BIJVOEGSEL behoorende tol de eidsche Courant van Maandag 25 September .'S76. V". 226. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. 5. Met voldoening vernamen wij, dal Uwer Majesteits aandacht op menig groot volksbelang gevestigd blijft. Vooral stellen wij er prijs op, dat het wets-ontwerp op het lager onderwijs ons weldra bereike; een onderwerp, welks goede regeling zulk een overwegenden invloed kan uitoefenen op het zedelijk welzijn en de toekomst der natie. 6. Vordert de bevestiging van ons gezag in het noorden van Sumatra nog altijd groote inspanning, wij verheugen ons, dat de toestand der overige Indische gewesten gunstig kan worden genoemd. Tot bestendiging van dien gunstigen toestand zal krachtige voortzetting der groote werken van alge meen nut, op Java voorbereid of der uitvoering nabij, voorzeker bijdragen. Het verdwijnen van de laatste sporen der slavernij onder de inlanders op Sumatra's Westkust mag in meer dan een opzigt als eene schrede voor waarts worden beschouwd. 7. Met Uwe Majesteit hopen wijdat de welvaart onzer West-Indische koloniën geleidelijk opgebeurd en spoedige oplossing der verwikkelingen met Venezuela, ook ten wille van Curasao, verkregen worde. 8. Eene gewigtige, veelomvattende taak wacht ons weder in het ingetre den zittingjaar. Moge het ons gegeven zijn die, onder Gods zegen, geluk kig ten einde te brengen Een paar dagen geleden werd door een pink te Scheveningen het berigt aangebragt, dat vermoedelijk de pink van den reeder Teeuwisse, stuurman p. van der Zwanzou zijn verongelukt. Men had des nachts eensklaps het licht van de pink niet meer gezien en bij het aanbreken van den volgenden dag en later vergeefs getracht ze weder in het gezigt te krijgen. Wij heb ben van dit berigt geen melding gemaakt, omdat men te Scheveningen toen nog de stille hoop voedde, dat de schuit slechts zou verwaaid zijn en spoedig met //alles wel" zou ten anker komen, doch nu de berigten om trent het behoud uitblijven, begint men te vreezen dat het vaartuigje inder daad met man en muis is vergaan. D ÜJiCiELJLlïD. LONDEN 22 September. De Times gelooft niet dat de rede van lord Beaconsfleldte Aylesbury uitgesproken, de natie zal bevredigen. Dat blad leest lusschen de regels drie dingen: onbeperkt zelfbehagen, koele miskenning of geringschatting van de nationale beweging en de aanleiding er toe, en haat tegen Gladstone. Volgens berigten uit New-York was de storm die Zondag woedde ver schrikkelijk. Meer dan 100 schipbreuken hadden plaats en vele men- schen verloren het leven. De stoomboot Rebecca, van de Clyde, strandde op de kust van Carolina, waarbij 12 menschen het leven verloren; 8 per sonen verdronken in Chesapeake Bay, door het zinken van barken die door de stoomboot Juniata werden gesleept. Op 21 September viel aan de tentoonstelling te Philadelphia een buiten gewoon druk bezoek ten deel; zij werd toen bezocht door 98250 betalende personen. FKANHttlJIIi. Het Journ. off. bevat de volgende kennisgeving: //In eene op den llden dezer in het theatre Tivoli gehouden openbare vergadering, waartoe geen vergunning was gegeven werden verscheiden redevoeringen van staatkun digen en godsdienstigen aard gehouden. Wij meenen bij deze gelegenheid te moeten herinneren, dal art. 1 der wet van 6 Junij 1868, waarbij de openbare bijeenkomsten, waarin over politiek en godsdienst gesproken wordt, aan de vergunning van den policie-prefecl van Parijs en van de prefecten in de departementen worden onderworpen, nog altijd van kracht is. Wan neer wederom overtreding van dit artikel mogt worden opgemerkt, zal terslond proces-verbaal worden opgemaakt en eene correctionele vervolging worden ingesteld." Men verneemt dat deze waarschuwing betrekking heeft tot de onder voorzitterschap van den afgevaardigde Talandier gehouden openbare bijeenkomst tot stichting van een departements-bibliotheek in het 18c ar rondissement van Parijs. De heer Talandier hield eene rede, waarin hij het clericalisme de schuld gaf van de bekrompenheid der meerderheid en inzon derheid den invloed betreurde, dien het op de vrouwen uitoefent. De generaals, die aan het hoofd staan der groote militaire commande- menten, in 1873 voor drie jaren benoemd, moeten eerstdaags als zoodanig aftredenen naar men verneemt houdt de regering zich met de overweging dezer zaak bezig. De repubhkcinsehe party zou niet gaarne zien dat man nen als Ducros, Espivent en de la Villeboirret, die zich onbewimpeld als tegenstanders der republiek hebben doen kennen, op nieuw benoemd wer den. Zij eischt dat de legerhoofden zich van elke staatkundige manifestatie onthouden, en dat het militaire element in hel algemeen zich dit ten regel stelle. Betreffende de verkiezingen tot aanvulling van de gemeenteraden, Zondag 11. in 12000 gemeenten gehoudenmeldt het Journ. des Del. dat die verkiezingen allerwege met de grootste kalmte hebben plaats gehad. Nergens is eenige beroering te betreuren; hetgeen de ijdelheid of de weinige opregtheid bewijst van de beduchtheid dergenen, die den minister van binnenlandsche zaken verwelen, dat hij eene gevaarlijke opgewondenheid uitlokte. De regering heeft zich door dezen gemaakten angst niet laten afschrikken; zij heeft vertrouwen gesteld in de wijsheid, in de voorzigtig- beid, in de gematigdheid des lands, eu de uitkomst heeft bewezen, dat zij zich niet bedroog. De maarschalk-president is bij zijne komst te Dreux door den maire verwelkomd. De bevolkingzeide deze o. a.stelt vertrouwen in den maar schalk; zij verwacht van hem de reorganisatie der militaire magt, want daaraan bestaat de grootste behoefte. De natie is trotsch op hare geschie denis en, niettegenstaande hare jongste tegenspoeden, nog den hoogen rang waardig, welken zij verloren heeft. De maarschalk dankte den maire voor zijn vertrouwen. //Gij hebt gelijk," zeide hij, //te denken dat de militaire reorganisatie mijn grootste zorg uitmaakt. Ik hoop haar tot een goed einde te brengen en aldus aan Frankrijk een duurzamen vrede te ver zekeren." Het is nader gebleken dat hel geheim verdrag lusschen Duitschland en Rusland, door de France medegedeeld, het werk is van een Pool, die twee maanden met het stuk heeft te koop geloopen zonder het kwijt te kunnen raken. Den 298tcD Sept. is het feest van den heiligen Michael, den schutspa troon van Frankrijk, en op dien dag is ook de graaf van Chambord gebo ren. De legitimisten zijn voornemens dien dag met grooten luister te vieren. Op de stoomboot tusschen Dover en Calais zijn zeven pakketten gesto len met Russische en Egyptische fondsendie Londensche bankiers hadden afgezonden naar Parijs. De dagbladen berigten dat het congres van Columbia den president der republiek gemagtigd heelt eene concessie te verleenen lot aanleg van een kanaal door de landengte van Darifenhetwelk de baai van Dariën of Uraba met die van San Miguel aan den Stillen Oceaan moet verbinden. Volgens het ontwerp zal de doorgraving in 10 jaren uitgevoerd, het tolta rief voor gewone vrachtgoederen op 10 fr. per ton bepaald, aan de beide uiteinden van het kanaal havens aangelegd en de scheepvaart door het ka naal voor den handel van alle natiën zonder onderscheidzelfs in geval van eenen oorlog met Columbia, opengesteld worden. ItUITICIlIiAlVÜ. Aan de Duitsehe vaderlandsche vrouwenvereeniging was onlangs in overweging gegeven, een gedeelte barer gelden over te maken aan het Roode Kruis in Servië en andere gedeelten van het tooneel des oorlogs. Het bestuur, waartoe o. a. prinses Bismarck, de ministers Leonhardt en Fnedenthal en de veldmaarschalk Moltke behooren, was echter van oordeel, dat de vereeniging daaraan niet kon voldoen, omdat zij, ten gevolge der tegenwoordige financiële omstandigheden in het binnenland, hare gelden in den aanstaanden winter dringend noodig zal hebben ter ondersteuning van noodlijdenden. Om zich echter niet geheel en al aan het Roode Kruis te onttrekkenis aan de aldeelingen der vereeniging verzochtvan de voor handen zijnde goederen, bestemd voor ziekenverpleging, zooveel als gemist kan worden naar het tooneel van den oorlog over te zenden. -- De postadministratie te Keulen is dupe geworden van een behendigen diel. Het geldt eene belangrijke som, 200.000 mark, die den 18dcn bij het aanbreken van den dag van Keulen naar het station te Deutz werd gebragt. Het geld was in een vaatje gepakt, en toen men het te Deutz wilde afladen was het nergens te vinden. Door de burgerschap te Bremen is eene som van ƒ3950 beschikbaar gesteld tot dekking der kosten van het geregtelijk onderzoekin het werk gesteld naar aanleiding van de vreeselijke gebeurtenis, die indertijd te Bre merhaven heeft plaats gehad. Dezer dagen is op het kasteel Johannesberg een vat wijn van den oogst van 1861 verkocht. Voor het vat, dat 1400 flesschen inhoudt, Js ƒ56,000 betaald. Naar men zegt zou kooper zijn de onttroonde Sultan van Turkije. TURKIJE. Op goeden grond deelt de Weener Pol. Corr. mede, dat de overeen stemming der groote mogendheden met betrekking tot de bemiddeling in het Oosten, op den grondslag van de voorstellen der Engelsche regering, getroflen is. Dientengevolge zullen eerstdaags, vanwege de groote mogendhe den te Konstantinopel diplomatieke stappen gedaan worden tot herstel van den vrede. Aan den anderen kant worden ook hernieuwde pogingen aan gewend tot het verkrijgen van een formelen wapenstilstand. De Oosteu- rijksche gezant te Konstantinopel, graaf Zichy, heeft last ontvangen om tot dit doel met nadruk zijn invloed bij de Porte aan te wenden. Naar men uit Belgrado meldt, wordt de geldelijke ondersteuning uit Rusland nog steeds in ruime mate ontvangen. Dezer dagen heeft de secre taris der keizerin van Rusland 22800 roebels derwaarts gezonden als de opbrengst eener inzameling, die gedurende eene week onder de Russische aristocratie gehouden is. De kooplieden te Moskou hebben 200,000 roebels voor de gekwetsten gezonden. Een Russisch vrijwilliger overhandigde den minister van oorlog uit eigen naam 50000 roebels, om die naar goedvinden te gebruiken. Volgens den correspondent van Daily News zou het uitroepen van vorst Milan lot koning van Servië eene poging zijn geweest van generaal Tschernajefï om de vredespartij de kaarten uit de hand te slaan. Die gene raal heeft aan den vorst o. a. het volgende medegedeeld omtrent den toedragt der zaak: Gisteren berigtle mij kolonel Horvatowitsch, dat zijn leger Servië een koninkrijk verklaarde en uwe majesteit tot koning had uitgeroepen. Deze tijding ging als een loopend vuur door het kamp en den geheelen avond werd over niets anders gesproken. Allen, van den hoogsten officier tot den soldaat, zwoeren met de wapenen in de hand te zullen strijden, totdat de vijand uit het land was gedreven. Heden ochtend kwamen depu- tat iën van alle deelen van het leger, als ook van onderscheidene plaat sen in den omtrek. De geestdrift was onbeschrijfelijk. Om halftwaalf kwamen al de priesters van het leger en van de omliggende plaatsen en generaal Protitsch hield nu namens alle deputatiën eene toespraak, waarbij Ti. M. tot koning van Servië werd uitgeroepen. Daarop kon ik niet anders antwoorden dan //de stem des volks is de stem Gods; lang leve Milan M. Obrenowitsch I, koning van Servië, lang levs de koningin, lang leve de kroonprins." Daarop werden zeer pleglige godsdienstoefeningen gehouden en was de vreugde groot in het gansche legerkamp enz. OOST-INDIB. BATAVIA, 19 Augustus. Het Alg. Dbl. v. N. I. meldt: Men zegt dat de Indische regering voornemens is een zeer gunstig advies naar den Haag te doen afgaan, ten

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5