BUITEN LANDSC11E BERIGIEN. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. als zoodanig werd beoordeeld. De heer Goudsmit geloofde dat de heer van der Lith die wijze de kracht der antecedenten miskende. Hij haalde daarvan enkele voorbeelden aan. De heer Juta was ook hier van meening dat men zich moest bonden bij het particuleur initiatief, om zich eerst in het uiterste geval tot den rand te wenden. In den loop dezer discussie stelde de heer van Iterson daar de commissie voor de volksvoorlezingen toch nu reeds moest weten waaraan zij zich te houden had, voor den post op de begrooting te brengen als restitutie voor te beta len zaalhnur bij gelegenheid van de in 1877 te houden tentoonstellingen. Dit voorstel werd dan ook ten slotte in stemming gebragt; het werd verworpen met 13 tegen 8 stemmen. Daar er verschil van meeniug bestond over het al of niet voortzetten der beraad- slagingenstelde de voorzitter voor die voort te zetten. Daarvoor stemden 11 en daartegen mede 11 ledende voorzitter meende dientengevolge zijn voorstel als /envorpen te moeten beschouwen en bepaalde de voortzetting der beraadslagingen op Maatslag aanst. ten 1 uur. 's GRAVEN1IAGË 27 October. De kapitein F. A. V. W. II. van Tiiereiihout, van den staf der infan- lerie, werkzaam bij bet depart, van oorlog, is, op zijn verzoek, eervol ont heven van zijne betrekking bij dal departement en in rang overgeplaalsl bij bel 6* reg. infanterie te lireda. ten einde belast te worden met het onder- ivijs in de Dnitsclie laai bij de krijgsschool voor officieren. Naar nten verneemt zal de le luit. F. E. L. A. Abel, die onder den kapi- leiti van Ttierenhoul bij hel bureau voor het personeel en militaire zaken bij hel ministerie van oorlog werkzaam was, in diens plaats optreden. De scheepsklerken H. P. M. van Allena en li. A. G. T. D. Rant zijn, op hun verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De heer J. P. G. van Mens, arls. is benoemd lot officier van gezond heid 2' kl. bij de zeemagt; de officier van gezondheid 2' kl. Y. Bakker, beltoorende tot de rol van liet schrocfsloomschip Prinses Maria, wordt op non-aclivileit gesteld en vervangen door den benoemden officier van gezond heid 2' kl. J. P. G. van Mens. M. M. de koningin zal aanstaanden Zalttrdag, des ochtends ten 7 ure ongeveermet gevolg de residentie verlaten en onmiddellijk tot Brussel doorreizen, om nog denzelfdcii dag Parijs le bereiken. II. M. is voornemens «eruimen tijd in het Zuiden van Frankrijk te vertoeven. Z. K. 11. prins Hendrik heeft zich gisteren morgen naar Luxemburg begeven. De prins-sledehouder zal den winter in het groothertogdom door brengen. Z. E. H. prins Alexander vertrok heden middag len 4 ure naar Brus sel. om. na een dag oponthoud in de Belgische hoofdstad, eenigen lijd bij I. K. II. prins Hendrik in Luxemburg door le brengen. De heer Corver Hoofl heeft op de begrooting vail Ned. Indië voor 1877 de navolgende amendementen voorgesteld 1», Hoofdstuk II (uitgaven in Indië). oitderafdecling 109 (expediliekoslen) wordt verhoogd mei ƒ6 500.000 en dus 8.200,000. 2'. Hoofdstuk I (uitgaven in Nederland), onderafdeeling 45 wordt ver hoogd met 700.000 en dus ƒ2 633.108. 3'. Hoofdstuk I, onderaldecling 55 (bijdrage aan de Ned. schatkist) wordt verminderd met ƒ7,200,000 en dus ƒ2.696,172. lil de zitting van de tweede kamer van heden is, na aanneming van enkele amendementen en de verwerping van die van den lieer Corver Hooft hel geheele hoofdstuk II der Indische begrooting (uilgaven in Indië) aange nomen met 39 tegen 18 stemmen. Morgen voortzetting. ENGELAND, LONDEN26 October. Volgens de Financier zal eenc sterke afdeeling troepen Zalurdag naar Malta vertrekken. FRANKRIJK. liet Jouïn. off. bevat een uitvoerig verslag van den minister Chris- lophle aan den president der republiek en een dienovereenkomstig genomen besluit des laalsten lot reorganisatie van hel departement der openbare werken, benevens eenige andere besluiten, eenige daaruit voortvloeijcnde benoemingen bevattende. - De parlementaire commissie voor de begrooling heelt hel voorstel van den Leer Bouvier, om eene belasting van y2 pCt. te hellen van het inko men. verworpen. - In Algerië worden de aan den slaat tocbehoorende bosschen van kurk eiken, hel eene voor. het andere na, door de Arabische bevolking in brand gestoken. Uie boschbrandcn zijn het gevolg van de Mahomedaansche dweep zucht. die op deze vvijs de kolonisatie van Algerië door de Franschen wil tegengaan. He dagbladen klagen, dal de overheid slechts slappe maatrege len legen die vcrnielingszucht genomen heeft. Er moet, zeggen zij. kracht dadig gehandeld worden. - De Temps meldtMen heeft reden om le gelooven dat in de audiën tie, welke generaal lgnatiefl', Buslands gezant, bij den Sultan heeft gehad, geen schriftelijke nota is overhandigd. Hij heeft zich bepaald tot eene mon delinge mededceling. welke, naar uien beweert, vooral betrekking had op hel onmiddellijk sluiten van een omoorwaardelijken wapenstilstand. De andere reeds medegedeelde punten, deel uitmakende van de Russische voor stellen, zullen hel onderwerp zijn van latere onderhandelingen met de mi nisters van den Sultan. Ten stelligste wordt intusschen verzekerd, dat de Russische mededceling geenzins het karakter heeft van een ultimatum. - De Times had onlangs, in verband met de Oostersche quaeslie, voor gesteld Bosnië en de Herzegowina door Fransche troepen le doen bezetten. k Temps bedankt hel Engelsche blad voor het in Frankrijk gestelde ver trouwen. Maar, zegt het blad, wij willen niet voor de Times in beleefd heid onderdoen. Ons vertrouwen in Engeland is wezenlijk niet geringer dan Engelands vertrouwen in Frankrijk en wij stellen dus voor, dat de be zetting maar door Engelsche soldaten geschiede. - De petitiën, die sedert eenigen tijd geteekend worden tol uitzetting der Jczuïientellen, naar gezegd wordt, reeds 500,000 handteekeningen. - De gemeente Evreux heeft, ingevolge testamentaire beschikking van mevr. Janin, 300.000 Irs ontvangen, onder bepaling dal voor dit bedrag openbare fonteinen op verschillende punten der gemeente moeten geplaatst «orden. SPAN .1 K. In het officiële regcringsblad is eene circulaire opgenomen, waarbij alle openbare manifest at iën van niet katholieke godsdiensten builen de ker ken en de begraafplaatsen, die alleen als onschenbaar worden beschouwd, verboden worden. Als openbare manifestatiën rekent men alle handelingen, uitgevoerd op den publieken weg of aan de buitenmuren van kerk en be graafplaats, die met godsdienstige plegligheden, gewoonten en gebruiken in verband staan, als het houden van processies, het doen van afkondigingen, het verlootten van banieren enz. Tevens wordt bevolen dat zijdie eene andere godsdienst dan de katholieke belijden, 48 uur van te voren kennis moeten geven aan de autoriteiten, dal een kerk ol begraafplaats zal worden geopend en de namen der bestuurders en rectors moeten opgevendie wederom binnen 14 dagen kennis moeten geven aan de autoriteitendal de kerk of begraafplaats geopend is. De scholen zijn. wat de wel betreft, afgescheiden van de kerken. De directeuren daarvan zullen Spanjaarden moeten zijn en een akademischen graad moeten bezitten. Vreemdeling» n zullen als onschendbaar worden beschouwd en bijeenkomsten in kerken en op kerkhoven zullen niet gehinderd worden, maar dit voorregt wordt niet vergund aan de scholen, die onder toezigl der regering blijven. TURKIJE. Uit Bagusa wordt gemeld: Sedert drie dagen beschieten de Monlene- grijnen met goed gevolg het leger van Monktar-bassa, van Bojanoberdc af. Ue brug over de Trebinaza bij Granciarevo is vernield; dientengevolge is de gemeenschap van Mouktar met Trebinje afgebroken. Nicsic w ordt geblokkeerd. Volgens een brief uit Belgrado, door de U. C. medegedeeld, is de op stand in Bosnië nog verre van gedempt. Het bevel over de Turksche troe pen wordt aldaar gevoerd door Omcr-bey en Derwisch-bassa. Op hun bevel werden bijna dagelijks de schandelijkste misdrijven jegens de Christelijke bevolking gepleegd. Veertien dagen geleden kwam het lol eene formele slagling onder de Christenbevolking van hel dorp Kadgaudzi. Zesentwintig menschen werden vermoord, velen meer of minder ernstig gekwetst. Een der inwoners, Jovo Curie genaamd, werd de tong doorboordeen louw door de wond gehaaid, waaraan de ongelukkige onder het gejuich van het Turksche gepeupel door het dorp werd gevoerd, terwijl zjjne beulen hem zoolang met yatagans, sabels en messen voortdreven, tot hij dood nederviel. Nog wreeder lot trof zekeren Nikola Zorma; dezen dreel men een lange spijker door de kin en boog de pwnt in den mond om. zoodat men een haak had verkregen, waaraan het slagtoffer met een louw eveneens door het dorp kon worden rondgeleid. Eerst toen men hem bij levenden lijve, armen en beenen had afgehouwen blies de man den laatsten adem uit. LONDEN, 27 October. De Times meldt uit Weenen, dat Ghika regt- streeks naar Engeland zal vertrekken. Daily News bevat een dépêche uit Weenen, luidende: "Geen hinderpaal belemmert meer het sluiten van een wapenstilstand." BERLIJN, 26 October. De te St. Petersburg gevestigde correspondent der Nordd. Mg, Zeil. weèrspreekt het berigl, dat de troepen in Rusland reeds bijeengetrokken worden en de kolonnes op marscli zijn naar de Turksche grenzen. Tot dusver is nergens de reserve en de met onbepaald verlof naar huis gekeerde manschap opgeroepen. Het leger is bijgevolg nog niet op voet van oorlog. Alleen zijn alle voorbereidende maatregelen genomen, om, zoo noodig, len spoedigste een aanzienlijk aantal troep?n marschvaardig te hebben. KONSTANTINOPEL26 October. De Phare de VOrient bevat de toe spraak van generaal lgnatieff, den Russisclien gezant, bij liet overhandigen van zijne geloofsbrieven aan den Sultan en het antwoord van Abdul-Hamid. De gezant zeidedat de Czar zeer goed de moeijelijkheden van den toestand begrijpt, zonder zijne sympathie voor de Slaven iu Turkije te willen ver- hergen, en dat hij wenschl de moeijelijkheden uit den weg geruimd te zien, opdat de Sultan zich kunne toeleggen op verbetering van het lol zijner onder danen. De Sultan antwoordde, dat hij de gebeurtenissen betreurt, die het volvoeren van zijne hervormingsplannen beletten, en dat hjj op den steun der Voorzienigheid bouwt voor een nieuw tijdperk van vrede, dat hem ver oorloven zal zijn volk gelukkig le maken. Hij hoopt dat de Czar hem die taak gemakkelijk zou helpen maken. PARIJS, 27 Oclobcr. Beriglen uit Konslantinopel van gisteren bevestigen dat de Russische gezant IgnatiefT een wapenstilstand van zes weken heeft voorgesteld, le vernieuwen indien daartoe de noodzakelijkheid bestaat. Turkije heelt dit voorstel nog niet aangenomen. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logemenl aan den Burg, Vrjjdag 27 October. Notaris Mr. J. L. Klaverweiden. Een Koffijhuis met Stalling, Tuin en gedeelte Dijkgrond. aan den Hoogen Rijndijk, onder de gemeente Voorschoten, Sectie A, n°. 1262 en een gedeelte van n». 1265. Kooper W. L. van Amerom qq. ƒ3200. Drie Huizen onder een dak, thans ingerigt tot Bollenschuur, met daarbij behoorend Erf en Dijkgrond, nevens voorgaand perceel. Sectie A. ir». 1192, 1263. 1264 en een middengedeelte van 1265, opgehouden op ƒ1450. Een perceel Teel- of Bollengrond, met daarvoor strekkend gedeelte Dijkgrond en aangrenzend gedeelte Water, in den Rijn gelegen als voren, zijnde een zuidoostelijk ge deelte van Sectie A, n". 1195, 1264 en 1265, in bod gebragt op 2000. Niet gemijnd. Een perceel Teel- of Bollengrond, met aangrenzend gedeelte Water in den Rijn, gelegen als voren, zijnde een noordwestelijk gedeelte van Sectie A, n". 1261 en 1195. Kooper W. L. van Amerom qq. ƒ1350. Heden overleed, tot diepe droefheid zijner Tante, de Heer II. A. DE SWAAN. Leiden, 25 October 1876. J. C. DE SWAAN. Rouwbezoeken worden niet afgewacht. Voor de bewijzen van deelneming, ondervonden bij gelegenheid van het overlijden van hunne Zuster en Schoonzuster, MejufFr. ELISABETH JACOBA RIJSHOUWERbeluigen de Ondergeteekenden hunnen oprechten dank. J. A. BOOGAARD. Leiden, 25 October 1876. A. J. BOOGAARD, Rijshouwer.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3