„aar Worth en bezigligde aldaar hel slagveld van 1870, het gedenkleeken tfr eere van het Duitsclie leger en de nieuw gebouwde evangelische kerk bij Fröschweillerzoomede de katholieke kerk. Na het ontbijt gebruikt te hebben bij graaf Ottrkheimkeerde de keizer terug naar Weissenburg en is tJB jaar naar Karlsruhe vertrokken. De keizer heeft, ten bewijze zijner Kvredenlieidvele ridderorden uitgereikt. LONDEN, 27 September. Lord Derby heeft de deputatie ten gehoore ont- vangend'e 'iem resolutiën mededeelde, welke in de meeling van 18 jMer waren aangenomen. Lord Derby gaf te kennendal de regering de instructie had gezonden aan sir 11. Elliot, dat hij den Sultan een gehoor putst vragen, hem de personen zou noemen, die zich aan moorden en andere barbaarschheden in Bulgarije hadden schuldig gemaakt, en straf voor jfii moest vorderen. Hij geloofde niet dat men het parlement noodig zou hebben bijeen te roepenaangezien de onderhandelingen met de mogendheden een bevredigend verloop hadden. Eene verstoring van den algemeenen vrede, of eene omverwerping van het Ottomannische rijk, achtte hij in geenen dooie waarschijnlijk. Hij verwacht, dat het invoeren eener plaatselijke autonomie, het verleenen van vrijheid, eene gelijkstelling tusschen Maliome- daiien en Christenen en het geven van voldoende waarborgen tegen eene herhaling van de gruwelen, de moeijelijkheden zullen oplossen. Ten opzigte van Servië verklaarde lord Derby, dat hij den terugkeer tot jen /'Status quo ante helium" begunstigde, zonder dat Servië eene oorlogs vergoeding zal hebben te betalen. KONSTANT1NOPËL, 27 September. De mogendheden verlangen van de Porte, dat als grondslag voor de vredesonderhandelingen de "Status quo ante belluai" voor Servië en Montenegro zal aangenomen worden. De Porie toont zich zeer geneigd alle wenschelijke hervormingen toe te staan. Zij beeft, met het oog hierop, besloten een nationalen raad zamen te stellen, beslaande uit 30 Muzelmannen en 30 Christenen. LONDEN, 28 September. Reuters-correspondent te Belgrado meldt, dat eergisteren de ministerraad, door den vorst voorgezeten, eenstemmig beslo ten beeft de vredesvoorwaarden, door de mogendheden opgesteld, te vcrwer- ptn. en dat Servië zich alleen in geval van vreemde bezetting zou onder werpen. maar anders den krijg ten uiterste doorzetten, tot dat voor Servië en Bosnië de onafhankelijkheid verkregen zij. Gisteren hebben de Serviers twee bruggen afgebrand en viel er eene onbeteekenende cavalerie-schcrmut- seling voor bij de voorposten. WEISSENBURG. 26 September. De uiting des keizers over den politieken toestandin een gesprek met een lid uit den hem voorgestelden ridderstand, was, naar geloofwaardige mededeeliug, als volgt: "Ik hen verheugd aan de hoop te kunnen toegeven dat thans de vrede meer verzekerd schijnt. De oplossing van het vraagstuk is wel is waar niet ligt geweest; men bedenke slechts hoe moeijelijk het keizer Alexander werd gemaakt dit nieuw bewijs zijner vredelievendheid te geven; thans echter schijnt een grondslag voor de politiek der mogendheden gevonden, welke wij hopen dat tot een goed einde zal leiden." WEENEN, 27 September. Hel schijnen Russische officieren te zijn geweest, die, naar uit Nisch getelegrapheerd wordt, de Serviërs tot hel schenden van den wapenstilstand bij de brug over de Drina op 22 September hebben aangezet De Servische officieren hadden hun manschap streng bevolen den wapenstilstand in acht te nemen. Te Konstantinopel is men zeer verbolgen over hetgeen aan de Drina-brug is geschied. NEW-YORK, 27 September. Volgens eene dépêche uit Mexico van 9 dezer, zal het Mexikaansche gouvernement waarschijnlijk de schuld erkennen. In Engeland zal men schikkingen treden met de houders der schuldbrieven. Be Amerikaansche regering heelt den vrede gesloten met eenige Indiaan- sche stammen. INGEZONDEN. Lelden, nu en 25 jaren vroeger. XV. [Slot.) Behalve liet jaarlijksch onderhoud der schoolgebouwen en meubelen, kos ten die scholen aan het personeel van onderwijzers enz.: N". 1 voor onvermogenden9100 2 7250 1 minvermogenden9800 2 10750 Kweekelingen enz6360 Te zamen ƒ43260 terwjjl het schoolgeld der minvermogenden slechts ƒ2500 opbrengt. Tusschenschool Jongensschool 2e 1' Meisjesschool 2e le en de schoolgelden. Tusschenschool Jongensschool 2e le Meisjesschool 2e le Zonder nu de renten der klasse 6120 6770 8090 7005 10975 255 leerlingen 3400 klasse 224 2800 170 8800 175 2300 178 10500 kosten van stichting, de jaarlijksche uilgaven voor vuur, licht, boeken en schrijfbehoeften enz. in rekening te brei,gen, komt er voor iedere school reeds een meer ol min aanzienlijk tekort, vooral wt de scholen der 2' klasse betreft, omdat het schoolgeld van ƒ16 veel te 'aa? is, en van die school gebruik maken vele ouders, die naar hun stand e" uiterlijk vertoon behoorden tot de scholen der le klasse en ook vele ouders voor wien het verschil van schoolgeld tusschen 16 en 60 te groot is. Dat het schoolgeld te Leiden te laag is, kan bljjken uit de vergelijking met 's Gravenhagewaar geen openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs zijn geslicht dan die gelijk staan met die der 2' klasse te Leiden; maar waar bijzondere scholen beslaan voor de meergegoeden, en het schoolgeld klimt lot ƒ200 op dagscholen voor jongens en meisjes. De wet van Augustus 1857 is iu de residentie en in vele gemeenten van ons vaderland, waar men gelet heeft op de bestaande bijzondere scholen, anders toegepast dan te Leiden. Nevens het kostbaar openbaar onderwijs staat de zorg voor de openbare gezondheid; maar in dat opzicht heerscht de noodige voorzichtigheid, liet Liernursche rioolstelsel blijft bij de genomen proef in een der wijken van de stad, terwijl de afvoer van faecale sloffen langs de bestaande riolen zeer verbeterd wordt en het dempen van grachten een uitstekend middel is om schadelijke uitwasemingen te voorkomen. Leiden kan nog veel doen en te koste leggen aan de bevordering van haar welvaart en bloei door doeltreffende plannen, wanneer de lasten slechts ge lijkmatig drukken, omdat hel totaal-cijfer der belastingen niet bezwarend is, maar veel minder dan 25 jaren geleden, gelijk door cijfers bewezen is. Maar dan moet Leiden ook veel overlaten aan de intelligentie van hare ingezetenen, geljjk die op verschillend gebied gebleken is en nog blijkt en blijken kan, als men let op de instellingen, die reeds gesticht zijn en wor den onderhouden zonder hulp of steun van het gemeentebestuur. En dat gemeentebestuur, 't bestaat en leeft door de vrije keuze der inge zetenen, onder de leiding van een hoofd door den Koning aangesteld. Het bestuur over de gemeente en hel beheer der gemeentelijke huishouding, het geschiedt door 25 stadgenooten, verkozen voor een lijd, om op nieuw aan een herkiezing te worden onderworpen. Hun taak vervullen zij in het open baar onder ieders oog. hun verantwoording ligt voor iedereen open en bloot. Een hooger toezicht waakt en begrenst hunne handelingen. Indien zóó op gevat wordt de verhouding tusschen den gemeenteraad en de kiesgerechtig den, kan er zooveel verschil niet zijn ten aanzien van hetgeen bij verkiezin gen wordt geëischt, want dan staat op den voorgrond wat het meest bevorderlijk kan zijn voor het plaatselijk belang, een trouw beheer en een jjverig bestuur, terwijl staatkundige of kerkelijke richting op den achter grond en builen aanmerking blijft. Aan het begin van een nieuw vijf en twintigjarig tijdvak is onze blik ge vestigd op een onzekere en duistere toekomst. Wat aan het einde daarvan de vergelijking van toestand kan en zal opleverenonze oogen zullen het niet zien. Mocht de wetenschap der statistiek uit de cijfers maar meer voorlichten over het verleden, het beden en de toekomst en Leiden in het algemeen meer dan vroeger van de wetenschapdie binnen haar zetelt en beerschtvruchten zien en voordeelen trekken van elk vak dat aan de Leidsche Academie beoefend wordt. Leeringen wekken, maar voorbeelden trekken. Als het onderwijs den zedeljjken toestand niet verbetert en in het opko mend geslacht sedert de invoering van de door de wel van 1857 verordende nieuwe openbare schoolinrichting weinig of niets bespeurd wordt van eene ontwikkeling der verstandelijke vermogens en van eene vorming tot alle Christelijke en maatschap|>clijke deugden, dan strekken de prachtige school gebouwen tot schande en worden de aanzienlijke sommen daaraan besteed of verkwist een tweede ramp van Leidendie voor haar stoffelijke en zede lijke welvaart onberekenbare nadeelen verwekt. De statistiek van het inge treden tijdvak zal het uitmaken en die aan het begin der 20' eeuw dat overziet, ordent en becijfert, zal het beoordeelen, zij het in den geest van den vromen secretaris Jan van Hout, die zijn dienstregister van 1601 aan ving met het volgend rijm "Al 'tsuur geween, by U gemen, soo lang geleen verdragen «Wilt, Heer, alleen, 't wordt U gebeenin 'tjaar van één afvagen "Want anders geen ons mach bevreen van schuld en peen en plagen;" met herinnering aan het devies: "Söetaaert Heer! ïlollaitb "€n galicgt Xepbeti." A. M. ADVERTENTIES. Ondertrouwd: BERNARDUS HENDRIKUS WIJTEN BURG en Leiden, 28 September 1876. CLEMENCIA PADDENBURG. Receptie 1 October, iNoordeinde N°. 13. Ondertrouwd: Leiden, 28 September 1876. F. O. DE VRIES, en J. M. l'LATTEEL, Wed. P. KookemaX Pz. Ondertrouwd: Leiden, 28 September 1876. H. L. J. M. VAN DEN HEUVEL, van 's Gravenhage en A. E. VAN RUTTE. Bevallen van een Zoon B. C. VAN DER L1TH - LONCQ. Leiden, 28 September 1876.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3