PER TELEGRAAF. voordeele van staatsaanleg van een spoorweg naar het Ombiliën*kolenveld mei havenwerken aan de Brandewijnsbaai en zijtak naar Padang en van daar naar de Bovenlanden. Bal die slreek op Sumatra een spoorweg waard is, betwijfelt niemand; en waar ter wereld krijgt men bij het aanleggen van een spoorweg aan liet uiteinde een kolendistrict op den koop toe, welks uitgebreidheid en deugdelijkheid boven twijftel verheven is. Uit Atchin geen belangrijk nieuws. Met de organisatie der vrije koelies en ketlinggangers voor de transporten wordt thans haast gemaakt. Ben zeker aantal benoemingen' zijn gedaan van gepensioneerde officieren aan wie de zorg voor hel transporlcorps en het commando daarvoor onder de militaire administratie zullen zijn opgedragen, ilet aantal dier transport- troepen zai, naar wij vernemen, op 3000 worden gebragt. Den 15d,n Augustus vertrokken per stoomer Willem 111 naar Atchin de officier van gezondheid Roskes, luitenant van der Paardt, de kapiteins Werkhoven en van Rhijnbenevens 130 mindere militairen. In den namiddag van 12 Julij ,jl. woedde te Garoel (Preanger-regent- schappen) een hevige storm, die veel schade aan plantsoenen en gebouwen aanrigtte. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den verificateur 4" kl. bij de in- en nitvoerregten en accijnsen van der Lin den. Ontslagen; eervol, de gewezen opzigter 2* kl. bij den waterstaat W. Cv H. L. C. von Winekelmann. Benoemd: tot notaris te Poenworedjo. Th. B. van Soest, cand.-notaris; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Chcribon, 0. E. flansen; tot hootdonderw. aan de 1® lagere school te Soerabaija, W. H. Heyiman; tot 1™ hulponderw. aan de openb. lagere school te Ternale, J. G. van der Heyden; tol 1" hulponderw. aan de openb. 2® lagere school te Djokdjokarta, L. 1. Westrik; tot griffier bij de land raden te Meester-Cornelis en Bekassi, de le klerk op het bureau van den adsisi.-resident te Ledok (Bagelen) J. E. Mientjes; tol griffier bij den land raad te Toebande 1® klerk op het bitreau van den adsist.-resident te Joana (Japara) A. van Velsen; tot predikant bij de prot. gemeente te Band- jermasin, F. VV. G. Kemmann; tot subst.-officier van justitie bij den raad van justitie le Padang, de griffier bij den omgaanden regter in de 1® afd. op Java mr. J. W. Zuurdeeg; tot griffier bij den omgaanden regter in de 1® afd. op Java, de griffier bij den landraad te Indramajoe mr. J H. Aben- danon; bij den raad van justitie te Soerabaija, tot subst.-officier van justi tie. de subsi.-griffier bij dien raad mr. C. 11. Prins; tot subst.-griffier, de ambtenaar voor de regterl. rnagt in Ned.-Indië mr. J. J. F. Rigail Certon; door drn directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid zijn benoemd: tot fmlponderwrjzeres aan de openb. lagere school te Kediri, tnej. O. II. G. van Sleeden, thans te Soerabaija; tot 2"" hulponderw. aa» de openb. lagere school te Soerabaija. H. Voller; tot hulponderw. aan de openb. lagere school te Soerabaija, M. P. L. G. Hansen, thans te Kediri. Departement van oorlog. Verleend; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den officier van gezondh le kl. J. de Koningh. Ontslagen: eervol, de 1® luit. der inf. E. S. Ticlemann; de meesterknecht-jjzergieter bij den art.- eonstr-winkel te Soerabaija II. J. Tak. 'sGBAVEN11AGE23 September. Berigt uit Atchin, van 4 September. Generaal Wiïgers van Kerchem is met drie kolonncs uitgerukt ter beves tiging onzer noord-oostelijke linie. De troepen namen Toeklad en hebben na bevigen tegenstand Lamnjong bezet. Gesneuveld zijn 7 en gewond 44 man. Te Lamnjong is cene versterking aangelegd en eene brug gebouwd ter verzekering der gemeenschap. Koortsen en buikziekten vermeerderen. PETERSBURG22 September. De Golos steil groot vertrouwen in bet behoud van ileu vrede in Europa, omdat DiiitschlandRusland en Engeland bet rens zijn over de Oostcrsche quaestic Het Jonrn. de St. f'ët. drukt dezelfde raeening uit en betuigt zijne te vredenheid er over dal vorst Milan niets van het uitroepen tot koning wilde weten LONDEN, 22 September. De correspondent van Renter te Belgrado berigt, dat kolonel Mon leverde, adjunct-chef van den gencralen staf van bet leger van Tschernajeflle Belgrado is aangekomen met een vertrouwelijke bood schap aa i den vorst. Er loopt ion gerucht dat een park belegeringsgeschut der Turken bij liet passeren van de brug bij Tatar Bazardijk in liet water is gestortdeze kanonnen waren bestemd voor het bombardement van Deligrad. De pest is uitgebroken in het leger van Abdul-Kerim; de Turksche be velhebber ziet zich genoodzaakt alle drie dagen zijne stellingen voor Alexi- natz te veranderen en de tenten en hutten te verbranden. De proclamatie van het Servische koningrijk werd door de bevolking met geestdrift begroet. De vorst en de ministers hebben baar slechts ten ge volge van sterke pressie der diplomatie, vooral van üiisland. afgewezen. Bij de proclamatie van liet koningschap droeg het leger den koning de absolute magt op. PARIJS, 22 September. De regtbank heeft den afgevaardigde Raspail, wegens de uitgifte van bel geschrift over de noodzakelijkheid van de am nestie, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete. De drukker is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. PARIJS. 22 September. Men verzekert, dat de minister van binnenland- sche zaken, de Marcère. weigert deei le nemen aan de beraadslaging over de benoeming van bevelhebbers van legercorpsen, voor generaal Bertbaut. de minister van oorlog, de circulaire heeft verzonden, welke hij bad toege zegd en waarin aan de officieren zou worden verboden deel te nemen aan staalkundige of godsdienstige manifestation. KONSTANTINOPEL 21 September. Aan de gezanten der Ottomanische regering is opgedragen te verklaren dat de verspreide geruchtenalsof de Turksche troepen den wapenstilstand hadden geschondenvolkomen onwaar zijn. lie Porte logenstraft verder liet in de Duitsclie bladen gegeven berigt dat de Christenbevolking van Thessalië en Epirus, wegens gevreesde ver volging, liet vaderland zou ontvlugten. In die provinciën heerscht volko men rust. Onder de tegenwoordig veelvuldig voorkomende kindervocdsels bekleedt liet CJïlfey's Kindermeel (Farine Laclée) van Gifley, Scbiele C°. Bohrhach. eene voorname plaals. daar het door de kinderen zeer gaarne ingenomen en door 1111. Geneeskundigen zeer aanbevolen wordt, waarvan onderstaand altest, ontvangen door de Heeren Dramburg C°.Londen, boofddépölbouders voor Engeland, ten bewijze strekken kan. De Heeren Dramburg C°. Londen1 Juni 1876. Mjjne Heeren. Ik heb gelegenheid gehad de waarde van het door u, ingevoerde Kin dermeel, Farine Lactée, te beproeven en wel met het beste gevolg een geval waar niet genoegzame voorraad van melk de moeder deed beslui, ten alle soorten kindervoedsels, onder toezicht van haren vader en broeder, beiden geneeskundigen, teprobeeren. Het kind kon geene daarvan innemen! tot dat uw preparaat toevalligerwijze onder mijne aandacht kwam en ik ook een proef van uw kindermeel aanbeval en met een bijzonder goed ge volg. Het kind ging goed vooruit en was in een dag of drie zeer veel vet- beterd. In geen drie dagen kon een nieuwe voorraad van dit meel ver. kregen worden en liet kind wilde geen ander voedsel in dezen tusschentijd innemen. Zoodra uw kindermeel weer aangewend werd, hield alle ongemak op en een brief van de ouders aan mij gericht bevat vele dankbetuigingen. Hoogachtend. G. GODDARD ROGERS, Geneesheer aan hel Koninklijk Hospitaal voor borstlgjders en aan het West Londensche Hospitaal. Zie verder de advertentie in dit nommer. AKADEMIE-AIEIJW9. PROMOTIE AAN DE LEIDSGHE HOOGESCHOOL. Den 23rtw September de heer G, H. Kruseman, geb. te Haarlem, in de wis- en natuurkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Out de betrekking tusschen levulose en manniet. INGKZONDEN. Leiden, nu en 25 jaren vroeger. XIV. Het toenemende debiet der Leidsche broodfabriek, met hare door de ge. heele stad verspreide depothouders en de daarnevens altijd stand houdende bakkerijen van allerlei kleinere en grootere broodsoortenlevert het bewijs op van een veelvuldig verbruik van dit voornaamste voedingsmiddel, terwjjl nog in vele huisgezinnen eigen vervaardigd en gebakken brood wordt ge bruikt. Gemiddeld toch is dit verbruikalleen van de broodfabriek pet hoofd, zonder onderscheid van leeftijd, gemiddeld één kilo 'sweeks. De prijs van het brood verschilt nog al beduidend. Zij was per kilo; 1851. 1875. Tarwebrood 28 cent 20 cent. Roggebrood 11 10 De afschaffing der broodzetting heeft op de concurrentie geen nadeeligen invloed gehad, terwijl de oprichting der Leidsche broodfabriek gunstig op den broodprijs heeft gewerkt. Hel vlecsch is, niettegenstaande den toegenomen bloei der beestenmarkt en de afschaffing van den plaatselijken accijns op het geslachtniet goed- kooper geworden. De vermoedelijke waarde van den handel in vee op de beestenmarkt is ia 1875 geklommen tot bjjna 7 millioen gulden. De voorgenomen vergrootiag der beestenmarkt zal tot toenemenden bloei bevorderlijk zijn. De middelen van vervoer tot bevordering der gemeenschap van Leiden met bet binnen- en buitenland zijn verbazend toegenomen. Een tal van stoombooten zijn in de vaart en brengen o. a. liet vee lot aan de beesten markt. De opbrengst der Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij van ea naar het hoofdstation Leiden neemt meer en meer toe. Zjj bedroeg in 181(1 173.282.47 en in 1875 228,606.15% en dus in zes jaren een vermeerde ring van bijna één derdeterwjjl die van de geheele opbrengst van dien spoorweg slechts een vijlde was toegenomen. De rijkstelegraaf ontving in 1871 ƒ8813.18 en in 1875 9932.37%der halve in 5 jaren 12% pCt. meer. Hel overzicht betreffende het brievenvervoer of de posterijen in 1875 was evenzeer belangrijk. Het nieuwgebouwde rijksposlkanloor is een sieraad van de Breedeslraat en doet meer en meer gewenscht maken de vergrooting van liet telegraafkantoor. De bestaande jaagpaden en trekvaarten blijven strekken tot bevordering van liet verlier binnen Leiden door de voortdurende vaart van marktschui ten, beurtschepen en stoombooten; de laatste vooral door bet vervoer van passagiers en goederen. Toenemende welvaart blijkt niet het minst door het bebouwen van open pleinen, erven en vesLwallen. zoodat de grondbelasting der gebouwde eigen dommen door de herschailing van de huurwaarde der perceelen de helft bjjna minder is geworden in de perceelsgewijze beffing, vroeger 18 nu 8 a 9 pCt. Vooral zijn het de werkmans-woningendie verbeterd en vermeer derd zijnzoodat de achterbuurten een ander aanzien hebben verkregen en het aantal bewoonde buizen zeer is toegenomen. Bouwgrond is van de ge meente niet meer beschikbaar, want al de vestwallen zijn vervreemd. Het aantal winkelhuizen is evenzeer vermeerderd en ook de Breedestraat prijkt daarmede veel meer dan vroeger. En dat wordt gestaafd door de staten van beroepen en bedrijven uit de patent-registers getrokken, die jaarlijks in het gemeente-verslag worden opgenomen, waaruit blijkt, dat in de laatste vijf jaren het aantal winkeliers van 1002 is geklommen tot 1070, niettegen staande de totaalcijfers van die staten niet zooveel verschillen. Die beroe pen en bedrijven zijn wel toegenomen en verminderd, blijkens de volgende statistiek; 1870 1875 1870 1875 22 1870 1875 1870 Aannemers van publ. werken 19 18 Oudijzerkoopers 35 Aansprekers 23 21 Schoenmakers 103 Boekhouders en kantoorbe Stoffenverwers 16 dienden 159 128 Bestaurateurs 19 Brood- en koekverkoopers 152 133 Timmerlieden 65 Bezemmakers 10 7 52 Fabriekanten van saaijetten 31 21 Wijnkoopers 10 Horlogie- en klokkenmakers 19 24 Beisbedienden 13 Kamerbehangers 23 27 Koffijhuishouders 43 Kleedermakers 110 102 Slijters en tappers 247 Koekbakkers 27 15 Socieleitsbouders 6 Leerlooiers en bereiders 4 10 Kroeghouders 8 Med. doctoren 13 17 Biljardhonders 31 Meubelmakers 27 19 Biljardcn 38 De vergelijking van die cijfers levert veclbeteekenende uilkomsten op; want zij strekt ten bewijze dat vele beroepen zijn vermeerderd, die aftrek vinden van hetgeen zij voortbrengen, leveren of verrichten. Meer en meer, van jaar tot jaar, blijkt, dat de kermis niet meer als een markt van koopwaren is te beschouwenomdat wat aangevoerd of uitge stald wordt even goed en goedkoop bij de gezeten winkeliers is te verkrij gen; maar wel bovenal, zooal niet uitsluitend, is de kermistijd geworden een week voor openbare vermakelijkheden, die de gemeente stoffelijk en zedelijk nadeelig is. Te Leiden ter Boekdrukkerij vaD J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6