LEI D-SC1IE COURANT, ZATURDAG 30 SEPTEMBER 1870. M". 231. De Courant rerschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs Oer Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p, 3.50, .Ml het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. ƒ3.85. Het verslag aftonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2,50 jjaari, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 29 September. De lijd nadert dat de deuren van het schonwburg-lokaal weder zullen geopend worden, om het kunstminnend publiek nu en dan ccnige uren van aangenaam genot en ontspanning te verschaffen. Wjj achten liet daarom niet ongepast er de aandacht op te vestigen dat, blijkens circulerende lijs ten, de gelegenheid wordt opengesteld voor een abonnement van tien voor stellingen, te geven door het tooneelgezclschap onder directie van de bh, Le Gras, van Zuylen en Haspels, en van een abonnement van zes opera voorstellingen, te geven door het Fransche opera-gezelschap uit 's Ilage. Het eerstgenoemde tooneelgezelschap is ook hier van eene gunstige zijde bekend, en mogt zichbjj vroegere voorstellingen, in eenen bijna algemeenen bijval verheugen. Van het opera-gezelschap te 's Ilage mag men verwachten dat het vele goede elem^en zal bevatten; aan de eischen die de geabonneerde» in de residentie stellen is niet zoo gemakkelijk le voldoen en daarvan toch hangt aldaar de aanneming, na een drietal debuten, af. Alleen bij genoeg zame deelneming aan bet abonnement zal het optreden van de genoemde gezelschappen alhier mogelijk zijn, wegens de vele kosten die daaraan zijn verbonden. Belangstellenden in ons tooneel zullen zeker gaarne willen me dewerken om het plan te doen gelukken en zich een aantal degelijke uit voeringen te waarborgen. - Blijkens telegraphisch berigt van den voo zitter der Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia zijn aan de Nederlandsche afdecling locgewezen: 110 medailles voor de nijver heid en 28 voor de kunst. - Door de geneeskundige slaats-commissie te Amsterdam is tot arts be vorderd de lieer J. H. M. Gerards, med. doctorandus. - Naar men van hier aan het Vad. meldt waren bij de eerste veri ficatie in het faillissement van de firma van der Spruyt en de Graaf alhier de crediteurenongeveer 100, meest allen vertegenwoordigd. Hel passief zon ongeveer G50.000 bedragen en het actief zoo weinig dat er slechts 1 pCl. zal kunnen uitgekeerd worden. - Volgens de jongste bij de regering ontvangen officiële mcdedcelingen uit Zwitserland nopens den stand der veeziekten daar le lande, loopende lot 19 Sept. jl.was liet aantal der met mond- en klaauwzeer besmette stallen en weiden, van 110 op 1 September, gedurende de eerste helft dezer Mand tot 33 verminderd. In de gemeente Mailers (Luzern) was de long ziekte uilgebroken op eenen stal van 8 beesten, ten gevolge waarvan de gewone maatregelen genomen waren. - Twee nieuwe rijkskweekscholen tot opleiding van onderwijzers zullen worden opgerigt; zjj worden gevestigd te Deventer en te Middelburg. Om trent de standplaats van de derde school, waarvoor reeds op de loopende hcgrooling gelden zijn toegestaan, was bij het opmaken van de begrooting voor 1877 nog geen besluit genomen. Er wordt gerekend dat elke school fflót 25 leerlingen zal beginnen en dal er in September 1877 20 bijkomen. Het getal leerlingen aan de drie bestaande scholen wordt op 80 gebragt horen welk cjjfcr men. naar het gevoelen der regering, niet moet gaan. De overstroomingen van liet voorjaar hebben de regering aangespoord maatregelen te nemen, ten einde in het vervolg tegen dergelijke ramp zooveel mogelijk le waken. Op de begrooting voor 1877 is dan ook o. a. ƒ170,000 uitgetrokken voor verbetering van de Waal. Om de Maas van overtollig water vrij te houden, is sluiting noodig van de Heercwaardensche 'Overlaat, een onbcdijkle open vlakte lusschen Dreuuiel en Uossum, waar over bij liooge standen het water van de Waal in de Maas stort. Om ech ter bet ongerief weg le nemen en niet enkel te verplaatsen, is tevens ver betering van de Waaldijken en van hel vaarwater beneden die overlaat «ooilig. om |)ct Lekwater behoorlijk af te kunnen voeren en aldus de noordelijke Lekdijken te beschermen, die ook gevaar hebben geloopen, wordt eene verruiming voorgesteld der monden van den Gelderschen IJssel, waarvoor 750000 is uitgetrokken. Voor onzen landbouw was er te Philadelphia nogal wat te loeren van du Dcenen. Op de ten toonstelling was door hen boler geëxposeerd in blik ken, die op eigenaardige wijze zoo was geprepareerd, dal zij ondanks de geduchte hitte hard bleef. D zelfde boter, die le Wccnen bekroond werd, wus .ook nu naar Philadelphia gezonden en behaalde ook nu weder eene medaille. Onze Hollandsche boler was, evenals die door andere natiën in gezonden gesmolten en onbruikbaar. Wat de Deenen voor het bewaren van boter doen, weten de Spanjaarden voor het bewaren van eijeren in practijk te brengen. Er waren eijeren geëxposeerd, die dertig jaren oud waren. Bij nader onderzoek bleek hetdat dooijers en wit wel wat door- eengeloopen waren, maar dat de smaak goed was en zij voor gebak enz. nog uitmuntend konden dienen. Ejjeren, die 26 jaren oud waren, bleken bij onderzoek volkomen gelijk te zijn aan versche. [Vad.) Het stoomschip Voorwaarts is op 19 September van Batavia vertrok ken; de Prins Hendrik, op weg naar Batavia, vertrok op 27 September van Suez. Den 14cn der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot le Har derwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletielroepen sterk 125 man, benevens 5 onderofficieren, om dienzelfden dag over te gaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Koning der Nederlanden. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den luit.- kolouel der inf. van hel O. I. leger J. W. Auflmortli. Door wijlen mej. M. van Loencn, gcb. Slicrendrechtte Delft over leden, is o a. gelegateerd: ƒ1000 aan het oude mannen- en vrouwenhuis in de Schoolstraat, ƒ500 aan de vereeniging van den H. Vinccntius a Paulo, 300 aan de Ned. herv. kerk en 300 aan de Chr. geref. kerk, allen te Delft. - Dingsdag morgen is door den wachter van het wachthuisje nabij het kruispunt van den spoorweg naar Deventer met dien naar Salzbergen, op de baan van laalstgemelden spoorweg, gevonden het lijk van een onbekend manspersoon. De man moet door een der avondtreincn zjjn overreden. De achterschedel alsmede de regterarm zijn afgereden en het regterbeen is ver brijzeld. terwijl bet ligchaam op verschillende plaatsen kneuzingen vertoont. Men meldt uit Leeuwarden: Geljjk te duchten was is onder dc aard appelenwegens de vele regens der laatste dagen, de bekende ziekte in vrij hevige mate uilgebroken, waardoor de qualiteit over het algemeen *eef te wenschen overlaat. De goede soorten kunnen nu reeds niet anders dan tegen boogc prijzen worden verkregen, iets wat voor den minderen stand in liet bijzonder niet gunstig is te noemen. Dat de verbouw van aardappelen in dit gewest nog al van beleekenis is. kunnen de volgende cijfers bewijzen. In 1875 werden daartoe niet minder dan 13018 hectaren gebruikt, die, naar raming, een oogst hebben afgewor pen van 2,408.440 hectoliters. In dc laatste tien jaren werden in deze pro vincie gemiddeld 10835 hectaren met aardappelen bebouwd en wordt de op brengst gemiddeld op 1.589,990 hectoliter gerekend. Hel goregtsbof te Leeuwarden beeft Hendrik Snijders, ter zake van het te Nienw-Dordreclit gepleegde misdrijf, schuldig verklaard aan doodslag, gevolgd door diefstal, en veroordeeld lot eene tuchthuisslraf van 25 jaren. De Midd. C. meldt dat nog een tweede stoomboot, met aniline-afval geladen, uit Diiitscbland op Belgisch grondgebied is aangekomen Ook deze massa vergilt moet dus nabij onze kusten in zee uitgestort worden, op ge vaar af van er de visschen mede te vergiftigen. Dc afval bevat volgens deskundigen 21 pCt. loodwit. 's GUAVENHAGE, 29 September. Z. M. heeft bevorderd tot commies bjj het departement van financiën de adjunct-commiesen A. E. Inckcl en A. Kruyt. Tot burgemeester der gemeente Oiidheusden is benoemd de heer J. P. Pulles. 9 Tot plaatsvervangend kantonregter te Oirschot is benoemd de heer A. Wcstra, ontvanger der registratie aldaar, en de lieer L. B. WuMors, com niissaris van policic te 'sGravenhage, is tevens benoemd tot commissaris van rijkspolicie. Z. M. beeft benoemd tot rijks ontvanger te Zundcrt c. a. den beer R. .1. Jannette, thans verificateur tweede categorie te Helder. -- Dc luit. ter zee 2e kl. tl. van der Meer is bevorderd tot luit. terzeele kl. Voor liet geregtshof alhier stond gisteren tcregt zekere N. E., timmer man en koopman te 's lleerenhoekbeschuldigd van valschheid in een onder- handscli geschrift, door liet namake i eencr handleekening en hel desbewust gebruik maken van bet valsclie stuk. Wordt er gewoonlijk bij valschheid geldelijk voordeel beoogd, thans deed zich het zeldzame geval voor dat dit niet liet geval was en de valschheid uit een geheel ander oogjiunt werd be-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1