Je verminderen, waartoe de regen, die op dal oogenbiik begon en den ge- heelen nacht aanhield, veel bijdroeg. Tusschen 11 en 12 oren waren er nog vele zanglustige paren op straat, die echter aan het bevel der policic, om hunne vrolijkheid wat te matigen, gehoor gaven. Evenals iederen Zondag werden er enkele personen wegens dronkenschap aangehouden. Te Velzen is door het breken van een houten bok, waarmede men eene locomotief zou ophijschen, deze in het kanaal gestort, gelukkig zonder de werklieden te kwetsen. De locomotief, ongeveer 20,000 KG. wegeude, zal men trachten uit de diepte op te halen. Nabij Bussem is Vrijdag avond een der zandtreinendie dagelijks het zand van daar naar Amsterdam vervoeren, door een verkeerd geplaatsten wissel, ontspoord en zijn de wagens op elkander geslooten, zoodat ver scheiden wagens vernield zjjn. Een werkman was dermate verminkt, dat hij onmiddellijk dood bleef; een ander bekwam een ernstige hoofdwonde. Gisteren is een werkman aan de fabriek der ltijnspoorwegmaatschappij le Utrecht met zijne schouders tusschen de buffers van twee waggons be kneld geraakt, terwijl hij den overweg van dien spoorweg bij die fabriek passeerde. Hjj moet ernstige kneuzingen aan de borstkas bekomen hebben. De Pr. Zw. Cour. meldt: De justitie heeft ren onderzoek in loco ge daan, naar de oorzaken van den dood van een in het armenhuis le 01de- markt overleden tweejarig kind, hetwelk tengevolge van verwaarloozing zou zijn gestorven. Er schijnt volstrekt niets gebleken te zijn van eeltige kwaad willigheid, maar zooveel te meer van den allerellendigsten toestand van het armenhuis; de inrigting is slecht en het toezigtvan de diaconie nog slechter. De kamers, of liever hokken in dat huis. worden bewoond, gedeeltelijk door bedeelden en gedeeltelijk door lieden die geen onderkomen hebben. Een der bedeelden, zekere vrouw Dort, woont er reeds meer dan 50 jaren. Hare dochter kwam bij haar inwonen en is voor twee jaren in het armen huis bevallen; en hoezeer de oude vrouw verlamd en de dochter nagenoeg idioot is. zag niemand naar die familie of naar het kind om. Verregaande onreinheid, slecht voedsel en verwaarloozing schijnen dan ook den dood* van het kind tengevolge le hebben gehad. Voor ongeveer drie weken, meldt tnen, nam een drietal knechts de vrijheid om den landbouwer Dijkstra te Kortezwaag in den nacht een be zoek te brengen, met het doel, zoo. men vooronderstelt, om nachtelijke rustverstoring te maken, wal op boerendorpen nog maar al tc veel geschiedt. Dijkstra hoorde gerucht, wapende zich met een sabel en de bezoekers ver dwenen, doch om een uur later weder terug te keeren. Een der luiken werd nu door hen geopend en hel raam opgeschovendoch met het nood lottig gevolg, dat een hunner door een sabelhouw in den schedel werd getroflen, met doodelijken afloop. Woensdag jl. is de indringer bezweken. Ook een der anderen bekwam een sabelhouw op den rug. terwijl de derde het hazenpad had gekozen. De zaak wordt onderzocht. Bij het afgraven van den vestingwal aan de Oosterpoorl te Groningen is Vrijdag II. een arbeider onder een nederstorlenden klomp aarde geraakt. Hjj bekwam daarbij zoodanige wonden dat hij den volgenden dag overleed. 's GRAVENHAGE18 September. Door Z. M. is aan S. I. Jas, te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van vijf drenkelingen aldaar, toege kend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 25 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot adjunct-commies bij de algemceue rekenkamer is benoemd de heer C. F. Rechtien Morrathans eerste klerk, en aan den heer A. G. Bodaan is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij het dep. van financiën. Tot notaris te 'sGravenhage is benoemd de lieer mr. T. L. M. H. Bor rel, advocaat en cand.-notaris tc Dordrecht, en aan den heer M. A. Bierman is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris le Waardenburg. Tot schoolopziener in het 7' schooldistrict van Noordholland is be noemd de heer P. J. lleyning, te Willemsoord. Door den consul-generaal der Nederlanden le Londen is tol vice-consul der Nederlanden te Bradford benoemd de heer W. M. Wechmar aldaar. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In eene vercenigde zitting van de beide kamers der slaten-generaal had heden de opening plaats der zitting 187G/1877. De heer J. A. G. de Vos van Stcenwijk. die den voorzitterssloel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de vergaderzaal der tweede kamer vereenigd hebben, tegen half één ure de zitting, en iaat een konink lijk besluit van den 10l 0 September 1876, n". 2, houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende hel aanstaande zittingjaar, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, wien derhalve, overeenkomstig hel voorschrift van art. 103 der Grondwet, de leiding der vergadering is opgedragen, benoemt 18 heeren leden uit de beide kamers tol leden der commissie, die Zijne Majesteit den konintr, bij Hoogstdeszelfs aankomst in net geb uw der stalcn-generaal zal ontvangen en Z. M. in- en uitgeleide doen. De ministers, hoofden van ministeriële deparlemenlen. de kanselier der beide orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten één ure mede ih de vergaderzaal. Zijne Majesteit de koning, die zich met Uil. KK. III!, de prinsen op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de tweede kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomenin de vergaderzaal binnengeleid. Zijne Majesteit de koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl HH. KK. 1111. de prinsen naast lloogstrienzelve gezeten zijn. de volgende openingsrede: Mijne Heeiies' Met een ge»oel van innige dankbaarheid voor aan het vaderland geschonken, kom Ik in Uw dezer zitting. Mijne betrekkingen met de vreemde Mogendheden blijven bij voortduring van zeer vriendschappelijke» aard De landbouw bloeit, de longziekte onder liet vee is afnemend, dc oogst j der meeste veldvruchten is zeer voldoende. Zijn in hel begin des jaar; eenige streken des lands door overslrooming geteisterd, de hulpvaardigheid der natie beeft vele wonden geheeld. De bijna voltooide toegangen tol Onze handelsteden, de krachtig doorge zette bouw van spoorwegen, de verbetering der rivieren en de ontworpen kanaalverbindingen der Noord-Oostelijke gewesten met Dtiilschlaiid zullen weldra den handel en der scheepvaart ten bale komen. Dc toestand der financien is gunstig, de steeds klimmende opbrengst van alle middelen wijst op den vooruitgang der natie op stoffelijk gebied. Op de wereldtentoonstelling in Noord-Amerika worden Nederland's kunst, zijn nijverheid en waterbouwkunde met cere genoemd. De zee- en landmagt voldeden aan hare gewiglige roeping. Op de versterking Onzer levende strijdkrachten blijft mijn aandacht ge vestigd. In de Overzeesche bezittingen wordt nog steeds buitengewone inspanning gevorderd ter bevestiging van Ons gezag in het Noorden van Sumatra. Eischte die strijd vele en kostbare menschenlevensook daar kwijten vloot en leger zich steeds met volharding van hun pligt. Overal elders iu de Indische gewesten mag de toestand gunstig worden genoemd. Groote werken van algemeen nut zijn op Java der uitvoering nabij of worden voorbereid, de laatste overblijfselen van slavernij onder de inlanders op Sumatra's Westkust zijn onder volkomen instemming der hoofden en der bevolking uitgevvischt. De toestanden iu Wesl-Indië zijn slechts voor geleidelijke verbetering vat baar; opbeuring van den landbouw moet door vermeerdering van werk krachten verkregen worden. Mogtcn, gelijk Ik hoop, de verwikkelingen met Venezuela spoedig hare oplossing vinden, dan zal dit ook Gitragao ten goede komen. Mijne Heeren!! was de afgeloopen zitting een hoogst werkzame, ook nu reken Ik op Uwen vadcrlandslievcnden ijvei bij de behandeling van menig gewigtig onderwerp. Tot herzieninu Onzer wetboeken zal Uwe medewerking op nieuw worden ingeroepen; ook tol verbetering der militaire wetgeving zullen voorstellen worden gedaan. De herziening der Kieswet is noodig. Een wels-oulwerp op liet lager onderwijs zal U weldra bereiken. De reeds aanhangige voordragten betreflende de exploitatie van spoorwe gen en tot herziening der verordeningen op de quarantaine, zijn Uwer aan dacht aanbevolen. Het belang des handels eisclit nadere regeling van hel muntwezen ook voor Indië. Zoowel voor de reeds aangeboden, als voor nieuwe voorstellen tot verbe tering van belastingwetten zal Uwe medewerking worden gevraagd. Gods zegen ruste op Onzen gemeenschappelijken arbeid. Ik verklaar de vergadering der Slaten-Generaal te zijn geopend. Zijne Majesteit de koning verlaat na het uitspreken dezer rede met 11II. KK. 1111. de prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar liet koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd de vereenigde zi Itillg; Bij de plegtige opening van de vergadering der slaten-generaal, werd Z. M. de koning vergezeld door IIII. KK. HH. de prinsen Alexander, Hen drik en Frederik. De toevloed der menigte, zoo van hier als elders, was buitengemeen groot. Overal heerselite de meeste levendigheid en eene opge ruimde stemming. Morgen zullen de beide kamers der staten-generaai vergaderen en bare werkzaamheden aanvangen. !>I ITKM.ANDSCHK IJKHM', J'» al bet goede ook dit jaar midden bij den aanvang HisLi;i JE. Te Luik had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. De twintigjarige Mathilde Rugemer zou Zalurdag il. in liet huwelijk treden. Donderdag avond stond de bruid op de eerste verdieping barer woning iu de passage Lemon- nier aan liet venster tegen de balustrade geleund, toen deze plotseling be zweek en bet jonge meisje, liet evenwigl verliezende, naar beneden stortte ett het hoofd tegen het plaveisel verbrijzelde. De dood was oogenblikke- iijk geweest. K G E L A K K-. LONDEN, 17 September. De Times, ofschoon eene herfstzilting van liet parlement niet wen- sclietide, meent, dat deze niet uitblijven kan. Indien de regering zicli niet werkzamer loont in het inwinnen en mededeelen van beriglen omtrent ilrti toestand van Turkije en indien zij niet nog duidelijker dan thans blijkt acht te geven op hetgeen de natie ten aanzien der Turksche zaken wensclil. Dc Tunes meldt: Het volgende is een alschrift van een telegram van sir Henry Barkly, gedagteekend Capetown 25 Augustus en eergisteren aan liet dep. van buiienlandsche zaken ontvangen: vliet leger van den presi dent is volkomen op de vlugt gejaagd; deserteurs stroomen te Pretoria loe. Sickakuni vervolgt liet leger met een sterke magt. In een meeting te Ley- denburg is goedgekeurd hel voorstel om aan het Britsche gouvernement de overname van de Transvaal le vragen. De volksraad is legen 4 September bijeengeroepen. De beriglen van de Kaapscbe grenzen zjjn bevredigend; er heeft een vriendschappelijk onderhoud plaats gehad tusschen den secretaris voor de binneulandsche aangelegenheden en Kreili." Volgens berigl uit New-York zijn op 15 September le Savannah 27 personen gestorven aan de gele koorts. Onder de bevolking heerseht groote ellende. Er is eene inschrijving geopend tol bet verleenen van hulp. Een zware orkaan beeft de eilanden St. Thomas en St. Croix gelcis- De bemanning van twee Amerikaansche schepen is daarbij verengt- De schade is groot. F il Jt N R K 1J K. diplomatieke kringen wordt het geheim tractaat tusschen Duitsch- land en Rusland, ter zake der Oostersche qnaestic, dat door de France is medegedeeld, ten ecnenmale als verzonnen beschouwd. Volgens de Tempi draagt de diplomatie niet alleen geen kennis van het traciaa', maar ont kent zjj ook stellig liet bestaan daarvan en verwondert zij zich lioogelijk over de iiglgeloovighcid van hen, die aan het stuk geloof geslagen hebben Het blad merkt ook op, dat de onderleekening van prins Gortschakoffonder terd. lukt. Iu

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2