maand op een Belgischen gendarme nabij Luyksgestel gepleegden moord door de brigade-maréchaussee weder gearresteerd en naar het huis van arrest te Eindhoven overgebragt is. Er moeien nu termen zijn gevonden om eene regtsvervolging tegen hem in te stellen. Uit Maastricht meldt men dat Maandag II. aldaar zijn gepasseerdvan Luik komende en er weder lieenstoomendc, 6 extra spoortreinen, elke van 26 waggons, waarin 7000 personen vervoerd werden, om het Lieve Vrou-2 wenbeeld le Scherpenheuvel te bezoeken. Deze togl leverde aan de directie van de Luik- en Maastrichtsche spoorwegmaatschappij en die der Grand Central Beige een gezamenlijk bedrag van 21000 Irs. op, daar er 7000 retourbilletten tegen 3 franken werden algegeven. 's GRAVENHAGE20 September. Z. M. heeft benoemd lolj ridder in de orde van den Nederl. Leeuw den heer E. A. A. J. de lloy van Zuidewijn, lid van de algemeene rekenkamer. Door Z. M. is aan den luit.-kolonel li. .1. baron Taels van Amerongen, van den grooten stal, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van kommandcur der orde van Frans-Josephhem door den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije, enz., geschonken. Door Z. M. is benoemd tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Utrecht, de heer mr. C. Tetrode, thans substituut-griffier bij de arrond.- regtbank le Appingedam, en aan den heer G. van llerson, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter le Eindhoven. Tot directeur van hel postkantoor te Stadskanaal is benoemd de heer J. van West, thans adsislent ten postkantore te Gouda. Aan de Oost-Indische ambtenaren A. A. Grondhout, gewezen civiel geneesheer bij het marine-etablissement te Soerabaija, en mr. S. A. d'Engel- brouner. laatstelijk ambtenaar ter beschikking voor de burgerlijke dienst in Nederl. Indië, thans met verlof, is op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. --De officier van gezondheid le kl. dr. A. W. van Renterghem, van het marine-hospitaal te Willemsoord wordt op non-activiteit gesteld. Z. K. 11. prins Fredcrik zal zich iu het laatst dezer week naar lid. landgoederen in Silezie begeven. In de heden gehouden zitting der eerste kamer deelde de voorzitter mede dat door de afdeelingen zijn benoemd tot voorzitters, de lib. van Aylva van Pallandt, van Swinderen, Beerenbroek en Cremers; en lot leden van de commissie voor het adres van antwoord, de hh. Carsten. Hein, Borsius en Ilartscn. Voorts dat de commissie met haar concept-adres gereed was, dat hij voorstelde naar de afdeelingen le verzenden. Daartoe werd besloten, lieden middag ten hall vier ure zal hel concept-adres definitief ter tafel worden gebragl. De koning heeft heden middag ontvangen de commissie van de tweede kamer, belast met de aanbieding van de lijst der caudidaten voor het voor zittersschap der kamer, gedurende bet tegenwoordig zittingjaar. Z. M. zal zich spoedig met het doen eener keuze bezig houden. Morgen zal de kamer bijeenkomen en de nieuw benoemde voorzitter zjjne betrekking aanvaarden. In den afgeloopen nacht is aan den Noordwal uit het water opgevischt het lijk van den jeugdigen A. J. H.die Zondag avond met zjjn meisje door verdrinking een eind aan zijn leven beeft gemaakt. Nabij het Huis ten Bosch is heden ochtend ten 6% uur uit den tweeden vijver opgevischt een lijk van een lot dusver nog onbekend manspersoon. De eindcijfers van de begrooling van Ned. Indië over 1877 bedragen: Middelen in Nederland 58,755,241. idem in Indië ƒ85.004,494, te zamen ƒ143,753,735. Uitgaven iu Nederland ƒ25,319,961; idem in Indië 108,410,563, te zamen 133,730,524, zoodal de bijdrage aan Nederland of de sluitpost geraamd wordt op 10,029,211. Onder deze totalen is evenwel begrepen eene uit keering ad ƒ7.788,000 uit de saldo's van vorige dienstjaren tot be strijding van buitengewone uitgaven zoowel in Indië als in Nederland. Wor den de totaalcijfers van die bestanddeelendie op de geraamde bijdrage van geen invloed zijn, ontdaan, dan worden de cijfers eenigszins anders, maar de bijdrage behoudt hetzelfde bedrag. Iu de verhooging met ƒ3.077,441, welke de raming der middelen voor 1877, ondanks lagere prijsberekening van koffij en tin. in vergelijking met die van het vorig jaar. heeft onder gaan, deelen de middelen in Nederland met 2.239.793 en die in Indië met 837.648. De te veilen hoeveelheid kolfij in 1877 wordt 80000 picols hoo- ger gesteld dan voor 1876 (in het geheel 830,000 picols). Voor de Indische middelen betreft de verhooging 500,000 op de in- en uitvoerregten en wjjders de verpondingde bijdragen van inlandschc hoofdende opbrengst van houtverkoop en die der brievenport en telegraphic, te zamen ad ƒ337,648. De financiële resultaten der dienstjaren 1873, 1874 en 1875 waren, na aftrek van alle reeds daarop gedane beschikkingen, zoowel voor Nederland als Indië, een overschot van 18,397,32747y2. Daarbij gevoegd de vermoe delijke saldo's der diensten van 1867 1872 ad 75,380.246.19% bereiken deze gezamenlijke saldo's de som van 93.777,573.67. Hiervan gaan af 66,790,417.98, waarvoor de bestemming reeds b(j vroegere wetten was aangewezen en in de vorige begrooting over verschillende dienstjaren ge specificeerd terwijl aan de Ned. begrooting voor 1875 nog is toegewezen 8,064,000 tot dekking van buitengewone uitgaven en ƒ2,700,000 ten be hoeve der voltoojjing van bet vestingstelselzoodat nog beschikbaar op bovengenoemde diensten 1867- 1875 overblijft ƒ16,223.155.69. Hiervan zal volgens de thans ingediende begiooling eene som van 7,718,000 zijn te bestemmen voor de navolgende buitengewone uitgaven, als: lot beveiliging van Batavia tegen overstrooming 450,000; idem van Samarang tot het zelfde doel 400,000; bouw van een krankzinnigengesticht te Buitenzorg 300,000; voor de havenwerken van Batavia ƒ3,106,000; voor den aanleg van spoorwegen op Java 2,692,000voor aanvulling van het materieel der zeemagt ƒ840,000, terwijl nader een voorstel zal w orden gedaan om boven dien 2,200,000 aan te wijzen tot gedeeltelijke dekking van de uilgaven tot regelii.g en voltooijing van ons vestingstelsel over 1877. BU1TENLANDSCHE BEfUGTEN. BELGIË. Zondag is de historische stoet te Gent voor de vierde maal door de stil gelrokken. De bevolking protesteerde bij die gelegenheid krachtig tege, het beweren in het Bien Publicals zouden de 18 meisjesdie op een praalwagens de provinciën voorstelden, te kwader faam bekend staan. jjt wagen werd overal op de uitbundigste wijze begroet en aan de meisje werden van wege de feest-commissie ruikers aangeboden; de bevolkingsl« zich hierbij aan; na afloop van den togt, was de wagen met bloemen ot#. dekt. Voor de armen werd ongeveer 7000 fr. opgehaald. 35 SI 6 E A X LONDEN 19 September. De talrijke meetings in den laatsten tijd hier te lande gehouden a de staatkunde der regering in de zaken van het Oosten af te keurenhebba van conservative zijde lot conlra-demonstratiën aanleiding gegeven, is te Blackpool, in eene vergadering, een votum van vertrouwen in derep. ring en vooral in graaf Derby uitgebragt. Aan sir Stafford Northcote, dit de koningin in Schotland vergezelde, werd door de conservative werklieden, vereeniging van Edinburgh een adres aangebodenwaarin de adressanleo hun overtuiging te kennen gaven, dal hij evenals de andere leden van bet ministerie al het mogeljjke deed om den invloed van Engeland in het bit tenland te handhaven en de herhaling van de gruwelen in Bulgarjjiii voorkomen. Te Edinburgh heeft een koopman twee zijner kinderen vermoord a zich daarna door een trein laten overrijden. Financiële zorgen waren li aanleiding tot deze wanhopige daad. De correspondent van den Times te Kaapstad meldt van 1 Septembe het volgende: De nederlaag der Transvaalsche troepen wordt beveslitl President Burgers verkeert in groote verlegenheid en is door de meests zjjner manschappen verlaten. Weinigen laten zich overhalen om ziebbj hem le voegen. De republiek is gedesorganiseerd. De officieren hebba over twee maanden geen salaris genoten, en hooggeplaatste beambten tij; er voor, Britsche tusschenkomst te verzoeken. Algemeen gelooft men dn in het belang van geheel Zuid-Afrika, de Britsche regering zoo spoefi mogelijk den oorlog moet doen ophouden, wijl er in langen tijd geen uilzigt op is, dat de Transvaalsche regering de inlanders zou kunnen te slaan. Lord Carnarvon heeft den president zijne afkeuring van den ourk te verstaan gegevenen hem aangeboden te bemiddelen. De volksraad m den 4>i«n dezer bijeenkomen, wanneer een voorstel in overweging zal wor den genomen, om Engeland te vragen het land over te nemen. Aait Kaapsche grens is alles rustig. Volgens de jongste berigten van Afrika's Westkust, was in dew houding lot Dahomey nog geen verandering gekomen. De koning ging w met de blokkade te trolseren. FRASHRUH. Meer en meer komt men tot de zekerheid dal het door de Fm medegedeeld verdrag tusschen Rusland en Duitschland een verdicht stuk it De Gaulois zegt dat zij het stuk heeft kunnen koopen voor 10000 ft ook is hel le koop aangeboden aan den Turkschen ambassadeur te Paf maar niemand wilde het hebbenomdat men het hield voor onecht, k Duitsche regering acht het beneden zich van het stuk notitie te nemen. De zoo gunstig bekende Nedcrlandsche musicus Ernst Liibeek is dent dagen te Parjjs, alwaar hij zich gevestigd had, overleden. Markies de Chauernay, vertegenwoordiger van eene der,aanzienlijk® familiën in Frankrijk, heeft zich dezer dagen in de orde der Trappiste doen opnemen. UUITiCIILAVU. De Köln. Zeil. beschouwt het dreigen van Rusland met eene oorlogs verklaring als niets anders dan een middel om eene pressie op de Porie i te oefenen. Zij gelooft echter, dat hel lot een oorlog tusschen Rusland(t Turkije zou kunnen komen, indien de mogendheden niet zeer spoedig» treilt de vredesvoorwaarden der I'ortc tot eene overeenstemming geraken. Volgens het Polksblatt van Essen is aldaar in het hospitaal der® ters van liefdadigheid een belangrijke diefstal gepleegd. Reeds sedert lit was aldaar vermist een bedrag van 42600 mark, deels in specie, deels» papier. Dit bedrag was niet vermeld op de lijst der bezittingen, diek directie van het gesticht bij de regering had ingediend, maar in een reit lasch op ecu geheim plekje achterwege gehouden. Vandaar dat de directie geen aangifte van den diefstal durfde doen, omdat alsdan de vervalsdis harcr opgave aan het licht moest komen. Eenige dagen geleden heefti policie echter het gebeurde vernomen en terstond onderzoek gedaan. Si bleek toen, dal eenige van de vermiste papieren bij een bankiershuisi< koop waren aangeboden door zekere Lisette llesse, le Attendorn, zijndt eene bloedverwante van eene der in het hospitaal aanwezige verpleegzustert Lisette verklaarde niets van de zaak te welen, doch werd weldra zoodais in het naauw gebragt, dat zij eene volledige bekentenis aflegde. Zij de gelden en papieren ontvangen van de verpleegzuster, die haar had op» dragen alles voorloopig te begraven, totdat beiden op een geschikt oos» blik zich er mede uit de voeten konden maken, ten einde elders met# van Lisette's onechte zoons een winkel- of andere nering te beginnen. de daarop gedane opgraving ten huize van Lisette vond de policie dan oos het gestolene, deels in den kelder, deels in den tuin, begraven. De# pleegzuster, inmiddels in verhoor genomen, bekende den diefstal te hebba gepleegd en bevestigde de verklaring barer bloedverwante. Zij was.l aandrang der zuster-overste, nog niet weggevoerd, maar onder bewiW der policie in het hospitaal opgesloten, terwijl Lisette en haar oudste in9 naar de gevangenis waren overgebragt.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2