visscherg in dit gewest is zeer belangrijk. In 1875 werden meer dan 100 vaartuigen (zoogenaamde aken) voor de vangst gebezigd, in dat jaar werden met 10 schepen p. m. 40 ladingen naar Londen uitgevoerd. liet onweder, dat in de vorige week (Donderdag nacht) woedde, heeft ook binnen deze stad zijne sporen achtergelaten. Het achterhuis van den heer C. Sonncga, apotheker öp de Tweebaksmarktzoomede een daarnaast staand pakhuis, werd door den bliksem getroflen, die, na van den gevel van het pakhuis eenige steenen te hebben afgeslagendoor het dak van eerstgenoemd huis binnendrong, vervolgens langs den zolder ging om ein delijk, gelukkig zonder brand te veroorzaken, door een raampje bij den trap, dat geheel werd verbrijzeld, een uitweg naar buiten te vinden. Tot predikant bij de Waalschc gemeente le Leeuwarden is beroepen d5. Luti, pred. te Middelburg. Te Vlissingen is dezer dagen eene conferentie gebonden van den direc teur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen met afgevaardigden van üuitsche spoorweg-maatschappijen en eigenaren van in Dtiilschland gelegen steenkolenmijnen, naar men verneemt met hel doel. out bet plan te bespreken om op groote schaal steenkolen naar die stad te zenden, ten einde die van Vlissingen uit met zeeschepen naar buiienland- schc havens te vervoeren. Betreflende het spoorweg-ongeluk nabij Antwerpen verneemt men na der dat de machinist en de stoker ongedeerd zijn gebleven. Zij hadden zich nog in tijds kunnen redden met van den trein te springen. De treinwachter was in de vaart gesprongen en werd onmiddellijk gered. Wal den remmer betreft, deze was aan het hoofd gewond. De waggon, waarin de man zich bevond, was tegen den kant der vaart omgevallen; niettegenstaande zijn verwondingen, kwam hij door een verbrijzelde ruil nit den waggon kruipen. De brug is onder bet gewigl der waggons ingestort. Vijl personen, o.ider welke de machinist, de stoker cn de brugwachter, zijn door den regter van instructie gehoord. De machinist en de stoker beweren geen sein op de brug gezien te hebben; het sein van het station Sttiivenberg zagen zij echter wel. Daar entegen beweert de brugwachter dat het seinvuur wel brandde; deze ver klaring wordt echter tegengesproken door een getuige. De heer L. Schep pers heeft het aanbod gedaan voor 3000 Ir. in 24 uren de locomotief, 40000 kilogr. zwaar, uit liet water te halen. Aan de memorie van antwoord op het algemeen sectiën verslag ten op- zigte van de gemeenle-begrooting voor 1877, ontlecncii wij, wat betreft de uitgaven, het volgende: Burg. cn weth. vereenigen zich geheel met de zienswijze van de leden, welke van oordeel zijn dal bij uitbreiding van bet sielscl van aanbesteding de behoefte aan toezigt niet zou verminderen Zij geven de verzekering dal zooveel mogelijk lot aanbesteding wordt overgegaan. De voorgestelde ver hooging van de jaarwedde van den tweeden opzigter le kl. achten zij drin gend noodig. vooral n.el bet oog op den hem opgedragen veelomvattende!! arbeid. Aan het denkbeeld om het personeel ter secretarie op nieuw met een ambtenaar te verminderen, kan onmogelijk gevolg worden gegeven; de geregelde dienst zou daardoor worden belemmerd. Voor de voorgestelde verhooging van het tractement van den oudsten beambte bestaan allezins termenwegens de door lieni ook in verband met zijne veeljarige ondervin ding gepraesteerd wordende diensten; de verhoogingen voor de overige be ambten brengen geen verandering in het totaal bedrag der jaarwedden en moeten beschouwd worden als het gevolg van rangsverhooging. Wilde men bij elke vacature bevordering en tractements-verbooging uitsluiten, dat zou alle ambitie vernietigen. Op de hoedanigheid van het druk- en bindwerk wordt naatiwfettend toezigt gehouden en in den regel levert dit geen reden van ontevredenheid. De klaglen over den onvoldoenden toestand der be straling worden als overdreven beschouwd; de gemeente kan hierin de ver gelijking met andere gemeente zonder bezwaar doorstaan. Wel is zij nog voor verbetering vatbaar, maar dat zou aanzienlijke vermeerdering van uit gaven vorderen; zooveel mogelijk wordt gezorgd v or het herstel van be staande invalgaten. Het voornemen beslaat om in het jaar 1877 lot de volgende nieuwe bestratingen over te gaan: Garenmarkl, Rapenburg van de Breêstraat tot de Nienwstceg, lloogcwoerd van de Rijnstraat lot de nieuwe brug. Levendaal van de Gecren- tot de Zijdgracht, Oude Singel van de Uzerengracht tot de Prinsenstraat, llooglandsche lvrrkgracht, Haarlemmer straat van de Paarden- tot de Sionsteeg, Smidsteeg. Kruisstraat, Dolhuis- steeg. Langekamp, Janvosscnsteeg, Heerengracht van den Ouden Rijn tol de Kerksteeg, Kraaijerslraat en het rijpad naar het Slation. Bezwaarlijk kan echter de verzekering gegeven worden dat al die verstralingen in liet volgende jaar zullen teil uitvoer worden gebragl. Ofschoon bij de voor eenige jaren gehouden aanbesteding van de bestraling van den weg huiten de Rijnsburgschc poort bleek dat de kosten aanzienlijk meer waren dan bij uilvoering in eigen beheer, waarvan de oorzaken voor de hand liggen, be staat er geen bezwaar om bij eene verslraling van eenig aanbelang eene aanbesteding te beproeven, waarvoor in aanmerking kan komen de bestra ting van de gedempte Korte Langegracht. Nu ten vorigen jarc besloten werd tot de afschaffing van bet besproeijen der straten, wegens de onzui verheid van het grachtwater, zou men daarmede willen wachten tot de duinwaterleiding gereed zal zijn. De wegneming van de voormalige brug genhoofden in den Nieuwen Rijn wordt door hel belang van de scheepvaart gevorderd. Door de plaatsing van waarschuwingleekenen zou de scheepvaart weinig gebaat zijn. Het voorstel van de commissie van fabricage tot demping van het Kort Rapenburg was door burg. en weth. niet overgeno men, uit vrees dat de doorslrooming van het Rapenburg daardoor zou wor den belemmerd. Het zou ook aanleiding kunnen geven lot het aandringen op demping van het Rapenburg tot aan den Vliet, cn aan zoodanige wenschen gehoor gevende, zou men de stad van een barer sieraden berooven. Hel plan zou echter gownscht zijn in het belang der drukke passage, liet beschikbaar stellen van gelden voor hel ruimen en herstellen van i iolcn van gemeentewege heeft te heilzame gevolgen gehad om die uitgave nog nader aan te bevelen. Burg. en weth. blijven voorstanders van het Liernur-stelscl, op grond van de onge stoorde werking gedurende 4 jaren: eene uitbreiding is echter nog onge- wenscht. wegens de mindei gunstige resultaten op financieel gebied, door den geringen prijs der faecale sloffen. Tegen hel dempen en overwulveh van de Binnenvesigracht tusschen de Korte Mare en de voormalige Rijns- burgsche poort bestaan bezwaren, niet ten opzigte van het gedeelte tusschen de IJzeren gracht en de Steenslraat; in verband rnet eene verbetering van de riolering in de buurt van het acad. ziekenhuis worden daaromtrent plan nen bij de commissie van fabricage in overweging genomen. Hel aan moedigen van hel plaatsen en des avonds verlichten van klokken bij horlo- giemakers zal een groot gerief opleveren; het afbreken van de meeste poor ten heeft de behoefte daaraan doen gevoelen. De schatting van het met. bilair zal, meenen burg. en weth., wel nimmer kunnen plaats hebben, daartegen niet eenige bedenking zou kunnen worden ingebragt. Ter be». dering eener meer billijke schatting is in het vorige jaar een tariel, ab leiddraad, vastgesteld, waarin het meubilair in 4 klassen wordt verdeeld et voor elke klasse de factor van vermenigvuldiging van de huurwaarde, bij|, verordening vastgesteld, is aangegeven. Van eene vermindering van ha personeel der agenten van policievoor eene stad van zulk eene uitgebrejj. heid als Leiden slechts uit 52 agenten bestaande, kan wel niet erna; sprake zijnhet hoofd der policie zou daarvan de verantwoordelijkheid op zich durven nemen. Dat de kosten der policie te hoog zijn opgevoed meent men te moeten betwijfelen; de jaarwedden van hel dienstdoendp! soneel vergelijkende met die, welke in andere gemeenten zijn toegekend, dn blijkt dit duidelijk. Als voorbeelden daarvan worden Utrecht en Groninoe aangehaald, liet opriglcn van liulpslalions van policie zou aanzienlijke ij. gaven vorderen; ook bevindt zich een vaste post aan de zijde van de inalige Rijnsburgschc poort gedurende dag en nacht, en aan de Haven wort bij liet aankomen en afvaren van stoombooten behoorlijk toezigt geliouda ln overweging wordt genomen een plan om brugwachters aan te steils tevens belast met de function van agent van policie. De voorgesteldet». hooging der jaarwedde van den onderwijzer in de gymnastiek wordt, oofe overlegging van ingewonnen adviezen, gehandhaatd. Tusschen de eig missie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs en het colltg van burg. en weth. beslaat verschil aangaande de prijsuitdeeling op de bos gere burgerschool. Die commissie gaf berigt dat zij besloten had de pij; tiitdeeling af te schaffen. Nog onlangs was die prijsuitdeeling met wam, verdedigd en burg. cn weth. meenen dat de beslissing daarover behoortii den gemeenteraad. Zij achten die prijsuitdeeling wenschelijk, maar befe de raad in ecnen anderen zin. dan kan de post n°. 124 met ƒ200 worb verminderd. Met genoegen had men gezien dat onderscheiden ledenbï voorstel hadden ondersteund lot het verleenen van ƒ300 ten behoevefg volkszangscholende heilzame gevolgen van het volkszangonderwijs kunnt niet in twijfel worden gelrokken. Ook het verzoek van de commissie» de volksvoorlezingen, om een subsidie van 500 voor te houden tent» stellingen, blijven bttrg, en vvelli. ondersteunen. Zij vinden liet refc wenschelijk daarvoor een afzonderlijken post (138a) op de begroolinpj brengen. Met hel geopperde denkbeeld om aan het dep. van het Nutm 't Algemeen in eens af een subsidie van ƒ500 le verleenen ten bel» harer instellingen kunnen burg. en weth. niet instemmen. - Het feiti liet stedelijk werkhuis minder wordt bezocht dan vroeger, acht men» verblijdend verschijnsel. Een druk bezoek van die inrigting toch islj gevolg van gebrek aan werk. Daaruit kan niet geconcludeerd worden li het bestaan van bedelarij, want daartegen wordt streng gewaakt. V» het verleenen van een subsidie ten behoeve van den schouwburg blijtj burg. en weth (gunstig adviseren. Uit de rekening blijkt voldoende,rt bedrag als rente wordt uitgekeerd en die rente is zeer gering. Burg en weth. verklaren verwacht te hebben dat hun voorstel om In aankoop van inschrijving op het grootboek lijdelijk le staken, in verte met de uitgaven ten behoeve van den aanleg eener duinwaterleiding,li belangrijke discussiën aanleiding zou geven Zij erkennen dat liet m stel diep ingrijpt in het financieel beheer der gemeente. Zjj beoogen ecit in gcencn deele terug te komen op het besluit betrekkelijk de wederaaw ling van het voor schoolbouw besteed kapitaal; alleen wordt voorgeüi eene lijdelijke schorsing van de aan de betrekkelijke besluiten te geven voering. Verder stellen zij het doel van hun voorstel nog nader inb licht. Uitgaven, die naar alle waarschijnlijkheid slechts gedurende eisi jaren noodig zullen wezen om de gemeente in het bezit te stellen van# inrigting, waarvan het nageslacht bij voortduring zal genieten, moeienn in haar geheel worden gevonden door eene meerdere belasting te heffen! de personendie in de jaren gedurende welke die buitengewone uiig» moeien worden voldaan, belastingschuldig zijn. Het nageslacht moet too* mogelijk in de gelegenheid worden gesteld in alle opzigten in eigen k hocficii te voorzien, en van de belastingschuldigen van onzen lijd moeü geene offers worden gevergd, te boven gaande heigeen tot dekking vaii dagelijksche uitgaven noodig is. len einde een kapitaal te verkrijgeni casu de diiinwatei'lci ing)waardoor de toekomstige ingezetenen niet all# ontheven worden van de uilgaven voor de totstandkoming daarvan benoodigl maar welligt en. naar het hun voorkomt hoogst waarschijnlijk, gebaatu len worden met de daaruit voortspruitende winsten. Een deel van de te verbonden aan de duinwaterleiding moet alzoo worden geëndosseerd op k nageslacht, en hoe daartoe op andere wijze le geraken dan door 1*.IK aanwezig kapitaal voor zooveel noodig le verkoopen. waardoor derenM anders in liet vervolg zoude worden genoten, wordt verminderd; 2uil li stellen den verpliglcn aankoop van kapitaal en dien aankoop over te 1® aan een volgend geslacht; 3'. hel opnemen van gelden, op zoodanige ffljjs dat de aflossing al wederom voor een deel aan liet nageslacht worde op? dragen. In de gegeven omstandigheden scheen hun liet sub 2". gciioemt het meest eenvoudige. 's GRAVENHAGE, 18 October. Z. M. de koning-groothertog heeft den lieer d". R. H. C. C. Schtfc directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg, benoemd tot ridder ill orde van de Eikenkroon. Door Z. M. zijn benoemd: tot procureur bij de arrond.-reglbaiiU Dordrecht, de lieer mr. ,1. M. Reus, thans griffier bij het kaïitongerejR Alphen, uit welke betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend;' griffier bij liet kantongeregt te Heerlen, de heer .1. .1. Timmers, eo« notaris te Eek cn Wiel, gemeente Maurik, de heer B. A. van Hort* canil.-notaris te Hengelo. Voorts is, ingevolge huil verzoek, eervol oiibh verleend aan den lieer II. van Goudoever, als plaatsvervangend kanlonresif le Berguni, en aan den heer W. van Riesen, als notaris te DantiiutW'1 Aan den heer 11 J. van Üaalen Wetters is. op zijn verzoek, efld ontslag verleend als hoofdcommies-titulair bij het depart, van marine. De heer W. M. Goldhachthans lijks ontvanger te Makkinga. is'" geplaatst naar Dragten. De 2' luit. F. llammacher, van het 3' reg. infanterie, is voor den'f- van vijf jaren gedetacheerd bij hel wapen der infanterie van hel le;"1' Nederl. Indië. De luit. ter zee le kl. D. G. Brand en de luitl. ter zee 2' kl. J Luhbe Bakker en 11. J. Ferguson, eerstgenoemde uii O. 1. en de beide'11' sten uit W. 1. in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld In de zitting van de tweede kamer van lieden is art. 2 (definitie! bet ontwerp betreffende de cooperative vercenigingeii onveranderd men., zeomede de artt. 3 tol 6, het laatste met eenige wijziging- voortzetting.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2