LEIiSCIE COURANT. 1870. V 263. DINGSDAG 7 NOVE\!HER. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel iaars ƒ3.franco p. p, f 3.50, mat het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. f 3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jjaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. BINN EN LA N DSCIIE BE iUG TE N. voor bock- boekhonden en 1 voor boeklioiideu was niet LEIDEN. 6 November. Voor de levering van fourrages ten behoeve van de troepen voor den lijd van een jaar, ingaande 1" November jl.zijn met de volgende aanne mers contracten gesloten, als voor de garnizoenen te: Amersfoort, met H. Gerritsen, aldaar; Amsterdam, H. van Dromen, aldaar: Arnhem, J. B. Eeijers Jr.aldaar; Bergen op Zoom, C. G. van Dixhoorn, A. A. van Mans- feld, P- J- de Koker, aldaar; Breda, W. Hoogendijkaldaar; Deventer, H. r, lloetink, te Zutphen; 's Gravenhage, A. G. lluyskes, te Hedel; Haar lem, 11- van Veen, aldaar; 'sBosch, G. J. van Erp, te Rosmalen; Leiden, W. Hoogendijk, te Breda; Roermond, C. Dahmen, aldaar; Utrecht, II. de Gaart, aldaar; Venlo, II. Rassaert, te Roermond; Zutphen, II. N. Roe link, aldaar. - Bij de Zaturdag gehouden acte-examens voor hot middelbaar onderwijs, afiloeling letterkunde, zjjn toegelaten, de hh. A. Jansen, van 's llertogcii- kosch, voor aardrijkskunde; J. C. T. Reelp, van Amsterdam houden. Afgewezen: 1 voor geschiedenis, 1 voor Frausche taal- en letterkunde; 1 candidaat voor opgekomen. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs te Delft liep op 3 November liet examen af in delfstof-, aard-, plant- en dierkunde De eenige candidaat, die zich had aangemeld, de lieer Iieukcls, van Deventer, werd toegelaten. Op 2, 3 en 4 November zijn geëxamineerd 2 cnudidalen voor ile acte hoogere wiskunde (Kv). De uitslag was, dat een hunner moest worden afgewezen, terwijl de ander, de lieer F. F. Leupen, van Zicrikzee, werd toegelaten. Voor handleekenen (Mt) werd nog geëxamineerd en toe gelaten mej. C. J. M. de Biuynvan Dordrecht. Voorts werdenvan de op 31 Oct. tot en met 4 Nov. geëxamineerd 12 candidate» voor dejf acte ljjnteekenen (Mn), algevvezen 11 en toegelaten een, de heer D. Lako, van Delft. - Boorde policie werd heden middag een jongen aangehouden, die zich bad meesier weten le maken van een zakje met gekt. - Op 22 Oct. jl. is ten poslkantore te Alphen (Zuidholland) bezorgd een brief, geadresseerd aan A. D v. d. B., station Tilburg, inhoudende een Itankbillet van ƒ25, gemerkt B. P. 6684, welke brief niet aan liet" adres is bezorgd. Door het hoofd-comité voor het Spinoza-standheeid werden lol op 22 Oct. inschrijvingen ontvangen ten bedrage van ƒ2165. Uit het buitenland werd tot dusverre, in ronde cijfers, ontvangen: uit Duitschlaud ƒ890, uit Frankrijk 715, uit Groot-Brittaunië en Ierland ƒ1225, uit Italië ƒ200, uit Rusland ƒ500, uit Zweden ƒ965, uit Zwitserland 80, le zamen ƒ4575. In Nederland bedroegen de inschrijvingen tot op den 22,tc" October 2004.50. Van dit bedrag was geteckend: le Amersfoort 12, Amsterdam ƒ240, Ambt- Ommen ƒ10. Arnhem ƒ60, Assen /40, Breda /80, Delft ƒ30, Dordrecht ƒ75, Gorinchem ƒ5, 's Gravenhage ƒ460, Haarlem f 20, 's Hert ogen boscli ƒ10, Hoorn ƒ40, Leeuwarden ƒ30, Leiden ƒ35, Maastricht 25, Overscbie ƒ5, Rotterdam ƒ665, Schiedam ƒ80, Sncek/55, Vlaardingen 2.50, Zwolle ƒ25. In het geheel is dus ontvangen 8744.50. Uit het verslag van den staat der zeevisscherijen in 1875 hier te lande, door hel collegie deswege opgemaaktblijktdat eene gedachtewisseling in den boezem van dat collegie tot de overtuiging geleid heeft van de wen- schelijkheïd een grondig onderzoek in te stellen naar de werking van het stelsel van de haringkeur, die, volgens de wet van 13 Jtinij 1857, facul tatief is gesleld. liet collegie, van het gewigt der zaak overtuigd, heeft aan eene commissie uit zijn midden opgedragen dat onderzoek in te stellen, miet enkel bij de beambten, de keurmeesters, maar ook hij de reeders en handelaren zelve. De commissie heeft die allen geraadpleegd over de ge breken van het bestaande en de middelen om daarin le voorzien, en ten slotte verschillende voorstellen gedaan, welke het collegie. na rijp overleg. Seineend heeft tot de zijne te moeien maken en welke hel in het verslag ontwikkelt. Het collegie meent, dal de staat, wel verre van te berusten in den bestaanden toestand, tot de afschaffing van de officiële merken behoort °w te gaan. Dc eenige vraag was nog, of men zich lot die afschaffing behoort te bepalen, dan wel of de eerste keuring bij aankomst uit zee zou moeten vervallen. Dc overgroote meerderheid der deskundigen achtte het voorzigtig die keuring vooralsnog niet af te schallen. Het collegie stelt voor dc intrekking van de arlt. 4, 7, 8 en 9, ea eenige wijziging in de artt. 3 en 6 der wet van 1857. De hoofdcommissie van hel Christelijk nationaal zendingsfeest heeft besloten, in 1877 haar zendingsfeest in het oostelijk deel des lands, bij voorkeur in den omtrek van Zutphen, en wel den eersten Woensdag in Julij tc houden. Volgens de Amst. C. zijn dc werkzaamheden aan de inrigling voor kunstmatige vischteelt te Velp gestaakt. De belemmering van hel vischrcgt op den IJssel, waarop hoofdzakelijk de vooruitzigten der vennootschap ge grond waren, en het gemis aan vrije wateren ter exploitatie schijnen oor zaken le zijn geweest van de geringe rentabiliteit der onderneming, welke tol dit besluit heeft geleid. Door wijlen mej. B. Ileynleyn, wed. J. van der Woude, onlangs te Amsterdam overleden, is aan het burgerweeshuis aldaar een legaat, groot ƒ25000vermaakt. Te Amsterdam is gisteren de meeting in zake de jongste ongeregeld hedendie in de vorige weck in het water was gevallen, gehouden in de "Honderd en Eén Roê", huilen de Willemspoort, onder leiding van K. Ris. Nadat door enkele personen hun wedervaren met de policie en huzaren in de dagen van 1116 September was medegedeeld, werd op voorstel van het comité met acclamatie besloten bij den procureur generaal eene door K Ris en A. Hofman geteekende //plainte" tegen den burgemeester in te dienen. Uit dc discussiëndie daarop volgden bleek dat deze bijeenkomst ook nog met een ander doel was belegd. K. Bis toch had van zijn pa troon, de firma van Gelder, bij wie hij ruim 26 jaren als zaagmolenaars- knecht werkzaam is, aanzegging gekregen om zich van de demonstralie, aan welker hoofd hij zich nn weêr had gesteld (zoo als bekend is was hij vroeger ijverig bestuurslid en woordvoerder van de Internationale), te onthou den waarbij de waarschuwing was gevoegddat hij binnen veertien dagen de dienst zon moeten verlaten, indien hij niet naar die aanzegging luisterde. Door sommige redenaars werden de verdiensten van Ris jegens het volk in hel breedc uiteengezet, waarna briefjes werden rondgedeeld, waarop door eenigen hnn naam werd gezet, om in geval van nood K. Bis financiël te ondersteunen. Bij het uitgaan werd een collecte gehouden, die ruim ƒ36 opbragt. [A. C.) Uit Hengelo meldt men dat in den nacht van Woensdag op Donderdag door middel van een valsclien sleutel is ingebroken in dc school le Bekum onder die gemeente. Na de schoolboeken door elkander le hebben gegooid en eenige hatelijke regels, betrekking hebbende op den onderwijz. r, op het bord te hebben geschreven, hebben de kwaaddoeners het gebouw verlaten en het weer behoorlijk gesloten. In het nabij Almelo gelegen Gccstcren ontvangen de dienstmeiden, be halve haar loon, ecu zoogenaamd "Spint land" ter bebouwing en hebben dan het regt, het daarvan komende ten eigen bate le verkoopen. Een harer was Donderdag te Almelo ter markt met eene hoeveelheid aardappe len, w aarvoor zij ongeveer 34 ontving. üp het verzoek van den raad der gemeente Smallingerland, om toe passing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, is hij burg. en weth. van gedep. staten de mededeeling ontvangen, dat de minister van binnen), zaken bereid is aan Z. M. den koning eene voordrag! te doen lot toeken ning, wat de gewone kosten van dat onderwijs betreft, van een subsidie van 3615, mits in deze gemeente, waar tot dusver hel onderwijs koste loos wordt verstrekt, voor het bezoeken der openbare lagere scholen een behoorlijk schoolgeld worde geheven. In de gemeente Hcnnaardcradecl slaat iets bijzonders le gebeuren. Uit het dorp Welsrijp nl. wordt gemeld, dal de aldaar nieuw gevestigde predi kant het plan heeft de eigendommen of liever dc pastorale goederen publiek tc verhuren, terwijl tegen de kerkvoogden van hel naburige Baijtim eene procedure zal worden aangegaanwegens het bouwen cencr openbare school op pastoralen grond. Ecu en ander moet daar nog al eenig opzien haren. Te Groningen was men dezer dagen, hij het verbouwen van een oud huis, bezig een kelder daaronder le maken. Tc dien einde ondergroef men ook den gevel. Plotseling slome liet grootste gedeelte van het huis in elkaar. Dc werklieden haddenbij het hooren van een dreigend gekraak nog even den tijd hei gevaar te ontving ten. De arrond.-rcgtbank te Groningen heeft cenc stiefmoeder veroordeeld

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1