BUITENLANDSCUE BERIGTEN kingen. Bij den post. jaarwedden van de bouwkundigen en opziglers enz., en verder ook nog herhaaldelijk hij andere posten, werd aangedrongen op uitbreiding van bet stelsel van aanbesteding en vermindering van uitvoering onder eigen beheer; daardoor zou minder behoefte aan toezigt bestaan en elke aanleiding tot Iraclements-verhooging vervallen. Daartegen werd opge merkt dal het stelsel van aanbesteding reeds belangrijk was uitgebreid en dat in geval van aanbesteding niet minder toezigt werd vereiseht dan bij uit voering onder eigen beheer. De post, jaarwedden van ambtenaren en bedien den der gemeente-secretarie, gaf mede tol bedenkingen aanleiding. Men achtte de voorgestelde verhooging der jaarwedde van den oudslen ambtenaar met 150 door niets geregtvaardigd. Ook tegen hel toeslaan eener bezol diging van ƒ400 voor den jongsten beambte werd bezwaar gemaakt. Aan het door den raad angenomen beginsel: verbetering van jaarwedden door inkrimping van personeelkon worden voldaan door de plaats van den jongsten beamble onvervuld te laten, en die 400 en ook de ƒ150 voorden oudsten voorgesteld en de ƒ100, waarmede de schrijlloonen waren verhoogd, aan te wenden tot verhooging van de jaarwedden der overige ambtenaren, in verhouding van hunne werkzaamheden en bekwaamheid Daartegen werd aangevoerd dat het personeel der beambten ter secretarie sedert drie jaren reeds van 11 op 9 was gebragt. In het algemeen achtte men de beweeg redenen voor de verhoogingen niet genoegzaam gegrond. Ook de voor gestelde verhooging van hel traelement der boden met ƒ50 vond bezwaar; *o>ral wat betrof den bodc-sladhtiisbewaarder, wiens bezoldiging men. met het oog op de door hem genoten emolumenten, waaronder vuur en licht en vrije woning, reeds vrij aanzienlijk achtte. In eenc sectie gal de meerder heid hare bevreemding te kennen dat voor alle boden verhooging werd aan gevraagd. Men was van oordeel dat gelet moest worden op hel aantal dienstjaren, en daarom werd voorgesteld hel tractemeni van de drie oudste boden met ƒ100 en dat van den jongsten met 50 te verhoogeu, ol de ver hooging van 50 alleen toe te passen op de oudsten en den jongste thans buiten aanmerking te laten. Tegen de verhooging van den post voor schrijf- loonen werd mede bezwaar gemaakt. Wat bel rel t druk- en bindwerk werd in eene sectie een naaiiwletlend toezigt aanbevolen op hel door de aannemers geleverde werk, dat soms te wenschen overliet. Omtrent de Handelingen van den raad werd iu eene sectie de wensch uilgesproken dat de ingekomen stukken afzonderlijk moglen worden uitgegeven, dat het over- zigt zou vergemakkelijken. Wat betreft het onderhond van straten en pleinen werd in eenc sectie gewezen op den onvoldoenden toestand van vele straten; herhaaldelijk werden daarin galen aangelroflendie niet altijd even spoedig werden hersteld. Ook het materieel, steenen en zand, werd vaak onbewaakt gelaten, waarvan natuurlijk de straatjeugd partij trok. Door vele leden in eene andere sectie werden klagleu ingebragt over den onvoldoenden toestand van de bestraling en over den Iragen gang hij het werk der ver- stralingen. Ook hier was de meerderheid voor uitbesteding. In eene sectie werd het denkbeeld geopperd om weder eene som voor het besproeijen van straten uil te trekken, welk denkbeeld door velen werd gedeeld. Bij den post onderhoud van bruggen werd in eene sectic door een lid in be denking gegeven de Noordeindsbrug le doen vervallen en het lvorl ltapen- burg lot de Borslelbrug te dempen, dat veel gerief voor voertuigen zou Opleveren en bijdragen tot verfraaijing van dat deel der stad. Dal denk beeld vond geen ondersleuning. Over de noodzakelijkheid van de vernieu wing der Noordeindsbrug waren de gevoelens verdeeld. Door een der leden werd medegedeeld dat bij de commissie van fabricage het plan bestond het Kort Rapenburg le ovrrwulven. Aangezien dit overwulven thans met de minst mogelijke kosten zou kunnen geschieden en de daardoor te verkrijgt n ruimte voor de op dat punt zoo drukke passage zeer gcwenscht voorkwam, achtte de nnerderheid der sectie, waarin deze zaak besproken werd. liet der overweging waardig om te besluiten tot overneming van het door de commissie voorgestelde In verschillende section werd nog medegedeeld dat nabij de brug aan de Kraaijerstraat de overblijfselen waren ontdekt van vroegere bruggehooldenten einde dat beletsel voor de scheepvaart weg te nemen, zou eene afdamming noodig zijn, waarvan de kosten op ^OOOwer- i den geraamd. Enkele leden gaven in bedenking aan dat bezwaar eenvou dig te gemoel te komen door hel plaatsen van seinpalen. Door een dei- leden werd iu overweging gegevenmet hel oog op de nieuwe huizen aan den gedamden Vestwal, de Groenhazengracht le doen vervallen.De som van ƒ6000, uitgetrokken voor het onderhoud van riolen, vond bestrijding. Een lid achtte die som als weggeworpen en wenschle dat liever tol de keuze van een vast rioolstelsel wierd overgegaan Zijns inziens was liet Liernur- stelsel het eenige goede, waartoe men langzamerhand zou moeten geraken. Een ander lid wederlegde die mecning. Ilij achtte bedoelde som goed be sleed en was daarentegen van gevoelen dat het Liernurstelsel weldra als uitgediend zoude kunnen worden beschouwd. De voor- en nadoelen van liet Liernurstelsel, in verhouding lot de kosten en de meer afdoende resultaten langs anderen weg in sommige gemeenten verkregen, werden mede in eene der sectiën besproken. - lie voorgestelde uitdieping van de Binnenvest- gracht gaf aanleiding tot de vraag of het niet doelmatiger was die gracht te dempen. liet voorstel om ƒ150 uit te trekken ter bevordering van het plaatsen en verlichten ven klokken aan de buizen van horlogicmakers, vond geen goedkeuring; men meende die handeling aan de winkeliers te moeten overlaten. In eene sectic werd de vraag gedaan of er reeds zekerheid bestond dal de duingronden nabij Katwijk ten behoeve der water leiding konden worden verkregen. Die vraag werd bevestigend beantwoord. Slot volgt.) 's GRAVENIIAGE, 13 October. Door Z. M. zijn benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arrond-regtbank te Hoorn, de heer mr. J. 11. de Ranitz, thans substituut- officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Appingedam; tot griffier bij hel kantongeregt te llillegersb'ergde heer m'. 11. M. C. Poortman, advo- kaat te Schiedam, tot griffier bij het kantongeregt te lloogezand. de heer mr. It. Driessen ter Meulen, te Stiens; lot griffier bij het kantongeregt te Ridderkerk, de heer mr. B. ten Broecke Hoekstra, le Utrecht. Voorts is. op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. 11. W. Jordens, als rcgter-plaauvcrvaiiger in de arrond.-reglbank Ie Deventer, en aan den heer N. Francois Snel, als notaris te Breukelcn. De officier van gezondheid le kl. L. I'. Gijsberti llodenpijl wordt ge plaatst bij liet hospitaal der marine Ie Willemsoord, en de luit. Ier zee 1' kl. II. van Broeklutyzen, uit O. I. teruggekeerd, en de luit. ter zeelckl. F. H. baron van Verschuer, zijn op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden is de behandeling van het ontwerp op de cooperative vereenigingen geschorst, op voorstel van den heer Kappeyne, ten einde nog heden in de afdeelingen le kunnen onder zoeken het door den minister nieuw voorgesteld art. 2. Dit beval eene definitie van de cooperative vereenigingenwaarlegen heden vele bezwaren rezen en die de minister zich bereid verklaarde nader le overw egen. Voord had de heer Verniers van der Loefl zijn amendement om, met intrekkin» van de verdere artikelen van het ontwerp, de wet van 1855 op de coöpi! rative vereenigingen van toepassing te verklaren, ingetrokken, nadat;, minister uitdrukkelijk verklaard had bij aanneming daarvan niet tot detoi. standkoming der wet verder te zullen kunnen medewerken. II. K. II. de kroonprinses van Denemarken, kleindochter van Z. K.( prins Frederik der Nederlanden, is Zondag jl. van een zoon bevallen. Eergisteren is alhier overleden de heer jhr. A. Klerckvroeger sectt- taris-generaal bij hel dep. van marine. Naar men ons mededeelt is de premie van 100Ödoor de fam| van wijlen mevrouw van der Kou wen indertijd uitgeloofd voor de ontdek, king van de plegers van den dubbelen moord, door de heeren m'.m Maanen, advocaat-generaal, en mr. Palijn, officier van justitie alhier,to. deeld als volgt: aan G. F. van Schalen, spekslager te dezer stede,ƒ51 J. C. 11. Jenckdirecteur van het Nederlandsch hoofdbureau van informatie ƒ250: Roelfs, magnetiseur, 150; Th. Manders, agent van politie, l(j' de drie Iaatsten te Rotterdam. (fi.) Nader verneemt men dal de uitlevering van Duritsch aan de Zwits#, schc justitie heeft plaats gehad, terwijl Paul le R. te Londen door deni|. specteur van policie Kloppert op het eerste gezigt moet zijn kerkert waarvan hij later aan den regler eene omstandige verklaring heeft algeltjt Nog zou een ingezeten dezer stad, die le R. alhier goed gekend heelt, na Londen vertrokken zijn, om den Engelschen regler nog meerdere zekerheü omtrent de identiteit van dien persoon te geven. ESG E L Nf LONDEN 12 October. De Daily Telegraph had gemeld dat de heer Gladstone niet meer» verschijnen op openbare meetings betreffende de Oostcrschc quaestie. (i wordt door hem zeiven tegengesproken in een brief aan genoemd blad; lij verklaart even als tol dusverre steeds met ernst en volharding alle mift len te zullen aanwenden, welke te zjjner beschikking slaan, om te betti deren dat voldaan worde aan liet verlangen van de natie naar een werkt- lijkc emancipatie van Bulgarije, Bosnië en de llerzegowina, naar eeneht- vrijding van die gewesten van een wrecde en Irouwelooze liranny en at een billijke behandeling van Servië en Montenegro bij de vaststelling a de vredesvoorwaarden. FRAK'HKIJK. liet Journ. off. bevat liet besluitwaarbij de kamers tegen 30 Qclolt bijeengeroepen worden. De ministerraad heeft dezer dagen beraadslaagd over de quaestie beid feilde de militaire eerbewijzen aan personen, die, tol hel Legioen vanfe behoorende, zonder godsdiensligen bijstand begraven worden. Men Ittf besloten dat voortaan aan de dooden de eerbewijzen niet in de kerk, nut in bet sterfhuis zullen bewezen worden Zijn eenmaal de militaire ee* wijzen in het sterfhuis gegeven, dan kan de familie, naar verkiezing! volgens wilsbeschikking van den overledene, het lijk burgerlijk laten begri ven of naar de kerk laten brengen. Er worden in de anli-republikeinsche bladen scherpe aanvallen getij! op den minister van hinnenl. zaken, den heer Marcère. Blijkbaar is lt! dat men alle pogingen wil aanwenden om hem bij zijne ambtgenoolen n dacht te maken en zoodoende te verwijderen. Het orgaan van den bisschq van Orleans zegt o. a. van hem dat zijne staatkunde zich kenmerkt doet minachting van den president en van liet kabinet, maar dat deze spoel; een einde zal nemen. Dingsdag hield het arbeiderscongres zijne laatste zitting. Er wed gehandeld oier de landbouwers-vereenigingen en hel nut der betrekkin;# tusschen de veldarbeidcrs en handwerkslieden. De werkman Cliabcrl.tl het voorzitterschap waarnam, sloot het congres met eene korte rede. Tos hij zijne rede geëindigd had, scheen er geen eind te zullen komen aanI» kreet: Leve de republiek! liet congres heeft besloten in de maand Oclota van hel volgende jaar te Lyon bijeen le komen. Woensdag had er lot afscheid een gastmaal plaats. -- De Moniteur meldt dat nog een aantal veroordeelden wegens de C» mune in vrijheid zullen gesteld worden of vermindering van straftijdW ben bekomen. Die in vrijheid worden gesteld, zullen echter niet voorhd voorjaar Caledonia kunnen verlaten, omdat hel schip dat hen afhaalteetst tegen half Maart in Noumea kan aankomen. Eenige gedeporteerden bete gevraagd om zich iu Australië le vestigen. L'Echo du Japon van 22 Augustus 11., thans te Parijs ontvangen.l* helst het berigt, dat de Mikado het voornemen heeft de wereldtentoon stelling' aldaar in 1878 le houden, te bezoeken. Te Putcaux, in het depart, der Seine, heeft Zondag het jaarlijks' rozenfeest plaats gehad, waarbij met groote plegligheid aan het detigl- zaamste meisje een prijs pleegt te worden uitgereikt. Ditmaal was it heldin een protestantsch waschmeisje, dat sedert jaren hare jonge broei® en hare blinde moeder onderhoudt. De Moniteurhet officieus orgaan van den minister van buitenhui sche zaken, vindt een wapenstilstand van vijf of zes maanden in het Oost" zeer lang, dccli erkent het groote voordeel, dat de Porte uit een langdmi- gen wapenstilstand trekken kan; zij kan aan hare onderdanen zeggen,II die zoo goed is als een begin van den vrede, en hare waardigheid beschermt bovendien doet een langdurige wapenstilstand hel vooruitzigt op een wint»- veldtogt vervallen, welke buitengewone opofferingen zou eischen. Del"' viërs daarentegen zouden, volgens genoemd blad, door den wapenstilsW*

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2