LEIDSCHE COURANT. |S7Ö, MAANDAG SEPTEMBER BUNNENLANliHjflE BEKIGTEiN. N°. 220. D» Courant verschijnt c/agelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, fianco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, /i. p. 6 Cents De prijs der Adverlenliën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. tl) deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN. 23 September. Ongetwijfeld zal hel velen welkom zijn te vernemendat gedurende het aanstaande wintersaizoen alhier de gelegenheid zal worden aangeboden een viertal concerten bij te wonen van het Amslerdamsclie Park-orchest, onder directie van den lieer Slumpff, te geven in de stads-gelioorzaal. Dat orchest, waarop de hoofdstad met regt roem draagt, is ook hier geen onbekende; het mogt bij de enkele keeren dat het zich liet hooren de algemeene sympathie verwerven. Van eene aanbeveling behoeft dan ook hier geen sprake te zijn. Alleen moeten wij er de aandacht op vestigen dat het plan lot het geven dier concerten moeijelijk kan slagen, zonder de deelneming van allen die prijs stellen op degelijke muziekdaar de kosten aan die uitvoeringen verbonden, niet onbelangrijk zijn. Naar wij vernemen zullen in de volgende week de intcekenlijsten worden rondgezonden en zal de toegangsprijs zoo matig worden gesteld, dat die geen beletsel zal ople veren om aan de onderneming het gewenschte succes Ie verzekeren. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 55 lot 74 volwassen personen en 11 tot 16 kinderen. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft tot arts bevor derd den heer E. II. Herman. Als vermist of ontvreemd wordt opgegeven een brief per post verzon den van Amsterdam naar Leiden, waarin een baukbillet van ƒ200, E. n\ 6090, en een dito van ƒ300, F. n°. 8662. De officier van justitie te Amster dam verzoekt opsporing en berigt. 0c officier van justitie te Zutphen beveelt in het Policieblad alle voorzigtigheid aan bij het gevolg geven aan bestellingen uit Engeland, waarbij chèques of kassiersbriefjes in betaling worden gezonden. Dezer dagen ontving een commissionair te 's Ilecrcnberg, ter voldoening van eene aanzienlijke bestelling van aardappelen, waaraan reeds gedeeltelijk uitvoe ring was gegeven, een clièque of kassiersbrieje uit Londen, dat bij onder zoek bleek van geene waarde te zijn. Tot predikant bij de lierv. gemeente te St. Anlhonie-polder is beroepen de heer Bommezijncand. tot de li. dienst. Tc Delft beeft gisteren nacht het volgende ongeluk plaats gehadEen schildwacht, op het Oude Delft op post staande, is, op welke wijze is onbekend, te water geraakt. Daar er in de nabijheid geene schuit lag, maar deze op ecnigen afstand moest gehaald wordenwaren de pogingen «m hem te redden te vergeefs en is hij levenloos uit liet water gehaald. Uit Amsterdam meldt men dat een der bij het instorten der huizen in de Ferdinand Bolstraat gekwetste personen, gisteren avond in het gast huis is overleden. Te Amsterdam is door 145 bewoners var. de Kalverstraatden Heiligcn- weg, het Koningsplein en d: Lcidschestraat aan Z. 11. den koning en aan den minister van justitie een adres verzonden van den volgenden inhoud: «Geven met den meest verschuldigdcn eerbied te kennen de ondergeteeken- den, allen als rustig bekend slaande burgers van Amsterdambewoners der Kalverstraat, lleiligenweg. Koningsplein en Lcidschestraat, dat zij door het Handelsblad van Dingsdag 19 September in kennis zijn gekomen met het adres, door den heer E. van Goor Czn. aan Uwe Majesteit gerigt, en datdaar zij tot hun leedwezen ooggetuigen zijn geweest van de gruwelen, door de policie en militairen in de afgeloopen week bedreven, zij volkomen instemmen met den inhoud van genoemd adres, en zoo noodig bereid zijn de wederregtelijke handelwijzen, door de openbare magt begaan, doorgron dige bewijzen te staven. Weshalve zij, op Uwer Maj. bekende regtvaardig- heid vertrouwende. Uwer Maj. nederig verzoeken, ter voorkoming van dergelijkelegen alle regt en billijkheid indruischeiide daden der stedelijke «verheid naauwkeurig onderzoek te willen doen instellen". Ook door bestuurderen van de werklieden-vereenigingcn aldaar is beslo ten een adres aan Z. M. den koning aan te bieden. In dat adres wordt ■aangedrongen op een ernstig onderzoek van het gebeurde, opdat liet blijke, wie de onruststokers zijn geweest en wie de handhavers der orde, die zich aan rustige burgers hebben vergrepen. Te Slolerdjjk is dezer dagen een stoute diclstal gepleegd bij eene bejaarde dame. De dief sehjjiit door oen achterraam in huis te zyn gedron gen is vervolgens naar boven gegaanen heeft eene kamerwaar de beide vrouwen des huizes sliepen, lot tooneel zijner werkzaamheid gekozen. Nadat hij eerst behoorlijk licht had aangestokenheeft hij eenige voorwerpen van waarde, horlogie, snuifdoos, breimandje enz. en uit een zak eenig zilver- I geld ten bedrage van p. m. ƒ10 ontvreemd, en is toen waarschijnlijk langs denzelfden weg teruggekeerd. Buitenshuis heeft men gereedschap gevonden dat hem zeker ontvallen is. Te Deventer heeft de justitie de hand gelegd op een voor de maat schappij zeer gevaarlijk persoon, die reeds verschillende malen wegens moedwillige mishandeling lot gevangenisstraf was veroordeeld, en het laatst een jaar celstraf had ondergaanomdat hij zijn broeder met een mes eene gevaarlijke wonde aan het hoofd had toegebragt. Sedert zijne invrijheid stelling heelt hij zich weder aan dergelijke feiten schuldig gemaakt. Men zegt ook dat hij te kennen heeft gegeven, dat hij nog voornemens was een paar personen te dooden. Aan de Frov. Zw. C. schrijft men, omtrent den toestand van het armenhuis der lierv. gemeente te Oldemarkt, nader nog het volgende: Het armenhuis beslaat uil 14 kamers of hokken, waarvan een voor provisie kamer gebruikt wordt. liet wordt bewoond door 13 gezinnen, die alle. veelal tot nadeel van de ware armen, bedeeld worden. Van die 13 gezin nen behoorden zeer zeker 6 daarin geen plaats te kunnen vindenomdat zij uit werkvatbare personen bestaan en in den zomer zeer veel geld ver dienen. De invalide personen bedelen eiken dag, de valide alleen in den winter, omdat zij daarmede meer kunnen verdienen dan met werken. De jonge meiden van 16, 18 en 20 jaar en ouder doen voor vermeerdering van bevolking vreezenterwijl meer dan 7/8 der inwoners van het armenhuis gevangenisstraf heelt ondergaan wegens diefstal. In ée'n woord, het armen huis der Ned. herv. gemeente tc Oldemarkt is eene inrigting, waar alle ondeugden worden aangeleerd en in practijk gebragt. Men meldt uit MeppelAls van ouds leverde onze stad op den beken den kermis-Donderdag een levendig aanzien op door de massa's jonge lieden (boeren en boerinnen) die door de straten zwierden en de logemen ten, herbergen en koffijhnizen soms vulden. Bovendien was het de eerste groote botermarkt, de eigenlijke zoogenaamde Boter-Donderdag; eene menigte wagens, met dit product gevuld, stond overal in de straten en op het ruime marktplein. Er waren vele koopers, vooral ook uit de llollandsche plaatsen. Toch waren de boterprijzen niet zoo hoog als sedert de laatste maand hel geval was; door elkander verschilde zulks p. m. ƒ6 a 8 per \S vat. De aanvoer bedroeg ongeveer 80000 kilo. Men besteedde van ƒ60 a /66; puik belegen soort bragl 68 a 70 op. Er is voor p. m. 100,000 omgezet. De handel was tamelijk levendig. Voor bet geregtshof te Leeuwarden heeft eergisteren teregt gestaan lï. Snijders, beschuldigd van de wed. Beuker te Nieuw-Dordrecht door uitwen dig geweld te hebben vermoord. Er werden 23 getuigen gehoord. De adv.-gen.mr. B. W. N. Servatins, requireerde veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf. De verdediger, mr U. 11. llttber, achtte het ten laste gelegde niet voldoende wettig bewezen en concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 28 September a. s. Te 's Hertogenbosch zijn gevankelijk binnengebragt twee soldalen van het garnizoen te llcnsden. Zij worden beschuldigd van diefstal door middel van inklimming en binnenbraak, gepleegd ten nadeele van den landbouwer Th. Timmermans te Oud-llcusdcn. Ontvreemd werden: een zilveren en een koperen horlogie, drie jassen, een mes en een zakdoek, welke voorwerpen eene waarde van plus minus ƒ80 vertegenwoordigen. 's GRAVENHAGE, 23 September. Z. M. beeft aan den beer df. J. B. C. Maury, te Rotterdam, toestem ming verleend tot bet dragen van de versierselen van ridder 2e kl. der orde van den Zacbringer Leeuw, hem door den groothertog van Baden geschonken. De luitenant G. 11 Slot en de 2' luitenants J. C. Bal, 11. H. L. Kuilman, J. G. van Dijk en D. W. Binkhorst, van het wapen der infanterie hier te lande, thans gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië, zijn over geplaatst bij het wapen der infanterie van dat leger. De luit. ter zee lc kl. jhr. C. C. Six, de luitt. ter zee .2" kl. C. L. de Jong, B. T. W. van Hasselt, K. W. 11. Goetz, J. P. van Rossum, F. M. A. Malhon en J. A. Willink Keljen, en de officier van administratie 3e kl. J. II de Sauvage, uit O. I. teruggekeerd zijn op non-activiteit gesteld.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1