PEl\ TELEGRAAF. In eene gisteren avond gehouden bijeenkomst van industriëlen enz. is door den voorzitter der sub-commissie alhier voor de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid in 1877 te Amsterdam te houden medegedeeld dat de poging, welke de commissie had beproefd om van de leden van het vorstelijk huis kunstvoorwerpen tot opluistering der tentoonstelling te ont vangen. wat Z. M. den koning betreft, met een gunstigen uitslag was be kroond. vermits het Z. M. behaagd heeft op het verzoek der sub-commissie te doen antwoorden, dal Z. M. gaarne bereid is de expositie met verschil lende kunstvoorwerpen op te luisteren en dat Z. M. binnen kort eene specifieke lijst zou doen geworden van de kunstvoortbrengselen, die in Hd. bezit zijn. BIHTENLAINDSCHE ÜKBIGTKN. BELGIË. Onder voorzitting des konings heelt het Belgische comité der interna tionale vereeniging, welke op initiatief des konings onlangs werd gesticht en zich ten doel stelt de afschaffing van den slavenhandel en het organi seren van ontdekkingsreizen in Midden Afrika, ten paleize eene bijeenkomst gehouden. Tot voorzitter van het Belgische comité werd gekozen de graaf van Vlaanderen, tot onder-voorzitters baron d'Anethan en Hubert Dolez, ministers van staat. De algemeene statuten, op verzoek des konings door sir Bartle Frère, dr. Nachtigall en den heer de Quatrefages opgesteld, wer den door de vergadering goedgekeurd. Den 4d"> November is op hel stadhuis te Antwerpen een gedenksteen geplaatst ter herinnering aan de zoogenaamde Spaansche furie, toen juist drie eeuwen geleden. Op dien steen staal, in hel Fransch. het volgende opschrift: "Den 4deQ November 157C, onder de regering van Philips 11, wierp zich het Spaansche garnizoen der citadel, geholpen door andere troepen in Spaansche dienst, en door eenige verraders, zonder de minste uitdaging van den kant der bevolking op de s'ad Antwerpen; het leverde haar over, na een krachtige verdediging der burgerij, gedurende vele dagen, am plundering en moord; het Verbrandde hel stadhuis en ook het grootste deel der stad, en vermoordde meer dan 10000 inwoners, waaronder den sellout van Varnick, den burgemeester Jan van der Meerenden schepen Jan van de Wcrve, Gérard des Pommeraulx, en Nicolaas van Bouchont. liet volk en later de geschiedenis hebben aan deze gruwelen den naam van de Spaansche furie gegeven. Op last van den gemeenteraad is deze steen hier geplaatst den 4,ll° November 1876." In de fabriek van dekzeilen van den lieer Fauville, te kaken, is de ketel der stoommachin» gesprongen en lot op eenen alslaud van 42 meters weggeworpen. Een werkman werd gedood twee andere werklieden be kwamen wonden. lu de wapenfabrieken te Luik heerscht eene groote bedrijvigheid. Er zjjn groote bestellingenvooral wat betreft geschut, door Rusland gedaan. K Si' E I. A Hf B. LONDEN, 7 Novcmher. Onlangs had men de tijding ontvangen dat de bemanning van het En- eelsche schip San Rafael op een eilandje nabij Vuurland jammerlijk van honger omgekomen was. Door het depart, van koloniën zijn nadere bijzon derheden omtrent dit geval openbaar gemaakt, liet Hoste-eiland is een barre rots, door een diepe zee-engte van Vuurland's westkust gescheiden. Op dit eilandje ontdekte, in February jl.een Vuiirlauder een uitgespannen lap zeildoek. Hij durfde alleen niet gaan onderzoeken wat dit Ie bctee- kenen had; hij besloot met makkers te gaan zien, doch kon eerst na drie weken terugkeeren. Toen vonden de wilden onder liet zeil twee stervende Engelschen en zeven lijken. De wilden deden wat zij konden om hulp Ie verleenen; zij slaken een vuur aan en braadden een vogel. Doch het was te laat. De twee geheel uitgeputte schipbreukelingen konden of wilden niet meer vervoerd worden, en bezweken kort daarna. De Vuurlanders vertrok ken met hun kano's en weken lang lagen de negen lijken onbegraven op de barre rots. liet waren de lijken van den gezagvoerder, zijne vrouw en zeven manschappen van het verongelukte schip. Uit gevonden aanteekenin- gen van den kapitein blijkt, dat de ongelukkigen tusschen de veertig en vijftig dagen op de rots hebben doorgebragt, alvorens de langzame dood een eind maakte aan huil lijden door koude en honger. Zij hadden eenigen mondkost, doch deze kan hun slechts korten lijd gestrekt hebben. Hunne eenige dekking tegen het ruwe klimaat moet de lap zeildoek geweest zijn. Daily News heeft van zijn correspondent op Madera wederom een herigt onlvaugen over de zaken in de Transvaalsche republiek, dat weinig vertrouwen schijnt te verdienen. Secocoeni had een fort, dat door president Burgers was opgerigl, aangevallen, den bevelvoerenden officier gevangenge nomen en 48 stuks vee buil gemaakt. Het berigt over de gruwelen door Schlickman gepleegd was bevestigd. FBAKkRIJH. In den senaat wordt thans behandeld het ontwerp van wet betreffende de militaire administratie; de kamer van afgevaardigden beraadslaagt over het budget voor liet dep. van marine. De kamer heeft de verkiezing van den Bonapariist Tron goedgekeurd. Te Marseille hebben de verkiezingen voor den nieuwen gemeenteraad plaals gehad. De candidal en van de uiterste republikeinen zijn gekozen. In de haven van Marseille is de iloses If illiamson, een Amerikaansch schip van 600 toil, met petroleum geladen, verbrand. Gelukkig lag het vaartuig van de andere schepen verwijderd. DlllTSGIILAN I». Volgens de Berlijnsclie Tribune zal de heer Stolt, hekend door zijne vliegmachine, niet «vliegen", maar misschien «vlieden". Hel eerste zal de poücie hem verbieden, en het laatste, zich uit de voeten maken, zal de policie hem niet bele'ten. Toen hel bleek dat hij niet bij magte was een duidelijke verklaring van het zamenslel zijner machine te geven, en hij de vooruitbetaling vorderde van vrij aanzienlijke geldsommenwerd er onder zoek naar zijn persoon te Londen gedaan. De ingewonnen berigten luidden niet gunstig. Er bleek uit, dat Stolt geenzins de uitvinder, maar slechts de nabootser is eener, reeds verscheidene jaren geleden door de Groof uit Brugge vervaardigde vliegmachine. De Groof heelt daarmede destijds op ellendige wijze het leven verloren. SPANJK Naar men uit Madrid meldt is de aandacht der regering thans geves tigd op het feit dat aldaar bank-instellingen bestaan, die geldsommen in deposito aannemen tegen 30 pCt. per maand. Een dagblad verzekert dat de toeloop naar die banken zoo groot is, dat er personen zijn die al wat zij kunnen naar den lombard brengen om geld te storten bij de banken en dat dit op zoo groote schaal plaats heeft, dat de stedelijke bank van lee ning zich verpligt heeft gezien, den renletax van 6 tot 8 pCt. te verhoogen, Er zijn dagenwaarop de in een der bedoelde banken gedeponeerde gelden lot een bedrag van 400,000 pesetas klimmen. De berigten uit de Baskische provinciën zij i niet gunstig. De gisting is aldaar zoo groot dat men voor een opstand vreest. TIIRK IJ E. In een schrijven uit Konstanlinopel, door de Köln. Zeit. medegedeeld, wordt het bevestigd dal de Sultan een cigcnliandigen brief aan den keizer van Rusland heeft geschreven. Wel hebben ook de overige monarchen een brief des Sultans met. de ofliciële kennisgeving zijner troonsbestijging ont vangen, maar die. welke naar Livadia is verzonden, onderscheidt zich zoo wel door vorm als inhoud aanmerkelijk van de overige. De brief is bijna een smeekschrift, zet de treurige omstandigheden uiteen, waaronder Abdul- llamid den troon bestegen heeft, en spreekt des Sultans grootste vertrouwen in de welwillendheid van den Czaar uit. Generaal Tschernajeff heelt de Russische officieren in het Servische leger aangemaand trouw op hunnen post te zijn bjj het eindigen van den wapenstilstand. Bij gelegenheid dat die officieren zich voor zijn verblijf ver zameld hadden, zeide hij dat het eerste bedrijl van het drama was afge speeld; dat hij niet wist of de Serviërs den oorlog zouden voortzetten, maar van de Russische officieren op hun eerewoord verlangde, dal zij, bij hel eindigen van den wapenstilstand, weder op hunne posten zouden zijn. Deze belofte werd gegeven. Daarop hernam de generaal: Ik heb uw eere woord en te bekwamer lijd zullen wij weder te zamen komen. Vergeet liet, dat gij de pion uiers zijl der Slavische zaak. Servië hief de banier om hoog, overtuigd van het heilig regt dier zaak en vertrouwde op den edel- moedigen steun van het maglige Rusland, liet Servische leger was, loeit ik hier kwam, niet dan een hoop landbouwers, liet had geene wapenen en geen organisatie en geen de minste ervaring van de hcdendaagsche wijze van oorlogvoeren, want Servië heeft een halve eeuw vrede gehad. Niette genstaande al deze nadeelen hield het zich twee maanden staande, maar menschelijke krachten hebben hare grenzen. In hun grooten nood zagen de Serviërs uit naar hulp van Rusland en die kwam iu uwe personen, Maar gij waart niet talrijk. Er waren maar tweeduizend vrijwilligers. Deze tweeduizend hielpen mij de worsteling nog twee maanden voortzetten, maar de taak, die altijd zwaar was geweest, werd nu onmogelijk. Ik weet, dat velen uwer het Servische leger beschuldigen van niet de ver- eischle militaire hoedanigheden te hebben, maar ik bid u, niet te vergelen, dal op dit kleine land het geheele gewigt kwam van handhaving der Sla vische zaak. De Serviers zijn slechts bezweken voor overstelpende over- magl. Een derde gedeelte van hun land is verwoest en te gronde gerigt en dan wordt het moeijelijk weerstand te bieden aan de wanhoop, wanneer men geen ontzet-naderen ziet. Ik verwacht en geloof, dat van dit oogen- blik af niemand uwer weer zich minachtend zal uitlaten over het Servi sche leger. WEENEN, 7 November. Aan de Pol. Corr. wordt uit Konsfantinopel gemeld: Gisteren stelden de ambassadeurs gezamenlijk de instructiën vast voor de heden vertrekkende commissarissen, welke belast zijn met de vaststelling der demarcatie-lijn. In hel feit dat overeenstemming beslaat omtrent deze insructiën, ligt de waarborg dat de quaestie der demarcatie lijn geen verdere moeijelijkheden zal opleveren. Betreflende de plaals der conferentie schijnen Rusland en Turkije er groot gewigt aan te hechten dat de vredesquaestie niet op eene conferentie der ambassadeurs te Konstanli- nopel behandeld worde, terwijl de andere mogendheden genegen zijn Kon- stantinopel als plaats van bijeenkomst der conferentie aan te wijzen. LONDEN, 7 November. De internationale financiële commissie heelt ge protesteerd tegen de kleine stortingen die gedaan werden en heeft verlangd, dat de internationale regtbanken (in Egypte) beslag zouden leggen op de oogsten en op de spoorwegen. Ten gevolge van hare aanvragen, heeft de commissie sedert Zondag jl. 180,000 A' ontvangen. ROME, 7 November. Kardinaal Dechamps is aangekomen. De gezond heidstoestand van kardinaal l'atrizi is verbeterd. St. PETERSBURG, 7 November. De Golos meldt dat de keizer en de keizerin heden van Livadia vertrekken en den 15" of 16en te Zarskoje-Selo zullen aankomen. Prins Orlow, de Russische gezant te Parijs, is gisteren van daar naar Moskou vertrokkenom gedurende 's keizers afwezigheid m die stad zich daar te bevinden. MOSKOU, 6 November. Proces Strousberg. Ook tegen Boriosowskyeischt het openbaar ministerie straf. Het vonnis zal den 14e° November worden uitgesproken. NEW-YORK, 7 November. De beurs is heden gesloten wegens de ver kiezing van den president. Het aantal opkomende slemgercgtigden is groot. NEW-YORK, 7 November, 's avonds 8% uur. Blijkens de eerste berigt®11

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2