LEIDSCIIE COURANT. 1870. JT, 336. VRIJDAG 6 OCTOBKK Di Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels /!.«-, iedere regel meer 25 cents. STA DS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van J. M. A. Gubbi, om vergunning voor hel bewaren van roet in het pakhuis in de Joost van Zonneveldspoorl n°. 3, aan de Aal markt alhier; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoekmet de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op [londerdag den 19'1 October aanst., 's voormiddags te cl) Uren, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 October 1876. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEIDEN. 5 October. In de lieden gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld dat gedep. staten vergunning hebben verleend om de schietbaan weder in werking te brengen en dat eerstdaags daaromtrent eenc voordragt zal worden gedaan. Tot onderwijzer le kl. aan de school n°. 1 voor onvermogenden werd benoemd D. II. Poelman alhier. Op het verzoek van de commissie voor de volksvoorlezingen, om eme toelage uit de gemeentekas ter tegemoetkoming in de kosten van zaalhuur voor de bloemententoonstelling, werd gunstig beschikt, zjjnde die toelage gesteld op ƒ186, overeenkomende met het bedrag voor zaalhuur betaald. Op het verzoek van J. Ciggaar, betrekkelijk de tolheffing bij de Poslhrng aan de Haarlemmertrekvaartwerd. op de door de commissie van fabricage gestelde voorwaarden, mede gunstig beschikt, liet verzoek van G. van Cazantter bekoming van grond op het Raamland builen de voormalige Marcpoort, werd daarentegen afgewezen, op grond dat die plaats niet geschikt wordt geacht om daarop aan brand onderhevige schuren of hooibergen te bouwen, wegens de nabijheid van pctrolcum-berg- plaatsen en van de stedelijke gasfabriek. Het verzoek van commissarissen der Nieuwe Sociëteit op de Ruïne, betrekkelijk de plaatsing van een steencn muur ter vervanging van een houten beschutting werd toegestaan, zijnde daartoe weder een uitstel van vijf jaren verleend. De voordragt betrekkelijk de termijnen van oplevering van de werken aan het Plantsoen bij de llooge woerdspoort werd aangenomen. De vroeger gestelde termijnen zijn met zes maanden verlengd. He voordragt betrekkelijk de aanbesteding van bel schoolgebouw op de Korte Langegracht gal tot uitvoerige beraadslagingen aanleiding. Rij de aanbesteding van dat werk beliepen de minste inschrijvingen de som van 47014 en vroeger (in de zitting van 19 Jttnij) was daarvoor slechts eenc som van ƒ40000 uitgetrokken. De commissie van financiën, van wier advies thans voorlezing werd gedaan, concludeerde tol liet niet verlcenen der gevraagde magliging om de bedoelde werken voor de in de voordragt vermeide sommen te gunnen, op grond dat vroeger overeenkomstig de voor dragt van burg. en wetli. eene som van 40000 was toegestaanen dat M de aanbesteding had plaats gehad naar een plan en bestek, waarvan de kos ten, volgens de thans in behandeling zijnde voordragt, op ƒ48500 waren geraamd, hf commissie meende datnadat het gebleken was dal de kosten zoo aan zienlijk meer zouden bedragen, men niet tot de aanbesteding bad moeten overgaan, alvorens eene wijziging of aanvulling van bet b-sluit van den raad te vragen. Het bleek toch dat er in de oorspronkelijke plannen eene •belangrijke wijziging was gebragt, ten gevolge waarvan de aanbesteding aoo aanzienlijk verschil had opgeleverd met het toegestane bedrag, dat men, in plaats van een schoollokaal van eenc verdieping, thans «n schoollokaal met twee verdiepingen doelmatiger achtte. Ook deed de commissie nog de vraag of bij eene aanbesteding als deze wel voor eene 'Pge cn algemeenc openbaarmaking was zorg gedragen. De wethouder van fabricagede beer de Laat de Kanier, gaf zijne bevreemding te kennen over de conclusie waartoe de commissie van financiën was gekomen en had iu eene wederlegging van de gronden waarop zij rustte, liet was moeijelijk (e zeggen wat men in dit geval bel eerst bad moeten doenöf verhooging van de toegestane som tc vragenóf de aanbesteding te doen. Hij geloofde dat, wat men ook bet eerst gedaan bad, men altijd daarop aanmerking had kunnen maken. Een schoolgebouw met twee verdiepingen kon beter ingerigt worden, gaf meer ruimte en was ook beter voor de gezondheid. De uitbreidingaan het plan gegeven, was het gevolg van wenken door den inspecteur van het lager onderwijs en den inspecteur voor liet geneeskundig staalstoezigl gegeven. De raad kon het advies der commissie volgen, maar dan zou er van de school niets komen of zou men moeten overgaan tot het bouwen eener school met eene verdie ping, want de school moest er zijn, daar de gemeente voor voldoend onderwijs zorg moet dragen. Er was nog een middel, t. w. herbesle- ding, maar zou dit baten, want het was gebleken dat bet aantal in schrijvers vrij aanzienlijk was. De aanbesteding was, behalve in de Leidsche bladen en in den Rijnbode, ook aangekondigd in den Opmerker en in den Industrieelwelke bladen in handen van alle aannemers komen. De lieer ilarievelt, voorzitter der commissie van financiën, zeide dat de commissie van dit laatste onkundig was gebleven. Wanneer er echler ƒ40000 voor bet bonwen eener school werd toegestaan, moesten de plannen ook naar die som opgemaakt worden. De heer de Kauter meende dat die ƒ40000 alleen eene globale raming waren, genomen naar betgeen eene vroeger ge bouwde school had gekost. De lieer van der Lith zeide dal èn de com missie van financiën èn de leden van den raad steeds in het denkbeeld ver keerden dat men eene school zou bouwen als op de Gedempte Marendorps- achtcrgracht. Men was thans wel eenigzins gebonden, maar niet geheel. Bjj niet-aanncming der voordragt was er nog tjjd en gelegenheid om een ander emplacement te zoeken. De heer Bgleveld vereenigde zich met het rapport der commissie, en wees er op dat de voorzitter op 19 Junjj in stemming had gebragt het bouwen eeiier school lot het maximum van 40000. De heer de Kanier achtte dat dat maximum beteekende dat men niet hooger zou gaan zonder den raad. De heer de Fremery verklaarde dat burg. en weth. de overtuiging hadden dat er geene andere plaats tot vesti ging der school was aan te wijzen. De hh. Coek en Verster betuigden hunne instemming met bet rapport der commissie; de eerste voegde daarbjj eene aanmerking over ile wijze van aanbesteding, t, w. dat de termijn tusschcn de bekendmaking en den dag van aanbesteding vrjj kort was ge weest, en de tweede eene aanmerking omtrent het opmaken van het plan en bestek, als in dit geval niet gunstig pleitende voor den ontwerper. De heer de Kanier zeide dal in deze zaak niets kwam ten laste van bedoelden ont werper. daar hel plan lot bet bouwen eener school met twee verdiepingen van hem was uitgegaan. De lieer Juta verdedigde de voordragt. Toen de 40000 werden toegestaan, was hij en anderen reeds bekend met de tcckcningen voor eene school met twee verdiepingen. Men moest een ge bouw hebben dal aanspraak kon maken op den naam van eene school, lig ook kon gerust zeggen dat er geene andere plaats te vinden was, en hg zag dus geen nut iu uitstel. De heer van Ilerson omhelsde het gevoelen der commissie cn bragt in herinnering dal hij op verschillende gronden er niet voor was geweest om eene school op de Korte Langestraat te plaatsen. Alleen als eene aanwijzing Ier aanbeveling voor een onderzoek vestigde hij de aandacht op twee terreinen, l. w. het Caecilia-gasthuis en het Elisabeth- holje op de Oude Vest. De voorzitterolschoon niet van meening dat be sluiten van den raad onherroepelijk zijn, geloofde dat het vreemd zou zyn reeds in October terug te komen op een besluit in Junij genomen. Het was jammer dat, wanneer wenken, door den raad gegeven, werden opgevolgd, dit aanleiding gaf lot beschuldigingen. Hg zou het betreuren, indien het voorstel werd afgestemd. Men zou beroofd zijn van eene goede school ea later zou men toch weder op dezelfde plaats moeten terugkomen. De voorzitter braglnadat nog enkele leden het woord hadden gevoerd, de voordragt van burg. en weth. in stemming. De heer Cock bragt daarop eene quaestie van orde in het midden, t. w. de reeds vroeger besproken, maar niet uitgemaakte vraag of, volgens art. 21 van het reglement van ordede conclusiëu van dc rapporten van commissiën niet de prioriteit hadden, zoodat ook hier dc conclusie van het rapport der commissie van financiën in stemming moest worden gebragt. Vroeger was die gewoonte altijd gevolgd, maar in den laatslen lijd was men daarvan afgeweken. De voorzitter kon de uillegging, door den heer Cock aan bedoeld art. 21 gegeven niet toegeven. Na ecnig debat werd besloten die quaestie later opzet lelgk te

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1