Barendse, R. de Reijer, mej. D. de Groot, 0. v. d. Nadort, Pienns, Hasch, wed. Kantebeen, Blijboomallen ie Amsterdam; L. Wijnenhoven, te Goes; P. Everdijk, te Heer Arendskerken J. v. d. Wiclcnveen, te Leeuwarden; Polak, te Leiden; R. Vennik, A. Ouwcrkerk, D. Ruig-allen te Nieuwediep J. 11. Stapel, te Nijmegen; de Wilde, P. de Groot, beiden te Rotterdam; A. van Rel, te Soerabayamad®. Schellevis, te Valkenburg; Johanna Lang- miettrte Woerden; J. C. de Meulemeesler, te Zall-Bommcl, C. Krante Zwolle; G. van den Akker (niet vermeld). Brief kaarten: E. Oosterhnis, mej. E. Erwig, beiden te Amsterdam; mej. Timman, te 'sGravcnhage; Hasper. te Leeuwarden; P. van der Keur (niet vermeld). PKOCKANNA VAN llllZIEHtllTVOERINGEN. Bultcn-Socletclt Amlcltla. Zondag 1 October, des namiddags te 2% uren, door de Slalnuiziek van het 4® Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. 1® Afd.1. Marsch, Grentzius; 2. Ouverture la Renais sance, Nilioul; 3. Duo de Marino FalicroDonizetti; 4. Fantaisie sur Ia petite mariée, Gevaert. 2® afd 5. Jugendbliilher, Concert-SiiickGrentzius; 6. Une corbcille de fleurs, ltodolphe; 7. Fantaisie Bouchard d'Avesnes de Mcry; 8. Anna Polka, Bender. Verknoping van onroerende goederen in het lleeren-Logemenl aan den Burg, Vrjjdag 29 September. Notaris M®. H. Ubreen. Een Fabriekgebouw ingerigt lot Stoomspinnerij met Getimmerten en Erven, aan de Binnenvest gracht, mot uilgang aan de Langegraclitgel. n». 20. Sectic B, n°. 1740 gedeeltelijk, kooper J. J. Hasselbaeh qq. 14000. Een Pak huis aan de noordzijde van de Langegraclit, n". 8, niet groolcn Schoorsteen voor Stoommachine, Sectie I!, n°. 1740 gedeeltelijk. Kooper J. J. Hassel baeh qq. ƒ3000. Een Huis en Erf, nevens voorgaand perceel met een poort, get. n*. 10, Sectie B, n». 438. Kooper J. Splinter. /1390. Een Huis en Erf, nevens voorgaand, met overdekte poort, gel. n°. 12, Sectie B, n". 443. Kooper W. van Meygaarden qq. ƒ1500. Een Huis en Erf, nevens voorgaand, n\ 14, Sectie II, n". 444. Kooper G. W'. Huls. ƒ1130. Een dito aldaar, n°. 16, Sectie B, n°. 1740 gedeeltelijk. Kooper J Scholling. ƒ1645. Een Huis en Erf. nevens vorig perceel, n". 18, Sectic B.n».44C. Kooper J. (Itgcr. /2200. Een Huis en Erl. naast de poort van perceel li". 1, gel. n". 22, Seclic R, n". 447. Kooper J. van Toorn, ƒ1930. Twee Huisjes, Tuin en Poort, aan de noordzijde van de Langegraclit, n\ 32, ge naamd de Zwanen poortSectie II, n"\ 458 en 459. alsmede een perceel open Erf. aan de Binnenvcslgraclit. Seclic B, ii'. 1741 en 1742 gecombineerd. Kooper W. van Meygaarden. ƒ1905. Een Huis en Erl. aan de Itinnen- vestgraclil. naast liet voorgaand perceel, n". 6, Sectie B, n". 468. Kooper J. van Kampen, ƒ680. Een Huis en Erl, nevens voorgaand, n". 7, Seclic B, n°. 469. Kooper J. van Kampen, ƒ830. Een Pakhuis, in de Wcstvol- molcnsteeg, n". 2, Sectic 8, n°. 546. Kooper A. Verhoog Jz. 660. 29 September 1876. De Tusscbenseliool op de Pielerskcrkgraclit werd lieden morgen gesloten. In allen eenvoud werd die inrichting opgeheven, niet zom er aandoening evenwel. Sedert den 8"'" October van liet jaar 1856 licefi de Slichier en Onderhouder, de Heer J. Kneppclhoiiter de stad zijner geboorte mede be voorrecht en de Onderwijzers Muller en Kriiger hebben er velen van hunne beste levensjaren aan toegewijd. Dal de nagedachtenis van den overleden Predikant II. T. de Blaauw met eere werd vermeld, begrijpt ieder, die weel, dat die inrichting vooral op zijne aansporing vóór twintig jaar in het leven werd geroepen en hel kwam aan D'. Rutgers van der Loefl, die met hem het eerst had medegewerkt, loc, om hel slotwoord uit te spreken. Hij deed het op de hem eigenaardige, kernachtige wjjze met de volgende toespraak: Het doel en vooral de uitslag van dit samenzijn zal niet nalaten eenige sensatie te makenniet slechts onder het groote publiekmaar ook hij onsdie er geheel op voorbereid zijn. Bij allen, die in verschillende betrekking zich hier bevinden is do stemming geheel anders dan voorheen. De leermeesters en ook de leerlingen bekruipt, dunkt mij, cene zonderlinge gewaarwording van ledigheid, het moet hun vreemd zijn dat hunne opkomst thans niet ten doel heelt den gewonen dageljjk- schen schoolarbcid te hervatten; wat de Bestuurscommissie betreft, die besloten heeft dat deze arbeid van nu aan voorgoed zal gestaakt worden ook zij kan in dit beslissende oogenhlik liet eigenaardige gevoel niet bedwingen, hetwelk met ieder afscheid pleegt gepaard te gaan. Het is trouwens maar al te zekerdeze plaats die wij zoo menigwerf hebben bezocht om getuigen te zijn van het liefelijk schouwspel eener lecrende, spelende, en vroolijk zingende kinderwereldde plaats die wij nimmer verlieten zonder 6tree)ende zelfvoldoening, geboren uit de bewustheid dat hier iets degelijks tot stand gebracht was en een deugdelijk werk verricht werddeze zelfde plaats zal beden gesloten worden om cene nieuwe bestemming af te wachten. Desalniettemin staan wo hier kalm en bedaard en zullen ook alzoo blijven bij hetgeen ons te doen staat, want ook voor zoodanige gemoedsstemming bestaat overvloedige grondwij zijn overtuigd dat de school bij hare sluiting met eere van het toonecl treedt, omdat zij een schoon voorleden had, en aanspraak maken kan op eene gezegende nagedachtenis. Ten bewijze diene wat een enkele terug blik op haar leven ons lecren kan. Meer dan twintig jaren zijn verloopen. 't Was in de dagen toen de belangstelling in de bewaarschool hier ter stede schier algemeen geworden was, en at sterker werd geprikkeld, naarmate het bleek dat deze instelling een aanmerkcljjkcn invloed begon uit te oefenen op de verhooging van het cijfer der leerlingen op de lagere schoten. Eene talrijke schare van zesjarige kindertjes vooral uit den geringeren standdie anders voor dat openbare onderwijs volstrekt onvatbaar zouden gebleven zijn, konden er nu hunne plaat6 innemen en met tamelijk goed gevolg ook hand haven zoodat het gemeentebestuur zieli eerlang genoodzaakt zag een tweetal school gebouwen die wegens gebrek aan leerlingen buiten dienst gesteld warenopnieuw te openen. Dit was voorzeker CGn verblijdend en veelbelovend tceken des tijds, maar niet minder een doorslaand bewijs voor de weldadige werking der bewaarschool. Jammer intnsehen dat de zegen die langs dezen weg verbreid werdniet nng grooter in omvang was, althans zicli niet nog verder kon uitstrekken. Wat tocli was het geval I)e bewaarscholen in onze stad v-aren ook nog maar in hare kindsheid, en het was venial aan-gemis van geschikt onderwijzend personeel toe te schrijvendat zij helaasniet bij machte bevonden werd om aan alle bare jeugdige kweekciingen hetzelfde voorrecht te verschaffen. Van do vele honderden zag men telken jnre evenveel tientallen aan wier eerste ontwikkeling Cene meértjeti en langduriger zorg had behooren besteed te worden, terwijl evenwel de wet g», langer verblijf op de bewaarschool toeliet. De vraag ontstond dus: wat moet er met die vele tientallen achterblijvers gebet, ren? Mocht men zulke ongelukkige kleinen verachten, en hulpeloos aan een treurige toekomst piijs geven? Onmogelijk I Maar zou er dan misschien», middel zijn om in hunne eigenaardige behoefte te voorzien? O ja, zulk eon middel liet zich althans denken, maar bestond niet, zelfs het denkbeeld was nog vreemj en nieuw. Het lag evonwel in de gegevcne omstandigheden voor de hand:», overgangstijdperk moest vastgesteldeene Tusschen&chool opgericht worden„n het tekort aangevuld, en elk dier achterlijke kinderen onder meer zorgvuldig t» zicht en door nauwgezette en individueele behandeling tot den vereischten trap s, ontwikkeling kon worden gebracht; misschien zon dit aller behoud zijn He echter zulk eene inrichting tot stand te brengen Hoe de noodige kosten te vindt, daar de bcwaarschool-coramissiën de handen reeds vol genoeg hadden met hu- eigene instellingen? Ziedaar ten slotte het vrangstukdat in schijn meest onop]» baar, o wondert toch ook nog opgelost werd. Wie weet niet op welke wijze zt.c geschied is? Er leefde destijds in ons midden een man, te vroeg ontslapen, maai nog niet vergeten. Eon menschenvriend bij uitnemendheid, Ilenri Thierrryjj Blaauw, een man aan wiens feeder mededoogen, zich kloek beleid, en voort» rende ijver paarden, zoodat h(jwaar het de belangen van ongelnkkigen gold, over elke zwarigheid heen stapte, en ieder gevaar van teleurstelling trotseerde, ji, niet rusten kon alvorens hij zijn doel had bereikt. Onvergetelijk zullen mij steeds blijven zijne beraadslagingen en gesprekken otj het bewuste onderwerpen levendig staat het mij voor den geest hoe hij op studeervertrek gezeten, plotseling opstond en zijn Eureka uitsprak, daarna haai de pen greepen schreef, onafgebroken voortschreef een vertrouwelijke blief ui eenen hooggeschatten vriend, een woord, dat krachtig en indruk wekkend mag jj weest zijn, daar het antwoord binnen korten tijd ontvangen, de meest gewentel, nitkomst opleverde, en tot blijdschap en bewondering van velen de zekerheid dat, wat men zoolang gezocht had, eensklaps was gevonden. Twee groote geestei hadden elkander ontmoet en verstaan: het onbepaalde geloof der vriendschapnt den eenen vond medewerking in de onuitputtelijke kracht der menschlievendlnj van den anderenen do edelste vrucht van dit schoone verbond was de slichtiij eener Tusscbenseliool, die nog in datzelfde jaar 1856 op den Ssten October kt! worden ingewijd en geopend. Dit haar voorspoedig begin is het voorspel geweest eener gezonde ontwikkel» Ongestoorde regelmaat kenmerkte bestendig haar levensloop; ze was als het een klein rivierkedat onder de brcede, maar felbcwogcn strooinen op het Neder landsch schoolgebied, veilig en geborgen, tusschen welbewaakte oovers, rustigijm kabbelende golfjes voorstuwt; in stille eenvoudigheid, zonder de minste opzicbteljb vertooning. Daardoor viel zij velen minder in het oog, maar wie haar opmerkm en met kenners blik gadesloegenbeklaagden zich nimmer de moeite en den ijl van een herhaald bezoek, ja ik durf beweren dat de Kneppelhout's school op4 Pieterskerkgracht van het begin tot het einde een toonbeeld is geweest van doel matige inrichting, van netheid en orde, van uitnemendon leertrant, en jeugdigi leergierigheid, ja een nnntrekkclijk schouwspel van onderwijs en opvoedingaf^ wisseld door menig tooneel van gepaste en nuttige uitspanning op do ra» speelplaats. Meer dan 2000 kinderen hebben hier achtereenvolgens gedurende langer of korts tijd hunne opleiding genoten met dit gewenschte gevolg, dat het nieerendeeldaatis de openbare school tot eere heeft kunnen verstrekkenen dat velen, die thans reedt tot jongelingen en jonge dochters zijn opgewassenveel goeds beloven voor it toekomst, of ook reeds in verschillende vaste betrekkingen werkzaam zijn tot ut der maatschappij. Wilde ik hier in bijzonderheden treden ook van persoonlijks aard, waar zon ik beginnen, en waar eindigen, laat mij het met écn woord zeg gen De Tusschonschool heeft aan de verwachting niet slechts beantwoordmis die verre overtroffentot streelendc voldoening van hare Bestuurders en talrijk vrienden. Nu vreezen wij echter de twijfelmoedige bedenking te zullen moeten hoont, waaromwanneer deze dingen alzoo zijnwaarom dan toch dien voorspoedig# loop nu plotseling gestuit? Waartoe den draad van dat frissche krachtige levoi eensklaps afgesneden? Is dat met de twintigjarige niet wreed, onnatuurlijk, onit delijk gehandeld? Zoo schijnt het, maar inderdaad is jnist het tegendeel w«, Do verklaring, van dit raadsel is niet moeiljjk. Het lag in den aard der zaakdi de oprichting en het doel der Tusschonschool, die beiden haren grond hadden in 4 ervaring dat de bewaarschool toen nog niet in staat was in alle deelen hare r» ping te vervullenbjj de voorstanders dezer laatstede wensch en het streven haar gebrek te verhelpen krachtig moest opwekken en bevorderen; en bestond n de voorname oorzaak van het kwaad, geljjk we gezegd hebben, in mindere geschikt hcid der toenmalige onderwijzeressendan sprak het van zeil dat men voor et« doelmatige vorming van dit personeel slechts de noodige maatregelen behoefde ii het werk te stellen om hij ervaring de overtuiging te erlangendat eene afzonden lijke Tnsschenschool minder noodig was, en op den duur eene overtolligheid wa den moest. En alzoo is geschied. Sedert een achttal jaren is hier eene kweekschool vooi bewaarschoolhouderezsen tot stand gekomenen onze stedelijke regeering heeft wijselijk gewild, dat al de secondantes en helpsters van de bewaarscholen dezer gemeente aldaar vat hare taak regelmatig gevormden zoo mogelijk tot den rang van hoofdonderwijzeres tot' den worden opgeleid. Het natuurlijk gevolg hiervan moest wel zijn, dat de geschikt heid om jeugdige kinderen voor 't ondetwijs op de Openbare School genoegt#® voor te bereiden, meer algemeen werd, en nn wel zoodanige vorderingen lietfl gemaakt, dat er van zoogenaamde achterblijvers schier geen spraak meer wezen kan. We hebben deze uitkomst lang voorzien, maar konden haar ook rustig afwacht» Al was 't met gemengde gewaarwordingentoch met goedkeuring en welgevallen; evenzoo als ouders het tijdstip verheidenwaarop hun lievelingskind eenmaal M Bevestigden stand gekomen, zich aan hunne onmiddellijke zorg zal moeten onttrek ken. Zulk cene tijdstip is thans voor ons pleegkind werkelijk gekomen; we zeggca het vaarwel, met de troostrijke voldoening, dat wij onze taak hebben volbracht Het slniten dezer school is dus gcene daad van ivreedc willekeur, maar van plicht besef 't is niet onnatuurlijk, maar geschiedt volgens de wet van een noodwenf.' verband, 't is niet onredelijk, maar geheel overeenkomstig den eisch van verstan dige pbilantropie. En met de reden van ons bestaan, heeft ook ons recht van voortbestaan einde genomen. Heeft toch deze inrichting hare geboorte aan de bewaarschool It dankendan mag zij even als do dochter, die hare moeder in dagen van krank heid de helpende hand bood, na de herstelling geen aanspraak maken op de rech ten van het huisbestuur, al ware zij ook in ntenig opzicht de moeder boven het hoofd gegroeid. In elk geval is het zeker, dat onze school licht gevaar zou loopen, haar oorspronkelijk doel voorbij te streven, en zich te wagen aan eene concurrent; waarvoor ze op den duur zou moeten zwichten. Ik vraag, was het dan niet allci' zins raadzaam haar in tijds met eere te doen aftreden nu zij hare bestemming t® volle heeft bereikt? Zoo ja, dan mag het ook niemand ergeren of bedroeven, wa neer iknamens haren stichter eu overeenkomstig het verlangen der commissi® opentlijk verklaar, dat zij is opgeheven. Zoo dan zal zij voortaan tot de geschiedenis bclioorendochgelijk zij niet vergeefs heeft bestaan, zal ze ook niet spoorloos verdwijnen. Integendeel, wat ik schoons en goeds van hare geboorte en van haar leven naar waarheid heb kunt® zeggen, geeft haar aanspraak op eene gezegende nagedachtenis, het beste, mest wezenlijke en duurzame, hetwelk immer van een gelukkig volbracht menschcnwf't aan de nakomelingschap kan worden overgeleverd. Volkomen bevredigd, ja met een dankbaar gevoel nemen we afscheid van te' inrichting. Zij het ook dat de herinnering der vele aangename, maar nu vervl«' gene urendie we hier doorbrachten ons ietwat treurig stemtzij 't ook dat aandenken aan de doodendie hier met ons hebben genoten en gearbeiddc S'- dachte aan onze geachte medebestuurders, de Blaauw en de Mocn, alsmede- 111

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6