LONDEN, 26 September. De correspondent van Reuter in Belgrado meldt, dat gisteren de Russische consul naar den vorst is gegaan om Item te doen opmerken dat Europa met ongenoegen diens uitroeping tot koning ziet. Hij raadde den vorst aan Tschernajefif voor 24 uren naar Belgrado te roepen en lieui le zeggendat hij dankte voor het gevoelen van gehechtheid van het leger, uitgedrukt in het pronunciamento, maar dat hij geene nieuwe ver wikkeling kon doen ontslaan door het aannemen van den koningstitel. Het land wordt afgeloopen door lieden die beproeven in de gemeenten manifestation ten gttnsie van de uitroeping tot koning te doen ontstaan. LONDEN, 26 September. De correspondent van Reuter te Belgrado seint lieden, dat de permanente commissie uit de Schuplschina haar adres aan vorst Milan, waarin zij lietn verzoekt den koningstitel aan te nemen, niet heeft aangeboden. Wel is liet gereed, doelt de aanbieding bleel achterwege, gaar vorst Milan zich ten stelligste er tegen verklaarde. WEENEN, 2G September. De Pol. Corr. deelt een uitvoerig telegram uit Konstaniinopel mede, over de sedert 20 September onafgebroken gevoerde diplomatieke onderhandelingen lot het verkrijgen van een wapenstilstand. Volgens dat bcrigt stond de Porte gisteren schriftelijk ecne verlenging van wapenschorsing voor 8 dagen toe, waarlegen aan haar de vredesvoorwaarden werden medegedeeld. Wat die voorwaarden betreft, is, builen hetgeen reeds bekend is, nog mede te deelendal voor Montenegro eenc gunstige regeling der grenzen en voor Bulgarije zelfstandig exarchaal en administrative her vormingen worden verlangd. ST. PETERSBURG, 26 September. Over de bijzondere audiëntie van den consul-generaal van Oostenrijk bij vorst Milan op 23 September, waarin over de uitroeping tot koning opheldering werd gevraagd, verneemt de Jgence intern, uil Belgrado het volgende: Vorst Milan verklaarde dat het zijn streven was een einde aan de zaak te maken, op zulk eene wijze, dat het gevoel van het leger gespaard werd, daar hij de ondersleuning van dat Irger onmogelijk missen kan. Hij had den minister van oorlog naar Deligrad gezonden om Tschernajefï te overtuigen van de onuitvoerbaarheid van het plan. doch deze bleef bij zijn standpunt en dat van het leger. De minister heeft de gezindheid en de verhouding van hel leger bestudeerdna zijne lerugkomst zal een bepaald besluit genomen worden. St.-PETERS BH B G 27 September. De Russische consul-generaal le Belgrado heeft in last ontvangen, in zake liet uitroepen van vorst Milan tot koning, zich naanw aan te sluiten hij de houding van Oostenrijk. Het uitroepen lol koning wordt ganscli niet goedgekeurd. 1 X ii E£»1IDE Lelden, nu en 25 jaren vroeger. XV. Oe vrijwillig aanvaardde taak is ten einde. Hit de verslagen van den toe stand der gemeente over de vcrloopen 25 jaren is een beredeneerd overzicht gegeven, omdat zij bij vergelijking stof genoeg opleverden voor verschillende beschouwingen en opmerkingen. Een gekleurde draad liep door alles heen: liet was het beginsel, dat geen slaalsalvermogcn huldigde, maar alleen een staatszorg erkende, waar bijzondere krachten te kort schieten of staatshulp vereischt wordt. Ook zelfs de zamenslelling van den gemeenteraad rust op dat beginsel, daar liet medebeheer en bestuur op liet gebied der gemeente- huishouding afhankelijk is van de verkiezing der stemgerechtigde ingezete nen. Een eigen en zelfstandig beheer onder hooger toezicht en wettelijke verantwoordelijkheid. De toestand is in de meeste opzichten niet achteruitgegaan, maar verbe terd en voor verbetering vatbaar. In het heden ligt het verleden, in het nn wal komen zal. Op hetgeen bestaat kan en moet worden voortgebouwd. Wanneer men Leiden vergelijkt met andere steden van ons vaderland, 'tgeen bij het bezit van hulpbronnen wel eens door ons zou kunnen wor den beproefd, 't bleek wellicht dat haar toestand boven velen gunstiger mocht worden genoemd. Zij heelt een toekomstmaar welke en onder wat voorwaarde'? Met de beantwoording van die vraag hesluiten wij. keiden heeft geen schuldmaar daarentegen vele rentegevende bezittingen. Tot «us doel maken wij gebruik van de dezer dagen bij den gemeenteraad ingediende begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1877. Zij vangt aan met een batig slot van 1875, ten bedrage van 10409.54, terwijl de rekening van 1874 sloot met een overschot van ƒ15020 675. En verder blijkt, dat de opbrengst van de plaatselijke belastingen is geraamd: Opccnlen grondbelasting22.500.— personeele belasting 52.865. - - Hoofdelijke omslag112,300. te zamen 187,665. «ver 40724 zielen, is 4.60 'sjaars van ieder, hoofd voor hoofd gemiddeld of «ver 4200 aangeslagen hoofden van huisgezinnen ƒ44.63 gemiddeld van ieder. Hel 4/5 aandeel van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel in hoofdsom en opcenten bedraagt ƒ101,500; de belasting op de honden "ordt geraamd op ƒ2200 en van verschillende heffingen wordt genoten voor: Tollen op de wegen3395.— biggeld van vaartuigen2000.— Waagloonen1700.— Marktgelden7600.— Rechten voor 't gebruik van gemeentewerken 1600. Leges Secretarie1200. Schoolgeld Latijnsche school4500. lloogere burgerschool7800. Lager onderwijs31000. Bewaarschool900.— te zamen 61695. Wegens baten en opkomsten, uil eigendommen en bezittingen spruitende, wordt ontvangen: Huur van huizen f 6250 Pacht van landerijen2184 Houthak 100 Renten van kapitalen14200 Grasverpachting179 Jacht en visscherij1119 Overwinst gasfabriek53000 Baggeren3700 Faecale stoffen1300 Tienden en erfpachten1350 Pacht haardasch4337 Inkomsten gasthuizen3200 fn het geheel 9Ö920 Leiden bezit derhalve veel als waarborg en onderpand voor te sluiten geldleeningenwanneer zulks tot den aanleg van werken van plaatselijk belang en nut of tot de uitvoering van plannen en ondernemingen zou noo- dig en dienstig geacht worden. Zij besteedt jaarlijks eene som van ƒ80000 voor het behoorlijk onderhoud der gemeentewerken en inrichtingen tot den openbaren dienst bestemd of die zij naar het burgerlijk recht bezit; terwijl de invordering der plaatse lijke belastingen en heffingen jaarlijks ƒ13500 kost. De openbare veiligheid vereischt voor politie, brand wezen en verlichting jaarlijks bijna ƒ70000; het armwezen bijna 50000, om jaarlijks ƒ3000 te verminderen tot 1888. De jaagpaden en trekvaarten, die Leiden met andere gemeenten bezit, leve ren een verlies op van ƒ3500 sjaars, omdat het onderhoud zooveel meer kost dan de voordeelen opleveren. Maar het openbaar onderwijs kost veel en de bestaande inrichting van liet lager schoolwezen gedoogt geen verandering. Toch kan verligting van den last voor den hoofdelijken omslag verkregen worden, als misbruiken worden weggenomen, zooals; n Voor Zoelcrwoude, Leiderdorp, Oegslgeest en andere omliggende ge meenten zijn de artt. 16 en 17 der wet regelende het lager onderwjjs even zeer verbindend als voor Leiden. E11 toch staan de Leidsche scholen open voor on- en min- en meervermogende leerlingen uil die gemeenten, zonder dal lot instandhouding dier scholen iets bijgedragen wordtwanneer de opbrengst der schoolgelden de kosten niet dekt. b. De scholen voor on- en minvermogenden hebben een bepaalde bestem ming, maar hoe is de controle, zoo er al een bestaat, dal op de sehool voor onvermogenden geen minvermogende leerlingen en op de school voor laatstbedoelden geen meervermogenden worden toegelaten? c. Elke school voor meer uitgebreid lager onderwijs is afzonderlijk ge classificeerd voor jongens en meisjes; maar dan is er ook in de schoolwet geen bezwaar om hel schoolgeld beter te classificecrcn dan nu, zoodal uit de opbrengst de kosten worden gedektof ter tegemoetkoming daarin een beter daarmede in verhouding slaand tarief worde vastgesteld. Slot volgt.) Burgerlijke ^laub. Van 21 tot cn met 2? September 1876. BEVALLEN J. van Duuren. geb. Vermond, D. J. Jansen, gcb. van der Meer, D. L. M Couvée, geb. van der Spek, D. S. Huber. geb. Pelt, Z. M. P. M. Zirkzee, geb. Kreuger, 0. - G. Siljee, geb. Bijleveld, D. - J P. van Beest, geb. Kuyslen, D. J. Slegtenhorsl. gcb. Lepelaar. D. J. van der Leek, geb. van Nienwenhoven, D. L. de Haas, geb. Eswildcr, Z. -- E. T. van Beek. geb. Kruis, I). M. Eikerbout, geb. Blonk, Z. M. van der Reydcn, gcb. Riebeek, Z. B. S. Ladage, geb. Jftndges, Z. J. lloelandse, geb. Sloos. 0. S. Bazel. geb. Heymans, D. J. Rielkcrken, geb. van Klaveren, D. - E. van Leeuwen, geb. Kriek. Z. GEHUWD: J. Wakka, wedr. en C. van lleusdcn, wede. J. J Ouwerkerk, wed', en J. Verhoog, wed'. .1. 11. Pardon, jm. en H. van den Berg, jd. L.C. Belgen, jm. en J. Ginjaar, jd. - N. van der Lely, jm. en A. C. Schals, jd. J. Sirag, jm. en J. A. Voorbrood, jd. B. Bipliaagen, jm. en J. G. Gijsman, jd. P. Fontein, jm. en J Iluge.jd. T. A. Verroen. jm. en P. Schrauip, jd. J. A.W. Luppcs. jm. en A. E. G Mallaar, jd. OVERLEDEN: J. Kop, gcb. van der Starre, 32 j.--C. J. Ligtvoet, geb. van der Kamp, Z. levenl. J. I). Blanken, 44 j. M. Stouten, wed'. R. A. Gcrlagh, 81 j. P. Bozzeca, Z.. 16 j. D. Zaalberg, Z., lm. A. C. Verhoef!-, Z„ 13 j. I. tlegt, Z., 1 j. C. van Putten, D., 7 d. 11. van der Iteyden, geb. Gordon, Z. levenl. - - J. Kerkvliet, wed'. L. Sleglenhorst, 91 j. 11. Heus, 53 j. M. A. Opperdoes, wed'. J. Leeflang, 38 j. S. de Kort, geb. Rasser, 43 j. C. van Ulden.Z.,1 m. S. M. Oudshoorn, geb. Favier, D. Z. tweel. levenl. J. Peliet, geb. van der Woerd, Z. levenl. - G. W. E. Knoop. Z„ 3 m. - Z. A. H. Smit, Z„ 14 d. M. E. Veen, wed'. Belt, 53 j. J. B. de Hoop, 53 j. ADVERTENTIES. Getrouwd: P. FONTEIN Pz- J. FONTEIN - HUGE, die, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen harteiyken dank be tuigen voor de veelvuldige belangstelling bij de voltrekking van hun huwelijk. Getrouwd: J. SIRAG cn J. A. VOQRBROOI) die tevens hun hartelijken dank betuigen voor de deelneming bij bun huwe lijk ondervonden. Leiden, 27 September 1876.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3