IEI®8€1E COURANT. DONDERDAG 9 NOVEMBER 1870. iY< 205. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. l)r prijs tiet Courant is per vierendeel /aars ƒ3.— franco p. p. t 3.50, met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, fianco p.p. f 3."5. Uet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 'i jaaribuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomnters der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. STADS BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, die ge vaar. schade of hinder veroorzaken Brengen bij deze ter algemcene kennis, dat door hen verdunning is ver leend aan W II. Den DorpEn en zijne rechtverkrijgenden, tot hel oprichten san eene smederij in het perceel aan de Kloksleeg n°. 11 alhier. Bn geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidschu Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 November 1876. E. KIST, Secretaris. BINNEN LANDSCHE BEBIGTEN. LEIDEN. 8 November. Bij kon. besluit van 5 Nov. jl. is tot 2,n luitenant bij de dienstd. schut terij alhier benoemd B. M. Rahlmann. - In de Staatscourant is opgenomen bel kon. besluit betrekkelijk bet overmaken van gelden door middel van postwissels liissclien Nederland, ter eenc, en Frankrijk en Algerië, ter andere zjjde. Dit besluit treedt iu wer king den l'1"1 December aaust - Bij de gisteren gehouden acte-examens voor liet middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde, zijn toegelaten de bh.: W. J. Bonte, van Zalt-Bom- mcl. voor staathuishoudkunde; en H. T. van Hees, van Amsterdam, voor boekhouden. Afgewezen werd 1 candidaat voor boekhouden cu 1 voor En- gelsche taal- en letterkunde. 1 voor boekhouden was niet opgekomen. - Door bel bestuur van de Nederlandsche juristen-verceniging is bekend gemaakt, dat ter behandeling op de algemcene vergadering te I.ceuwarden zijn gekozen de volgende onderwerpen: I. Naar welk hoofdbeginsel heeft ie staat de regten van schrijvers en kunstenaars op de vruchten van hun arbeid le regelen? II. Vorderen de wettelijke bepalingen over het lot stand komen der koopovereenkomst aanvulling voor handelszaken? III. Van welke beginselen moet de wetgever uitgaan bij de aanwijzing der misdrijven, die niet dan op klagte vervolgbaar zijn? Den 25'""1 November aanst zal te Nieuwe Diep aan boord van het stoomschip Prins van Oranje overgaan een detachement sterk 183 militai ren, waaronder 8 onderofficieren. Het bevel over dit detachement is opge dragen aan den majoor der artillerie F. J. A. van ZijII de Jong. - Voor de arrond.-regtbank le Arnhem stond dezer dagen teregt een 13-jarige jongen uil Elspeet, beklaagd van tnoedwilligcn doodslag, door iemand beneden den ouderdom van 16 jaar met oordcel des onderscheids gepleegd. Zijn jeugdige leeftijd alleen had ten gevolge dat hij niet voor de criminele kamer van het geregtshof, maar voor de correctionele kamer der regtbank teregtstond. Uit de verklaringen van getuigen en de volledige be kentenis des beklaagden bleek, dal deze op een Zondag avond in October had gevochten met een kameraad, meer op aanhitsing van anderen, dan uit kwaadaardigheid. Het gevecht werd eerst geleverd met de respective labaksdoozenmaar toen die van den beklaagde hem uit de hand was ge slagen. trok hij, daar hij ontwapend was en uit valsche schaamte voor de omstanders de vlugt niet wilde nemen, zijn mes, waarmede hij zijne tegen partij een steek in den buik gaf. De gewonde zeeg ineen, onder den uit roep: »o God, nu steekt hij mij", en bezweek negen uur later. De substi tuut-officier van justitie betreurde het levendig, dat een zoo jeugdige knaap wegens zulk een zwaar misdrijf teregtstond. Hij trok te velde tegen de verderfelijke gewoonte, welke op de Veluwe beslaat, om bij iedere gelegen heid dadelijk het mes te trekken. Dat de beklaagde met oordeel des onder- Scheids had gehandeld, was volgens hem niet aan twijfel onderhevig. De «iscli strekte lol veroordceling van den beklaagde, om gedurende 6 jaar in een verbeterhuis te worden opgesloten. De heer mr. van Gelein Vitringa trad als verdediger op. De uitspraak is bepaald op Zalurdag aanst. - Zalurdag avond heeft men den opzigler van hel landgoed Biljoen, die van de jagt terugkeerde, op een bank in hel Beekhuizcr bosch dood gevonden. Te Ambt Almelo is een jongenije van 10 jaren overleden ten gevolge van liet misbruik van sterken drank, hetwelk men hem op een bruiloft had toegediend. Hoewel men de hulp van twee geneeshecren had ingeroe pen mogt liet niet gelukken hem in het leven te behouden. Voor hel geregtshof te 's llcrtogenbosch zullen morgen teregt slaan F. Berger en J. P. Brcuer, beiden wonende te Simpelveld (Limburg), be schuldigd van 175 hankbilletten der Nederlandsche bank te hebben nage maakt en gedeeltelijk uitgegeven; die billet ten waren groot ƒ25, ƒ40, ƒ60, ƒ100 en ƒ200, tol een bedrag van ƒ10600. Behalve deze, zijn er nog ten huize van eerstgenoemde voor een zeer aanzienlijk bedrag van andere nog niet afgewerkte Nederlandsche en Duitsche hankbilletten, Prttissische bank- l| noten enz. enz. gevonden en in beslag genomen. Uit Boxmeer meldt men aan de A. C.: Zekere \V. K. alhier is ge vankelijk naar 's Ilertogenbosch overgebragt. Hij is beschuldigd eene wollen deken le hebben ontvreemd uit de gevangenis, waarin hij 6 dagen heeft moeten doorbrengen. Het schijnt dat hij bjj het verlaten der gevangenis de deken, om zijn lijl gewonden, meegenomen heeft. Misschien heeft hij in zijn eng verblijf de deken, die hem zulk een goede dienst bewees, zoo lief gekregen, dat hij van haar niet scheiden kon, of misschien ook is hem het verblijf lusschen de enge wanden lief geworden, en moest hem de deken een middel zijn om hem daar weer spoedig terug te brengen. Dezer dagen heeft P. Wcsdorp, gemeente veldwachter en onbezoldigd rijks-veldwachter te Ooslburg, van den burgemeester dier gemeente ten ge schenke gekregen een zeer fraaije revolver, als een bewijs van tevredenheid over zijn beleidvol gedrag, op den lld''n October jl aldaar aan den dag ge legd bij de gevangenneming van den zeer beruchten Izaak Timmermanop het oogenblik dat deze nog in hevige opgewondenheid of overspanning ver keerde over den gruwclijken moord, weinig tijds te voren door hem op zijne huisvrouw gepleegd. Berigtcn van de Kaapstad, van 10 Oct., door het übl. ontvangen, bevatten o. a. het volgende: De aandacht blijft hier nog genoegzaam uit sluitend op de Transvaalsche aangelegenheden gevestigd, en zij maken nog steeds het onderwerp van de beschouwingen onzer dagbladen uit. Over het geheel begint men de juiste tocdragt van zaken beter in te zien. ofschoon het nog altijd niet aan onware voorstellingen en verdachtmaking van de regering in de Transvaal ontbreekt. De tijdingen uit de Transvaal van het laatst van September zijn belangrijk. Vooreerst wordt daarin gemeld, dat het geschil mei Cctywayo, het magtig opperhoofd der Zoeloes, door middel van scheidsregters zou worden vereffend. YVelligt dat deze omstandigheid er toe heeft bijgedragendat Sccocoenidie op den inval der Zoeloes gehoopt had en door de Transvalers in zijn hoofdplaats ingesloten blijft, pogingen heeft aangewend om vrede Ie erlangen. Hij is in die zucht zeker verstrekt na de nederlaag, die hij van de zijde van liet Olifantsfort geleden heeft. Hij moet bepaaldelijk om den vrede hebben gevraagd, doch naar den pre sident zijn verwezen. Blijkens de Folksstém is de volksraad aldaar den27sten Scj t. uiteengegaan. Die vergadering heeft geweigerd het punt van de con federatie in overweging te nemen. De belasting ten behoeve van het corps vrijwilligers is goedgekeurd. Ook des presidents resolution nopens de spoor wegen zijn aangenomen, echter met alkeuring, wegens het geheim houden dat er slechts voor 90000 was ingeschrevenin plaats van voor 300.000 liet onderzoek nopens het gebeurde met liet commando te velde was geslo ten; getuigen iu comité hadden Prinsloo aangewezen als de oorzaak van de ongeregeldheden en van het lerngkeeren van het commando. Men verhaalt dat president Burgers voornemens is zelf aan de Zoeloe-grens te gaan, ten einde met het opperhoofd een mondgesprek te houden en de regeling der grenzen le bevorderen. 'sGRAVENHAGE8 November. Door Z. M. zijn benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Oosl-Indië, lot officier van gezondheid 2C kl., de studen ten voor genoemde dienst (artsen) I'. Adriani en C. C. II. Munling, en hij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagl in Nedcrl. Indië, tot officier van gezondheid 2C kl., de hh. dr. J. R. Doefl, arls, en dr. J. 11. Blazck, civiel geneesheer. De minister van binnenlandschc zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verlecuen. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. In die zitting werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken en zijn de afdeclingen op nieuw samengesteld.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1