Zekere 0., klerk op een der rijks-ontvangerskanloren Ie Amsterdam is door de politie aldaar aangehouden en ter beschikking gesteld der jus titie, als beschuldigd van diefstal en het verduisteren van aanzienlijke geld sommen. De aangehoudene belastte zich veelal tegen percentsgewijze be looning met het in ontvangst nemen, overbrengen en uitbetalen van be- 1 lastinggeldenwaarvan hij zich ten nadeele van verschillende eigenaren bedriegelijk heeft meester gemaakt en welke laatsten, meenende, dat zij met den fiscus behoorlijk hadden algerekend, dezer dagen met waarschu wing en dwangbevel alleronaangenaamst verrast werden. Ten gevolge van het bezoek onlangs door den minister Heemskerk aan Utrecht gebragt en een daarop gevolgd onderzoek van den heer Cnypers, is men thans bezig op de binnenplaats van het academiegebouw aldaar afgietsels te nemen van het defecte beeldhouwwerk, ten einde zeer spoedig tot de herstelling over te gaan, onder toezigt van leden der rijkscommissie, die deze week eveneens een onderzoek in loco gehouden hebben. Bij deze gelegenheid zijn levens bij het losmaken der kalk beschilderde kapiteelen te voorschijn gekomen. Men verneemt verder, dat de in laleren lijd bijge bouwde consistoriekamer, kolen- en stovenhokkendie zich legen de buiten muren der Domkerk bevonden, zullen verdwijnen, ten einde zoowel aan het binnenplein der academie als aan de Domkerk zelve liet vroeger aanzien terug te geven. -- Naar tuen uit Winsum meldt is de aldaar voor een paar dagen ontsla gen brievengaarder IJ S.tevens postbode, door twee rijks-veldwachters uit zijn buis gehaald en naar Leeuwarden gebragt, naar men zegt ten ge volge van strafbare handelingen, in die betrekking gepleegd. Volgens de Gorsche C. is hel indertijd medegedeeld berigl omtrent eene uitspraak van den hoogen raad. Ier zake van het plaatsen van adver- tenliën waarbij een niet geoorloofde maat genoemd werd verkeerd opgevat. Niet de uitgevers der bladen zijn strafbaar, maar wel zij, van wie die uit gevers de geïncrimineerde advertentie regtstrceks ontvingen. In hel geval, dat tot bovenbedoelde arrest aanleiding gaf, werd de firma F. Kleeuwens Zoon, te (locs, veroordeeld, daar zij voldaan had aan de opdragt lot het inzenden van eene advertentie voor de Zierikseesche Nieuwsbode. De eigenlijke advertent en de uitgevers van de Z. N. werden niet gestraft. De boete bedroeg /I per advertentie. De vreemdeling, die in de vorige week in de Sprundelsche bosschen werd aangehouden als verdacht van valschc munterij, is weder op vrije voelen gesteld en naar zijn vaderland (Diiilscbland) vertrokken. Het is bij het door de jusiilie ingesteld onderzoek gebleken, dal hij gedurende een aantal jaren in Amerika is werkzaam geweest en bet aldaar door vlijt zoo ver heeft gebragt, dat hij thans eigenaar is van het bij hem gevonden goudgeld, dat eene aanzienlijke som vertegenwoordigt. De ontsnapping van den moordenaar, door Engeland aan België uit geleverd, heeft zich anders toegedragen dan gemeld is. Op den trein tus- schen Ostende en Brussel, toen de hem begeleidende gendarme, door zee ziekte afgemat, in slaap was gevallen, is hij uit den trein ontvlngt. De gendarme ontwakende sprong den man na, maar werd door den trein vermorzeld. Het lijk van den gendarme werd gevonden op den weg tusschcn Tronchiennes en Gent. De moordenaar, Leonard Hubert Jtilicn Theophile Aublin genaamd, alias Berthel, Dubois, Dubas, Jules llenncbauld, Brouillard, Leforl Marlière frère, 35 a 40 jaar oud, is nog niet opgespoord. In haar eindverslag over de Indische begrooting voor 1877 komt de commissie van rapporteurs op tegen een gezegde in 2 der memorie van antwoord op het voorloopig verslag der tweede kamer. In zoover daaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat er Indische behoeften bestaan, die door de wetgeving van liet moederland sedert lang onbevredigd zijn gela ten, acht zij dit verwijt ten ecnenmale ongegrond. Zij herinnert dat de si alen-generaal zich voortdurend bereid hebben getoond om de voor Indie gedane aanvragen, ook waar die buitengewone behoeften, zooals voor openbare werken, betroffen, toe te slaan en van de zijde «Ier kamer is meermalen geklaagd, dat de daardoor op de Indische begrootingen gebragte sommen in Indië jaar op jaar ongebruikt bleven. Tc meer gevoelde men zich lot deze herinnering verpligt, omdat de memorie van antwoord ter bedoelde plaatse het in acht nemen van spaarzaamheid in Indië en de zorg voor het behoud van financieel evenwigt aldaar zelfs eenigermate afhankelijk schijnt te ma- keu van de in het moederland gevolgde handelwijze. 's GRAVEN11AGE. 24 October. Z. M. heeft benoemd tot broeder in de orde van den Ncderl. Leeuw den heer Karei Elders, burgemeester der gemeente Bergen (Limburg). Z. M. heeft aan G. Looluiis, te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling, toegekend de bron zen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een lof felijk getuigschrift. Aan den heer mr. C. VV. Ament is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Ooslstelliugwerf. De 1luit. R. E. II. M. Gelderman. van het 3C leg. infanterie, is op non-activiteit gesteld, en de le Iuilt. H. lining, van het 7e reg. infanterie en E. J. Gelderman, van het 1' reg. huzaren, zijn voor den lijd van vijf jaren gedetacheerd bij bet leger in Ned. Indië. De luit. ter zee 2dc kl. K. W. 11. Goels wordt geplaatst aan boord van het opleidingschip Admiraal van If'assenaerde officier van administratie l,le kl. J. A. Lagaay, dienende aan boord van het wachtschip te Amster dam, wordt op non-activiteit gesteld: de luit. ter zee l!le kl. A. de Bruyne en de officier van administratie 2de kl. P. F. van Wage, beiden dienende aan boord van het schroefsloomschip Prinses Maria, eerstgenoemde als l,lf officier, worden op non-activiteit gesteld, en aan boord van voornoem den bodem geplaatst de luit. ter zee ltle kl. J. Fichet, als lsl« officier, de luit. ter zee 2le kl. A. W. Vinkhuyzen en de officier van administratie 2'" kl. P. J. Roest. De le luit. op non-activiteit A. D. baron van Verscluici' is weder bij liet lp reg. vesting-artillerie iu activiteit gesteld. De tweede kamer beeft in hare zitting van heden de beraadslagingen voortgezet over de overeenkomst met de floll. ijzeren spoorweg-maatschappij lol exploitatie van staatsspoorwegen. De uitslag is geweest dat de voor dragl is verworpen met 36 tegen 35 stemmen. Een jeugdig en veelbelovend kunstenaar, de 19-jarigeSamuelStrelitski thans in het buitenland vertoevende, is overleden. II. M. de koningin andere belangstellenden hadden hem in staat gesteld, zijn opleiding kunstenaar te vollooijen. D'. llogerzeil, pred. te Arnhem, heeft voor het beroep naar de Ned herv. gemeente alhier zedankt. BUIT KM LA NI )SCi i K BK MG KM K S' «i IE ij A K ii. LONDEN 23 October. In een schrijven van lord Beaconsfiield aan de weduwe van den roemden Assyrischen oudheidkenner, George Smith, onlangs overleden wordt haar medegedeeld, dat II. M. de koningin haar een jaargeld vu 150 i toeslaat en dal 11. M. diep leedwezen gevoelt over het verlies vu iemand, wiens belangwekkende en toewijdende arbeid nieuw licht heeft worpen over de oude geschiedenis. - Daily News deelt weder een brief mede van zijnen correspondent Bulgarije, waaruit blijkt dat voor de slagtollers der gruwelen nog niet tiende gedeelte gedaan werd van hetgeen noodig is om hen althans in leven le houden. De overgeblevenen werden door hunne Turksche onder drukkers nog dagelijks op liet wreedst gekweld, liet gouvernement zendt nu en dan een belasting-ontvanger en belooft bestraffing der schuldigen. Sk A H R B.S Éi- De lieer Rouvier, lid der commissie voor de legrooling, heelt eene inkomsten-belasting met behoud van de bestaande belastingen voorgesteld ten bedrage van pCt. Hij meent, dat die belasting den slaat minstens 50 miiliocn zal opbrengen Gambeila heeft dit tegenvoorstel bestreden. Door een aantal bisschoppen, te Lyon bijeengekomen, is besloten eene volledige universiteit le Lyon te stichten, zoodat de inrigling faculteiten zal tellen. De wetenschappelijke en letterkundige faculteiten zullen het eerst aan de beurt komenen in elk geval zal men zorgen vroegtijdig genoeg met een voldoend aantal faculteiten toegerust le zijn, aan bet einde van het thans ingetreden akademiejaar vertegenwoordigd kunnen worden in de gemengde examen-commissiën. -- De berigten omtient den wijnoogst in de Benedcn-Charente luiden niet gunstig. Men beeft daar niet meer dan een derde van de opbrengst van het vorige jaar, terwijl de qtialileit zeer te wenselien overlaat. Ook in Cbareiite laten quanliteit en qualileil zeer veel ie wenschen over. In Dor- do'.'iie schijnt de oogst iets beter te zijn. In Lol is de opbrengst en qualileil zier goed. Ook in Beaujolais rekenen de wijnbouwers, dat 50 fi'. zullen krijgen voor een sink, dat het vorige jaar slechts 30 opto (Iu Champagne is de opbrengst beneden het middelmatige, terwijl ma omtrent de hoedanigheid van den wijn nog in hel onzekere verkeert. 31 8 T S C 83 Hj A X it De uitslag der verkiezingen voor de Pruissische kamer van afgevaar digdeu is zoodanig dat iu de verhouding der partijen geen noemenswaard® verandering zal komen. De liberale meerderheid blijf! bestaan. Aan de Höln. Zeil. wordt omtrent den loop der Oostersclie zakti het volgende medegedeeld: Tot Woensdag jl. schijnt tusschen de Europesclt kabinetten eene pauze in de ouderhandelingen te zijn gekomen; tot gistere» (Vrijdag) had de Porie nog geen officieel berigl van dc weigering van te land om een wapenstilstand van zes maanden aan te nemen en evcnai» een tegenvoorstel ontvangen dientengevolge kan de Porie ook niets officifd aannemen: zij gaf echter onder dc hand te verstaan, dal zij alles aannemen zou. Rusland had zich, vóór dat het ter zake van zijne leening naar Amsltt dam ging, lot Baring te Londen gewend, die weigerde, en toen lot etii Parijsch consortium, dat zeer harde voorwaarden stelde. De Nederlandse!» bankiers wilden een deel der leening met oude Russische obligatiën betalen Dc onderhandelingen in Amerika (men sprak van eene overeenkomst, waarij de Russische staatsspoorwegen aan eene Amerikaarische maatschappij ver- kocht zouden worden) zijn, naar het schijnt, ook nog niet geslaagd. I' al deze teleurstellingen zal de Russische regering, gelijk men verwacht, W eene gedwongen leening in Rusland overgaan. TI RH I.I II. Uit Konstantinopel is te Berlijn bet particuliere berigt. ontvangen dl! dc regering aldaar eene zamenzwering heeft ontdekt tegen het leven den grootvizier en Midhat-pacha. Twee Ulemas van zeer hoogen rang» Ramiz-pacha zijn de raddraaijers. Deze zijn in verzekerde bewaring g» men en naar Rhodus gebragt. De Nord deelt het volgende berigt uit Weenen mede; De Russische ambassadeur moet bij de Turksche regering aandringen op een wapens® stand van 6 weken en de redenen uiteenzetten, waarom Rusland zich met met een wapenstilstand voor 6 maanden vereenigen kan. Men meent al!»" te welen dat generaal Ignatielï te Konstantinopel een zeer bezadigde la® zal voeren en zijne medcdeeling niet het karakter van een ultimatumd hebben. Er beslaan ernstige redenen om aan te nemen, dat de vijf and'» mogendheden het Russische voorstel ondersteunen, terwijl Servië en Moite negro verklaard hebben in een wapenstilstand van 6 weken o( hoogstens i maanden le kunnen toestemmen. Het gerucht, door verscheidene blad" verspreid, dat men van nu al aan van elke verdere collective bemiddel"! zou hebben afgezien, is minstens voorbarig. - Uit Belgrado wordt gemeld dat de stroom van Russische vrijwillig81' naar Servië blijft aanhouden. Den 13dea October kwamen 160 man, dw 14'ongeveer 600, den 15dcn, 480, den 16d,n een escadron kozakkenfl

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2