LEIDSC11E COURANT. V. 254. VRIJDAG 27 OCTORKR De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De /rijt der Courant is per vierendeel jaars /3.franco p. p. f 3.60, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekotlen. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels f I.— iedere regel meer 25 cents. fljj deze Courant wordt verzonden bladz. 159164 der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLAiNDSCIlE BEIilGTlvN. LEIDEN, 26 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden deelde de voorzitter mede dat ontvangen was de goedkeuring van gedep. stalen op het besluit van 5 Oct. jl„ waarbij aanvaard was bet legaat van wijlen den lieer Buzzi te Frankfort. Ingekomen is nog een verzoek van prof. Vissering en 27 andere bewoners van bet Rapenburg tot demping van die gracht, van de Noord- eindsbrug tot aan den Vliet. In tegenstelling van hetgeen in de begrootings- slukken is gezegd, meenen adressanten dat dit deel van bet Rapenburg teen sieraad der stad is; zij herbalen bun verzoek reeds iu 1866 gedaan in iiet belang der openbare gezondheid, omdat de toestand van dat open riool onhoudbaar is geworden. Overgaande tot de aan de orde gestelde onderwerpen werd dr. W. P. Wcobers, op zijn verzoek, als stads-genccshcer gecontinueerd, en achtereen volgens zonder beraadslaging goedgekeurd: de voordrag! tot overplaatsing van den onderwijzer 2d' klasse, VV. F. Oostveen-, verzoek van gebr. van Hoeken, om eene coupure te maken door de straal voor hunne houtzagerij aan de Haven; Int verzoek van F. A. VV. Schüdel en U°. om een keldergat temaken, en de voordragt betrekkelijk de tijdelijke voorziening in de vaca ture van leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de gemcenle- instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. Vervolgens kwam in behandeling de gemeente-begrooting voor 1877. Bij de door den voorzitter opengestelde gelegenheid tot het voeren van alge- mecne beschouwingen daarover verklaarde de heer Le Poole dat hijeven als in vorige jaren, tegen de begrooling zon moeten stemmen en wel op dezelfde gronden, llij hoopte dat dit de laatste maal zou zijn. in de troon rede toch was door het hoofd van den staat toegezegd dal eene wet op bet lager onderwijs spoedig de kamer zou bereiken, llij hoopte dat daardoor zjiie grieven zouden worden weggenomen. Werd zijne hoop'uiet vervuld, dan hoopte hij le volharden in den strjjd. De lieer Scheltema verzocht den voorzitter bij de indiening eencr volgende begroot ing de quaestie aan liet oordeel der vergadering te onderwerpen of de commissie van financiën de begrooting zal behandelen vóór dat het onderzoek in de sectiën plaats heeft of dat de tegenwoordige wijze van werken voorlaan zal gevolgd worden. He voorzitter zeide hierop dat bij de indiening eencr begrooting altijd voor gesteld wordt deze te onderzoeken in de sectiën; door een der leden kan, des verlangd, eene motie van orde worden voorgesteld. De bh. Cock en Verster gaven te kennen dat zij, om dezelfde redenen als vroeger, hunne slem ook thans aan de begrooling zouden onthouden. Naar gewoonte werd met de behandeling der uitgaven aangevangen. N". 59. jaarwedden van de bouwkundigen en opzigters. waarbij eene tracte- tticiitsvcrhooging voor een der opzieners 1® kl. ad ƒ100 was voorgedragen, werd aangenomen met 16 tegen 6 stemmen. Bij n°. 60, jaarwedde van de ambtenaren der gemeente-secretarie, stelde de lieer van der Lith een amen dement voor om den post met 150 te verminderenuitgetrokken voor 'ractements-verhooging van den oudsten beambte. De heer de Laat de Kantcr bestreed dit amendement. De voorgestelde verhoogin; vond haren grond daarin dat de bedoelde ambtenaar nog hetzelfde tractement genoot als in 1839. Hij vroeg of de kennis van een ambtenaar, die zooveel jaren dienst heeft, niet behoorde gewaardeerd te worden. Gedurende den korten tijd dat hij aan het hoofd der fabricage gestaan bad had hij de gelegenheid gehad de uitgebreide kennis 'an dien man te bewonderen. Als hij de dienst verliet zoti zijn gemis World worden. De lieer Cock bestreed die argumenten. De lieer Goudsmit aan liet wankelen gebragt, omdat de man sedert 1839 geen verhoo- Png had gehad; zij was dus thans niet onbillijk. Toen bet amendement daarop in stemming werd gebragt, verklaarden er zich 11 bden voor en 11 lr"cnzoodat later daarover op nieuw moet gestemd worden. De post lokte krder nog uitvoerige discussie uit, wal betreft de voor de ambtenaren voor- gestelde tractemenls-vcrhoogiiigcn en de aanstelling van een jongsten beambte. De heer Cock streed voor inkrimping van het personeel, om daardoor tot "rhooging van tractement le komen, llij wenschte een vrijgevallen tr.icte «tut le verdeelcn over de overige ambtenaren, naar verdiensten, en geen aanstelling van een jongsten ambtenaar; hij was niet legen verhooging, maar wel ten koste der belastingschuldigen. De voorzitter betoogde dat inkrimping van bet personeel ook bet denkbeeld was geweest van burg. en weth. en daarom was het getal ambtenaren reeds van 11 op 9 gebragt: van verdere inkrim ping kon geen sprake zijn, dit liet de dienst onmogelijk toe. De heer Goud- smit geloofde ook dal wanneer men aan de tegenwoordige ambtenaren vroeg: will gij meer werk doen tegen vcrdeeling van het vrijgevallen trac tement, zjj dit volgaarne zouden aannemen. Ook stond hjj het stelsel voor omzooals nu reeds gedaan waseen volontair aan te stellen. De voorzit ter en de heer de Fremery verklaarden dat de ambtenaren reeds nu den geheelen dag voor de gemeente werkten en dat zelfs het werk soms des avonds naar huis werd medegenomen. Ten slotte werd de geheele post tot later aangehouden uithoofde er nog eene beslissing moest vallen omtrent het reeds vermelde j amendement van den heer van der Lith. N°. 61. jaarwedden van den con cierge en van de boden lokte mede eenige discussie uit, wegens dedaarbjj voorgedragen verhooging der traciemenlen. De heer de Fremery oordeelde die tractemcuteuin 1864 vastgesteld, thans niet meer voldoende. Ook de voorzitter sprak ten gunste dier verhoogingen, inzonderheid voor den oudsten bode waartegen de commissie van financiën bezwaar had ge maakt. llij had dien bode als eenin zijn stand zeer verdienstelijk man leoren kennen en hij was, al werd hjj daartoe ook des nachts geroepen altijd bereid zijne diensten te vcrleenen. Een amendement au den lieer llartevelt, om den post met f50, uitgetrokken voorden oudsten bode, te verminderen, werd aangenomen met 13 tegen 10 stem men; het amendement om ook den post met ƒ50, uitgetrokken voor den jongsten bode, te verminderen, werd mede aangenomen met 17 tegen 6 steramen. zoodat de post met 100 werd verminderd. De post in zjjn geheel werd goedgekeurd met 18 tegen 5 stemmenzoodat de beide andere boden eene verhooging van 50 erlangen. (Vervolg in het nommer van morgen). De behandeling der begrooting is in deze zitting gevorderd tot en met ii°. 98 der uitgaven. lieden avond ten 7 ure wordt de behandeling voort gezet. Gisteren avond werd aan melle Agar door liceren studenten in het hotel du Lion d'or een souper aangeboden. Heden morgen is de gevierde tragédienne door lib. studenten van het hotel Levedag afgehaald en naar hel station van den spoorweg geleid, op even plcgtige wijze als zij gisteren bij hare aankomst was ontvangen. Tot groot genoegen van zoo vele belangstellenden in de kunst hier ter stede, verneemt men dat heeren directeuren der teekenacademie Ars Aemula Naturae alhier besloten hebben dezen winter de kunstbeschouwingen te doen plaats hebben niet meer door de teckeningen rond te doen gaan, maar door deze ter bezigtiging neder te leggen op lessenaars en met eene gasver lichting, beide afzonderlijk daartoe vervaardigd, geheel op dezelfde wjjze als zulks met het beste gevolg geschiedt te Utrecht en te Haarlem, en dat aan een iegelijk, hetzij door het teekenen op eene der lijsten, hetzij door ziek schriftelijk aan te melden bij een der hh. directeuren de gelegenheid tot deelname aan die kunstbeschouwingen wordt verschaft. In aanmerking genomen dat vele stadgenooieu lol dusverre zich onthielden aan de bezigti ging van zooveel schoons, omdat zij daaraan niet een geheelen avond konden geven, zoo laat het zich gerecdelijk denken dat thans die kunstbeschouwingen meer algemeen zullen worden bezocht. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie vau weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. Bij de actc-examens voor hel middelbaar onderwijs op gisteren zjjn, afd. letterkunde, toegelaten: mej. A. 11. van Breda, van Gorinchem, voor Duilsche taal- en letterkunde; mej. A. A. Groos, van Rotterdam, voor Fran- sche taal- en letterkunde: mej. A. C. van der Valk, van Delft, voor Engel- sche taal- en letterkunde; en mej. A. W. B. de Hoog, van Haarlem, voor schoonschrijven Actc-examens lager onderwijs: Voor de acte in de Eugelsche taal werden de 7 opgekomen candidalen allen toegelaten, zijnde mej. B. D. Ulapp. zich noennnde Jerome, uit 'silage; Ch. M. A. Gabry, uit Schoon boven; A. M. F. Faslré, L. 51. II. Franck, C. 51. Noman51. C. van Randwijk en 1.. VV. F. VVcilzel, allen uit 'S llage. Volgens liet llbl. is in den raad van state verslag uitgebragl over het

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1