PEK TELEGRAAF. komst gehad met den groot-vizier. Vervolgens zijn de gezanten der zes groote mogendheden bij elkaar gekomen. Ook de Turksche ministerraad is bijeengekomen. Men heeft een vredelievenden indruk ontvangen. bi een schrijven uit VViddin, door de C. medegedeeld, wordt ge meld dat de Porte eene groote bedrijvigheid aan den dag legt om de ves- ljn„en aan den Donau in ecnen geduchlen slaat van tegenweer te brengen. Itn'einde niet door Rusland overvallen te worden. Verder zegt de schrijver: Te oordeelen naar hetgeen de Porte van hare bedoelingen in de provinciën ]jal doorschemeren is zij volstrekt niet genegen tegenover de Russische eisclien toegevend te zijn. Zij laat door hare organen overal het tegendeel verzekerenen deze spreken met zulk eene verachting van de Europesche mogendhedendat men zou meenen: Turkije beschikt over een leger van minstens een millioen soldalen en over eene gevulde schatkist. Wel moet men de hoogmoedige verzekeringen der Turksche regerings-organen natuur lijk niet te ernstig opvatten. De Turksche regering kent de fanatieke be wening onder hare onderdanen en moet daarmede rekening houden. De irois der Muzelmannen duldt nu eenmaal niet het denkbeeld dal die verma ledijde Giaours Turkije vrees zouden kunnen aanjagen, en daarom moet de regering voortdurend verzekeren, dat niet zij voor Europa, maar Europa voor haar siddert. Om de Muzelmansche bevolking in dien waan te laten, moeten de officiële organen voortdurend nieuwe verzinselen opdisschen. Haar vroeger of later zal men uit den droom moeten geraken en de vraag dool zich voorof de regering niet voor den toorn harer onderdanen moet vreezei)als deze bemerken, hoezeer men hen misleid heeft. - Volgens berigten uit Konstantinopel zouden de geneesheerenwaaronder ook builenlandsche artsen die geraadpleegd zijn omtrent den toestand van den algetreden Sultan, van oordeel zijn dat hij nimmer meer in het bezit jjiner geestvermogens komen zal. - Uit Athene wordt gemeld: Het wetsontwerp, door den heer Comon- doros, voorzitter van den ministerraad, bij de kamer der afgevaardigden ingediendbrengt liet cdectief des legers op 200.000 man; 120.000 man der reserve, in den leeftijd van 19 tot 30 jaren, worden onmiddellijk opgeroe pen; 50000 man van 30 lot 40-jarigen leeftijd, zullen de nationale garde vormen en 30000 man van 40 tot 50 jaar de reserve der nationale garde. VERSAILLES. 30 October. De kamer van afgevaardigden heeft zonder beraadslaging besloten, hel voorstel Gatiucau (slaking der vervolgingen ter zake van de Commune, uitgezonderd in sommige gevallen) tegen Vrijdag aan de orde te stellen. De zitting is hierna opgeheven. LONDEN, 30 October. Renter's correspondent te lielgrado meldt, dat de Turken gisteren een aanval hebben gedaan op de hoogten van Djunis en dat zij die hebben veroverd, ten gevolge waarvan liet Servische leger in mee gedeelten is gescheiden. De Servische artilleristenverbitterd op Tscher- najeff, weigerden te vechten en verlieten de hoogten, die daarop door Ros sen werden verdedigd. Deze zijn. na de nederlaag, met TschernajefI en een gedeelte van liet Servische leger naar Razany getrokken, liet andere gedeelte van 'net leger, onder Horvatovich, is op weg naar Deligrad na een hevigrn strijd verslagen en naar Krujevacz teruggedreven. De positie der Serviërs ie Deligrad is thans niet meer houdbaar. Er heerseht te Belgrado een ernstige paniek. Prins Milan is beden naar hel leger vertrokken. WEENEN, 30 October, liet Tagblatt meldt hel volgende: De Porte heeft hel status quo voor Servië en Montenegro toegestaan. In de conferentie van de gezanten der groote mogendheden is niet de quaestie van vrede voor die vorstendommen behandeld, maar alleen beraadslaagd over eene bevrediging voor Bosnië, Bulgarije en de Herzegowina. Rusland verlangt voor die pro vinciën niet meer eene politieke, maar overeenkomstig den geformuleerden wensch van liet Britscli kabinet eene administrative autonomie. Het wil ook, wat de waarborgen betreftaan de Porte een termijn laten om de uitvoering der hervormingen te waarborgen. LONDEN, 31 October. De Morning Pont meldt: /'De Czar heeft Turkije's voorstel tol een wapenstilstand aangenomen niet alleenmaar ziet ook af van zijne bezwaren tegen de deelneming van Turkije aan de conferentie. De zes mogendheden zullen alleen deelnemen aan de discussiën over de hervor mingen maar de uitslag zal aan den vertegenwoordiger van de Porte mede gedeeld worden. Oostenrijk uitgezonderd keuren al de mogendheden het p'an goed. De Russische regering heeft aan Disraëli doen welen dal zij het laatste artikel van den Golos afkeurt. LONDEN. 31 October. Reuters correspondent te Belgrado meldt van gis teren Karlzod heeft ten 1 ure na middernacht, op verzoek van vorst Milan, naar Livadia getelegrafeerd, dat een wapenstilstand van zes weken of Rus- lands lussehenkomst door Servie gewenscht wordt. ST. PETERSBURG, 30 October, namiddag. Uit Belgrado is het volgende tele gram ontvangen: Het vertrek van vorst Milan naar het leger heeft lot ge schillen lussehen de militaire en civile autoriteiten aanleiding gegeven. Ge lijktijdig hebben de officieren, die zich in Belgrado bevinden bevel gekregen onmiddellijk naar de grenzen te vertrekken. ST. PETERSBURG, 30 October, 's avonds. De telegraaf meldt uit Semlin: De stelling der Serviërs bij Djunis werd gisteren namiddag, na een woeden den strijd, door de Turken bemagtigd; de helft der Servische bataillons bleef op liet slagveld. De Turken hebben door de liniën van Tschernajeff heen gebroken. Deze tracht Krusjevvatz te dekken. KONSTANTINOPEL30 October. Naar men verzekert, heelt de Porte bet voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand voor den tijd van twee maanden aangenomen, met verlenging tweemaal voor den lijd van zes weken ingeval de onderhandelingen over den vrede het vereischcti. üe vijandelijk- bftleu zullen in Servië, Montenegro, Bosnië en de Herzegowina moeten wor den geslaakt. De militaire attachés der vreemde mogendheden zullen de demarcatielijnen aanwijzen, St. PETERSBURG, 31 Oclober. Hel regeringsblad meldt dat aan den heer Ignatieff last is gegeven van de Porte te eischen het aannemen, binnen 48 uren, van den wapenstilstand voor zes weken en het ophouden der vijandelijkheden; ingeval van weigering moet hij de diplomatieke be trekkingen al breken en met hel gezantschaps-personeel Konstantinopel verlaten. ST. PETERSBURG 31 Oclober. De door het regeringsblad medegedeelde lastgeving van den keizer aan den lieer IgnaliefI is reeds gisteren 18/30 Oclober van Livadia naar Konstanlinopel afgezonden. UEIDSCHE SCHOUWBURG. »Be DanieliefFV', tooneelspel in 4 bedrijven, van bel -/Theatre de l'Odéon", uil het Fransch van Peter Newsky. Gisterenavond woonden wij de eerste abonnements-voórstelling bij van de Nieuwe Rotterdamsche Tooneel-vereeniging onder de hecren Le Gras, Van Zuylen en Haspels. De zaal was buitengewoon vol en dit belooft iets goeds voor het ingetreden seizoen. Van liet stuk had men veel verwachting, want in Parijs maakte het niet weinig opgang. Het speelt in Rusland en hel onderwerp is zeker vreemd genoeg. Graaf Wladimir Danichefl bemint een zeer gering meisje, Anna, dochter van een lijfeigene, en zijne mama, eene zoo Irotsche dame, als ooit op eenig looncel verscheen, kijkt zoo zuur als azynnu hij met die uitverkorene trouwen wil. Zij stelt hem echter tevreden met de belofte dat hij zijn zin zal krijgen, als hij, na cenigen lijd alwezig te zijn geweest, hij zijn besluit blijft volharden. De zoon vertrekt, maar mama denkt: //wacht, ik zal je die dwaasheden wel afleeren", en nog nauwlijks heeft hij hel huis verlaten, of de gravin dwingt Anna om te trouwen met den koetsier Osip. Dat gaat alles verbazend vlug in zijn werk. De bruidsparen bij ons, die soms drie weken onder de geboden moeten staan, zullen met afgunst liet oog naar Rusland wenden, waar men zoo gemakkelijk trouwt. In hel 2' bedrijf, op een partij bij prins Walancd, verneemt Wladimir liet verschrikkelijke nieuws van een Franschman, Roger de Talde, en onmiddelijk snelt bij naar buis. 11 jj komt hij Osip en slaat gereed hem met zijn karwats te kastijden, maar is ontwapend wanneer hjj verneemt, dal Osip zijne vrouw, die steeds Wladimir bemint, behandeld heeft alsof zij zijne zuster ware. De ontmoeting dier twee mannen vormt een schoone scène. Osip verschijnt in al zijn grootheid; als een held over won hij zichzelven; hij bemint Anna innig en toch eerbiedigde hij hare liefde voor den graaf. De trotsche gravin, die alles gehoord heeft, stemt nu ineens in hel huwelijk van haar zoon en Anna toe, als dat met Osip ontbonden kan worden. Die plotselinge gemoedelijkheid van de gravin is vrij onnatuurlijk. Zij valt geheel uit haar rol. De gravin Danichefl uit de twee eerste aclen is een geheel andere, dan die uit de twee laatste. Zóó veel trolschheid Iaat zich niet zoo spoedig overwinnen Hel verzoek om echtscheiding wordt onhandig genoeg opgedragen aan de prinses WalanofT, die gaarne zelve met Wladimir zou trouwen, en die natuurlijk een weige ring teweegbrengt. Een der mooiste passages in het stuk is het contrast lussehen die prinses, die zich wreekt op den man door wien zij versmaad wordt, met den edelen Osip, die zich juist voor haar die hij liefheeft opof fert. Aan dit laatste zet hij de kroon op door in een klooster te gaan, hetgeen volgens Russische wellen echtscheiding ten gevolge heeft. Wladimir kan nu met zijne Anna trouwen. Het stuk is boeiend geschreven, maar waarom het in Parijs zóóveel furore maakte is ons toch niet helder. Roger de Talde zegt aan liet slót, dal als hij die geschiedenis te Parijs vertelt, men hem niet gelooven zal. Hier vindt men misschien den sleutel voor dien opgang. De hartstochtelijke Franschen achten namelijk Osips deugd tegenover Anna zóó ongeloofelijk, dat zij hem voor een vreemd beest houden, hetwelk weieens bekeken mag worden! Door het opwekken van zekere denkbeelden, streelt het stuk ook weer de zinnelijkheid. Het is jammer dat de vertaler het eerste bedrijf niet van cenige triviale uitdrukkingen gezuiverd heeft. De gravin Danichefl veroorlooft zich zoovele dubbelzinnigheden (of liever ondubbclzinnighedeii) dat niemand zich meer verwonderen zal, dat zij van tijd lot tijd de werken van de Brantome leest. Trotsch en voornaam mag zij wezen, maar fatsoenlijk is zij niet. Mevrouw Valois, die haar voorstelde, was niet genoeg Ia grande dame; toch zien wij haar liever in dergelijke rollen, dan in de tragische, omdat zij in dat geval veel te larmoyant is. De rol van Anna werd door Mw. v. OHel - Kley vervuld en die schikking was niet gelukkig. Zij speelde niet slecht, maar kon ons. niet aan een jong, kinderlijk, allerliefst jong meisje doen denken. Mej. van Dam w as een zeer goede prinses Walanoll. Waarom gaf de directie aan haar niet liever de rol van Anna? Dan had bijv. Mej. van Biene de prinses kunnen spelen. Door deze verdeeling ging bel naïve en roerende, wij zouden baast zeggen: pilloresqne. in de verhouding van Osip tot Anna le veel verloren. De rollen van Wladimir, Osip en Roger de Talde werden door de heeren D. Haspels, van Zuylen en Rosier Faassen uitmuntend gespeeld. Ook de overige rollen, zooals die van Zakaroli', waren in goede handen, zoodat het ensemble alle lof verdient. Leiden 31 October 187G. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Oclober door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: A. van Zeulen, te Amersfoortwed. A. Numan, W. C. Wegman, B. Weber, van der Spek, E. van Gelderen, Boggia, le Amsterdam; mej. de Scifer, te Bergen op Zoom; H. van den Burg, te Blrkel; P. Ver kade Hzn., te Boskoop; Herends, le Deventer; Fanny Stellenbosch, teGroenlo; A. Kas, te Kralingen; J. 11. F. Dijkman, te Muntok; P. Verhoef, te Oegst- geest; W. Spierenburg, aan den Rijn; Anna Bomte Utrecht; mej. A. van Lele (niet leesbaar).

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3