BIJVOEGSEL, bchoorende tol de Leidsehe Courant tan Maandag 30 October 3876, /V". 256. FRiLXKRIJK. PER TELEGRAAF. Men verneemt dat dezer dagen te Brussel is gevat een ongemeen behen dige dief, Poelmans genaamd, die in buizen, welker bewoners tijdelijk afwezig warenen magazijnen wist door te dringcnj, door ruiten uit de ramen te Iigten, welke hij, na zijnen buit te hebben bemagiigd, weder inzette. Het zonderlingste is, dat de man van het onnoemelijk aantal gesto len voorwerpen ten zijnent eene verzameling had aangelegd, van eliquetteu en nummers voorzien en op de keurigste wijze gerangschikt. Van alle kanten komen nieuwsgierigendie op het bureau van policie tentoongestelde collection van ketels, zilverwerk, keukengerei, kleederen, photographiën ccn gi'ooten spiegel, juweclen, horloges en een aantal brieven, door middel van lijmroeden uit bussen gevischt, bezigtigen. ESCELAÏE, LONDEN27 October. Het bestuur der o-Aborigenes Protection Society" en dat der »Anti- slavery-Society" hebben zich tot lord Derby gewend met eene klagt over de ruwe en geweldadige wijze, waarop de bekende reiziger Stanley zich op zijne reis door de binnenlanden van Afrika hier en daar ten aanzien der inlanders gedragen heeft. Zij wenschten door de regering officieel verklaard te zien, dat Stanley, die zich nu en dan veroorlooft de Britsche vlag te hijschen, hoegenaamd niet moet geacht worden Engeland te vertegenwoor digen. Lord Derby heeft geantwoord, dat hij, het gedrag van den heer Stanley zeer betreurende, regtstreeks geen invloed op dat gedrag kan uit oefenen daar de heer Stanley geen Engelsch onderdaan is. Aan de Britsche consuls op de oostkust van Afrika zal intusschen verzocht wordenzoo mogelijk den heer Stanley te herinneren, dat hij geen regt heeft zich met dc Britsche vlag te dekken. Het comité van Venezuelaansche fondsenhouders heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt de ontvangst van een berigt. volgens hetwelk de derde maandelijksche uitkeering, ten bedrage van 3297 ten behoeve der fondsenhouders, is aangekomen. Punch deelt de volgende oorlogsberigten mede: .De eerste minister leeft in voortdurende gedachteinvisseling met al dc kabinetten van Europa. Hij heeft spreekbuizen laten leggen tusschen zijn officieel verblijf en de buitenplaatsen van zijn collega's. Slapen doet hij niet meer; de enkele «ogenblikkendie hij vrij heeft, wijdt hij aan het haastig doorbladeren van sir Garnet YVolseley's //Soldier's Pocket Book". Zijn secretaris doorloopt te Woolwich en te Aldershot tegelijkertijd een leercursus, ten einde op het ergste voorbereid te zijn. Directeuren van de Penny Steamboat Companies hebben last ontvangen lot het onverwijld indienen van eene lijst hunner vaartuigen, met het oog op het overbrengen van 22 regimenten cavalerie van Colchester naar Egypte. De hertog van Cambridge heeft boven het dak der bureaux van het ministerie van oorlog een //ballon caplif" doen beves tigen, om in staat te zijn zoo noodig dadelijk zich naar Gibraltar te ver plaatsen. De badkoetsjes aan de llerne-baai zijn nieuw geverfd, en ver- keeren dus thans op voet va-i oorlog. 18000 Londensche koetsiersknollen zijn door de regering opgekocht lot dadelijke dienst bij de le en 2e reei- menten der garde. Al de gebroken glasruiten in den Tower zullen her- s'eld worden. Dc Russische beeren in de Diergaarde hebben aanzegging ont vangen dat zij zich te beschouwen hebben als onder arrest. Hel Bucking- ham-paleisde Temple Bar en dc Marble Arch zullen onverwijld gewapend worden met 81-tons kanonnen. üe Fransche gezant te St. Petersburg, de generaal Leflódie zich met verlof hier te lande bevindt, heeft last bekomen zich naar Livadia bij den keizer te begeven. Te Marseille zal op 5 November de verkiezing van eenm gemeente raad plaats hebben. Tot nu toe was het bestuur dier stad in handen eerier municipale commissie. SPANJE. Naar men uit Madrid meldt heeft de regering besloten, al dc mede- pligtigen aan de door Zorilla op touw gezette eu dezer dagen ontdekte lamenzwering voor de gewone regt banken te doen teregtstaan. Onder de in beslag genomen papieren bevinden zich brevettenwaarbij de in hech tenis genomen eedgenootcn tot allerlei openbare ambten in de verschillende provinciën werden benoemd; deze zouden zich in elk district aan het hoofd hebben moeten plaatsen van dc beweging, welke den 25'° dezer had moeten uitreken. De heer Zorilla had bons in omloop gebragt, na het gelukken van den opstand betaalbaar. Geen der gevangengenomen militairen was in werkelijke dienst; het waren allen op wachtgeld gestelde officieren. SVITSC1IL.ANO. De processtukken betreffende het jongste regtsgeding tegen den heer von Arnim zijn door dc Schles. Zeil. in hoofdzaak openbaar gemaakt. Daaruit blijkt o. a. dal de beschuldiging van majesteitschennis, op den be klaagde geworpen, hierop steunt: 1°. dat de beklaagde misbruik heeft ge maakt van een uitdrukking, die hij beweert, dat door den keizer in een audiëntie tot hem, beklaagde, was gebezigd, hetgeen een beleediging van den keizer moet worden geacht2". dat hij den keizer heeft beleedigd door de wijze, waarop hij heeft gepoogd zijn eigen handelwijze te regtvaardigen waarbij hij den koning van Pruissen als partijdig regter voorstelde, door hem tc vergelijken met koning Hendrik III van Frankrijk. Wat betreft de beschuldiging van landverraad, deze berust op de volgende gronden1". op het door hem in het licht gegeven geschrift //Pro Nihilo", len gevolge waarvan stukken, welke geheim behoorden te zijn gehouden, ter openbare kennis werden gebragt; 2°. daar hij een hem opgedragen last, de onderhandelingen met den toemaligcn president der Fransche republiek «er de vervroegde afbetaling der beide laatste milliarden van de oorlogs- conlributieniet heeft ten uitvoer gelegd als hem was voorgeschreven, in welk opzigt hij zich met kennis van zaken en voorbedachtclijk van een hst, hem opgedragen, lot nadeel van het Duitsche rijk niet heeft gekweten. De vereeniging tot bevordering van nijverheid heelt de reeds sedert hog beraamde zitting gehoudentot beraadslaging over de vraag zal Duitschland deelnemen aan de internationale tentoonstelling, welke in 1878 door Frankrijk zal worden gehouden. De vergadering, die zeer talrijk was, teft het volgende besluit genomenHoewel de zoo spoedig op elkander Ogende herhaling van internationale tentoonstellingen een niet gewenscht, mfs een nadeelig verschijnsel moet genoemd worden, acht de vergadering jol noodig, dat Duitschland aan den wedstrijd deelneme. Zij beschouwt ■tt hoogst wenschelijkdat de verschillende statendie producten hunner "'jverheid derwaarts zullen zendenzich onderling over de zaak verstaan. De vergadering is wijders van oordeeldat een commissie van deskundigen behoort te worden benoemd, die vooraf zal bepalen, welke klasse van voor werpen ter mededinging zal worden toegelaten. Ten slotte acht de verga dering het volstrekt noodzakelijk, dat vanwege het rijk een zeer belangrijke som zal worden bestemd lot ondersteuning dezer zaak en dat de regering daarbij niet het bijzondere belang van inzenders, maar van de Duitsche tentoonstelling in het oog zal houden. TÜIiHIJE. Ten gevolge van de onlangs te Konslantinopel ontdekte zamenzwering zijn een aantal hooggeplaatste personen gebannen, waartoe, naar men ver neemt, de Sultan slechts met moeite kon overgehaald worden. De beriglen uit lionstantinopel omtrent de jongste gevechten luiden steeds ongunstig voor de Serviërs. Ten gevolge van den onafgebroken strijd voor Alexinac hebben de Turken de op een hoogen berg gebouwde verster king, welke de sleutel is der positie van üeligrad, genomen. De Turken bezetten ook Djunis en Ivaonikwaar de vijand zijn hoofdkwartier had. De Serviërs, in drie kolonnes verdeeld, moesten hunne stellingen met ontzag lijke verliezen opgeven. Aan den kant van Mitrovica zijn de Serviërs, na de huizen van Muzelmannen en Christenen le Manik in brand gestoken te hebben, met belangrijke strijdkrachten voortgerukt, doch na een hevig ge vecht geslagen. De Serviërs, die bij Koukoupoja bijeengetrokken waren, werden uit de versterkingen, die zij bezet hielden, verjaagd. De divisie van Novibazar heeft dc Servische verschansingen aangevallen en na korten tegen stand waren de Serviërs genoodzaakt hunne stellingen te verlaten. De correspondent van de Times te Belgrado schrijft: De jongste neder lagen der Serviërs hebben ook anderen dan ons de overtuiging gegeven, dat er onmogelijk zoo veel Russen in Servië konden zjjn gekomen, als voortdurend wordt beweerd. Ik zal van de Russische vrijwilligers geen kwaad zeggen. Zij hebben met de grootste dapperheid gestreden en waren zij er niet geweest, de Turken waren misschien reeds in Belgrado. WEENEN, 27 October. In de zitting van het huis van afgevaardigden heeft de minister-president, in antwoord op de interpellatiën over de staat kunde ten aanzien der Oostersche quacstie, het volgende verklaard: De staatkunde der monarchie heeft in de eerste plaats ten doel, den vrede te handhaven. Daaruit volgt, dat cr geen sprake is van het verwerven van vreemd grondgebied. Doch de pogingen tot het behoud des vredes zijn natuur lijk beperkt door den pligt van onder alle omstandigheden tc waken voor de veiligheid en de belangen onzer monarchie. De minister van buitenland- sche zaken kan zijne politiek niet laten influenceren door de belangen der verschillende nationaliteiten, maar uitsluitend door die der geheele monar chie. Hij zal zich standvastig en vastberaden houden aan het tweeledig doel, hetwelk hij sedert het uitbreken der onlusten in het Oosten heeft in het oog gehouden: handhaving van den vrede van Europa en verbetering van het lot der Christenen in Turkije. WEENEN. 27 October. Het Tagblatl deelt mede, dat het Russisch-Turksch geschil zijn scherp karakter verloor, nu de Porie bereid is den laatsten October of 1 November een wapenstilstand voor 6 of 8 weken, met even- tueele verlenging van 4 weken, af te kondigen. WEENEN. 27 October, üfficieusc ophelderingen om de opgewondenheid te doen bedarenwelke in den rijksraad over hel antwoord van prins Auerspeig op de interpellaties over de Oostersche quaestie heerscht, worden verwacht. De fracties der grondwetsgezinde partij willen lot een adres aan den keizer besluiten. Het debat zal binnen acht dagen plaats hebben. LONDEN, 27 October. Renter's correspondent seint heden uit Belgrado, dat een ministeriëele crisis is uitgebarsten. Nicolic vroeg zijn ontslag, dat nog niet werd aangenomen. Jovanovic volgt hem waarschijnlijk op. De reden van dit ontslag is een geschil met Tschernajefï over de Russische vrij willigers. liet ministerie en de openbare mecning keuren Nicolic's hou ding goed. PARIJS, 27 October. In de commissie voor het budget heeft de minister van financiën. Léon Say, medegedeeld dat hij de verlaging van het brief port en van den prijs der telegrammen tegen 1 Januaiij 1877 zal voorstel len. De minister meende dat met 1877 de inkomsten geen batig saldo hooger dan 30 millioen zouden opleveren. Sprekende van de conversie der 5 pCt. rente, zeide de minister dat die eventueel mogelijk, doch geenzins aanstaande was. Hij verwerpt de financiële ontwerpen van Gambetta, vooral de belasting op de Fransche rente, welke bij eene oneerlijkheid van den staat jegens zijne sehuldeischers noemde. ZARA, 27 October. Uit goede bron wordt gemeld, dat Montenegro de krijgsgevangenen op vrije voeten liet. Uit Niksic zal den ongeregelden troe pen der bezetting wegens gebrek aan voedingsmiddelen vrije uitlogt wor den verleend. LONDEN, 27 October. Reuters correspondent te Belgrado berigt van gisteren het volgende: //Generaal Novasileff heeft versterking gevraagd voor het Ibar-leger. Aan kolonel Becker is bevel gegeven met nieuwe troepen daarheen te vertrekken. Officiële tijdingen houden in dat de Turken eer gisteren op nieuw bet Ibar-leger aangevallen en pogingen om door de Ser vische liniën heen te breken gedaan hebben, maar dat zij werden terugge slagen en grootc verliezen hebben geleden. PARIJS, 27 October. In eene vergadering le Belleville, die door 3500 personen werd bijgewoond, heelt Gambetta eene rede uitgesproken, waarin hij verklaarde te zijn tegen daden van geweld en tegen het //mandat impératil". WEENEN, 28 October. Men geloolt dat de Porte geneigd is een wapen stilstand van zes of acht weken, eventueel te verlengen met vier weken, aan te nemen. Schorsing der vijandelijkheden is waarschijnlijk. ROME, 27 October. Volgens een berigt in de Italië heeft de Russische regering besloten een eskader panlserschepen, onder bevel van vice-admiraal Butakow, in een zuid-Italiaansche haven le laten overwinteren, en dit be sluit aan de Ilaliaansche regering medegedeeld, welke er geen bedenkingen tegen in het midden bragt. Het blad voegt er bij, dat de Russische rege ring een Ilaliaansche haven gekozen heelt, om in staat le zijn aanzienlijke strijdkrachten zamen te trekken en zoo noodig naar het Oosten te zenden. NEW-YORK, 27 October. Den 3Je0 en 4dt0 October heeft in Midden-Ame- rika een orkaan gewoed. De stad Managwa (in Nicaragua) is overstroomd 400 huizen zijn vernield. Vele personen zijn in het water omgekomen. De schade wordt op twee millioen dollars geschat. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBF.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5