BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. fllJ VOEGSEL behoor ende tof de Leidsche Courant i U'i Maandag October .tfi76 A". %3'2. Bij den rijkstelegraaf zijn benoemd: tot telegrafist le kl. J. Mars, G. Blokhuis Jz, G. van 't Ende, A. Somers, A. Timans en J. C. van Tussen broek, allen thans telegrafist 2' kl.tot telegrafist 2kl. W. A. J. Kristen, iliaiis leerling-telegrafist, J. H. E. d'Arnaud, A. N. van Rooijen, H. G. Doyen. C. 1. de Witte, H. F. C. Wildeman en J. R. W. Zwang, allen thans telegrafist 3' kl. Door den minister van marine zijn de jongelingen J. H. F. Bozon, Qf p. A. Koch en G. Kramer, benoemd lot student voor de militaire ge neeskundige dienst bij de zeemagt. - Het nieuwbenoemde hoofd van het departement van oorlog heeft heden de function van den interimairen minister, den heer Taalman Kip, over genomen en zijne betrekking aanvaard. BELGIE. De Précurseur deelt het volgende mede: Verleden Dingsdag begaf zich koning Leopold, vergezeld van twee aides-de-camp, evenals hjj in gewone bnrgerkleeding, in een rijtuig naar een vuurwerk, dat ter gelegenheid der onalhankelijkheidsfecsten op het exercitieveld te Brussel zou worden afge stoken. In de Avenue d'Auderghem gekomenwerd het koninklijk rijtuig door een policiedienaar aangehouden. «Geen passage!" riep hij den koet sier toe. Maarantwoordde deze, - «Geen maren!" viel de agent in: «rijtuigen mogen hier niet door." De koning slapte uit en ging te voet verder. EKGEGAKD. LONDEN, 29 September. De deputatiedie dezer dagen aan lord Derby kennis gaf van de reso- luticn genomen in de groote meeling, in Guildhall gehouden, heelt ver klaard dat het antwoord van den minister onbevredigend was, dat met de agitatie behoort voortgegaan te worden, en dat zij zich bepaald rigten moet op het verkrijgen eener spoedige bijeenroeping van het parlement. Te Nostell Priory, in Yorkshire, is eene groote meeting van conservali- ven gehouden. De kanselier der schatkist voerde het woord. Hij zeide dat de regering nooit zoozeer als thans behoefte had gehad aan steun. De vooruitzigten met betrekking tot den vrede achtte hij gunstig. Met bitter heid klaagde hij over de onuitvoerbaarheid der wenschen van de heeren Gladstone, Lowe en Fawcett. Eenstemmig bragt de meeting jegens de re gering een votum van vertrouwen uit. Te Liverpool heeft een vreesseljjk voorval plaats gehad. De weduwe van den heer Morris, gewezen kassier van de Norlh-Western Bank en wier geestvermogens sedert den dood van haar man, nu een jaar geleden, ge krenkt schenen, heeft door revolverschoten twee harer dochters, 11 en 13 jaar oud, vermoord; zij heeft daarop getracht, op dezelfde wijze twee harer andere jongere kinderen te dooden en eindelijk zich zelve een kogel door het hoofd gejaagd, ten gevolge waarvan zij in hopeloozen toestand verkeert. De heer Stott, die over het kanaal zou vliegen, heeft zich bedacht; hjj is met zijn machine naar Duitschland vertrokkenomdat hijzooals hij zegt, prins Bismarck beloofd heeft, zijn eerste vliegproef in diens tegen woordigheid te doen. FRASKR I«S K. In diplomatieke kringen alhier beschouwt men de houding van Servië als eene poging om betere voorwaarden te verkrijgen. De Porie zal, naar men verzekert, een antwoord aan de mogendheden geven, dat eene vrede lievende oplossing zal verhaasten. Zij zou echter in dat antwoord, dat officieel niet vóór Zondag gegeven zal wordenverlangendat men omtrent de hervormingen in dc Christelijke provinciën niet met name deze provin ciën aanwees; de mogendheden eischen echter, dat in het tractaat uitdruk kelijk Bosnië, de Herzegowina en Bulgarije genoemd worden. Naar men verneemt, zullen de leden der Bourbonsche familie weldra een congres te Brombach houden. Volgens den Bien public hebben twee der zoons van Louis Philippe bedankt voor de uitnoodiging om aan het congres deel te nemen. Volgens de Tribune heeft de commissie van initiatief voor het Maandag le Parijs te houden congres van werklieden eene voorloopige bijeenkomst gehouden tot het regelen van den gang der werkzaamheden. Tusschen de 220 en 230 afgevaardigden waren daarbij tegenwoordig. Be nieuwe burgemeester van Libourne heeft de maatregelen, door fijnen Bonapartislischgezinden voorganger betredende de zoogenaamde «bur gerlijke begrafenissen" in Mei 1875 genomen, ingetrokken. PITS C H L .4 Y Be l'rov. Corr. meldt, dat de verkiezingen voor hel Pruissische huis 'an afgevaardigden in het laatst van October zullen plaats hebbenen wel de zamcnstelling der kiescollegifen in de eerste dagen na 20 October, de verkiezing der afgevaardigden in de laatste week dier maand. Uit dc gevangenis te Essen in Pruissen zijn twee veroordeelden onl- 'lagl en nog niet gevangen; de een Karl August Melchulal was veroordeeld wegens moord; de ander Wilhelm Schramm wegens valschc handleekening. ■- Het hooggeregtshof voor administrative aangelegenheden heeft in zake 'Ie ontbinding eener volksvergadering te Pelplin. wegens het bezigen der Poolsche taal, eene beslissing gegeven in lijnregten strijd met hel gevoelen w regering. Ilel hof heeft aangenomen, dat personen van Poolschealkomst het regt hebben, om zich op openbare vergaderingen van de Poolsche taal te bedienenook in die gevallendat de dienstdoende ambtenaar van policie de Poolsche taal niet magtig is. Uit Hallstadt in Oostenrijk wordt gemeld, dat zich daar onlangs in een nabijgelegen zoutmijn een gezelschap bezoekers bevond, waarvan een der heeren in de mjjn een pistool afvuurde. Onmiddellijk daarna stond daar een rotswand in vlam, ongeveer 1 centim. breed en 5 a 6 cetimeler hoog, van schitterend gele kleur. Blijkbaar is een gasstroom ontstoken die uit een spleet drong, hoewel met het bloote oog geen opening merkbaar is. Het technische bestuur van bergwerken heeft, vreezende voor eene algemeene gasontbrandiug maatregelen genomen tegen ongelukken. Oude bergwerkers echter zeggen dat het geen gevaar kan want dat vroeger iels dergelijks is gebeurd, dat met het plotseling verdwijnen van de vlam eindigde. TURKIJE. De gunstige vooruitzigten op het herstel van den vrede zijn in de laatste dagen vrij wat verminderd eu donkere wolken hebben zich aan den gczigls- einder vertoond. De groote moeijelijkheden komen van den kant van Servië; de generaal Tschernajefl schijnt alle mogelijke pogingen te willen aanwenden om hel werk der mogendheden te verijdelen, en eene gewapende tusschen- komst van Rusland le willen uitlokken. Oogenschijnlijk wil ook Rusland den vrede, maar daarentegen blijft de stroom van Russische krijgers naar Servië onophoudelijk voortduren. De höln. Zeil. beweert dat bijaldien Duitschland maar krachtig opkwam tegen deze verkrachting van het volken- regt, Rusland daaraan wel een einde zou maken. Een correspondent van de Times meldt: Generaal Tschernajefl heeft de beslissing iu handen of het oorlog zal zijn of vrede. Welligt gevoelt hjj zich reeds krachtig genoeg, anders zou hij het wenschclijker vinden te wachten op de versterkingen, welke ten getale van vele duizenden gereed staan om over Odessa en de Rumeensche grenzen naar zijn leger te worden gezonden. Uit verschillende plaatsen in Europa zijn de insigniën der Medjideh- orde naar Konstantinopel opgezonden, omdat men die orde, sedert dc moordenaren der Bulgaren er mede begiftigd zijnniet meer wil dragen. 's GRAVENHAGE, 30 September. Atchin-berigt van 18 September. Van 13 tot 17 September waren de troepen bezig met bruggenbouw, het maken van versterkingen en het openen van de gemeenschap met Lamprit. Eene patrouille geraakte slaags met den vijanddie vlugtle, achterlatende 14 dooden. Kapitein Nuysink is zwaar en 5 anderen ligt gewond. Binnen Kotta- Radja heerscheu veel koortsen en buikziekten. Bij de agerende troepen is de gezondheid redelijk, de stemming uitmuntend. Voortdurend had men storm en regen. LONDEN, 29 September. Reuters correspondent te Belgrado meldt van heden; Gisteren ochtend ten 7% ure stak Tschernajefl bezuiden Boboviste naar den linkeroever der Morawa over; tegelijkertijd viel Ivan Popovic met twee brigades de Turken aan de zijde van Buimir aan, versloeg ze en ver volgde ze tot voorbij Tesica. De artillerie van Tschernaj«fl schoot 7 caissons met kruid en een munitie-depot der Turken in brand; de ontploffing was vreesselijk Popovic trok echter naar Nozrina, de vroegere positie der Tur ken bij Tesica, terug. Het corps van llorvatovic maakte ceu omtrekkende beweging en bezette de hoogten in den rug der Turken. Thans zijn de Turken aan drie zijden ingesloten: Tschernajefl met het gros van hel leger staat voor hen, Popovic aan zijn regtervleugel en llorvatovic achter de Tur ken. Het gevecht eindigde ten 8 uremaar werd lieden hervat. De Engelsche consul deed eene poging ont de Servische regering tot eene ver lenging der wapenschorsing voor 4 dagen over te halen. Zij weigerde echter. BELGRADO, 29 September. Officieel. Gisteren had op den linker Morava- oever een gevecht van 12 uren plaats. De Serviërs zijn bij Boboviste en Buimir, welke plaatsen zij bezet hebben, dc Morava overgetrokken, llorva tovic, opererende achter den rug der Turken, bezette Krusje. De posities der Turken zijn daardoor ingesloten LONDEN, 30 September. Dc Times zegt. dat de toestand gevaardreigend wordt, daar alle pogingen der diplomatie te vergeefs zullen zijn, wanneer niet de agitatie iu Rusland, die tot den oorlog dringt, onntiddelijk een einde neme. LONDEN, 30 September. Dc heer Lowe schrijft een brief aan den Times, om de noodzakelijkheid te betoogen van de bijeenkomst van het parlement, ter beslissing of de tegenwoordige regeringspoliliek tegenover het oosten mag voortduren of niet. WEENEN29 September. In den brief van den Czar, door diens adju dant generaal Sumarokoff den keizer overhandigd dringt keizer Alexander op verlenging van den wapenstilstand aan. Hij vraagt bovendien dat Oos tenrijk moge toetreden tot het voorstel, door Rusland krachtens het trac taat van Parijs van 1856 gedaan, tot het houden eener Europesche confe rentie. Men verzekert, dat Oostenrijk genegen is aan het verlangen van Rusland te voldoen, erkennende dat het tractaat van 1856 eene conferentie verpligtend maakt, zoo die door een der onderteekenende mogendheden verlangd wordt. ATHENE, 27 September. Het koninklijk jagt Tunis botste heden bjj kaap Malea met een Engelsch stoomschip, hetwelk onmiddellijk zonk; men- schcnlevens gingen niet verloren. De Tunis werd door eene llaliaansche boot naar den Piraeus gesleept. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand September door het postkantoor le Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: J, v. d. Plas, P. Wielaert, mevr. Smits, mej. C. M.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5