgeen aanleiding gaf tot een gevecht, waarbij een blanke door een neger werd doodgeschoten, welke laatste in hechtenis genomen is. De menigte, weike, rondom het policiekanloor zamengeschoold, de lynchwet op hem wilde toepassen, werd uiteengejaagd. Uil Philadelphia meldt dc Times, dat er schikkingen gemaakt zijn' om de tentoonstelling in het hoofdgebouw voor industrie na 10 dezer voort le zeilen door eene maatschappij, waartoe ook de hoofdbestuurders der ten toonstelling belmoren In een ander gebouw zal voorts een Pcnnsylvaansch museum worden geopend, waaraan de hertog van Richmond een gedeelte van zijne zich thans le Philadelphia bevindende verzameling geschonken heeft. Ook onderhandelt men over het lecnen van dc voorwerpen uit Britsch-Indië aan dit museum. F B X U B IJ H. De commissie van den senaat voor de begrooting heeft dc mededeeling ontvangen van den minister van financiën, dat de ministerraad zich bezig heeft gehouden met de vraag, of de senaat het regt heeft den door de kamer van afgevaardigden geschraptcn post voor dc aalmoezeniers bij het leger weer op de begrooting le brengen. De minisleraad heeft die vraag in bevestigenden zin beantwoord, en alzoo heeft hel kabinet het daardoor ver- eischte crediet weer voorgedragen, zoomede het crediet voor de theologische faculteit te Rouaan, dat insgelijks door de kamer was verworpen. Bij de behandeling der begrooting voor marine is in de kamer van afgevaardigden de quaeslie der aalmoezeniers weder Ier sprake gekomen. De minister had voorgesteld de 50 aalmoezeniers bij de zeeinagt te behou den, van welke 22 te water en de overige te land zouden werkzaam zijn. De commissie had voorgesteld het geheele aantal op 24 te brengen, waar van 1G te water zouden dienst doen. De kauier heeft zich met hel voorstel der commissi' vereenigd, op grond dat 24 aalmoezeniers ten behoeve der vloot geacht kunnen worden aan de godsdienstige behoeften ruimschoots te voldoen. Op den spoorweg lusschen Rijssel en Comines, is Zondag avond ee» vreeselijk ongeluk gebeurd. Een éénspans-rijtuig, waarin 9 personen, man nen, vrouwen en kinderen, waaronder een van twee maanden, reed, daar de slagboom open stond, den weg over, doch naauwelijks was men op de rails, ol hel rijtuig werd door den trein van Rijssel overreden en met het paard verbrijzeld. De lieden, die op de angstkreten met lantaarns toescho ten vonden vier verminkte, verpletterde lijken van een man en drie vrou wen. Aan de borst van eene dezer laatsten lag hel kleine kinddat gee- ïierlei kwetsuur ontvangen had maar aan de ondergane schokken tegen middernacht bezweek. Tweehonderd meters verder vond men nog een onkenbaar geworden manslijk. Twee jonge meisjes, op een aanmerkelijke» afstand weggeslingerdwaren er met ernstige kneuzingen afgekomen. Ee» 15-jarige knaap, voorop in het rijtuig gezeten, was geheel ongedeerd ge bleven. liet onheil is te wijten aan de nalatigheid van den wachter, die te laat uil eene kroeg kwam aanloopen. Volgens beriglen uit Alexandrië hebben aldaar en te Caïro eenige manifestatiën plaats gehad, naar aanleiding van het verzet van den Khedive tegen het vonnis, dat een zijner pachthoeven treft. Ook bij de reglbanken zijn eenige demonstratiën gemaakt, doch over het geheel van weinig belang. De Engelsch-Eransche financiële plannen zijn te Alexandrië gunstig opge nomen. ITALIË. De hertogin van Aosta, schoondochter van koning Victor Emanuel, is tc Rome overleden. Maria Victoria Charlotta Henrietta Johanna, dochter van prins del Pozzo della Giterna, was geboren 9 Augustus 1847, en be reikte dus den ouderdom van nog geen dertig jaar. Sedert 30 Mei 186/ was zij gehuwd met Amadeus Ferdinand Maria, hertog van Aosta, en va» 4 December 1870 tot 11 Februarij 1873 waren zij koning en koningin van Spanje. Betreffende het overlijden van kardinaal Antonelli verneemt men dat hij Zaturdag nog den nieuwen Fransclien gezant, baron Baude, ontvangen en Zondag den Paus bezocht heeft, om hem opgave te doen van de sommen, door de Spaansclie bedevaartgangers gestort. Plotseling kreeg hij toen rat hevigen aanval van de kwaal, waaraan hij reeds jaren geleden had, 6e jicht, en wel in dc borst, zoodat hij naar zijne kamer moest worden ge- dragen. Even vóór zijnen dood liet hij om 's Pausen zegen vragen en vergiffenis voor al de misslagen, welke hij gedurende zijn veeljarig bestuur kon hebben begaan. TURKIJE. Le Nord meldt het volgende: Het gerucht, dat van het plan eene' conferentie is afgezien, is van grond ontbloot Rusland dringt bijzonder" op aandat de beraadslagingen tusschen dc vertcgenw oordigers der zes mogendhedenop den grondslag der Engelsche voorstellenspoedig te stanlinopel een aanvang zullen nemen. Het noodigdc de vijf andere groon mogcudludeii Hit instruction te zenden aan hare vertegenwoordigers bij

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2