van alle bezittingen 943,384.13 en bedroegen de schulden f 147,606.17; op uit. Dec. van hetzelfde jaar waren die sommen respectivelijk ƒ935,293.42 en 134,837.77% zoodat in 1875 op het kapitaal een winst werd be haald van 4677.68%. De balans over 1875, opleverende een verlies van 18452.31%, sluit in ontvang en uilgaaf met 953.745.73%. Naar men verneemt, wordt voortdurend gearbeid aan het beramen der maatregelen ter voorbereiding der expeditie naar Midden-Sumatradoor het aardrijkskundig genootschap ontworpen, Men heeft thans lol splitsing der expeditie besloten, waardoor het onderzoek van het Djambi-gebied en de verkenning van een gedeelte der Padangsche Bovenlanden en der Korintji- vallei meer onafhankelijk van elkander zullen plaais hebben. Tegen het einde van dit jaar of in de eersle dagen van het volgende, vertrekt de heer Schouw Santvoort met zijn ondergeschikt personeel, ten einde hel onder zoek van het Djambi-gebied in al zijn omvang te leiden, en alzoo tegen het invallen van den Oostmoesson een begin te maken met dit deel der expeditie, liet vertrek van liet overige personeel is nog niet vastgesteld, doch het zal niet veel later plaats hebben. De Stand, deelt mede: Aangaande den gezondheidstoestand van dr. Kuyper kunnen wij mededeelen, dal deze, vooral gedurende de laatste weken, dermate is verbeterd, dat, onder Gods zegen, volkomen herstel van krachten, zoowel intellectueel als physiek, spoedig mag verwacht worden. Voor zich zeiven zou dr. Kuyper geen bezwaar hebben, zijnen arbeid binnen kort te hervatten; zijne geneesheeren dringen er echter ten sterkste op aan, dit alsnog eenigen tijd uit Ie stellen, ter vermijding van mogelijke instorting. Daarmede moet relftning worden gehouden. In het Alg. Politieblad leest men: Vermist uit een pakje, den 12in Augustus 11. met trein n". 24 van de Neder!. Rijnspoorweg-maatschappij ver zonden aan het adres van mej. van Beugen, Kruisstraat te 's Bosch, inhou dende een teenen mandje, bevattende, behalve eene hoeveelheid spek, worst en vleesch en een overhemdje: een kartonnen doosje, voorzien van een eti quette der goudsmidsfirma «Seghers en Weenen te Arnhem", en gewikkeld in eene courant, waarin: 1 rond gouden médaillon, van achteren gegraveerd met bloemen en aan de voorzijde glas. waaronder een rood zijden lintje; 12 gouden haarringen en 2 dito gladde ringen, alle met plaatjes, waarop gegraveerd de letters L. II., en 3 tienguldenstukken; alsmede in de courant bij het doosje: 5 guldens, 1 rijksdaalder, 3 dubbeltjes, 2 centen en een quitanlie voor den heer Mosmans te 's Bosch. Het pakje is aan het adres bezorgd, doch het hield alleen in de in het hoofd van dit berigt vermelde voorwerpen. Te Rotterdam is gisteren avond uit het huis van arrest op de Korte Hoogstraat een gevangene ontsnapt, dien men niet heeft kunnen achterhalen. Men meldt uit Capelle a. d. IJssel aan de IV. II. C.: De sneltrein, die Zondag avond 5.50 te Rotterdam moest aankomen, is tusschen het station Capelle en de Usselmonder laan aan een groot gevaar ontsnapt. Een der passagierswagen ontspooide en werd over eene lengte van 1200 meter mede- gesleept men zegt ten gevolge van het breken der veer. Dit voorval ver oorzaakte oponthoud en ten gevolge van het onklaar raken van de baan moesten de treinen naar Rotterdam te Nieuwerkerk van spoor verwisselen. Voor zooveel bekendhebben de passagiers geen letsel bekomen. Te Tienhoven, nabij Ameide, is dezer dagen bij het herstellen der kerk eene muurschildering ontdekt, waarvan berigt is gegeven aan de hh. rijksadviseurs te 's Hage. Men meldt uit Amsterdam: Z. M. de koning zal aanst. Zaturdag voor middag per particulieren trein over den Rijnspoorweg hier aankomen om de muziekfeesten van Amstels Mannenkoor bij Ie wonen. Na liet gala-concert, op Maandag avond in den stads-schouwburg, keert Z M. naar de residen tie terug. De orde is nergens meer gestoord. Te Purmerende heelt Zondag avond een hevig onweder gewoed. Nabij de stad sloeg de bliksem in een watermolen, spleet een der wieken, be schadigde het binnenwerk en trol den molenaar op zoo ernstige wijze, dat er vrees bestaat voor het verlies van zijn leven. •- Te Kuilenburg ontstond Zaturdag avond, ten gevolge van misbruik van sterken dranktwist tusschen twee broeders ten huize van hunnen vader, waarbjj tl® ee" den ander met een mes zoodanig in de zijde verwondde dal zijn leven niet buiten gevaar is. Drie werklieden, waarvan twee te Biakel en één te Herwijnen woon- achlig^dje in den loop van den zomer bij het herstellen van de doorbraken in den Nieuwendijk, ten einde hooger arbeidsloon te verkrijgen, het werk staakten en door bedreiging en geweld hunne niedc-arbciders daartoe even eens poogden op te ruijen zijn bij vonnis der arrond.-regtbank te Tiel tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeldin eenzame opsluiting te ondergaan. Men meldt uit OijenVolgens een schrijven van de algemeene com missie voor den watersnood aan het gemeentebestuur van Oijen en Teelelen, is hel bedrag der schadevergoeding voor deze twee gemeenten vastgesteld op 5843.06waarvan ƒ4185.67 voor de huizen, schuren en andere getimmerten en 1657.39% voor de schade aan roerende goederen, land en veldgewassen. In dat schrijven wordt levens medegedeeld dat de hoofd commissie besloten heeft de schade aan de huizen, schuren enz., volledig te vergoedenmaar indien dat waar wasdan moesten deze beide gemeen ten voor dat doel alleen reeds ongeveer ƒ12000 ontvangen, zijnde het bedrag waarop die schade door deskundigen is gelaxeerd. Hetzelfde geldt van de vergoeding voor de schade aan huisraad, land- en veldgewassen. Het heet dat hiervan 30 pCt. wordt uitbetaald, terwijl er in werkelijkheid slechts 10 pCt. vergoed wordt. Nabij Tilburg is eergisteren nacht bij den landbouwer en herbergier Snellen, in de schuur, die met graan was gevuld, een felle brand uitge barsten, die spoedig huis en inboedel in de ascli legde. De koejjen en het j paard zjjn met moeite gered; een kalf en twee varkens zijn verbrand. Berigten uit de Kaapstad van 17 Augustus maken nog geenc melding van de nederlaag door den heer Burgers geleden, waarover de Engelsche bladen reeds onderscheiden telegrammen hebben medegedeeld. De Polksstem uit den Transvaal bevat de volgende officiële depêche van den president, van 26 Julij: /'Hel doet mij genoegen u Ie kunnen melden, dat de stad van Mapaslella, alias Mutle. onder het bestuur van luit.-generaal Smit, die als commandant-generaal gefungeerd heeft, genomen is, en dat de hutten, zoo wat 5000 in getal, verbrand zijn. Op drie klompjes lagen 169 gesneu velde Kaffers van den vijand. Wij hebben gelukkig niet meer dan één doode, de Beer, van Galsrand, en drie gekwetste blanken te betreuren, alsook vier dooden en twee gekwetsten van onze Kaffers. Er zijn 260 beesten buit gemaakt, alsook een magt van koren. Voorts wordt nog gemeld dat eene patrouille door het verraad van een gids in eene allergevaarlijkste positie was gebragt. Met groote moeite en krachtsinspanning ontkwam zij met eenige gewonden aau dezen boosaardig gespannen valstrik en voerde den verraderlijken gids mede. Deze werd, door den krijgsraad ter dood veroordeeld en 26 Julij werd dit vonnis ten uitvoer gebragt. 'sC.RAVENHAGE19 September. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer mr. J. 11. Th. Micheels, procureur te Maastricht, tot het dragen der medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der republiek van de Vereenigde Staten van Venezuela geschonkenaan jhr. P. O. H. Gevaerls van Simonshaven, hofmaarschalk van II. M. de koningin, lot het dragen van de versierselen van commandeur met de Ster van de Frans Joseph-orde, en aan jhr. mr. R. W. J. van Pabst van Bingerden, Zr. M*. kamerheer, dienstdoende bij 11. M. de koningin, tot het dragen van de versierselen van commandeur van de Frans Joseph-orde, hun door den keizer van Oosten- i rijk geschonken. Door Z. M. is de directeur van het postkantoor te Vlaardingen A. van West uit 's rijks dienst ontslagen. Tot schoolopziener in hel 64e schooldistrict van Limburg is benoemd de heer mr. P. M. C. 11. Beerenbroek, te Roermond. De scheepsklerk J. S. C. F. Blankensteinuit O. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de heer mr. S. J. Lagerwey gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te wor den benoemd tot regterlijk ambtenaar daar te lande. Den 6,D October zal Z. M. de koning zich weder naar het Loo begeven. Z. K. II. prins Hendrik zal weldra naar Luxemburg vertrekkenom er geruimen tijd te vertoeven. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de heden door de eerste kamer gehouden zitting heeft de heer m'. baron de Vos van Steenwijk met het houden eener korte rede het voor zitterschap aanvaard. De heer mr. baron Schimmelpenninck van der Ujje, nieuw gekozen lid voor de provincie Gelderland, heeft, nadat zijne geloofs brieven in orde waren bevondenzitting genomen. De voorzitter deed ver volsens mededeeling van een tal van kon. besluiten en missives, die voor kennisgeving werden aangenomen, en stelde voor de troonrede met ee« adres te beantwoorden. Daartoe werd besloten. Na het trekken der afdee- lingen werd de zitting gesloten. De tweede kamer hield eene zitting onder leiding van den heer de Bie- berstein, oudste lid in jaren. Aan de orde was hel opmaken eener nomi natie van drie candidaten ter benoeming van een voorzitter der kamer, De uitslag der stemming was als volgt: 1' candidaat de heer uir. W. H. Dullert, hij de eerste stemming met 66 stemmen; 2e candidaat jhr. C. II. Storm van 'sGravesande, bij de tweede stemming met 37 stemmen; 3e can didaat de heer mr. E. J. J. B. Cremers, bij de tweede stemming met 36 stemmen. Deze lijst zal Z. M. door eene commissie worden aangeboden. Nadat gisteren middag aan den Noordwal het lijk was opgehaald va» het 17-jarig meisje, dat jl. Zondag avond in twist met haar winnaar moet verkeerd hebben, heeft men te vergeefs gezocht naar haren aanstaande, die volgens een gerucht zich eveneens verdronken zou hebben en wiens hoed i» het water dreef. Tot dusver is de jongeling nog niet gevonden, helgeel aanleiding heeft gegeven tot verschillende gissingen o. a. deze dat hij nog in leven is en met de wijze, waarop zjjn meisje haren dood heeft gevonden, waarschijnlijk zelf het best bekend zal zijn De policie heeft een naam*- gezet onderzoek ingesteld. BUITENLAJNDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN18 September. Lord Gladstone heeft in een brief aan het Daily IVews de staatkunde der regering in de zaken van het Oosten op nieuw behandeld en veroor deeld. Hij geeft een uitvoerig overzigt van zijne grieven legen de regering en van de gedragslijn, die zij blijkbaar voornemens is te volgen. Het is et» geheel zondenregister. Aan het slot zegt hij: De lijd is daar om de Port» toe te roepen: «gij zult". Europa formulere billyke eischen en handelt diensvolgens. Laat Engeland de voerman zijn van den Europeschen wage» en niet langer aan het wiel blqven hangen! Toen ik 10 dagen gelede» mijn geschrift in hel licht gal, hoopte ik, dat de regering door de natio nale beweging een voldoenden stoot zou hebben gekregen; die hoop is na vervlogen en ik ben het nu volkomen eens met den raad van lord Harting- ton, dat de omstandigheden een vroeg bijeenkomen van het parlement nood zakelijk maken. De in Engeland krachtens de wet van 1842 geheven belasting op l|el vervoer van passagiers met spoortreinen is sedert lang het voorwerp vele klas ten, welke geleid liehben tot de henneming eener commissie v>»

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2