BUITEN I-ANDSCHE BE RIGTEN PER TELEGRAAF. Te Maastricht is de bliksem in een huis op het Vrijthof geslagen, heelt den schoorsteen verbrijzeld en is vervolgens langs de goot naar be neden door den muur van het sociëteitsgebouw Momus gedrongen waar liij, de gaspijpen volgende, een uitweg naar den kelder heeft genomen. 's GRAVENHAGE 9 September. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder in de orde van de Eiken kroon den kunstschilder J. J. van der Maatcn. en tot officier in die orde den Oostenrrjkschen historieschilder C. Roller. De le luit. G. W. de Ronde, van het 8e reg. infanterie, is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. De le luitenant S. J. P. de Lang Evertsen van het 3' reg. infanterie is op verzoek op non-activiteit gesteld. H. K. H. prinses Marianne wordt heden uit Duitschland te Voorburg terugverwacht. De zuster van H. M. de koningin, prinses Maria van Wurtembergdie een achttal dagen op het Huis ten Rosch heeft vertoefd, zal aanstaanden Maandag, des middags ten 4 u. 20 m., per Rijnspoor de terugreis naar Stuttgart aannemen. Men verneemt dat den kapelmeester van het reg. grenadiers en jagers, de heer Völlmar, bij ministeriële aanschrijving wederom eene tractemenls- verhooging is toegezegd van ƒ200 per jaar, ter erkenning en waardering zijner groote verdiensten. De Schiedamsche sjouwer, die jl. Donderdag voor het geregtshof alhier teregt stond, beschuldigd van valschheden, opligtingen en diefstal, is heden te dier zake veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en acht geldboeten, zijnde vier a ƒ50 en vier a ƒ25. Terwijl elders in de laatste weken zware onweders hadden gewoed, had men hier niet dan een geringen terugslag gehad en aanhoudende, soms zware regenbuijen. Doch heden nacht barstte zulk een hevig onweder over deze stad en omstreken los, als zich sedert lang niet ontlast had. Om half drie aangevangen hield de donder bijkans zonder tusschenpoozen tot om streeks zes ure aan. De felle bliksemschichten verlichtten de stad als ware het dag, terwijl eenige daarop gevolgde slagen ontzettend waren. Voortdu rend hoorde men het geratel, waartusschen hagel kletterde en de regen ge weldig neerplaste. EH6ELAWD. LONDEN8 September. Het geschrift van den heer Gladstone over de gruwelen in Bulgarye en de Oostersche quaestie trekt vrij wat de aandacht. Het bevat de vol gende hoofdstukken: 1. Hoe de tegenwoordige toestand ontstaan is. 2. Schets van het Turksche ras en de Turksche regering. 3. De politiek van de Engel- sche regering. 4. De vragen en antwoorden in het parlement. 5. De Brit- sche vloot in de Besika-baai. 6. De valstrikken, die men te vermijden heeft. 7 Het doel, waarnaar men streven moet. Aan het slot zegt hij: Als een oud dienaar van kroon en staat bezweer ik mijn landgenooten, van wie in deze meer dan van éénig volk in Europa afhangt, te eischen dat onze regering al hare kracht aanwende om met de mogendheden eene opheffing te verkrijgen van de Turksche heerschappij in Bulgarije. Laat de Turken thans de wereld zuiveren van hunne misdaden, door zichzell uit te roeijen. Hun Zaptiehs en Mudirs, hun Bimbashis en Yuzbachis, hun Kaimakans en Pachas mogen thans met pak en zak de provincie ontruimen, die zij verwoest hebben. Dit zal de éénige vergoeding zijn, die wij bieden kunnen aan de nagedachtenis der hoopen dooden; aan de geschonden reinheid van moeder, maagd en kind; aan de beschaving die in het aangezigt gespuwd is; aan de wetten van God of van Allah; aan het zedelijk gevoel van gansch de menschheid. Geen misdadiger in onze gevangenissen, geen kannibaal in de Zuidzee-eilandenwiens verontwaardi ging niet zou overkoken bij het vernemen van wat daarginds bedreven en en tot heden ongewroken gebleven is. Wij kunnen de geschiedboeken van de wereld doorzoeken, zonder de weerga te vinden van zulk een duivelsch misbruik van gezag. Geen bewind heeft ooit zoo gezondigd, of heeft zich ooit in zonde zoo onverbeterlijk getoond. Uit het bovenstaande blijkt dat de heer Gladstone heel wat van ziens wijze veranderd is sedert 1856, toen hij als minister den Krim-oorlog verklaarde. De firma's F. E. Keiler in edelgesteenten en Arthur Hills in chemica liën, beiden te Birmingham, zijn in staat van faillissement verklaard met een passief van respectivelijk 45.000 en 60,688. De postwagen tusschen Hawkhurst en Lewes is uitgeplunderd op den weg gevonden en de koetsier was verdwenen; men houdt dezen echter voor den dader. FRANKRIJ E. De Temps verzekert dat de minister van oorlog bij eene circulaire aan de militaire autoriteiten instructiën zal geven om voortaan bij begrafenissen, gelijk de wet voorschrijft, de militaire eer te bewijzen aan allen, die in het Legioen van Eer waren opgenomenonverschillig tot welke kerk zij behoorden, of wat zij al of niet geloofden. Door die circulaire zal de her haling van het gebeurde bij de begrafenis van Félicien David voorkomen worden. De troependie den componist de militaire eer hebben onthou den hebben gehandeld op last van den bevelvoerenden kolonel te Sainl- Germain-en-Laye en deze officier heelt op zijne beurt gehandeld volgens instructie van den gouverneur van Parijs, generaal Ladmirault Aan dezen, zegt men, kan niets ten laste gelegd worden, aangezien zijne bevelen over eenkwamen met eene circulaire, die de minister van oorlog in 1873 had uitgevaardigd en die nog niet is ingetrokken. De lieer Em. de Gerardin verheft thans ook, in la France, zijne stem tegen het gebeurde in Bulgarije. Hij zegt: men kan hel niet luide genoeg en niet te dikwijls verkondigenTurkije is de schande van Europa. Hij wil dat Duitschland, Rusland, Engeland, Oostenrijk, Frankrijken Italië de gezanten, die hen te Konstantinopel vertegenwoordigen, terugroepen, en vloten naar de Turksche wateren zendes:, om niet iedere staat zijne onder danen, maar, zonder onderscheid van natie, al de Europeanen te bescher men die door het Muzelmansche fanatisme mogten bedreigd worden. Het Journ. des Déb. acht het onmogelijk de Oostersche quaestie op te lossen zonder eene algemeene botsing le voorschijn te roepen. Dat blad meent dus dat hel verstandiger is de tegenwoordige crisis te bedwingen, alvorens zij een omvang neme, die het onmogelijk maakt haar anders te overwinnen dan met bloed en staal. Een gevoelspolitiek heeft Frankrijk nooit tot voordeel gestrekt. Nemen wij ons, zegt dat blad, in acht, niet nog eens te ver vallen in de fout welke ons zoo duur is te staan gekomen, en Iaat ons het belang van den Europeschen vrede hooger schatten dan ons medelijden met de Christenen in het Oosten »UIT8CHLANO. De keizer van Rusland heeft den Pruissischen veldmaarschalk von Manteuffel benoemd tot chef van het Russische 4' reg. dragonders, genaamd Catherinoslawvroeger het regiment der thans overleden grootvorstin Maria Nicolajewna. In deze benoeming ziet men een nieuw bewijs van de goede verslandhouding tusschen den Czaar en keizer Wilhelm. Te Berlijn heeft een heer voor zijn zoontje een vlieger doen vervaar digen, die des Zondags voor het publiek ter bezigtiging is gesteld. Deze vlieger, prijkende met het opschrift *Der grosse Krach", is vervaardigd uit aandeelen van 100 en 200 th. der Nord. Baugesellschaft, der maatschappij Cyclop, der meelfabriek Viller en andere ondernemingen, wier papier alle waarde heeft verloren. De staart is gemaakt uit de coupons dezer aandee len. Dit alles te zamen had vroeger eene waarde van 6000 th. TURK» E. De Turksche gezant te Parijs spreekt het berigt tegen, als zouden de Turksche troepen het Roode Kruis niet eerbiedigen. Hoewel Turkije daartoe niet verpligt wasomdat het niet met eene vreemde mogendheid in oorlog is, zijn de strengste bevelen tot nakoming van de bepalingen der Geneefsche Conventie gegeven en deze wordenvolgens hemnaauwgezet nagekomen. In den laatsten tijd deden de Turken sterke verkenningen tegen Alexi- natz en rukten zij langzaam op den linkeroever van de Morava voort; bet scheen, dat het grootste gedeelte van de bezetting de veste reeds verlateo had; op het westfront werd echter van tijd tot tijd nog gevuurd. Het plan van den Turkschen opperbevelhebber scheen te zijn Alexinatz en Deligrad in te sluiten en een ander corps hel land te laten intrekken. Uit Rustschuk meldt men het volgende: De ellende, die in den aanstaanden winter Bulgarije dreigt te bezoekenlaat zich nu reeds gevoe len. Aan den akkerbouw is zoo goed als niets gedaan, en waar in het voorjaar het veld bearbeid werdzijn alle sporen daarvan vernietigd door de verwoestingen van de oorlogvoerende horden. De veestapel is zoodanig geplunderddat tegen den winter duurte en hongersnood onvermijdelijk voor de deur staan. Het zal spoedig genoeg blijken, hoe vreesselijk deze welvarendste van alle provinciën van het Turksche rijk geleden heeft. Uit Cettinje wordt gemeld: De Glas Ornagorca maakt bijzonderheden bekend betreffende de door de Montenegrijnen behaalde overwinning, door welke het plan van Derwisch-Pachaom in Montenegro door te drin gen verijdeld werd. 2000 Turken bleven op het slagvelden ruim 1000 verdronken er. De rest vlugtte naar Podgoritza. De Montenegrijnen had den 67 dooden en 122 gekwetsten. PETERSBURG, 8 September. Tegenover het verwijt, ook naar aanleiding der aanhouding van Russische vrijwilligers te Pesth tot de Russische rege ring gerigtdat zij namelijk het partij kiezen van het Russische volk voor stamverwanten niet tegengaat, wordt van Russische zijde aangevoerd, dat de regering na rijp overleg tot dergelijk handelen geen reden ziet. Rusland heeft nietals Engeland een wet op vreemde aanwerving. Het is aan te toonendat, ondanks die wet, tijdens den Carlistcn-oorlog, in Engeland het vormen van een legioen vrijwilligers plaats had. Voor de Engelscben gold het toen abstracte constitutionele beginselen. Voor de Russische natie geldt het thans sympathiën van geloof en nationaliteit. Tegen deze bewe ging mag de Russische regeringdie met de overige mogendheden officieel tot verbetering van den toestand der Christenen in •Turkjje en tegen Turk sche gruweldaden optrad en wil blijven optreden zich niet verzetten. Bui tensporigheden van drukpers werden met opheffing gestraft. Doch men voelt zich niet geroepen door de politie de uitingen van de nationale ge zindheid te doen versmoren. Aan de werkzaamheden van het Roode Kruis wordt door de Russische regering, evenals door elke andere in Europa, de behulpzame hand geleend. De vorming van vrijscharen heeft de regering niet toegelaten. LONDEN8 September. Een Reuter-telegram uit Belgrado meldt van hedendat generaal Tschernajeff' kanonnen en troepen van Delegrad naar Alexinatz laat transporteren De Turken worden voor Alexinatz tusschen Androvac en Preilovica opgehouden, omdat zij bevreesd zijn voor de bewe ging van Horvatovic. Het gerucht dat de Serviërs de gewonden aan hun lot overlatenis valsch. Een nader telegram van den correspondent te Belgrado meldt, dat er geen nieuws is over de vredesonderhandelingen, en de openbare meening aldaar de voortzetting van den oorlog boven een vernederenden vrede verkiest. RAGUSA, 8 September. De vreemde consuls hebben den 6dtn dezer, in naam van hunne regeringen, den prins van Montenegro aangeradeute Konstantinopel zijne adhaesie aan den voorgestelden wapenstilstand tt betuigen. LONDEN, 8 September. In de London Gazette is afgekondigd het pro tocol der te Parijs den 9d"> Augustus gehouden suikerconferenlie. BERLIN8 September. Gisteren zijn de oorlogsschepen Kaiser en Deutschlund van Gibraltar naar Plymouth, en de oorlogsschepen Friedrick Karl en Kronprinz van Salonichi naar Smirna vertrokken. WEENEN, 9 September. De keizer is heden ochtend naar Hcrmannstadt vertrokken, om de manoeuvres van hel leger bij le wonen. Aan het station nam hij afscheid van prins Arthur van Engeland. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden, dd. 2 September 1876. 1 wegens het niet sluiten eener tapperij op den bepaalden tijd. 4 wegens het na gezellen tijd zich bevinden in eene tapperij. 1 wegens het houden van varkens zonder vergunning. 1 wegens het ophalen van vuilnis zonder vergunning. Ter teregtzitting der arrond.-regtbank te Leiden, dd. 9 September 1876, zijn de volgende vonnissen gewezen: J. F., K. B. en W. L., te Leiden, wegens diefstal in dienstbaarheid en medepligtigheid daaraande eerste tol 6 maanden cellulaire gevangenisstraf, de tweede vrijgesproken en de derde tot 6 weken cellulaire gevangenisstraf; D. C. O., zonder vaste woonplaats, wegens diefstal, tot cellulaire gevangenisstraf van jaar; J. W., teWoerden, wegens diefstal, lot 6 maanden gevangennisstraf; D. v. d. W., te Nieuwkoop wegens beleediging van bedienende beambten in de waarneming hunner be diening, tot twee geldboeten elk van 8 of subsidiair 1 dag gevangenis; straf voor iedere boete; J. O., zonder vaste woonplaats, wegens bedelarj bij herhaling, tot gevangenisstraf van 14 dagen en opzending naar een bedelaarsgesticht. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6