LEIDSC CÖERMT. SI". 317. DONDERDAG 14 SEPTEMBER. STA DS-BERICil TEN. 1810. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.60, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. II, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n'. 10); Doen te Wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4den tot en melden 16den September e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van hal/negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee urenbehalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERVWeth. 1» Burg'. Leides, 31 Augustus 1876. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCÏ1E BERIGTEN. LEIDEN, 13 September. Wij vernemen dat tot het déjeuner, dat heden door Z. K. H. prins Alexander werd gegeven ter eere van zijnen gast, den sheik Ali-Bey van Algiers, o. a. ook zijn uitgenoodigd geworden de heer burgemeester dezer gemeente en de hoogleeraar mr. P. A. van der Lith, die door een rijtuig van Z. K. H. van hier afgehaald en naar het paleis van Z. K. H. ge- bragl zijn. In de Stads-Gehoorzaal gaf gisteren avond liet septett der huzaren- tntiziek van het le Zweedschc regiment Koning Karei XV eene uitvoering, die vrij goed bezocht was en uitnemend slaagde. Zelden hoorden wij uit koperen instrumenten zulk een volreinen en buigzamen klank en de direc teur Wegener verraste zijne toehoorders nu en dan met toonen uit zijn meesterlijk bespeelden hoorn die men meenen zou dat verre boven het register van zulk een instrument lagen. Geheel het programma werd met ingeftotnenheid aangehoord en toegejuicht. - Uit goede bron vernemen wij dat in den loop der volgende week door den heer Richard Hol een orgelconcert zal gegeven worden in de Pieters kerk, waarbij mej. Wilhelmina Gips (sopraan-zangeres) zal optreden. De eerste is hier ter stede reeds zoo gunstig bekend dat velen deze gelegenheid gretig zullen aangrijpen om den componist eens als solist te hooren. Niet alzoo met mej. Gips. In het buitenland, met name in Engeland en Duitsch- land, waar zij verscheidene malen optrad, werd haar voordrag! zeer gun stig beoordeeld en heeft haar naam als kunstenares meer klank dan hier te lande. Wij achten dus elke aanbeveling overbodig, doch willen ten slotte nog vermelden- dal onze stadgenoot, de heer A. J. Welrens, zijne welwil lende medewerking heeft toegezegd. -• Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 2 paarden en 1 Veulen aan de lijn. De handel was slap. Hel stoomschip Prins Hendrik, na dc noodige herstellingen te heb ben ondergaan, is den ir'CD dezer van Southampton vertrokken en zal den 18d'° September aanst. te Napels aankomen. De met dat stoomschip le verzenden brievenmaal naar Nederl. India zal, in verband daarmede, op Vrijdag den ÏS^" dezer des morgens met den eersten trein uit Amster dam vertrekken. *- Men meldt ons uit Warmond: Maandag 11. had een oppassend jong- mensch alhier het ongeluk tusschen eenen in werking zijnden watermolen 'e geraken, waardoor het eene been bijna geheel verbrijzeld werd en het andere been en ook het hoofd zwaar werden gewond Na alhier de eerste geneeskundige hulp te hebben ontvangen, is de lijder naar hel akademisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Naar wij vernemen is zijn toestand geluk kig niet verergerd. De Staatscourant bevat eene opgave (69e vervolg) van gewonde en gesneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magl in Atchin, sedert lö11"1 Julij jl. Als gesneuveld worden opgegeven G. J. Weustink, J. O. ïan Dijk, J. Roskam, J. R. de Sigerther BorckF. Botlinga, L. J. Mathieu, en als gewond: A. van Dijk, L. van Doorn, W. dc Wilde, J. Jl. Dumont. Ribbink wordt gezegd door ettelijke klewanghouvven doodelijk te zijn gewond, Op verlangen van den minister van binnenl. zaken is de navolgende circulaire door den commissaris des konings ter kennis van de gemeente besturen gebragtliet is gebleken, dat van de bepalingen van art. 38 der wet van 21 Aug. 1859 omtrent het gebruik der spoorwegen misbruik wordt gemaakt. Ten einde zoodanig misbruik tegen te gaan, verzoek ik u onder de aandacht van de burgemeesters in uwe provincie le brengen, dat aan beambten van policie geene reisorders tot kosteloos vervoer met een spoor weg behooren afgegeven te worden dan alleen wanneer zjj zich naar elders moeten begeven voor 's rijks dienst. Gelief den burgemeesters tevens te doen opmerken, dat de reisorders door den burgemeester of die hem krach- tens dc wet vervangt, eigenhandig moeten worden onderteekend en dat die reisorders. waaronder de handteekening gedrukt is, niet geldig zijn. Naar men verneemt, is de regering met de Nederlandsch-Indische Spoor wegmaatschappij in onderhandeling, om van deze maatschappjj aan te koopen den spoorweg van Batavia naar Buitenzorg; daarentegen zou de regering aan genoemde maatschappij concessie verleenen om, onder rentegarantie van den staat, aan te leggen een spoorweg van Soerakarta naar Jladioen en van Djocjokarta naar Tjilatjep De heer van Goltstein, afgetreden minister van koloniën, heeft aan de Amst. Ct. een brief gezonden, waaromtrent die courant het volgende mededeelt: »De heer van Goltstein schrijft ons, dat onze bewering: "de tweede verandering, welke het ministerie ondergaan heeft ^de aftreding van den minister van koloniën!, staat buiten het politiek geschil van den laatsten tijd", evenzeer met de waarheid in strijd is als deze: «Van den minister van Goltstein vernamen wij sinds lang, dat hem de gelegenheid welkom was om zijne taak neder te leggen". De verwerping van art. 1 der wetsvoordragt op de nationale militie was volgens den heer van Goltstein de eenige reden van de collective aanvraag om ontslag der ministers op 16 Junij jl., en niemand kan van den heer van Goltstein vernomen hebben, dat hij zijne taak sinds lang wenschte neder te leggen. Het deed hem integendeel zeer leed dit thans te moeten doen." Blijkens de jongste bij de regering ontvangen officiële mededeclingen uit Zwitserland betreffende de veeziekten daar te lande, loopende tot 4 Sept., was gedurende de tweede helft van Augustus weinig verandering in den stand van het mond- en klaauwzeer gekomen. In de gemeente Ruswil (Luzern) waar in het begin van Augustus de besmettelijke longziekte was uitgebroken, hadden geene nieuwe gevallen plaats gehad; men ging echter voort met het afmaken van al het verdachte vee. Op het internationaal congres van oriëntalisten, dat te Petersburg wordt gehoudenis benoemd tot president van de Indische sectie prof. II. Kern en lot vice-president van de centraal-Aziatische sectie prof. M. J. de Goeje. Door de staatscommissie voor het geneeskundig examen, zitting hou dende le Amsterdam, is het getuigschrift voor het eerste gedeelte afgegeven aan den heer H. A. Beekhuis, med. doctorandus. Aan de Groningsche hoogeschool heeft mej. Jacobs met het beste ge volg haar doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd. Omtrent het Maandag avond te Amsterdam voorgevallene meldt men aan de IV. R. C. nog het volgende: Ten 9 ure vertoonde zich een troep jonge kerels, twee ruwe planken om hoog houdende, waarop met krijt ge schreven slond: «heb je mijnheer Molm ook gezien?" een soort leuze, die sedert dagen overal is aangeplakt en ook op dc Beurs is rondgedeeld. In hel midden van den hoop werd er een op een omgekeerden stoel gedragen, die met een zakdoek zwaaide en de deunen aangaf, die men zingen moest. Deze sloel, waarschijnlijk in de Jonker- en Ridderstraten gevormd, begaf zich langs de Oude Schans en Rapenburg naar de Kattenburger straten, Jlen had zeker verwacht hier eene groole versterking te zullen bekomen maar dit was het geval niet; dc Kattenburgers bleken verstandiger te zijn. Bij het overgaan der Kattenbureerbrug begonnen de baldadigheden met het inwerpen van lantaarns. Nu ging het naar de Foeliestraten en Marken, en hier was de aanwinst aanzienlijk. Naarmate de bende vermeerderde, ver meerderden ook de baldadigheden, voornamelijk beslaande in het stuk gooijen van vensterruiten; in de Kalverstraal moest o. a. de fraaije winkel der firma Abercrombie het ontgelden. Ook op het Rokin is het erg toegegaan. De cavalerie, die»intusschen was uitgerukt, maakte daar eene charge. De in fanterie had inmiddels de voornaamste gebouwen bezet. Tusschen 11 en 12 ure w erd door de gehecle stad met trom eit frotftpet

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1