PER TELEGRAAF. presi uit het lagerhuis. De bedoelde belasting, bedragende 5 pCt. van ^lo-ontvangst wegens het vervoeren van passagiers, met eenige uit keringen, trad in de plaats van eene in 1832 ingevoerde heffing, welke penny Per mijl voor elk viertal passagiers bedroeg. In 1875 bragt de delisting 627,146 op. De commissie heeft onlangs haar rapport uitge- L„| waarvan de conclusie is dat de belasting niet langer moet behouden VorVn dan uil een flscaal oogpunt vereischt wordt. In afwachting dat de Llkist die afschaffing zal toelaten stelt zij eenige wijzigingen in de be- fasting voor- ge inzameling tenbehoeve van de Bulgaren neemt zeer op; vooral idervindt zjj grooten steun van de Engelsche bisschoppen. Zoo teekende Ij bisschop van Peterborough voor 20, die van Durham voor 25, die van 'liscoln, Bath en Wells respeclivelijk voor 10 De hertog van Weslmin- en de heer Gladstone schonken 100 de hertog van Argyll 25 jtl plan is het fonds op 10000 te brengen en dit hoofdzakelijk voor den aankoop van vee en zaaikoren te besteden. Alleen Christenen echter kun- 0 van die bedeeling genieten. pe Pall Mali Gaz. deelt een telegram mede, volgens hetwelk de kent Burgers zich te Steel-Port, waarheen hij teruggetrokken is, ver heeft en hij hoopte den Kaflers nog het hoofd te kunnen bieden. FRANKRIJK. De prefect van het dep. Gers heelt, met het oog op de verkiezing, «Ike in het arrondissement Auch den l,ttn October moet plaats hebben, burgemeesters aldaar met nadruk uilgenoodigd zi h van alle stappen demonstraliën te onthouden, welke de openbare meening zouden kunnen doen onderstellendat zij ten gunste van deze of gene candidatuur tusschen- heide komen. De staat der in- en uitvoeren gedurende de acht eerste maanden van dit jaar is openbaar gemaakt. De invoeren hebben bedragen 2,465,735,000 fr., tegen 2,294,652,000 fr. in hetzelfde tijdvak van 1875. De uitvoeren hebben cijfer bereikt van 2,327,075,000 fr.tegen 2,497,189,000 fr. in 1875. - Onderscheidene bladen ijveren voor het bijeenkomen eener conferentie tol regeling der Oostersche quaestie. De Rip. Prang, zegt: Voor alles moet de diplomatie zorgen, dat een wapenstilstand gesloten en een confe rentie belegd worde. Als de Porte te veel verlangt, heeft zjj onregt; zij overschat den omvang en de gevolgen van de overwinningen harer legers en men moet trachten hare aanmatiging te beperken. Reeds wordt be weerd, dat zij hare eischen wat lager stelt; des te beter, want, zooals de Porie voor lang weet, is het ten laatste toch Europa dat de vredesvoor waarden regelt, wanneer het Turkije en de Christenbevolking geldt. Volgens de Bien public heeft de Paus aan mgr. Dupanloup, bisschop tan Orleans, den kardinaalshoed toegezegd. Er is reeds meermalen sprake tan geweest. - Eene commissie, door de Italiaansche stad Calana afgevaardigd, heeft op Père la Chaise het stoffelijk overschot van den toonzetter Bellini doen oparaven, om bet na zijn vaderstad over te brengen, geljjk men vroeger bel stof van Daniël Manin naar Venetië heeft overgebragt. - De krjjgsraad te Marseille heeft een kwaker, die volstrekt weigerde de wapens te dragentot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. SPANJE. De koning heeft voorgezeten bij de plegtigheid van de heropening der gereglshoven. Ilij heeft eene redevoering gehouden, waarin o. a. het vol gende voorkwam: "Bij verschillende gelegenheden heb ik mijn vurig ver langen te kennen gegeven, dat de vrede, verkregen ten koste van zooveel bloed en ellende, wierd gevolgd door een tijdvak van vermeerdering der volkswelvaart door een vruchldragenden arbeid en van beslechting der moeije- vraagslukken onzer wedergeboorte. Ik wensch u bij deze mjjne innige overtuiging te bevestigen, dat de grondslagen dezer reorganisatie vóór alles zijn: eerbied voor de wet en loyale toepassing van het regt. Ik wensch dat het regt gelijk zij voor allen, zelfs voor mij." De burgemeester van San Fernando heeft aan den protestantschen predi kant aldaar gelast, de kerkdeuren te sluiten. Hjj beschouwt liet openstel len dier deuren als "eene uitwendige manifestatie", in strijd met art. 11 der grondwet. Inlusschen wordt verzekerd, dat deze verordening van den maire door de regering is afgekeurd. bllITICHLAND. De fiordd. Allg. Zeit. meldt dat de heer Lange, verantwoordelijk redacleur der Rergische Polksstimme dezer dagen in zijn woning te Bar men is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Het gemelde dag blad is een der heftigste socialistische organen, dat sedert eenigen tijd te Darmen het licht ziet. De aanhouding heeft plaats gehad naar aanleiding wn een artikel, hetwelk, naar het oordeel van het openbaar ministerie, fa keizer, den koning van Italië en den heer von Bismarck hoont en lastert. - D: stad Bayreuth heeft vroeger aan Richard Wagner de toezegging ge- fan, dat, zij het tekort zou dekken der opvoeringenwelke in dit saizoen tonden plaats hebben in den Wagner-schouwburg. Het blijkt thans dat dit tekort bedraagt ongeveer 60,000 mark. Bayreuth heeft door die toezegging de zaak gemakkelijker en uitvoerbaar gemaakt en daardoor tevens goede za ken gemaakt. Volgens een matige raming is door vreemde bezoekers alleen, staande den bouw van den Wagner-schouwburgmeer dan 500,000 mark aldaar verteerd. Voegt men hierbij de gelden gedurende de uitvoeringen door vreemde bezoekers in omloop gebragt, en deze som mag veilig op 2 millioen mark worden berekend, dan is aldaar ruim 2%-millioen mark in omloop gekomen gedurende dien lijd. Te Petersburg wordt de Tschernajefl-marsch, die alle militairen reeds hennenthans openlijk langs de straten en in de kleine schouwburgen ge speeld. De componist Glinka heeft een lied op muziek gebragt, waarin de strijd der Slavische stammen tegen de Muzelmannen wordt bezongen en waarvan elk couplet eindigt met het referein: "Ons leven voor den Czaar!" Een oorlog met de Turken wordt aldaar vrij algemeen gewenscht. TURKIJE. In een brief uit Belgrado (door de H. C. medegedeeld) wordt gemeld: Men is in het Servische leger vol vertrouwen en vooral de Russische officie ren beweren ten stelligste, dat Deligrad niet ten val gebragt, de marsch der Turken tegen Krusevatz niet bewerkstelligd kan worden. In denzelf den geest heeft TschernajefI op nieuw aan vorst Milan en aan den president minister Ristics geschreven. De brief aan den minister doet heden onder zijne vrienden de ronde en wekt het zelfvertrouwen op. Tschernajeff dringt er ten zeerste op aandat noch een wapenstilstand geslotennoch vredes onderhandelingen aangeknoopt zullen worden. Juist nu acht hij het oogen- blik voor Servische overwinningen gekomen en zoo men nog slechts eene maand in het veld kan blijven, staat de generaal er voor in, dat de krijgskans zich volkomen keeren zal. Onder de Turkenzegt hij hcerschl reeds gebrek aan levensmiddelen, aan ammunitie, aan alles. De onder bevelhebbers van Abdul-Kerim-bassa zijn naijverig op elkander en blijde, indien zij elkanders nederlagen kunnen begunstigen. Hunne tot dusver evenwel weinig beteekenende overwinningen schrijft lijj aan de numerieke overmagt der Turken toe; zoodra echter de eerste vorst in het land komt, zouden de Aziatische troepen des Sultans het niet langer kunnen uithouden. Dan eerst zou voor de Serviërs het oogenblik gekomen zijn om ernstig tot den aanval over te gaan. LONDEN, 18 September. Heden is alhier in de city eene grootc meeting gehouden onder voorzitterschap van den lord-mayor. Er werden met een parige stemmen resolutiën aangenomen, waarhij geprotesteerd werd tegen de gruwelen der Turken in Bulgarije en op stappen werd aangedrongen om hieraan een einde te maken. Voorts werd in die resolutiën de regering verzocht het streven der Slavische provinciën naar onafhankelijkheid te steunen. Er is een adres in dien zin aan de koningin goedgekeurd. Eene deputatie zal de resolutiën aan graaf Beaconsfield en lord Derby kenbaar maken. WEENEN, 18 September. De Pol. Corr. zegt: Al mogt ook nog niets formeel bekend zijn van het sluiten van een wapenstilstand, liet is toch zeker, dat de Porte aan de vertegenwoordigers der mogendheden vertrou welijk heeft doen weten, dat zij aan de kommandanten der troepen last heeft gegeven alle krijgsoperaliën te staken. Dientengevolge is ook van Servië's kant het staken der vijandelijkheden bevolen. Men hoopt nu spoedig te vernemen, dat de wapenstilstand formeel gesloten is. LONDEN, 18 September. Reuter's correspondent te Belgrado seint, dat de ^wapenschorsing waarschijnlijk verlengd zal worden, als de termijn er vari verstreken is. Het Turksche leger heeft gisteren zijne bewegingen voortgezet. De Tcher- kesscn hebben twee dorpen in het district Alexinatz in brand gestoken. PARIJS, 18 September. Bij de verkiezing van een algevaardigde in het district Embrun (Boven-Alpen) zijn uitgebragt op den heer I'rumières (legi timist) 2636, op den heer Ferreri (republikein) 2332 en op den heer Oilier (republikein) 468 stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben. LONDEN, 19 September. Een telegram van den heer Elliot te lvonslan- linopel, aan Kemball, antwoordt op de geruchten der Turksche wreedheden tegen vrouwen en kinderendat deze niet waar kunnen wezendaar de dorpen steeds verlaten zijn; aan eenige achtergelaten mannen en vrouwen is hulp verschaft. BRUSSEL, 19 September. De Ind. Beige bevat eene dépêche uit Parijs, inhoudende de vredesvoorwaardenwaartoe de Porie hare vroegere eischen zou beperken. Zij zijn de volgende: 1'. oorlogsvergoeding verdeeld over tien jaren; 2°. de Turken zouden twee vestingen bezetten tol aan de vol doening der oorlogsvergoeding; 3'. vorst Milan zou worden aangenomen, zonder investituur te Konslantinopel; 4°. verandering van het ministerie te Belgrado. Zie hier den juisten inhoud van de boodschap die de heer Manteuflel belast was aan den Czar mede te deelen van wege den Duilschen keizer. De Duit- sche keizer verzekerde den Czardat hij Ruslands neutraliteit in 1870 niet vergat, maar -dat Duilschland in de zaak van hel Oosten zijne volstrekte onafhankelijkheid zal handhaven, en in geval van oorlog, overigens niet te voorzien, neutraal zal blijven met behoud van vrijheid van handelen. BERLIJN, 18 September. De Reichs-Ans. wil aan de France de eer niet bewijzen, van wederlegging der door haar verzonnen of althans geplaat ste ontwerp-overeenkomst tusschen Duilschland en Rusland. Dit reeds wordt als een bewijs voor de valschheid van het bewuste stuk aangemerkt, dat er "Bismark" in plaats van "Bismarck" in voorkomt. WEENEN, 18 September. Nadat de Porte aan alle militaire bevelhebbers had bevolenslechts verdedigender wjjze te werk te gaanheeft vorst Milan dergelijk bevel uitgevaardigd, zoodat de wapenstilstand feitelijk is begonnen. GRAANMARKT TE ROTTERDAM 18 September. Tarwe ƒ8.30 a ƒ10.60; Rogge ƒ7.20 a ƒ8.00; Gerst. Winter ƒ5.50 a ƒ6.70; Zomer 5.00 a ƒ6.30; Haver ƒ3.50 a 5.60; Boekweit ƒ240 per 2100 kilo. Te Amsterdam was Tarwe zonder handel; op levering 279 per 2400 kilo; Rogge 182 a ƒ186 per 2100 kilo.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3