BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag d8 September .1876UW. STA DS-BERICH T EN. BINNENLANDSCHE BERJGTEN, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbendendat in de verordening regelende de heffing van schoolgelden op de openbare lagere scholen vast gesteld den 19de° Juni 1876, ten aanzien van de scholen voor meer uitge breid lager onderwijs der le en 2e klasse voor jongens en die voor meisjes en der school voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs der 2' klasse voor jongens en meisjes, is opgenomen de volgende bepaling: nDe ouders of die hen vervangen zijn verplicht om wanneer zij hunne nkinderen of pupillen van de school wenschen weg te nemendaarvan miestens 8 dagen vóór den aanvang van het volgend kwartaal schrif- ie lijk kennis te geven aan hel hoofd der schoolbij gebreke waarvan /ook het schoolgeld voor hei volgend kwartaal is verschuldigd." Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leisek, 16 September 1876. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 21,tm September 1876, des namiddags te half drie. LEIDEN, 16 September. Voor het dezer dagen alhier door de commissie voor het eerste natuur kundig examen afgenomen litlerariseh-mathematisch examen hadden zich 61 candidaten aangemeld. Hiervan hebben zich vóór of gedurende het examen 4 teruggetrokken. Toegelaten werden de lib. J. H. F. Bozon, J. Hekel, H. Schreurs, R. Meezenbroek, H. G. J. Buys, J. H. de Wildt, S, Baak, L. J. van der Veen, J. A. L. CoenenM. A. lloepman, C. P. van Houten Jr., J. H. Unink, G. Kramer, L. E. Papelard, C. N. van de Poll, J, J. Sterk, A. Vis, J. A. Voorthuis, L. N. S. Wassink, G. T. Reyst; de overigen werden afgewezen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 57 tot 73 volwassen personen en 11 tot 16 kinderen. Men schrijft ons: Van wege bet hoogheemraadschap van Rijnland is men in de nabijheid van Leiderdorp deze week begonnen, door middel van eene stoombaggermachine, eenige ondiepten uit den Rijn weg te nemen, die voor de scheepvaart belemmerend waren. Het ware te wenschen dat ook eenige reeds lang bestaande ondiepten uit den Vliet konden weggenomen worden, die hier en daar, zooals in de stad, bij eenen eenigzins lagen waterstand telkens eenig zwaar geladen schip doen vast loopen, niet om weer spoedig los te geraken, maar met krachtsinpanning van windas of met geduld van eenige uren wachtens, tot het water mogt rijzen, vlot te komen. Te Rotterdam is heden geopend de tentoonstelling van de Hollandsche maatschappij van landbouw, die in alle opzigten aan de verwachting beant woordt. De catalogus wijst niet minder dan 1139 inzendingen aan. Onder de bekroonden komen voor de hh.: M. van der lloel, te Oegstgeest, met prijzen voor kleine groene of blaauwe erwten, vale erwten ol capu- cjjners en gele erwten of bruine boonen; A. van den Eykel, te Rijnsburg, voor uijen (bestnursprijs); mevr. wed. F. A. W. Weeningh ten Sande, te Koudekerk, le prijs, voor de grootste meloen. Voor boter is de 2e prijs toege kend aan J. Hoogstratente Sassenheim en de 3' prijs aan J. van der Marei, te Voorscholen; voor Goudsche Derby-kaas de 2® prjjs aan P. Ciggaar. te Sassen heim; voor Rijnlandsche komijnde kaas de le prijs aan A. Juflermans. te Oegst geest, de 2' prijs aan J. Hoogstraten, te Sassenheim, de 3e prijs aan D. Marbus, te Sassenheim; voor eene niet gevraagde kaassoort de le prijs aan P. Ciggaar voorn. In de afdeeling Bloemkweekerij zijn toegewezen eene gouden medaille aan J. van Leeuwen (firma J. C. Rodbard) alhier voor Dra caena's, en zilveren-vergulde medailles voor bloeijende Bol-Begonia's enkast- planten ter versieringalsmede eene zilveren medaille en eene bronzen me daille voor Petunia's. Voorts zijn nog bestuursprijzen uitgereikt voor een bloemstuk aan A. Fiet en voor sierkalabassen aan B. Brauckman, tuin knechts bij jhr. Steengracht van Duivenvoorde, te Voorschoten, en voor aardappelen aan J. F. Balfoort, te Voorschoten. In den vooi middag van 4 Juljj jl. zjjn 30 buitenlandsche coupons in een niet aangeleekenden brie!geadresseerd aan den heer A. M. R. te Does- borghdoor dr. G. J. T. persoonlijk in de brievenbus le Jutphaas gedaan, welke brief niet aan het adres is bezorgd. Aan den voormaligen leerling der hoogere burgerschool te Amersfoort E, van de Roemer, is, bij hel te 'sGravenhege gehouden vergelijkend examen, uit 10 adspiranten de plaats toegekend bij het boschwezen in Ned. Oost-Indië. Naar men verneemt, meldt de Gr. C., is de heer H. Pierson, pred. te 'sBosch, benoemd tot opvolger van d'. Heldring, als directeur der ge stichten te Hemmen. Te Amsterdam was hel gisteren avond rustig en ook de nacht is kalm voorbijgegaan. Geen patrouilles van cavalerie ol infanterie hebben de stad doorkruist, doch stonden gereeed op hel eerste bevel aan terukken. Bij de verschillende policieposten waren eenige compagniën schutters gede tacheerd. In de laatste 24 uren werden slechts 12 personen wegens dron kenschap in verzekerde bewaring genomen. Heden middag is een bataillon jagers uit 's Hage aangekomen. Men is tos op alle eventualiteiten tegen Zaturdag avond voorbereid, en daardoor kan de dienst der militairen, die in den laatsten tijd vrij zwaar was, aa i- merkelijk worden verligt. In de protestantsche kerken zal Zondag avond geen godsdienstoefening worden gehouden. Be persoon, die Donderdag avond een sabelhouw aan het hoofd be kwam, was, naar men verneemt, onschuldig in het gedrang geraakt. Met zijne vrouw vergezelde hij hunne dochter, die naar hare dienst ging, een eind weegs, omdat hij haar niet alleen op de straat durfde laten gaan. Hoe onveilig het des avonds op de straat was, blijkt o. a. uil het feit, dat een lid van den gemeenteraad naauwclijks aan een patrouille, die eene charge uitvoerde, ontkwam; hij ontving een sabelhouw tegen den hoed en moest dezen in den steek laten. Eenige gemeente-ambtenaren., die van het stadhuis kwamen, werden door cavalerie nagezet en vlugtten naar het stad huis terug (Naar men heden meldt is de bovenbedoelde zwaar verwonde Persoon stervende.) Wij ontvangen, zegt het Hbl., van vele zijden klagten over het noo- deloos roekelooze geweld, waarmede sommige militairen en agenten tewerk gaan in hun taak, om de burgerij te beschermen tegen de baldadigheid van enkele kwaadwilligen Uit de proclamatie van den burgemeester hebben alle burgers vernomen, dat de nieuwsgierigen, die zich onder de rustverstoorders bevinden, niet gespaard kunnen noch zullen worden, doch personen die langs straten en grachten, waar geen oploop of standje van eenigen aard te zien is, zich kalm voortbewegen, mogen zeker niet beschouwd worden als zoo vele //nieuwsgierigen die zich onder rustverstoorders bevinden." Zij mogen niet blootgesteld worden aan het gevaar om neergesabeld te worden, zooals reeds eenige avonden op verscheidene plaatsen het geval was. Als het ge vaar, waarmede de baldadigheid en ontevredenheid van een kleine minder heid Amsterdammers onze stad dreigen, zoo groot is, dat de gewapende magtj iederen burger, zelfs op de eenzaamste en meest verlaten gracht, als een mogelijken vijand beschouwen en behandelen moet, dan ware het zeker hoogst noodig, dat de schouwburgen gesloten, en het geheele verkeer op straat des avonds verboden werd. Er zijn in een groote handelsstad een aantal menschen, die ook des avonds op straat moeten zijn; die brieven op de post te bezorgen, dringende bezoeken af te leggen, boodschappen, die geen uitstel lijden, te doen hebben, of als zij den dag voor hun bezigheid elders hebben doorgebragt, des avonds soms nog laat naar huis moeten kee- ren Zoo zij de meest bezochte middelpunten van het verkeer vermijden, en zonder zich op te houden bedaard huns weegs gaanmoeten zij niet het gevaar loopen van door een troep huzaren, die een verlaten gracht of straat //schoonvegen", te worden aangerand. Voorts meldt dat blad: Ons wordt berigt, dat eergisteren avond (Donder dag) tegen hall elf een kogel de voorkamer (tweede verdieping) van het huis des heeren Haverkotte, Kalverstraat tegenover den Heiligen weg, door het openstaand raam is binnengevlogenna eerst het buitenkozijn afgesplin- terd te hebben. Heden ochtend werd de kogel (waarschijnlijk uit een revolver gelost bij de botsing op het Koningsplein) uit het behangsel te voorschijn gehaald en aan den burgemeester vertoond. De schrik der dames, die zich gelukkig niet in de voor-, maar in de achterkamer bevonden, was natuurlijk groot. Uit een ingesteld onderzoek moet gebleken zjjn dat de kogel afkomstig is uit een revolver van een huzaar, wien op het Konings plein bevel lot vuren was gegeven. De jeugdige Duitscher, die te Amsterdam in hechtenis werd genomen, zal, in gezelschap van zijnen vader, weder naar Berlijn vertrekken. Hij was uit de ouderlijke woning ontvlugt, met het doel om bij onze zeemagt dienst te nemen. Uit Zwolle meldt men dat de justitie aldaar zich naar Oldemarkt heeft begeven, ten einde een onderzoek in le stellen naar een vermoedelijk aldaar gepleegden kindermoord. Naar men uit Lobith meldt, wordt sedert eenigen tijd in betrekkelijk groote hoeveelheden afval van aniline doorgevoerd. Te Rotterdam, Ant werpen of elders aangekomen, wordt het overgeladen in een zeeschip, en zoodra dit buitengaats is gekomen, gaat de lading overboord, waardoor natuurlijk onze zeegaten vergiftigd worden, en tot groote schade voor de visscherij. Hierdoor wordt het reeds medegedeelde berigt uit Vlissingen op gehelderd, t. w. dat een Duitsch vaartuig met 700 ton vergiftstoffen de Schelde is binnengevallen. -- Maandag avond 11. reed een gezelschap van twee heeren en eene dame in een rijtuig, met twee paarden bespannenlangs de havenwerken te Vlis singen. De voorbijgangers zagen het hoogst fatsoenlijke gezelschap waar schijnlijk voor rjjke Engelschen aan, die van de zomerreis naar hun land terugkeerden. De ambtenaren der belastingen dachten er anders over. Zon der veel pligtplegingen lieten zij hel rijtuig stilhouden en toen de reizigers waren uitgestapt, vonden zij een fust gesloken cognac, blijkbaar eenigzins te groot voor het persoonlijk gebruik der beide heeren met hunne dame. De stoomboot Telegraaf n". 4, üingsdag 11. des nachts van Antwerpen vertrokken met passagiers en goederen, bestemd naar Rotterdam, is op de hoogte van het fort Frederik Hendrik aangevaren door de Engelsche stoom boot Minervakomende van Duinkerken en bestemd naar Antwerpen. De bakboordzijde van de Telegraafde geheele kast en het wiel werden ver nield en het schip onder de waterlijn ingedruktwaardoor machinekamer en achter-laadruim onmiddellijk vol water liepen. Men hoopt de boot nog te behouden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehadde passa giers zijn met de stoomboot Minerva naar Antwerpen teruggekeerd. 's GRAVENHAGE 16 September. Aan den heer F. J. A. Wilmar is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Maastricht, en aan den heer L. Linssen is vergund zijne notariële standplaats over le brengen van de gemeente Echt naar de ge meente Roermond. Aan den heer P. Tetrode, directeur van het postkantoor te Groningen, en aan den heer J. van Zandijk commies der posterijen le kl.is eervol ontslag verleend; tol ontvanger der directe belastingen le Bladel is benoemd de heer A. L. Thierens, thans surnumerair. Tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt is benoemd de heer H. J. Weustenraedarts, en de jongeling L. A. H. Janse is benoemd tot student voor de militaire geneeskundige dienst bij de zeemagt. De officier van gezondheid le kl. D. Dronkers, gedetacheerd aan boord van het instructie-vaartuig Ternalewordt op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de beschikking, waarbij G. J. ten Ilaghuis was gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ne- derl. Indië, om te worden benoemd tot opzigter 3e kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande, op zijn verzoekingetrokken. In eene vereenigde zitting der beide kamers is de vergadering der staten-generaal heden door den minister van binnenlandsehe zakennamens den koningmet de volgende rede gesloten Mijne Heeren! In uwe thans afgeloopeu vergadering werd veel zorg en moeite gewijd aan verschillende landsbelangen; ik heb den aangenamen pligt te vervullen, u daarvoor den dank des konings te betuigen. Behalve talrijke wetten, voor de huishouding van den staat, zijne pro vinciën en overzeesche bezittingen onmisbaar, werd de herziening der wet boeken vooruitgebragt door vermindering van het getal geregtshoven en door verbeteringen in de regtsvordering. De regeling van het hooger onderwijs is tot stand gekomen en de oprig- ling der rjjks landbouwschool verzekerd. Voor nieuwe middelen van gemeenschap is een vaste grondslag gelegd in de wet tot aanleg van staatsspoorwegen. Omtrent de herziening der wet op de nationale militie had eene stem- ming in de tweede kamer plaats, welke de raadslieden der kroon bewoog, gezamenlijk hun ontslag te verzoeken. Na rijp beraad en ernstig onderzoek van den toestand heeft het den koning behaagd het ontslag van het kabinet te weigeren.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5