dreven. Besch. had namelijk kennis aangeknoopt met eene weduwewin kelierster in zijne woonplaats, met wie hij hoopte een huwelijk aan te gaan. Hij zag evenwel dat zijn wensch niet zou verwezenlijkt worden en dat zijne geliefde meer genegenheid voor een ander inwoner van 's lleeren- hoek koesterde, zoo zelfs dat er reeds van trouwen sprake was. Om dit tegen te gaan peinsde de afgewezen minnaar op middelen, en weldra nam hij papier en pen en schreef een briel aan den aanstaanden bruidegom, waarin hij, wetende dat alles gelogen was, mededeelde dat de weduwe tal van schulden te betalen had, dat zij alleen met het oog op het voldoen dier schulden tot een huwelijk met hem wilde overgaan, en dat hare schuld- eiscliers gereed stonden om na het huwelijk vervolgingen tol betaling in te stellen. De brief onderteekendc hij met den naam van een inwoner van Goes, dien hem toevallig inviel, en door middel van de post ontving de aan staande bruidegom de allesbehalve aangename letteren. Ook nu zag E. zijn doel niet bereikt. Al spoedig was men van de valschheid van het geschrift overtuigd en viel op hem de verdenking. Om echter meerder overtuigd te worden werd hem door den veldwachter een brief geschreven, echter even zeer met een anderen naam. die van een bekende van besch.. onderleekend en het antwoord hierop diende dan ook als stuk van vergelijking met het van valschheid verdachte geschrift. Advocaat-generaal Gregory was van oordeel dal ook moreel nadeel voor het misdrijf van valschheid voldoende is en eischte eene vcroordeeling tot 3 maanden celstraf en twee boeten van ƒ50. De verdediger, jhr. mr. de Bratiw, gelooide niet dal de feitelijke om standigheden voor het misdrijf volledig bewezen waren; ook kon hij zich niet vereenigen met de meening dat het zedelijk nadeel het gevolg der valschheid was en dat de valsche onderleekening iels lot dat nadeel had bijgebragl. De valschheid zelve had z. i. tot geen nadeel aanleiding gegeven en de onderleekening had daartoe evenmin iets bijgedragen. Hij verzocht daarom de vrijspraak van zijn cliënt. liet hof heelt lieden den beschuldigde veroordeeld tot eene cellulaire ge vangenisstraf van drie maanden. Uit het bestaande zestal predikanten heeft het kiescollegie gisteren avond voor de vacature van leeraar bij de Ned. herv. gemeente alhier, het volgende drietal gevormd: dd. Hoogerzeil, te Arnhem; Creutzberg, te Arnhem, en de Vlieger, te Katwijk aan Zee. Gisteren avond werd door de zangvereeniging van handwerkslieden eene serenade gebragt aan haren leider, den heer Marinus, wegens de over winning door de zangvereeniging te Amsterdam behaald. Na atloop der serenade had eene bijeenkomst der leden in Diligent ia plaats, waarin den heer Marinus nogmaals op gevoelvolle wijze dank werd betuigd voor zijne i? onbezweken toewijding aan de vereeniging. llem werd levens, als zigtbaar teeken dier dankbaarheid, namens de leden een geschenk aangeboden, bestaande in eene prachtige salonkroon. Heden morgen ten 7% uur is een man, werkzaam zijnde aan de op den Hoogen Wal in aanbouw zijnde stallen des konings. door den bliksem getroffen en dientengevolge overleden. BUITENLANÜSCHE BEKIG 1 EN ENGE t, A V O. i LONDEN 28 September. Betreffende het antwoord door lord Derby gegeven aan de deputatie, die hent mededeeling heeft'gedaan van de besluiten, in de City-meeting van 18 September genomen, verneemt men nog, dat hij gezegd heeft dat omtrent ee'n.e najaarszitting van hel parlement het gezamenlijke kabinet moest be slissen; eene dringende aanleiding bestond daarvoor nog niet. Najaarzittin gen waren, in een tijdsverloop van 25 jaren, slechts gehouden gedurende den Krim-oorlog en tijdens den oorlog in Abyssinië; de mogelijkheid cener gevaardreigende wending was wel niet volstrekt verdwenenmaar zeer on waarschijnlijk en, openhartig gesproken, zouden waarschijnlijk de Europe- sehe vrede en hel Tnrksche rijk ongedeerd uit de tegenwoordige crisis te voorschijn treden. Met betrekking tol de staatkundige autinomie merkte lord Derby op, dal thans bij de vereenigde mogendheden het plan eener plaatselijke of administrative autonomie op den voorgrond stond; hij zeil zou liever het woord "zelfregering" hooren, maar men moest bedenken dat zes regeringen onderhandelen; het was niet voldoende de wcnschen van enkelen voor te dragen, maar het oog moest gevestigd blijven op de om standigheden en op mogelijke uitcenloopende inzigtendaarom zou men dan ook van hem thans geen uitvoeriger mededcelingen over de onderhandelin gen verlangen. Beide strijdende partijen waren, uit een militair oogpunt, noch overwinnaars noch overwonnenen en konden daarom met eere tot het status quo terugkeeren. De heer Gladstone heelt afwijzend geantwoord op het verzoek om bij een tweede meeting van Londcnsche wcrkliei^n over de Oosterschc quaeslie, in St. James Hall, als voorzitter op te treden. Aangezien hij zijn gevoe len daarover reeds in hel openbaar haÓ te kennen gegeven en lord llar- tingtons advies, om het parlement tot eene najaarszitting bijeen te roepen, had ondersteund meende hij dat de zaak nu aan de kalme en vastberaden overweging van het land moest woeden overgelaten. Aangaande de woor den, door graal Beaconsfield ten opzigte van hem te Aylesbury gebezigd, was Gladstone van oordeel, dat zij van dien aard waren, dat men het aan den tijd moest overlaten de waarde daarvan te bepalen. -- De kardinaal Manning heeft, bij gelegenheid van hel leggen van den eersten steen van een nieuw seminarie te Leeds, over de houding der Engel- sclie katholieken ten aanzien van de Turksche quaestie gesproken. Hij keurde hel goed dat zijhoewel een afschuw hebbende van de Bulgaarsclie gruwelentoch bij de daaromtrent hcerschende beweging eene meer lijde lijke houding hadden aangenomen. Hij was van oordcel, dat elk Engelsch- man met alle magt de Britschc regering moest steunen in omstandigheden, zoo moeijelijk en gevaarlijk als de tegenwoordige. Volgens the Times oj India zal de Maharajah Partab Sing, van Jodb. pore, vergezeld van een gevolg van 13 personen, den prins van Wales, ten gevolge van diens uilnoodigingkomen bezoeken. Hij zou reeds op reis naar Engeland zijn. In de nabijheid van Wierxham in Wales zijn dezer dagen de mjjn werkers, ten getale van ruim duizend, de woning van den directeur en van den onder-directeur binnengedrongenhebben daar alles verwoest en ij vrouw van den directeur vrij ernstig gewond. Eenigen tijd geleden bewil. ligde liet werkvolk in eene vermindering van de loonen en werden de werk. uren geregeld. Vrijdag jl. nu verzochten zy de werkuren van de steenkool, hakkers ook met een half uur daags te verminderen, en daar de directie dit weigerde, besloten zij hun ontevredenheid deswege op de bovenvermelii wijze lucht te geven. Uit de Vereenigde Staten meldt men. dal reeds sedert meer dan eei maand de boorden van de Hudson en de Delaware geteisterd worden do» boschbrandenvan welker hevigheid men zich naauweljjks een denkbeel kan vormen. Verscheiden gebergten in de districten van Woodbourn Fallsburgh en Poml-Eddy, die met hooge bosschen bewassen waren, z| thans geheel kaal. De schade is onmetelijk en ongelukkig is het einde van de ramp nog niet te voorzien. Op de bergen Shawangunkvan Homewatt lot Ellenville. in de bosschen van Wurslbers en Man akstingwoedt It brand nog steeds voort. Op verscheiden mijlen afslands hoort men hel g. kraak der boomendie door het vuur worden geveld. Ook zijn er «i groot aantal boerderijen in de ascli gelegd en de uitgestrektheid der bos schen is zóó grootdat er aan geen hulpverschaffing te denken val Zware en aanhoudende regens alleen zonden in staal zijn den brand it doen eindigfn. V K A W K K IJ K. De minister van oorlog heeft in een brief generaal Barry berispt over een uitval door hem te Arras tegen de kamer gedaan. Ook heeft de minis, ter den bevelhebbers der legercorpsen aangeschreven, dat zij hunnen officie, ren verbieden moeten bij leest maaltijden of plcgligheden het yoorzitterschap waar te nemen of redevoeringen te houden. Men meldt hel overlijden van den heer Jules de Limairac, lid van da senaat voor liet dep. der Tarn en Garonne, die sedert eenigen lijd lij dende was. Volgens de dagbladen van Rouaan is de kardinaal-aartsbisschop ik Bonnechose naar Rome vertrokken, om 84000 fr die hij voor den St. Pk terspenning bijcengebragt heeft, in de Pauselijke schatkist te storten. Het heeft de aandacht getrokken dal de kostbare en merkwaard® verzameling van Jules Janin na den dood zijner weduwe in het openbaar verkocht zal worden, daar men meende dat de bibliotheek vermaakt aan de Académie Frain;aise. Dit had de weduwe ook gedaan, doch op voor. w aarde, dal daarvoor eene afzonderlijke zaal beschikbaar zou worden gesteld De academie zocht overal, maar vond geen zaal, die aan mevr. Janin ge schikt voorkwam. Deze herriep daarop het testament. De academie bltil echter zoeken en vond eindelijk eene zaal, die aan de gestelde eischen be- antwoordde. Terstond reisde de heer de Sacy met de noodige leekeningei naai' mevr. Janin eu de notaris moest komen om de eerste wilsbeschikkio; op nieuw te maken. Toen de notaris verscheen was echter mevr. Jan reeds overleden. Onlangs werd melding gemaakt van een diefstal van 300,000 fr., I» te Nimes ten huize van den heer Ausset plaats had. Thans verneemt uit dal twee der schuldigen, benevens vijf helers, in handen der justitie ijl geraakt, lïjj hen is eene waarde van 130,000 fr. aan papieren terttggevonh - Uit Montpellier meldt men dat het syndicaat der wijnhandelaren it het arrond. van Béziers besloten heeft eene commissie uit zijn midden li belasten om, op kosten van het syndicaat en van de betrokken handelaren die met het denkbeeld instemmen, verkoopers van vervalschte wijneno| allerlei wijzen te vervolgen en den uitslag daarvan zooveel mogelijk «pa baar te maken. Voorts is zij bijzonder belast met het nemen van tl maatregelen, waardoor onder de tegenwoordige omstandigheden de belangen en de eer van den wijnhandel kunnen worden beveiligd. Te Marseille is een haai gevangen die 1100 kilo woog. tusschenlt 6 en 7 meter lang was en meer dan 3 meter omtrek had. Alleen de kop woog ruim 250 kilo. Ir den buik van het monster werden vier visscba gevondenwaarvan een 28 kilo woog. UtllTSCH LAND. De Pruissische Staats-Aar,eigcr maakt de wel van 28 Aug. jl bekeiil, waarbij bepaald wordt dat de Duitsche taal uitsluitend de officiële taal it van alle overheden, ambtenaren en politieke corporatien in den geheel» omvang der monarchie. Echter zal, volgens art. 3 dier wet, voor den dB van hoogstens twintig jaren, bij kon. besluit voor enkele districten of deelten van districten liet gebruik van eene vreemde taal nevens de M sclte vergund worden voor de mondelinge handelingen en protocollenm schoolbesturen, gemeente- en dislricts-vertcgenwoordigingen en gemeente vergaderingen. Volgens de IJ'eser Zeit. zou men de bewijzen in handen hebben lil de lieer Ledochowski, vroeger aartsbisschop van Posen, thans te Rome?' vestigd, de geestelijkheid in de provincie Posen in het geheim aanspoort lot verzet tegen de regering. Volgens de bepalingen der garanliewet, is* (taliaansche regering verpligt den geestelijke, die verblijf houdt in den Ut liaanschen staat, onverschillig wie het zij, te verhinderen, misbruik lt maken van de hem verleende gastvrijheid, door uit Italië onrust te stoken in andere staten. Dat de Italiaansche regering verpligt is daartoe de haul te biedenis eene uitgemaakte zaak. Mogt het derhalve aan de regen' niet gelukken paal en perk te stellen aan de pogingen van den heer Lelt chowslti, dan is welligt het tijdstip niet ver verwijderd, waarop onderin delingen met de Ilaliaansclie l egering zullen worden aangeknooptten e®'1

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2