LEIDSCIIE C0I1RAMT. 1870. N°, 358. WOENSDAG I NOVEMM5K. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, net het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advcrtcnttén is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. binnenlandsche bekigten. LEIDEN, 31 October. Bjj de gisteren te 's [lage gehouden acte-examens voor het middelbaar onderwijs, aid. letterkunde, zijn toegelaten, de hh. J. A. de ilruyne, van Zierikzeevoor aardrijkskunde; J. Verhuel, van 'sGravenhugc, voor boek houden; K. Hofland Nzn., van 's Gravenhage, voor huisonderwijs in boek houden. Afgewezen een voor Duitsche taal en letterkunde en een voor boekhouden. Acte-examens lager onderwijs. Voor de acte in de Fransche taal wer den van de zes candidaten 3 afgewezen en 3 toegelaten, zijnde mej. C. F. Hoek, uit Leiden; H. de Koster, nit Gouda en R. E. Quélet.van Stadwijk. Van de 15 candidaten voor de handwerken werden 4 afgewezen en 11 toegelaten, te weten: mej. C. J. W. G. van Djjk, uit 's Hage, voor smaak; T. Haverkampuil Nienwenhoorn, voor nut en smaak; Ch. Ch. J. Jordaan, voor nut en smaak; G. W, Klinkenberg, voor nut en smaak; J. van Leeuwen, voorsmaak; M. II. Peelers voor nul: A. J. de Ridder, voor nut en smaak; II. Ch. G. van Soldi, voor nut en smaak; M. C. M. van Y'clzen. voor smaak; E. van Werkhoven, voor nuten S. A. C. Diephttis, voor nut en smaak, de 9 laatsten allen van 's Ilage. - Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Nieuwe Diep naar Ba tavia, is op 30 October te I'ort-Said aangekomen. - Men meldt ons uit Alphen: In de afgeloopene weck is er voor de r. k. gemeente te Alphen eene missie gehouden door de zeer eerw. hceren Slater van Amsterdam en Dankelman van Rotterdamwelke heeren in de laatste helft der week werden bijgestaan door den hoog-eerw. heer monsgr Bongaerts, deken van Rotterdam, en de wcl-eerw. heeren kapellaans van Bodegraven en van den Rijndijk. Buitengewoon talrijk was de opkomst ge durende die week, doch de sluiting van dit feest op Zondag II. overtreft elk denkbeeld. Door een tiental geestelijken, uit welke de zeer eerw. beer Sluier de slotrede hield, werd des avonds een solemneel lof gehouden, in de rjjk' versierde en kwistig verlichte kerk, die veel te klein was, om de massa belangstellenden en nieuwsgierigen te bevallen, zoo zelfs dat buiten de kerk, nog honderden vergeels naar een plaatsje uitzagen. Vrijdag' 11. is er door broei een begin van brand ontstaan in de stccn- kolenschuur van den heer Jongenburger, te Aarlandervecn over Alphen. Hoor het uitbreken van een gedeelte van een muur en het spoedig uitwer ken van een goed deel der 5000 mudden steenkool, die er geborgen wa ren, is men voor eene groote ramp bewaard geblevente meer daar in eene schuur daaraan en naast gelegen tusschen 30 en 40 duizend bossen eiken hout lagen. De volkrijke buurt, de nabijheid van de gasfabriek en twee boerderijen zouden eene tweede editie van deu brand te Bodegraven hebben kunnen doen beleven. - Blijkens de jongste bij de regering ontvangen officiële opgaven om trent den stand der veeziekten in Zwitserland, loopende lot 19 dezer, was bet mond- en klaatiwzccr gedurende de eerste helft van October aanmerke- Ijjk toegenomen, liet aantal daardoor besmette stallen, hetwelk op den 1"*' 37 bedroegwas den 16dcn tot 89 geklommen. In de kantons Luzern en Schwyz waren twee nieuwe gevallen van besmettelijke longziekte voor- gekomeriten gevolge waarvan onverwijld de gewone gestrenge maatregelen genomen waren. In de andere gemeentenwaar die ziekte zich laatstelijk vertoond bad, was thans al het verdachte vee afgemaakt. - Volgens liet llbl. beslaat bij den minister van oorlog liet voornemen «n pupillen-corps op te rigten, en zijn er reeds maatregelen getroften om ceu standplaats voor die inrigling aan te wijzen. -Te Delft werd gisteren een>vreeselijkc misdaad gepleegd. Twee am bachtsliedenaanstaande zwagers, hadden bevigen twisL gehad. De een ïachlte gisteren tegen 12 uur den ander op met een scherp mes in zijn aak. Na een half uur vvachtens trof hij den geen kwaad vermoedende bij Molenstraat en bragt hem twee gevaarlijke wonden iu de horst toe. De ilailor werd spoedig aangehouden en de gewonde onder hevig bloedverlies «aar liet gasthuis gebragt. Men vreest voor zijn leven. - Even voor en even na de beraadslagingen in den gemeenteraad te Arn- sterdam over verbetering der nachtpolitie is voor de tweede maal, binnen betrekkelijk korten lijdingebroken in het theemagazijn van den heer van deu Bergh, Prinsengracht hij de Reestraat, en daaruit ecnige geldswaarde ontvreemd. Den nacht daaraanvolgende (dien van Vrijdag op Zalurdag) is uit liet pakhuis van den lieer Wiselius, in de Leliestraat bij de Baangracht, 500 kilo suiker uit een vat geschept. De dieven hebben met valsclie sleutels het pakhuis weten open te maken en weder te sluiten. Zalurdagavond is op het drukste gedeelte in de Anjelierstraat, bij den heer van Amerongen, een vaatje boter ontvreemd, dal in den winkel stond. Op het drietal ter beroeping van een predikant bjj de Ned. herv. ge meente te Amsterdam zijn geplaatst dd. Gewin, pred. te Abcoude; Knotne- rus, pred. te 'sllage, en Rcnierpred. te Utrecht. Aan het Vtr. D. scbrjjft de heer F. 's Jacob, directeur-generaal der exploitatie-maatschappij: fin een ingezonden stuk, voorkomende in uw veel gelezen blad van 23 October jl.geteekend E. F. van Vlotenwordt ik uit- genoodigd. ter geruststelling van het reizend publick, een positive verklaring te doen, omtrent de al of niet geloofwaardigheid van zeker door de Rooseu- daalsclie Grondwet verspreid gerucht, waaruit zou moeten blijken, dat op 17 October jl. de reizigers van trein n°. 44 SS. 87 in getal door een locval aan een groot gevaar zijn ontsnapt, en zonder de tegenwoordigheid van geest van den machinist, met trein en al, door het openslaan van de draaibrug, in liet Hollanilscli Diep zouden zijn neergestort. Gaarne voldoe ik aan die uitiioodiging door te verklaren, dat de in het ingezonden stuk bedoelde trein noch op den 17d,n October noch op een anderen mjj beken den dag voor dc openstaande brug aan het liollandsch Diep heelt gestopt; dat geen gevaar hoegenaamd voor de reizigers heeft bestaan; dat de bjj ge rucht medegedeelde leitcn geheel uit de lnclit gegrepen zjjn." De heer 's Jacob geeft nog twee mededeelingen, die tot het gerucht aanleiding kun nen hebben gegeven. Zondag avond ontstond er brand in de kolonie Frederiksoordin het huis bewoond door H. Lucas, die door den sterken wind zoo snel toenam, dat in een nur tijds het huis en bijna de gansche inboedel door bet vuur vernield werden. Het vee werd gered. De oorzaak van den brand is niet bekend. Te 's Hertogenbosch had Zalurdag II. een treurig ongeval plaats. Eep 5-jarig knaapje werd door een met ijzer geladen wagen overreden. Een der raderen van den wagen verbrjjzeldc het hoofd van het kind, waarop de dood onmiddellijk volgde. Door wijlen jhr. mr. de Witte van Citters, van 's Gravenhage, is aan het gemeentebestuur van St. Laurens eene som van 4000 gelegateerd, met bepaling dat de renten daarvan moeten bestemd worden voor onderrigt in handwerken aan vrouwelijke scholieren. Thans ziet het licht liet voorloopig verslag van hoofdstuk VU li (depart, van financiën) der staatsbegrooting voor 1877. Daaruit blijkt, dat men gaarne wenschte te weten wat de reden is, dat er nog geen gevolg is ge geven aan de toezegging tol aanbieding van een ontwerp nopens rijks- comptabiliteit. Men vroeg of de minister thans eene opgave zou kannen mededeelen van hetgeen aan zijn departement aangaande de bezittingen in dc doode band bekend is. In de meeste afdeelingen werd met kracht aan gedrongen op afschaffing der leges, die nadeelig werken en aanleiding ge ven lot allerlei misbruiken. Nu liet spoorwegverkeer zoo veel meer alge meen is geworden, meende men dat hel reglement op de vergoeding van reis- en verblijfkosten van 15 December 1849 dringend lierzieniug vordert. Up nieuw werd de wenschclijkhcid van alschatling der lollen op de rijkswegen betoogd. Over de late uitgave der staten van in-, uit- en doorvoer werd geklaagd. Bestaat er, vroeg men, eenig vooruitzigt dat de commissie tot liquidatie der zaken van de voormalige wees- eu momboirkamers het einde barer taak weldra zal hebben bereikt? Er werd aangedrongen op eene wettelijke regeling van de grootboeken der nationale schuldopdat de ingezetenen hunne rcglen en verpligtingenten aanzien van heigeen zij bij liet grootboek te verriglen hebben, mogen leeren kennen. Er werd geklaagd over de overdreven eisebcii. die in sommige weken door de ambte naren van het grootboek worden gesteld. Eenige leden oordeelden dat de bedreiging van den minister tegen dc aanneming van de Belgische centimes bezwaarlijk is vol te houden. Van verschillende zijden werd aan gedrongen op spoedige herziening van dc belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen. Sommige leden verklaarden echter niet lot zoodanige herziening te kunnen medewerkenals niet billijker wordt gehandeld dan

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1