RUITFNMNnSCHF RFRIGTFN PER TELEGRAAF. De regering voedt de hoop dat eerlang nieuwe voorstellen in het belang der defensie tol overeenstemming zullen leiden. In naam des konings sluit ik deze vergadering der staten-generaal. H. M. de koningin heeft lieden middag, rondgeleid door den heer Maitland, directeur van den zoölosischen tuin alhier, het terrein van de ten 12 ure geopende tentoonstelling van pluimgedierte doorwandeld en met de meeste belangstelling de schoone verzameling gevogelte in oogen- schouw genomen. Het getal inzendingen bedraagt p. m. 300. De leden van het vorstelijk huis en het gemeentebestuur alhier gingen velen voor in het toezenden van bijdragen tot tegemoetkoming in de uitgaven voor het aanschaften van medailles. Onder bevel van den majoor Heymans rukte heden voormiddag ten half elf ure het vierde bataillon jagers uit naar het Hollandsche spoorwegstation, ten einde naar Amsterdam te worden vervoerd. De commandant en al de hoofdofficieren van het regement grenadiers en jagers vergezelden de troepen en bleven tot het vertrek van den trein aan het station. Eene talrijke me nigte had zich op het stationsplein verzameld om de troepen te zien ver trekken. Hei bataillon is 600 man sterk, waaronder de miliciens der lig- ting van 1874, die tot 20 September e. k. onder de wapenen moeten blijven. Het is nog vrij onzeker of de militairen tegen dat tijdstip hier zullen zijn teruggekeerd. Het plaatsnemen van de troepen in den trein geschiedde in weinige oogenblikkendank zij de maatregelen door den stationschef daar toe genomen. BELCflE. De geographische conferentie, die op het kon. paleis plaats had, heeft een programma vastgesteld van ontdekkingstogten in de onbekende gedeel ten van Afrika en daarbij als de grenzen van het te doorkruisen gebied ge steld: ten oosten en ten westen de zee, ten zuiden het stroomgebied der Zambese, ten noorden de grenzen van het nieuwe Egyptische territoir en het onafhankelijk Soedan. Voorts heeft men tot de stichting van een inter nationaal comité en van nationale comités besloten. Het eerste zal bestaan uit de voorzitters van geographische genootschappenter conferentie tegen woordig, benevens twee leden door de nationale comités aan te wijzen. De raad van uitvoering van het internationale comité zal bestaan uit de heeren sir Bartle Frere, dr. Naehtigal en de Quatrefage. Het voorzitterschap is op voorstel van den Oostenrijkschen minister von Hofmann den koning van Belgie aangeboden, die het aanvaard heeft voor den tijd van 1 jaar. ËHGEIjAM0. LONDEN15 September. Daily News heeft het volgend adres uit Bucharest ontvangen: «Aan den uitgever der Daily News: De Bulgaarsche natie vindt, in hare buitengewone ellende, een zedelijken troost in de belangstelling, door de groote meerderheid van het edele Brilsche volk jegens haar betoond. Zij brengt alle eer en een eeuwigdurende dankbaarheid aan de edelmoedige verdedigers van de volksvrijheid. Uw naammijnheerwordt in elke Bulgaarsche woning met eerbied uitgesproken Uw krachtige pleitrede voor het gemartelde Bulgaarsche volkdoor de geheele wereld met de gruwelen der Turken bekend te maken, vormt een van de doorluchtigste bladzijden in de geschiedenis der menschelijkheid. Ontvang onzen hartelijken dank namens de Bulgaarsche uitgewekenen in Rumenië en wees de tolk van onze gevoelens van diepe dankbaarheid jegens uwe mede-ingezetenen, die vervuld zijn van hartelijke belangstelling in de heilige zaak van vrijheid der Christen-bevolkingen in het Oosten." FRAWKR IJ K. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten last ge geven den 8"tD October de gemeenteraden bijeen te roepen tot het verkiezen der maires en adjunct-maires, ingevolge de nieuwe wet. Het is gebleken dat er een vrij groot aantal valsche Fransche bank- billelten in omloop zijn. De bank weigert thans de valsche bankbilletten in te lossen, zooals tot hiertoe is geschied. Het aantal valsche billetten is te groot geworden. Elk valsch billet, dat bij de bank wordt aangeboden, wordt thans van vijf stempels met het woord valsch" voorzien. Omdat de valsche billetten zoo bijzonder goed zijn nagemaakt, weigeren een aantal kooplieden bankpapier in betaling te nemen. Uit Basliaop Corsicawordt berigt dat het geheele westelijke ge deelte van de omstreken dier stad door brand wordt verwoest. De vlammen, door een hevigen wind aangewakkerdhebben verscheidene eigendommen in de asch gelegd. De vuurlijn kreeg van uur tot uur grooter uitbreiding en men wist, bij het afzenden van het berigt, nog niet of men den brand zou kunnen meester worden. BIITSCULAND. De Reichs-Anz. bevat het volgende schrijven van den keizer aan den rijkskanselier: "Mij zijn in den loop van dezen zomer weder zoowel uit Pruissen als uit alle andere landstreken van het Duilsche rijk bij verschil lende feestelijke bijeenkomsten van militaire vereenigingenschuttersgilden, bij feestelijke onthullingen van gedeukteekenen ter eere van gevallen strij ders of bij herinnering aan de groote veldslagen van den laalsten oorlog, maar vooral ook in de laatste dagen naar aanleiding van den Sedan-dag, zulke talrijke bewijzen van vaderlandsliefde en van getrouwheid en ge hechtheid aan den keizer en het rijk toegekomendat mijn bewogen hart opregt behoefte heeft om allen, die daarin deel hadden, hierbij mijn dank te beluigen. Ik draag u op dit ter algemeene kennis te brengen." TURKU E. Volgens den correspondent van de Times zou de Sultan geweigerd hebben de vredes-voorwaardendoor de ministers ontworpen, goed te keu ren omdat zij te veeleischend waren. Hij zou onmiddellijk gelast hebben den grooten raad bijeen te roepen, iets dat uiterst zelden plaats heeft. Aan dien raad zou het voorstellen van andere vredes-voorwaarden zijn opgedra gen. De Sultan zou zich zelfs vrij kras legen de ministers hebben uitge laten en gezegd hebben dat ofschoon de omstandigheden moeijelijk waren, zij toonden daar niet tegen opgewassen te zijn. In deze moeijelijke oogen blikken moest men vrienden hebben en op goeden voet staan met zijne buren. Maar in plaats daarvan was Turkije op het oogenblik geheel geïso leerd en door zijn beste vrienden verlaten, met name "door Engeland. Om de gunst dier mogendheid te herwinnen, was het in de eerste plaats noodig haar de vaste overtuiging te geven dat zaken, als in Bulgarije waren voor gevallen, nooit meer zouden plaats hebben. OOST-INOIE. BATAVIA, 9 Augustus. Het standbeeld van Jan Pieterszoon Koen zal waarschijnlijk op 4 Sep tember onthuld worden. i Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik- kingen genomen'; Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den opziener 3e kl. bij het mijnwezen in Ned.-Indië J. Dubbeld; aan den 1» klerk op het adsist.-resid.-kantoor te Blitar L. A. Braun; aan den gewezen voorzitter van den landraad te Muntok mr. P. H. F. Junius; aan den adsist.- resident van Magetan C. W. L. Fleur; aan den adsist.-resident van Loemad- jang E S. van Noorden; aan den controleur 2e kl. C. H. de Monod de Froideville; aan den commies 2e kl. bij de post- en telegr -dienst J. p Stoelman; aan den pakhuism. te Probclingo A. J. Ziegelaar; aan den secre taris der resid. Madioen J. de Groot. Benoemd: tot adsist.-resident van Madura, de adsist.-resident van de Zuider-dislricten van Celebes en onder- hoorigheden O. M. de Munnick; tot adsist.-resident van de Zuider-districten van Celebes en onderhoorigheden, de adsist.-resident van Koetei en de Oost kust van Borneo G. G. de Villeneuve; tot adsist-resident van Koetei en de Oostkust van Borneo, de controleur 1« kl. bij het binnenl bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. F. Schenkhuisentot lid in den raai van justitie te Soerabaija, de subst.-officier van justitie bij den raad van justitie te Padang mr. A. de Vries; tot fung. secretaris bij de regtbank voor burg. en lijfstr. regtspleging te Palembang mr. A. J. de Geus; lot notaris te Poerworedjo, de cand.-notaris J. C. Jonker; tot adspir.-houtvester op Java en Madura, G. Klay; tot opzigter le kl. bij den waterstaat, de opzigter 3e kl. L. van der Tas; tot lid in den raad van justitie te Batavia, m'. J. C. C. Albarda; tot lid in den raad van justitie te Soerabaija, de subst.-officier van justitie mr. A. D. H. Heringa; tot secretaris der resid. Madioen, de ambtenaar op non-activiteit K. W. T. van der Eb; tot ingenieur 2e kl. bj den waterstaat, W. B. C. de Bas; tot hoofonderw. aan de openb. lagere school te Sumanap, P. Veen; tot ltn hulponderw. (onderw. 2« kl.) aan de openb. le lagere school le Soerabaija, F. J. Bosch. Departement van oorlog. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederland, aan den magazijnm. der genie 3e kl. H. F. Ormel; aan den ritm. der caval. E. M. C. van Mattemburgh; aan den kapt. der infant. C. J. Brusse; aan de 1' luitt. der infant. C. J. J. H. van Kempen en J. O. Thiele; aan de l'en 2" luitt.-kwartierm. bij de mil. administr. J W. Evers en A. van Kaathoven. Ontslagen: eervol, uit de mil. dienst, de kaptt. der infant. J N. J. Ketelaar en J. Waagen; de mil. ambtenaar 2' kl. G. W. Anthonijsz; de mil. ambte naren 3e kl. J. A. BrillemanF. G. Krabbe en P. L. F. Vrijdag; de burg. schrijver 4e kl. bij het wapen der genie B. Polak; de burg. schrijver 5" kl. bij het wapen der artillerie J. Tit; de burg. schrijvers 5e kl. bij de mil. administr. P. van Rossum, J. L. Woudstraen en F. H. Godschalk. Benoemd: bij het wapen der infanterie, lot 2e" luit., de sergeanten A. E. C. V. B. Veerman, J. van Toorenburg, J. van der Weide en H. van der Veen en de adjudant-onderofficier J. Stiemens; bij het wapen der artillerie, tot 2tD luit., de sergeant W. F. G. L. Kerrebijn. Hersteld in activiteitde ritm. J. B, StufTkenzijnde hij in verband daarmede geplaatst bij de escadrons te Batavia. Departement van marine. Ontslagen: de geschorste klerk bij het haven- depart, te Samarang H. Klerks. Benoemd: tot inspecteur van stoomvaart dienst bij het depart, der marine in Ned.-Indië, de op zijn verzoek met dei rang van kapt.-luitenant eervol ontslagen luit. ter zee le kl. W. M. Visser. KONSTANTINOPEL, 15 September. De Porte heeft heden aan de ambas sadeurs der zes groote mogendheden haar antwoord doen kennen op de nota dier mogendheden. Zij verklaart het voor haar onmogelijk een wapen stilstand te verleencn; doch is bereid vrede te sluiten op de volgende voorwaarden: Wederbezetting der vestingen, die zij voor 1857 bezette; ontmanteling van de vestingen, door Servië sedert 1857 aangelegd; huldi ging van den Sultan als suzerein door prins Milan te Konstantinopel; ver mindering van het effectief van het Servische leger tot 10000 man en drit batterijen, en aanleg van een spoorweg dwars door Servië. De Porte aebt de bezetting der voornaamste Servische vestingen noodzakelijk om nieuwe aanvallen van Servië's zijde te voorkomenzij verlaat zich geheel op dt mogendheden, wat de onderhandelingen over het vredestractaat op deze grondslagen betreft. LONDEN, 15 September. De correspondent van Reuter seint uit Belgrado, dat kolonel Bekker de Servische reserven organiseert. De minister van oorlog verwacht spoedig de noodige wapenen. Het gerucht loopt dat de Turken twee versterkingen bij Klein-Zwornic genomen hebben. De Servische regering zal weldra bankbilletten tot gedwongen koers in omloop brengen, van 1 tot 100 frs. PARIJS, 15 September. De France maakt den tekst openbaar vaneen voorloopig tractaat, houdende een of- en defensief verbond tusschen Duilscli- land en Rusland, betreffende de Oostersche quaestie, dat den lldt° Jung 1876 te Berlijn geteekend zou zijn en voor welks echtheid het blad instaat, Het behelst, dat in geval eener nederlaag van Servië de bondgenoolen het status quo zouden waarborgenin ireval Servië echter de overwinning behaalde, zouden zij aan de mogendheden van Europa voorstellen de Turken uit Europa te verjagen, terwijl Russische en Duitsche troepen Konstantinopel en den Bosporus bezetten zoudentotdat daaromtrent eene nadere beslissing genomen zou zijn. LONDEN, 16 September. Een brief van Gladstone aan de Times behan delt de jongste rede van lord Derby en critiseert Engelands politiek, dit alleen bestaat in protesteren en remonstreren. Europa moet eindelijk eens bepalen wat regt is en daarnaar handelen. De Times bespreekt Turkijes vredesvoorwaarden, en zegt daarbij, dat Europa nimmer het bezetten der Servische vestingen kan toelaten. Alleen de vijfde voorwaarde is aannemelijk. KONSTANTINOPEL15 September. Volgens een rapport van dr. Zoelos, directeur der gezondheidsdienst bij het Turksche leger te Podgorilza, aan den bevelhebber van dat leger, bevindt zich onder de gewonden uit de jong ste gevechten, in het centrale hospitaal en de ambulances opgenomen, een groot aantal soldalen, die door de Mo.ntenegrijnen door het afsnijden van neus, ooren en lippen deerlijk zijn verminkt. PKOGKA1IIIIA VAM MUZIEKE1TVOEREM2EM. Zomerzorg. Dingsdag 19 September, des avonds ten half zeven ure, directie 11. Völlmar. le Afd.: 1. »Feest-Marsch", Gounod: 2. Ouverture van de opera «Mignon", Thomas; 3. Souvenir de "Anne de Boulen", Donizetti; 4. «Krönungslieder-Walzer", Strauss; 5. Fantaisie uit de opera van Boiel- dieu "La Dame Blanche", Buyssens. 2' Afd.: 6. «Nachklange von Ossiau, Concert-Ouverture. Niels W. Gade; 7. Fantaisie over motiven uit de opera van F. David "Lalla-Roukh", Dunkier; 8. «L'Anemone", Corcert-Polka. (Solo Piston), Ilymans; 9. "Engellied", Weslmeijer; 10. Groote Fantaisie over motiven uit de opera van C. M. von Weber «Der Freischiitz", Dunkier, Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6