BUITENLANDSCHE BERIGTEN. 'sGRAVENHAGE, 3 November. Tot burgemeester der gemeente Ooststelliugwerf is benoemd de heer mr. J. A. Raedt. Tot notaris te Echt, arrond. Roermond, is benoemd de heer F. A. J. Russel, cand.-notaris, thans griffier bij het kaniongeregt te Horst, uit welke laatstgemeldc betrekking hem eervol ontslag is verleend. Aan den 2en luit. H. Mossel, van het 7e reg. infanterie, is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De luit. ter zee le kl. G. van Herwaarden wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis, en bestemd om te worden belast met hel bevel over de stoomkanonneerboot Hydra. Het hoofd-comité van het Roode Kruis ontving dezer dagen van het comité te Rotterdam de aanzienlijke som van ƒ1500 en van den generaal- majoor Smits, te Rronbeek, wederom eene som van ƒ100, ten behoeve van de zieken en gewonden te Atchin. Deze bijdrage zal worden besteed tot aankoop van de voor de zieken en gekwetsten benoodigde artikelen, die door het cenlraal-comité te Batavia zijn aangevraagd. lieden morgen heeft zich op den Scheveningschen weg ter hoogte van Klein Zorgvliet een fatsoenlijk gekleed persoon met een pistoolschot van het leven beroofd. De kogel was door zijn borst gedrongen en veroor zaakte een onmiddellijken dood. liet is later gebleken dat hij genaamd is V., wonende op hel Spui alhier. 53 Bi tf» E 5, A N? n. LONDEN 2 November. De Discovery is te Queenslown aangekomen; met de sliert heeft zij de reis naar Portsmouth aanvaard, waar ook de Pandora wordt gewacht. Kapitein Vares, de bevelhebber der Noordpool-expediliebezocht de admira liteit en werd aldaar als het ware in triomf ontvangen. Onder de mede- deelingen van den kapitein wordt ook deze genoemd, dal thans gebleken is, hoe buitengewoon spoedig de menschelijke natuur zich gewennen kan aan de groote koude in het hooge Noorden. Voor hel oprigten van een leerstoel voor Chinesche taal- en letter kunde is door de koogeschool te Oxford reeds 3000 toegestaan, mits de overige benoodigde 3000 elders gevonden werden. Aan een leerstoel als de genoemde schijnt, bij de toenemende belangstelling in de taal en de aan gelegenheden van C.liinabehoefte gevoeld le worden. Op het gebied der geschutgieterij blijft men le Woolwich onverpoosd werkzaam. Het 81 tons kanon is reeds door het 106 tons kanon, dat voor Italië te Woolwich gemaakt werdverdrongen. Engeland zal nu een kanon van 160 ton doen maken. Zekere Slade, die spiritistische seances hield, is schuldig verklaard aan opligterij, of wel aan hel verkrijgen van geld onder voorwendsel van ge schreven boodschappen te bezorgen van geestenwelke boodschappen vooral door hem zelf op een lei geschreven waren. Hij is veroordeeld lot 3 maan den tuchthuisstraf. Daar hij zich dadelijk in hooger beroep begeven heeft, is hij legen borgstelling op vrije voeten gelaten. Dezer dagen werd in den Chineschen schouwburg te San Francisco door een loos alarm van brand eene paniek veroorzaakt, zoodat vele per sonen bij den algemeenen aandrang naar de uitgangen onder den voet ge raakten. De policie sleepte 20 dooden en omstreeks 70 gewonden naar buiten. De tooneelspelers gingen met spelen voort totdat de policie er een einde aan maakte. FRANKRIJK. Het Journ. off. bevat het besluit, waarbij de gemeenteraden van het dep. der Tarn en Garonne tegen den 12ic" dezer worden opgeroepen om het kiescollege zamen te stellen, dat den 17den December zal overgaan tot de benoeming van een senaatslid in de plaats van wijlen den heer de Limairac. Hoewel er van regeringswege daartoe geene uitnoodiging aan de hcoge geestelijkheid is uitgegaan, heeft msgr. de Pompignac, bisschop van Saint- Flour, tegen aanstaanden Zondag het houden van openbare gebeden in alle kerken zijner diocese verordend, ter gelegenheid van de bijeenkomst dei- kamers. De regering beschouwt deze zitting als eene voortzetting van de vroegere. In eene zitting van de begroolings-commissie, waarin de belasting- ontwerpen van Gambelta werden behandeld, is aangenomen een amende ment, volgens hetwelk de belasting op de deuren en vensters wordt afge schaft en vervangen door eene drieledige belasting: 1". door eene verhooging van de grondbelasting voor de grondeigenaren; 2'. door eene verhooging van het patenlregt voor de patentpligligenen 3°. door eene verhooging van het meubilair voor hen. die alleen hiervoor aangeslagen zyn. Ten opzigte van het voorstel-Gatineau (staking der vervolging wegens den commune-opstand) hebben de voorzitters van de drie groepen der linker zijde den minister-president onderhouden en van hem eene verklaring ver nomenwelke hoofdzakelijk neerkomt op hel volgende: //De minister is in beginsel voor het staken van de vervolging, ook heeft hij er volstrekt niets tegen dat na verloop van vijf jaren aan het gedeelte der bevolking, hetwelk als slagtoffer van een betreurenswaarde overijling aan de gebeurtenissen van 1871 deel nam, den vrede terug te geven; doch hij acht het bezwaarlijk, ja bijna onmogelijk, dit doel te bereiken door middel van wetgeving. Het voorstel-Gatineau beoogt het staken van de vervolging voor alle feiten der commune, en maakt slechts een uitzondering voor de misdaden van moord, brandstichting en diefstal. Volgens den minister zijn deze uitzonderingen te beperkthet zou echter zeer moeijeljjk zijn de uilzonderingen bij de wet aan te wijzen, liet le groote aantal uilzonderingen zou de moeijelijkheid van liet opstellen van den tekst nog vermeerderen Om al die bezwaren te vermijden heeft de regering hare toevlugt genomen tot den br van den president der republiek, welk stuk, belreflende het staken der vervolgingenin het officiële blad is openbaar gemaakt. Hierover werd de regering lievig aangevallen, maar wanneer hel geschikte tijdstip gekomen zal zijn, zal zij bewijzen dat Frankrijk overeenkomstig hare beloften gehan deld heeft. De minister gelooft dat Galineau, toen hij zijn voorstel indiende, geen mistrouwen in de bestaande regering wilde te kennen geven, maar slechts ten doel had waarborgen te krijgen, tegen hetgeen latere regeringen moglen willen doen. Het zal later niet gemakkelijk vallen zulke waarbor gen te erlangen. Wat betreft de vervanging der krijgsraden door de gewone regtbanken over de bij verstek veroordeelden, in beginsel verklaarde; minister zich hiertegen; hij vreest dat die maatregel als een soort van ver denking- van het leger aangemerkt zal worden. Ook geloolt hij dat, indien men het behandelen van de processen der bij verstek veroordeelden aan de gewone regtscollegiën opdroeg, deze vier of vijf jaren daartoe zullen noodig hebben; het aantal van die gedingen is ruim 3000, en de regtbanken do ho« ijverig zij ook werken, niet meer dan 800 'sjaars af. Op grond hiervan geeft de minister de voorkeur aan een volkomene staking van de vervol- gingen, tegen de bij verstek veroordeelden; hij acht het echter hoogst moei- jelijk een geschikten vorm daartoe te vinden. De regering wil pogingen aanwenden om krachtdadiger op te treden tegen de wolven, die des winters in sommige streken des lands vrij wat verwoestingen aanrigten. Zij heeft bij den raad van state een wets-ontwerp ingediend, om de uitroeijing der wolven te bevorderen. Tot nu toe is de jagt op de wolven niet vrij. De wolvenjagers moeten eene acte hebben van het bestuur, en gewoonlijk wordt die slechts verleend aan groote)grond eigenaren en liefhebbers van de jagt. Men legt den liefhebbers ten laste, dat zij de wolven opzettelijk sparen ter wille van het jagtvermaak. Het nieuwe ontwerp wil mitsdien betere voorzieningen nemen. Vooreerst zal liet ieder zonder onderscheid en het gansche jaar door geoorloofd zijn jagt te maken op wolven of die door andere middelen te helpen uitroeijen, uit gezonderd door het middel van vergiftiging, dal als waarborg aan reglemen taire bepalingen onderworpen blijft. Voorts worden bij het ontwerp i premiën op het dooden van een wolf verhoogd, zoodat de premie voor een volwassen wolf gesteld is op 100 fr. en voor een jongen wolf op 40 fr,, terwijl eene premie van 150 fr. wordt toegekend aan hem. die een wolf heeft geveld, welke zich op een mensch, volwassen of kind zal hebben geworpen. Ten slotte wordt bepaald, dat de prefect een drijf- of klopjagt kan uitschrijven. In dit geval zulten de personen, die er aan deelnemen, aangewezen worden. Woensdag waren twee derden van de inwoners der hoofdstad op de kerkhoven aanwezig. Rondom de begraafplaatsen zag men honderden kraampjes en winkeltjes opgeslagen, waar men bloemen en immortellen kransen verkocht. Men rekent dat hel cijfer van hetgeen verhandeld werd meer dan een millioen bedraagt. Men verneemt dat het consistorie van Monlauban met algemeene stem men heelt lesloten te protesteren tegen het plan, waarvan door dc rege ring in de kamer gewag gemaakt is, om de aldaar bestaande protestantsche faculteit der godgeleerdheid naar Parijs over te brengen, liet protest zal aan den lieer Waddington minister van onderwijs worden medegedeeld. In eene leigroeve van Malansac, in het dep. Morbihan. heelt eene instor ting plaats gehad, waarbij vijf werklieden omgekomen en vier gewond zijn, BDIT8CHLA V De tweede zitting, door den rijksdag gehouden, beeft geen gunstiger resultaat opgeleverd dan de eerste, (lp nieuw was het getal aanwezige leden le gering, om het huis in slaat le stellen lol hel nemen van een be sluit; er waren niet meer dan 196 leden aanwezig. Dat de rijksdag niet talrijk genoeg was bezet, rm besluiten te kunnen nemen, heeft een zeer diepen onaangenamen indruk gemaakt. Tusschcn de leden van het centrum zag men de meeste ledige zetels. Van de Reijersche leden bevonden zicli nog weinigen ter zitting; de Wurtembergers waren insgelijks in gering ge tal opgekomen en van de leden uit Elzas-Lolharingeii zag men nog get» enkelen in de zaal. De socialistische partij had nog geen enkelen vertegen woordiger in den rijksdag. Een dagblad deelt mede dat de lieer von Arniiii, de voormalige Di sclic ambassadeur bij het Fransche bewind, liet voornemen heelt opoe-al den heer von Bismarck een proces aan le doen; bij zal hem geregleljjk wegens laster doen vervolgen. De regtbank te Bochum heeft uitspraak gedaan in de zaak van ce» aantal personen te Witten, beschuldigd van deelneming aan ongeregeldheden, aldaar gepleegd den 18,ltn Julij, bij gelegenheid dat de eerste oud-katholieke godsdienstoefening werd gehouden. Hun verdediger drong aan op inachtne ming eener verzachtende omstandigheidnamelijk dat de beschuldigden wegens hunne geringe ontwikkeling slechts konden worden beschouwd als werktuigen van anderen, die de aanvallen op de oud-katholieken heimeljk hadden voorbereid en zich hadden weten schuil te houden. De regtbank, hiermede instemmende, veroordeelde 26 beschuldigden lot gevangenisstraf, tl wel vijftien voor den tijd van 7 maanden, negen voor den tijd van 6 we ken, één voor 2 maanden en één voor 14 dagen, terwijl er vier werden vrijgesproken. Volgens de Köln. Zeit. is thans het eerste bedrijf van bet Oosters* drama afgespeeld. Zij vraagt: wat zal Europa nu doen? Men moet, i* zij, den overmoedigen rustverstoorder een krachtig en eenstemmig vel» voorhouden. Maar de staatkunde wordt door de belangen der volkeren be- heerscht en terwijl Rusland eene daad van zuiver geweld wil gaan plegen, gaat Oostenrijk van liet denkbeeld zwanger om daaraan een meer of mui- der werkzaam aandeel te nemenDuitschland neemt eene welwillende on zijdigheid in acht; Italië rekent natuurlijk ook nu weder op oogst zonder gezaaid te lubben; Frankrijk zwijgt, en Engeland laat gebeuren wat M niet beletten kan; Engeland trekt voor den Bosporus, niet voor de B#-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2