BUITENLANDSCISE BEHiG FKN. jj de herziening der gebouwde eigendommen het geval is geweest. Ouder verwijzing naar de adressen der gemeenten Amsterdam, 's Gravenbage, Rotterdam, Utrecht en andere werd er op aangedrongen om de gemeenten niet langer te bezwaren met de kosten der zegels voor de registers van den burgerlijken stend, omdat het houden van bedoelde registers als een rijksbelang moet worden beschouwd. Men wenscht te weden hoe ver de behandeling van de zaak der goederen van het klooster St. Agatha is ge vorderd. Eenige leden wenschlen dal de regeling van dit onderwerp vooral op billijkheici gegrond mogt zijn en herinnerden de regering aan hetgeen hiervoor ook in de laatste jaren in de kamer is aangevoerd. Wijders vroeg men of de minister eenige hoop kon geven dat de tolheffing op het kanaal van Voorne weldra zal worden afgeschaft. 's GRAVEN11AGE 31 October. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd: bij de orde der Eiken kroon, tot kommaudetir, den heer Herman ten Kate, en tot officier, de heeren Mari ten Kale en van Heemskerk van Beesten in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, lot officier, den heer Landelle. Door Z. M. is aan J. J. Hoon, bootsmansmaatdienende op liet schroef- sioomschip Leeuwarden, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een over boord gevallen matroos, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loflelijk getuigschrift. Tot directeur van hel postkantnor le Sneck is benoemd de heer M. G. Engelhart thans commies der posterijen 2e kl.en tol rijks-ontvanger te Dokkiim de heer J. II. llekking, thans te Woudrichcm. De heer mr. U. 11. Huber, advocaat bij het gcregtshof te Leeuwarden en plaatsvervangend kanlonregter aldaar, is belast met de waarneming der betrekking van rijks-advocaat-in Friesland. Tot hooglecr.tar bij de rijks akademie van beeldende kunsten te Am sterdam is benoemd de heer J. A. Alberdingk Thijrn. Aan .1. Evers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als concierge van hel kon. kabinet van zeldzaamheden en als zoodanig is in zijne plaats benoemd L. M. Verheydt, dusver opzigler hij genoemd kabinet; uit welke betrekking hij tevens eervol is ontslagen. - 17 Aan den met verlol hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Neder!. Indië J. F. L. Schneider is, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienstten gevolge van ligchaams- gebreken. eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Door den minister van marine is de student voor de militaire genees kundige dienst der zeemagl 15. 11. L. van Olstop zijn verzoek, eervol uil die betrekking ontslagen. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. In de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad werd kennis ge nomen van het cassatie-beroep van W. S. d. B.. te Rotterdam, door hel gcregtshof te 's Gravenbage veroordeeld in eene geldboete van 100, wegens het zonder vergunning oprigten en houden eener loterij van eene waarde boven de ƒ300. Gelijk men weet werd het vonnis der Rolterdamsche regt- bank in deze zaak, door het hof, behalve wal de opgelegde straf betreft, bevestigd en vereenigde hel zich niet met de mecning van den bek!., dat hier alleen de verdeclings-verceniging «Eendragt geeft voordeel" was opgc- rigt, maar besliste hel, dat er wel degelijk aan eene verboden loterij was tc denken. Tegen deze beslissing werden door mr. van Houten twee cas satie-middelen voorgedragen. In deze zaak zal adv.-gen. mr. Smits den 13d'n November conclusie nemen. FRA ft' K R. Bij de hervalling der werkzaamheden van den senaat en de kamer le Versailles deden de voorzitters opmerken dat het mandaat van de bureaux van beide ligchamcn nog van kracht mi dus de verkiezingen van voorzit ters, ondervoorzitters, secretarissen enz. nu onnoodig is. Nadat de senaals- president mededceling had ged3aa van de benoeming van den lieer Dufaure tot onafzetbaar senator, bepaalde hij de eerste vergadering op Maandag a. s. als wanneer aan de orde zal zijn het ontwerp van wet bel redende de leger- administratie. - - De minister van financiën heeft aan de begrootings-commissie eenige inlichtingen gegeven omtrent den staat der begrooting en over sommige door hem in te dienen ontwerpen. Volgens den minister is de meerdere opbrengst van 107 millioen gedurende de negen eerste maanden des jaars, op de indirecte belastingen en middelenniet een normale toeneming. De raming voor 1876 was naar gewoonte gegrond op de ontvangsten van 1874 maar de dienst van 1874 was niet normaal, omdat haar slechts gedeeltelijk de nieuwe of verhoogde belastingen ten goede zijn gekomen. De verge lijking moet dus met 1875 geschieden, en dan blijkt het dat de opbrengst boven de raming in dit jaar in hel geheel 30 millioen zal bedragen. Alles afgetrokken en bijeengenomen kan men, volgens den minister, over hel loopende dienstjaar op een zuiver overschot van 18 millioen rekenen. De minister zal aan de kamer voorstellendat overschot te bestemmen voor de verlaging van post- en telegraaftaricvcn. Nadat te cenigcr tijd de conversie van de 5 pCt. rente zal hebben plaats gehadzal met het daaruit te ver krijgen voordeel de belasting op ijlgoederen worden afgeschaft. Wat de vermindering of afschaffing van verbruiksbelastingen aangaatde minister wcnscht daartoe over te gaan naar gelang de overschotten toenemen. Wat de door Gambclta voorgeslagen rentebelasting betreft, de minister verwerpt haar als strijdig met de overeenkomstenw elke de slaat met zijn schuld- rischers heeft aangegaanen als nadcelig uit een financieel oogpunt Voorts heeft de minister zich verklaard tegen een radicale herziening van de patent belasting en met hel voorgestelde planom de belasting op de gebouwde eigendommen van die op de ongebouwde af te scheiden gaal de minister evenmin mede. Het doel zou wezen om hel beginsel van aanslag in de plaats van dal van omslag le doen treden voor de gebouwde eigendommen, De dagbladen geven uitvoerig verslag van de bijeenkomst van kiezers in Bellevillewaarin de heer Gambetta, vroeger ter verantwoording geroe pen, omdat hij niet gestemd had voor eene volledige amnestie, zijne gedrags lijn in de kamer heeft verdedigd. Er waren ongeveer 4000 personen tot die bijeenkomst opgekomen. De heer Gambetta heeft met kalmte en met tact gesproken, zoodat het hem gelukt is de gemoederen tot bedaardheid te stemmen, waardoor den onverzocnlijken, die zich in de vergadering bevon den. het zwijgen werd opgelegd. Gambetta betoogde o. a. dat de Commune geenszins het werk was van eene politieke secte, zooals men te kwader trouw haar had doen voorkomen maar eene uitbarsting van hongersnood, ellende en wanhoop. Het kwam er op aanzeide hij de verbreiding der eerste, onjuiste opvatting tegen te gaan en te voorkomen dat daardoor eene smet geworpen werd op de geheele republikeinsche partij. Daartoe moest nten onderscheid maken tusschen Communisten en Communisten,moest men een verstandigenpoliticken maatregel nemen,.en dit had hij beoogd toen hij het voorstel tot eene partiële amnestie onderteekendc. Nog altijd meende bij. dal men niet verder kon gaan; doch hij bleef evenzeer bij zijn gevoelen, dal tusschen de onschuldigende verdoolden en de misdadigen onderscheid behoorde Ie worden gemaakt. «Juist wegens de vertragingen", zeide hrj, wegens de aarzelingen en de karigheid, waarmede men ons in den weg is gekomen, beweer ik, dat het meer dan lijd is om aan dit Icgge, onmenschelijke vraagstuk een einde te maken. Mijns inziens moeten alle middelen te baat genomen worden om daartoe te geraken." Zij, die echter de volkomen amnestie bleven eischcn, waren hel slagtoffer hunner edelmoedigheid of behoorden lol lien, die van de zaak gebruik maakten om wanorde te stichten en eindelooze beroering Nadat de lieer Gambetta zijne rede geëindigd had, stelde de voorzitter voor drie salvo's bijvalsbetuigingen voor Gambetta tc doen hooren. Leve Gambetta! leve de republiekwerd van alle zijden gehoord. De Temps zegt: Gambetla's rede is een welsprekend pleidooi ten gunste der politiek van gematigdheid. De spreker wist dat een zeker aantal per sonen in de vergadering gekomen waren met het doel. om zijne staatkunde af le keuren en der vergaderiilg eene verklaring in dien zin le ontlokken. Gambetta heeft niet getracht zijne vijanden door list te vangen; hy heelt, den slier bij de hoorns gegrepen, en de strijd was kort De personendie loochenen dal Gambetta eene ondubbelzinnige staatkunde heeftzullen dit thans moeijelijk kunnen volhouden. Zooveel en zulke onwederstaanbart middelen van overreding zou zelfs de behendigste rhetor niet le zijner be schikking hebben, indien zij niet het uitvloeisel waren van eene rijpe en gevestigde overtuiging. De Vnivers is van een ander gevoelen en zegt dal, hoe diep Frankrijk ook door toedoen der revolutionairen is gevallen, hit niet te gelooven is dat de man, die uitstekend aanleg bezit om aan lid hoofd te staan van een paardenspel, ooit weer hel bestuur des lands in handen zal krijgen. Hel Journ. offic. bevatte dezer dagen de volgende inedetleeling: »Eti brief, beleedigend voor een bevriende grootc natie, is in een buitenlandse! blad openbaar gemaakt en door een Fransch blad overgenomen. Voor dm schrijver wordt gehouden een hooggeplaatst ambtenaar bij de tentoonstelt; te Philadelphia. De regering hoopt dat dit stuk valscli zij. en heeft ophel deringen gevraagd aan den bedoelden ambtenaar, die zich op dezen oogeit- blik niet ie Parijs bevindt. Zij verwacht zijn antwoord, om over dit be droevende incident te kunnen oordeelen. In den oudcrwerpelijken briel, dd. 1 Oct. 1876, onderleekend du Sommerard, gerigl aan een vriend en niet voor openbaarmaking bestemd geweest, worden de Amerikanen scherp out den hekel gehaald. Onbewimpeld beschuldigt hij de Amerikanen van moed willige brandstichting in dc gehouwen, welke misdaad door hen gepleegd w erd in de hoop dal dc Franschc afdeeling der tentoonstelling vernield zou zijn geworden, wanneer dc vlammen de galerijen hadden bereikt. Ee» tweede poging tot brandstichting mislukte evenzeer. Maar hoe zal liet met dc derde gaan? vraagt du Sommerard. «liet ergste van alles is," zegt bj voorts, «dat de tcntoonstellingspolilie uit "de slechtste elementen der Veree- nigde Staten is zamcngeslelddat de oppassers of bew akers stelen, dat de regters. b(j ontstentenis van getuigen, hen vrijspreken, en wal nog erget dan erg is, dat de dieven rekenen op die regters zeiven, om het sein tot plunderen le geven; enz. SUITSCKLJIND, Vele ouden in Elzas-Lotharingeu zouden hunne kinderen naar Frank rijk ter sch. olvanwaar zij terugkwamen zoodra zij den leeftijd hadden bereikt waarin zij in Dtiitschland niet meer schoolpligtig zijn. Langs fin weg meende men de schoolwel te kunnen ontduiken. Die wel bepaalt eek' ter, dal de vrijstelling van het bezoek der schooi niet alleen atliangt van den leeftijd, maar ook van eene zekere male van kennis, die uit eenexauMf moet blijken. Daarom heeft de regering reeds eenigen tijd geleden Depaaltl, dat alle uit Frankrijk tertigkeerenrie kinderen zich aan dat examen moeW onderwerpen en ingeval dit geen voldoenden uitslag oplevert, nog minstens een jaar in Duitschland schoolpligtig zijn. In de laatste zes maanden beek er een aantal dezer examens plaats gt-had, met het gevolg dat vele kin deren alsnog schoolpligtig werden verklaard. Onmiddellijk na de opening heeft dc Duitsche rijksdag zich gecon* tueerd, onder voorloopig presidium van den heer Forckenbeck. Heden kiest het parlement zijn bureau. Een der ingekomen ontwerpen van wet strekt tot goedkeuring van het met Luxemburg gesloten traclaat van uitlevering- TIT KHIJ E. Men meldt uit Konslantinopel: De Russische gezant heeft eene bpe™'

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2