PER TELEGRAAF. 24 September zal het uit elkander springen der rotsen in 't Hellegat, je haven van New-York, beproefd worden. 50000 pond dynamiet enz. J| daarvoor gebezigd worden. De uilwerking van de ontploffing wordt bor velen met zorg te gemoet gezien. p den Pan Handle-spoorweg is een trein, bij een vaart van 40 mijlen, nn eene boogte van 30 voet gestort. Vier personen werden gedood en »«eWOnd- l'RANKR IJ K. Het Journ. des Déb., nogmaals sprekende over den uitslag der ge eraads-verkiezingenin 12000 plaatsen gehouden, zege dat het onbe- Jristbaar is dat de republikeinen gezegevierd hebben, zelfs op vele plaatsen «aar zi) vroeoer 'n minderheid waren. De republiek is werkelijkheid den en dat niet door een oproer, een »coup d'e'tat", eene parlemen- jjire zamenzvvering: zij is voortgesproten uit den bedaehtzamenrijpen wil ju natie. Voor het overige is het eigenaardig kenmerk der bedoelde ver kiezingen dit, dat zij bij uitnemendheid plallelandsverkiezingen zijn buiten i invloed der sleden geschied, waaruit eene herschepping blijkt, welke de plattelandsbevolking in de laatste vijf jaren ondergaan heeft. Deze bevol- jln» voorheen het willig werktuig en de hoop aller reactiënblijkt thans de gematigde republiek te hebben omhelsd. Te Boulogne en te Parijs zijn de personen in hechtenis genomen, die insschen Dover en Calais den reeds vermelden diefstal van effecten hebben I. Zes paketten met dollars, Russische en Egyptische effecten werden gestolen. Zes pakken grijs papier waren voor de effecten inde plaats gesteld. Een blad van Madrid deelt mede, dat een Spaansche kustwachter den jjta in de wateren van Algesiras een schip met contrabande heeft geno- Een Engelsch vaartuig, dat echter geen vlag voerde, maakte zich daarop van het Spaansche schip meester en bragt het op naar Gibraltar met de gevangen genomen equipage. De Spaansche consul heeft een ernstig protest ingediend en van de Engelsche autoriteiten de invrijheidstellingaver- kre»en van de Spaansche matrozen. DtllTHCIILAND. Er loopen thans te Berljjn nog 400 letterzetters, die in Junij aan de werkstaking hebben deelgenomen, ledig. Zij ontvangen ook geene onder steuning meer uit de kas voor de werkstakingen, want die is ledig. In de ijzerfabrieken van llörsig, alwaar vroeger de werkuren waren ingekort, hebben thans de werkzaamheden weder geregeld plaats. Bij hel station Breslau is dezer dagen een personentrein dwars door mi extra-trein gereden, die drie bataillons infanterie vervoerde. Gelukkig aren twee der wagens, die verbrijzeld zijn, een paardenwagen en een goederenwagen, zoodat alleen een soldaat het leven verloor en gevaarlijke wonden aan slechts twee personen werden toegebragt. TURKIJE. Volgens bcrigt uil Konslantinopel heeft de Porte eene verlenging der apensehorsing met acht dagen toegestaan. Zij hoopt dat de mogendheden dien tusschentijd hare vredesvoorwaarden zullen kenbaar maken. - Men meldt uit BelgradoDe aandrang van de Russen om dienst te nemen in het Servische leger is zoo groot geworden, dat de burger-comité's, met de voorloopige huisvesting aan de gasten belast zijnin de grootste verlegenheid verkeeren. Er is geen onderkomen meer te vinden in de hoofd stad. Zelfs de koffijhuizen zijn reeds lot Iogementin ingerigt. Voorloopig men dus de Russen naar Kragujcvalz zenden, waar zij hunne indeeling bij leger kunnen afwachten. Het heeft nog al opzien gebaard, dat de 16- jarige broeder van de vorstin zich bij Tschernajeff als eenvoudig vrijwilliger beeft aangemeld. ST. PETERSBURG25 September. Ten gevolge der alhier heerschende stem ming, loopen er allerlei geruchten, die niet in alle bijzonderheden behoeven ederlegd te worden. Zij hebben betrekking op gezegden, die aan hoogge plaatste personen in den mond worden gelegd, alsook op krijgstoerustingen diplomatieke handelingen. Ingevolge bevel des keizers zal het gouverne ment, gedurende de gebeurtenissen in Turkije, zich niet isoleren. Rusland, hetwelk ook thans de leiding in handen heeft, handelt te Konslantinopel te Belgrado in overleg met de andere mogendheden. De keizer blijft in Livadiehetgeen krachtig pleit voor eene vredelievende gezindheid, evenals verleenen van verlof aan dezulken, die met de leiding van zekere werk zaamheden in de arsenalen zijn belast. LONDEN25 September. Reuters correspondent seint uit Belgrado: De publieke opinie in Servië is hoogst opgewonden door de berigten van de door de mogendheden gestelde vredesvoorwaarden en de jongste gebeurtenis- in Engeland, de algemeene sympathetische beweging aldaar ter gunste de Slavische Christen-volken. Het status quo ante helium voor Servië locale hervormingen in de Christen provinciën zouden een doodsteek zijn 'oor die landen zonder de onafhankelijkheid. Het Servische volk is uiterst anhopigziende hoe de publieke opinie in Rusland, en vooral in Engeland, "ordt gedesavoueerd bij de diplomatieke handelingen. De vredeop die 'oerwaarden gctcekendzou voor het Oosten noodlottig zijnde worsteling Insschen de Christenen en de Turken zou slechts verschoven zijn. DRESDEN25 September, liet Journ. verzekert, dat door de regering titels is gedaan om den Berlijn-Dresdener-spoorweg aan te koopen. De directie heelt het wel aangebodendoch de regering heeft nog geen besluit senomen, wel confidentieel bij de Pruissische regering inlichting gevraagd omtrent hare stelling tot die haan. WEENEN, 25 September. De ,V. Fr. Presse laat zich uit Semlin melden, 'orst Milan niet den koningstitel zou aannemen, waartoe te Belgrado reeds toebereidselen (voor de plegligheid) zouden gemaakt worden. De Schujitschina-commissie zou aan Tschernajeff een adres van vertrouwen gezonden hebben. De derde klasse der reserve is opgeroepen en trekt eerst- gs te velde. Aan de Presse wordt van gisteren uit Belgrado getelegrafeerd: De Drina- divisie ontruimde zonder weerstand het eilandje in die rivier, Ada Atzum. Mirlowilz moet van zijn commando ontheven en door den Russischen generaal Novoselew vervangen zijn. Een legioen kozakken onder Blaslievics ging heden naar Deligrad. Uit Konslantinopel kreeg de Deutsche Zeit. het berigt vaii den agent van Rumanië dat er geen sprake is van verlof tot doortogt van troepen op het gebied van Rumanië. BELGRADO, 23 September. Bij de heden voor den Konak gedane over gaaf van het uit Moskou geschonken vaandel aan het Russische legioen werd vorst Milan door het volk begroet met hel geroep van *Zivio Kralj!" (Leve de koning!). De troepen riepen echter niet. Heden had op het lokaal der academische prentverzameling eene hoogst eenvoudige plegtigheid plaats Eene commissie van drie lieeren, benevens de praeses van het Leidsche studentencorps, was aldaar bijeengekomen, ten einde hulde te brengen aan den directeur van genoemd kabinet, den YVel-Ed. Heer J. L. Cornet, die juist 25 jaren geleden voor het eerst in zijne tegen woordige betrekking er die door zijne voorgangers begonncne reeks van kunslochlenden had voortgezet, welke, dank 's mans welwillendheid, ijver en kenniszoozeer bevorderlijk waren en steeds blijven aan verspreiding van kunstkennis en degelijken smaak. Uit naam van velendie hem als mensch en kunstenaar hoogachten en waardeerenwaaronder de commissie het voorregt heeft ook prins Alexander der Nederlanden te mogen tellen, werd aan den Wel-Ed. Heer J. L. Cornet, met eene warme en hartelijke toespraakeene dankbetuiging en een gelukwensch tevens), aangeboden een proefdruk der gravure van Rudolph Slangl naar de bekende Sposaliziën van Raphaël, uit de gallerij van Bologna. De commissie heeft de eer bij dezen degenen, die aan de bereiking van haar doel zoo ruimschoots medewerkten, al haren dank toe te brengen, ter wijl de jubilaris, bezield met de erkentelijkste gevoelens, haar verzocht bjj die allen zijn tolk te willen zijn en luin de verzekering Ie geven, dat hij de hem wedervaren onderscheiding op den hoogsten prijs stelt. Leiden 26 September 1876.. J. K. INGEZONDEN. 't Is weer herfst. Een ploegje Argonauten, Ongehelmd, maar toch niet ongewapend, Trok weer rond, langs vesten en langs grachten, Elke linde en eiken iep beglurend; Niet om 't vlies van Jason op te sporen, Maar alleen tot sprokkling van een brandje. In de praam, hun Argo, was aanwezig Halve maan, en bijl, en zaag, en hakmes. En de scheepshoorndie moest eerst genoemd zijn. Hadden nu de boomen dorrende armen, IJlings wipte dan aan land hel ploegje Argonauter.zei ik? 'k meen Stads-Jantjes. Fluks werd in zoo'n tak de haak geslagen, Een. twee, drie! en wammes! lag het hout daar. 'I Hakmes, dat in d'eerste plaats moest dienen Om de doode stomp gelijk ie kappen, Diende alleen om 't hout op maat te brengen, Dat de vrouw het t'huis goed kan hanteeren. Nu, wie zou dat brandje hun misgunnen? Maar dat men dat schandlijk boomverheeren Met den naam van snoeien wil beslemplen, Dat zal zeker niemand kunnen velen. 'k Acht de boomen 't sieraad onzer grachten; Maar de zorg daarvoor laat veel te wenschen Over. Mercantiele geest der vadren. Vraag niet altijd angstig: zeg. wat geeft het? Met uw duim en voorsten vinger schuivend. Om toch goed te loonen wat dat //wat" is. 'tGeeft genot, gezondheid en dat /-wat" ook; Want een iep. die zonder slee of kweel is. Brengt der Stad wel zestig Pop in 't laadjc; Anders slechts het schraal bedrag aan brandhout. Voor het huis van een der Senatoren, Telt men zes ter dood gedoemde iepen. Elders meer. 'I Zijn mooie, gave boomen: Kostlijk hout! Maar straks in d'oksel rottend Van de slomp, die niet werd vlak gehouwen, Dienen zij in 't volgend jaar lot broedplaats Van de spreeuwen of van vleermuiszwermen. Dus ontijdig, d'een na d'ander snevend, Gaan er 3 a 4 zak guldens henen! Dan maar weer aan 'l dunne stekjes boeten. Waarvan d'eersten 't nooit of zelden halen. En gij vraagt: wat geeft dat?... o de bel'ckeb Houd een straatsermoen op I.eidens grachten; Zij uw tekst: 't Ileredeneerde snoeien! Dan wordt Gij gedankt door PHILODENDRON. ADVERTENTIES. VEERTIGJARIGE ECHT VFREEVIGIVG van J. J. REYST en K. F. CATS. Leiden, 28 September 1876. ®5ifS§®©S'§e§ee®i8§!iSe§ffSSe©f®©e©§®g8e§!&flef!©iiffs®E

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3