LEIDSCHE COtJRAMT. 870. MAANDAG G NOVEMliMl. BINNENLANDSCHE BEIUGTE.V iBi X0. 262, J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad j 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaart, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advcrlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. vrs^irrrsrircrrvr. =riïisrij tij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 169172 der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 4 November. Aan de Leidsche hoogeschool zijn onder het rectoraat van den hoog leeraar J. 11. Schollen, van 8 February lot 4 November 1876, ingeschreven 212 studentenwaaronder 63 elders studerende; de overigen behooren tot de volgende faculteiten: godgeleerdheid 13, wis en natuurkunde 9, letteren 7, geneeskunde 36 en regten 84. In de maand October zijn binnen de gemeente Leiden geboren 125 kinderen, als: 64 zoons en 61 dochters, waaronder is begrepen een drie linggeboorte en een tweelinggeboorte. Overleden 89 personen, als: 18 man nen, 9 vrouwen, 26 zoons en 36 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Gehuwd 38 pareu. Dezer dagen is verschenen en hij den boekhandelaar S. C. van Does- lmrgh alhier a 2 cents verkrijgbaar gesteld bet antwoord, door de oudertee- kenaars van het vroeger adres aau de gemeente-commissie van liet Ned. lierv. kerkgenootschap op hare missive gegeven. N'a dankbetuiging voor die missive komen de adressanten met voorstellen voor den dag. die zjj onver mijdelijk achten, zal er van een behoorlijken omslag ooit sprake kunnen zijn. Hel reglement moet op meer dun één punt herzien worden, waartoe z(j de gemeente-commissie verzoeken over te gaan. En wal den thans uitge schreven boofdelijken omslag betreft, spreken zij onbewimpeld de bezwaren uit, die daartegen bestaan. De toon van dit schrijven is bescheiden, doch aan het einde verklaren zij, dat "het van de ontvangst, die aan hunne «voorstellen bij de gemeente-commissie te beurt valt, grootendeels zal afhan gen of en op wat wijze zij, ook nog voor dit jaar, hunne bjjdrage in de «kerkekas storten zullen". Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 54 tol 70 volwassen personen en 11 tot 17 kinderen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne der!. IndiE, door middel van liet stoomschip Holland, waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den li"1'» November aanst. is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren, bestemd om met deze gelegenheid Ie worden verzonden, behooren uiterlijk in den avond van den 10Jtn Novem ber, en de brieven den daaropvoigenden dag's morgens per eersten trein aau den Helder aangekomen te zyn. Door hel bedoelde stoomschip wordt Napels en I'adang niet aangedaan. De Staatscourant bevat het overzigt van de verslagen der in 1876 gehouden eindexamens van de hoogere burgerscholen. liij de examens voor het middelbaar onderwijs, aid. letterkunde, zijn toegelaten de hh.: A. W. Lotichius, van Almelo, voor staathuishoudkunde; 1. Broekema van Middelburg, voor geschiedenis; C. J. Gotl.schalk, van Am sterdam, voor boekhouden; D. van der Linde Gzn., van Amsterdam, voor huisonderwijs in boekhouden. Afgewezen: 1 voor Fransche taal en letter kunde en 1* voor boekhouden. Onder de gisteren als tofgelaten vermelde heeren is .voor Fransche taai en letterkunde genoemd de heer G. J. van der I'oel, van Leiden; dit moet zjjn G. j. van der l'oil. Tegen Mei a. s. zullen de navolgende garni zoen s-veranderingen plaats hebben: 5e rcg. infanterie depót 5e compagnie van flensden naar 's Bosch; eciie compagnie van 's Bosch, naar Heusden; G' rcg. infanterie de 3e comp. van bet 2e bat van Willemstad naar Breda; eene comp. van het le bat. van Bergen op Zoom naar Willemstad; 2e reg. veld-arl., eene batterij van'sllage naar Roermond; dc comp transporttrein bestemd voor de administratieve dienst van Breda naar 's llage; 3" reg. vesting-artillerie eene compagnie van Willemstad naar 's llage; eene compagnie van Willemstad naar Breda; dc 6'comp. van Breda naar Willemstad; reg. rijdende artillerie de 4' batterij van Roermond naar Amersfoort. De minister van binnenlandsche zaken herinnert belanghebbenden 1". dat bij kon. besluit van 4 Nov. 1875 vrijstelling is verleend van de resten van zegel en registratie voor alle stukken, opgemaakt krachtens de wet van 2 Junij 1875, tot regeling van het toezigt bij liet oprigten van •iirigtingeuwelke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; dat die vrijstelling mitsdien geldt zoowel voor de verzoekschriften tot liet bekomen van vergunning krachtens die wet, met de daarbij vereischle stukken, als voor de op die verzoekschriften genomen beschikkingen, en de kennissevin- gendie ingevolge deze wet vereischt worden; 2". dat het exploit, in - gevolge het tweede lid van art. 15 van genoemde wet opgemaakt, het «enige stuk is, dat aan de formaliteit van registratie behoort onderworpen Ie worden. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Nieuwe Diep naar Bataviais op 2 November van Suez vertrokken. Dc Conrad, op weg naar Nieuwe Diepis op 3 November Aden gepasseerden de Hamptonop weg naar Botterdam, vertrok op 2 November van daar. Het provinciaal kerkbestuur van Overijssel heelt tot de evangeliebedie- i ning in de Ned. lierv. kerk toegelaten de hh. J. H. van Heyningen, J. M. Godefroy en dr. W. Haverkamphet prov. kerkbestuur van Zeeland den heer C. IJnsonides en dat van Utrecht den heer G. J. Barger. In de vorige maand zijn niet minder dan 99 vreemdelingen door de rjjks-politie te Utrecht over de grenzen van hel rijk geleid. I - De plaats, meldt het N. v. d. D.waar de op terigteu pupillen-school zou gevestigd worden, was tot dusver nog niet bekend. Nu vernemen wjj dat door den minister van oorlog bij het bestuur van het protestanlsch wees huis te Zeist aanvraag is gedaan om het gebouw voor dat doel te huren of j te koopen. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is van burg. en weth. ingekomen bet volgende voorstel betreffende de stads-reiuigiiig1° de verzameling der faecaliënthans door den heer J. J. Kortman uitgevoerd, te nemen in eigen helieer en de concessie, aan hem verleend, in te trekken, waartoe de ge meente. mits 3 maanden te voren waarschuwende, te allen tijde bevoegd is; 2" op de openbare privaten in le voeren een tonnenstelsel, en aan deze inriglingeti de veranderingen aan te brengen, die voor de exploitatie van dat stelsel noodig zijn; 3" ten einde den toestand der wijken in deze gemeente, builen liet walcrproject gelegen, iets te verbeteren, ook daar liet tonnen stelsel ingang le doen vinden; 4" magtiging tc verlcenen tot de vooi' een en ander gevorderde uitgaaf, tot een bedrag van f 16000. Eergisteren stonden voor de arrond.-regtbank te Haarlem drte vrouwen teregttwee gewezen dienstboden uil liet gesticht Mecrenberg. en de derde koopvrouwde beide eerste wegens diefstal van ondcrkleederen en bedde- lakensdie baar voor de patiënten waren gegeven, de derde wegens het desbewust koopcu en helen van die goederen. Eene der dienstboden behield de goederen voor zichzelve en was bezig er zich een uitzet van te maken; de andere verkocht de stukken aan de derde beklaagde. Tegen de eerste werd 6 maanden, legen de tweede (reeds vroeger wegens diefstal in dienst baarheid veroordeeld) een jaar, en tegen de derde 2 jaar cellulaire gevan genisstraf geëisclit. Te Nieuwer-Auislel schreef dezer dagen het gemeentebestuur eene ver kiezing uit voor ccn lid van den gemeenteraad, maar vergat eeu stembureau te benoemenzoodat de geheele verkiezing in hel water gevallen is. -- Uit Kitinre meldt men dat de typhus aldaar in zoo erge mate hecfschï, dat het sterfte-cijfcr op nog geen 1000 zielen reeds 33 bedraagt. meCren- decls typluis-lijders. Groot is de ellende, die daardoor ontstaat Zoo bragl dc dood van 3 huisvaders 17 kinderen en 3 weduwen aan de armenkas. Wees- of armhuizen beslaan er niet. Men uieidt uil Leeuwarden, van den 3lltn: De veemarkt alhier was lieden nog al druk Gezocht. De aanvoer was zeer aanzienlijk en bestond p. m. in 1500 runderen. 800 kalveren. 950 schapen, 450 lammeren, 150 varkens en biggen, benevens eenige paarden, bokken en geiten. De han del was, behalve in schapen en lammeren, vlug te noemen. Als alljjd wer den voor de goede soorten hoogc prijzen bedongen. Gisteren werd uit de stadsgracht alhier liet lijk van eene vrouw opge- vischl, lieden morgen werd in dc Harliiigcrvaarl nabij deze stad het lijk gevonden van een man. In beide gevallen wordt aan zelfmoord gedacht, Te Haamstede had dezer dagen eene vrouw, terwijl zij haren man kwam rorpen, het ongeluk in aanraking te komen met de dorschmachine, waardoor haar een der onderarmen werd verbrijzeld. Gisteren avond werd, in de Stads-gehoorzaal, de reeks der concerten van weae de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden geopend met de aangekon digde uitvoering van de Botterdanlsclie Ociet-vereeniging, eene vereeniging van hh. dilettanten en musici te Botterdam, weinig jaren geleden opgerigt niet het doel om composiliën voor blaas-instrumenten van klassieke auteurs, als Beethoven en Mozart, ten gelioore te brengen, die anders, wegens de morijelijkheden aan dc zamcnstelling van een geschikt personeel verbonden, slechts zelden worden uitgevoerd. Van de keurige wijze, waarop deze taak door de Rotterdauische Ociel-vereeniging wordt opgevat en volbragt, is, naar hetgeen wij gisteren hoorden, vroeger niit tc veel gezegd. Het is te betreuren, dat betrekkelijk zoo weinigen van de gelegenheid om deze ge heel eigenaardige muziek te hooren en te ieeren kennen, gebruik gemaakt hebben. Zij die er geweest zijnhebben over de kennismaking zeker geen berouw gehad. De aandacht, waarmede elk nommer werd aangehoord, en de herhaalde to>jnichiiigcii die er op volgden, bewezen dat zij die tegen woordig waren de voort re (lelijk uitgevoerde en schoone muziek op bare waarde wisten te schatten, liet programma bestond uit bet Octet in C mol van Mozarlliet prachtige, maar zware Bondino van Beethoven, en het Octet in Es dur (op. 103) van denzcl den meester. Critiek le oefenen ligt niet op onzen weg, al zou een gezelschap als van deze Rottrrdamsche musici haar zeker in geen enkel opzigt behoeven te duchten. Dc uitvoering droeg hel stempel van degelijke studie en eene hij uitnemendheid beschaafde opvatting. Het kan dus niet wel anders ot zij

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1