BUITEN LAIN DSC11E BEKIGTELN. voering en geniet hetzelfde tractement en dezelfde voorregten als de door het rijk aangestelde hoogleeraren. Eenmaal 'smaands, buiten de vacantie- tijden, treedt hij voor de gemeente der academiestad op. Het verblijf der studenten aan de hoogeschool duurt vier jaren Voor- loopig is vastgesteld, dat zij het zoogenaamde candidaatsexamen moeten afgelegd hebben, om tot het kerkelijk examen te «orden toegelaten. De hooglecraren staan in de naauwste betrekking tot de synode, zenden haar jaarlijks een verslag van den staat van het hooger kerkelijk onder wijs en van het gedrag der studenten. Zeiven staan zij ook onder het toezigt der synode en kunnen door deze om wangedrag of pligtverzuim worden afgezet. Twee hunner hebben in de synode zitting met praeadvi- serende stem. Te Katwijk zijn van 23 Augustus lot 3 September 15 schuiten aan gekomen te zamen aanbrengende 180(5 kantjes pekel- en 34000 stuks slenrharing. Wegens den ongunstige» loop der visscherij zijn de prijzen geslegen van 119 tot 25 per ton. De maatschappij Arti et Amiciliae te Amsterdam ontving dezer dagen een vernieuwd bewijs van de voortdurende belangstelling van haren konink lijke beschermheer, die aan hare bibliotheek ten geschenke gaf het prach tig werk: Charles Dlanc, Histoire des peinlres de toutes les écoles, in 14 deelen. Naar men uit Amsterdam meldt is de persoon, die aangehouden is als verdacht den brand op de Huysdaelkade aangestoken te hebben, krankzin nig en reeds vroeger in een verplegingsgesticht opgenomen geweest. Onder Nieuwe Niedorp is Zaturdag morgen ten half vijf ure brand ontstaan in eene boerenwoning, die geheel vernield is. Men bad slechts den tijd gehad om de kinderen van den bewoner en ook het vee te redden. Tot directeur der bank van leening te Arnhem is benoemd de heer A. Vierhout, thans boekhouder bij de bank. Bij eene te Nijmegen dezer dagen genomen proeve met dynamiet sprong een muur van 1 meier dikte, met 2 kilo dynamiet, over eene lengte van 12 meters. Bij matige raming is de opbrengst van boekweit in de provincie Drenthe ƒ200,000 minder dan zich eerst liet aanzien. Door de aanhoudende felle hitte en thans door den regen heeft dit gewas veel geleden. Terwijl op sommige plaatsen de aardappelen klein van stuk zijn. is weder op andere plaatsen het tegendeel het geval. Het elgroen of naweide valt niet tegen. - Van Schiermonnikoog meldt men dat door den hoofdonderwijzer G. Onland aldaar, wegens zijne benoeming als zondanig te Veenhnizen, met den 8'-" dezer zijn ontslag is aangevraagd. Aangezien daar op het oogen- blik ook geen hulponderwijzer is gevestigd, zijnde deze voor eenige weken naar elders vertrokken, zal de school met den 10'J'™ dezer worden gesloten, tot tijd en wijle er weder nieuw personeel zal aangesteld zijn. Men meldt uit Leeuwarden: Werd er onlangs over de droogte ge klaagd, nu worden er weder klagten aangeheven over den velen regen. De wei- en hooilanden worden er echter zeer door gebaat, vooral die hoog gelegen zijn. Den veeboeren, die het onlangs zwaar te verduren hadden gaat het thans naar genoegen, maar het zijn nu de bouwboeren, die het op hunne beurt moeten ontgelden. Met de nog te velde staande gewassen, vooral het vlas en kanariezaad, staal het hier en daar ook niet gunstig; de vele regen bederft veel. Bovendien vreest mendat de aardappelendie in dit gewest in zoo groote massa worden verbouwd en waarvan de plant reeds stervende en de vrucht derhalve zoo goed als rijp is, op nieuw zullen brginnen te groeijen en daardoor alle goede hoedanigheden, die zij thans in ru me mate bezitten, zullen verliezen. In sommige streken moet dit reeds hel geval zijn. Te Wijk, in Noordbrabant, is Zondag morgen omstreeks 11 uur, juist onder de godsdienstoefening, de bliksem geslagen in den toren der her vormde kerkhij baande zich een weg doer de consistoriekamer en alzoo in de kerk, en sloeg door het plafond en het dak weer naar buiten, zon der brand te veroorzaken. De schrik en verwarring waren groot; al het volk liep naar buiten.Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Ook is Zondag morgen de bliksem geslagen in den kerktoren te Millen (I'riiisseii)op een half uur afstauds van Sittard. Hij doodde een man, die in de kerk aanwezig was, en benam aan twee anderen het gehoor en de spraak. Te Boxtel is Zondag namiddag aan het station van den staatsspoor weg de goederentrein, komende van Eindhoven, op een slilstaanden goe derentrein geloopen, waardoor de locomotief en drie goederenwagens zwaar beschadigd werden. De oorzaak was hel verkeerd stellen van den wissel op het kruispunt. 'sGKAVENHAGE. 5 September. Aan den heer jhr. mr. P. F. Z. Bouwcns van Horssen is. op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bergharen, en de telegrafist 3- kl. W. C. Krol is, op zijn verzoek, eervol uit die betrek king ontslagen. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. K. H. prins Alexander vergezelde lieden Aly Bey ben Terhatoud kaid van 'l'uggurt, met den Franschen hoofdofficier, Charles Gabeaudie bij den sheik als eerste militaire tolk fungeert, naar het Loo, ten einde den waar digheidsbekleder bij Z. M. den koning in te leiden. De prins dineerde met zijne gasten op 'skonings buitenverblijf en keert heden avond ten half tien ure alhier terug. Men zal zich herinneren dat een geneesheer te Amsterdam zich inder tijd voor den regier had te verantwoorden, omdat hij, door het verschaffen van een valsch attest, een bedelaar een wapen in de hand gaf om doorliet valschclijk voorgeven van ziekten het medelijden bij het publiek op te wekken. De regtbank legde dr. M. 1 jaar en den bedelaar 2 jaren celstraf op en gelastte de overbrenging van laatstgenoemden naar een bedelaars- geslicht. liet geregtshof te Amsterdam vernietigde deze, uitspraak wat de straf betreft en verminderde die voor den doctor tot 3 en voor den bedelaar tot 6 maanden eenzame opsluiting. Beiden voorzagen zich echter in cassatie, zoodat de zaak heden door het hoogste regtscollegie behandeld werd. Na het uitbrengen van rapport door den raadsheer Teltmg werd de voor ziening door mr. J. van Gigch mondeling toegelicht. Hij concludeerde tot vernietiging van het arrest en dat de hooge raad ten principale regtdoende zal verklaren dat er noch misdaad, wanbedrijf ol overtreding is gepleegd en de requiranten ontslaan van alle regtsvervolging. Adv. gen. mr. Romer zal den 12(1<n dezer conclusie nemen. illicit liente iversti (Tij et i" Bij jproer inikpui pc cir person BELGIË. Te Gent had Zondag avond in den schouwburg de opvoering plaats Te leekem let be gedenk leden denktei logen I 1 gelegen bieden, reeds i protest! weggev van hel historisch drama /'de Pacificatie van Gent". Een stampvolle zaal was het loon voor de beide mannen, die hun krachten aan dit werk heb ben besteed: den schrjjver Emiel van Goethem en den componist Pieter Benoil. De componist werd bij zijn optreden met geestdrift toegejuicht. Het decoratief was prachtig en de mise-en-scène meesterlijk. Ofschoon ook de uitvoering goed was zal het later moeten blijken of het drama wel alge- meene voldoening heeft geschonken. Na afloop der voorstelling waren er vijf groote bals of eigenlijk gezegd nachtfeesten. Op een dezer bals, van 1'Union, waren 1100 leden met hunne dames vereenigd. De historische oplogt, met zooveel verlangen tegemoet gezien, heeft Maandag middag plaats gehad. De prachtig gedecoreerde wagens trokken ieders aandacht. Eene tallooze menigte was op de been. maar de orde werd niet gestoord. De togt moest echter, wegens eene regenbui, spoedig geslaakt worden. In eene vergadering van het Willemsfonds heeft de heer van Vloten rap port uitgebragt omtrent de uitgeschreven prijsvraag betreffende de Pacifica tie. waaruit bleekdat van de zes ingekomen antwoorden geen enkel der bekrooning was waardig gekeurd. Er werd besloten die prijsvraag nog maals uit te schrijven. De Bien public, sprekende over de Pacificatie van Gent, zegt dat waarboi het niet bewezen isdat in de Nederlanden ooit de Spaansche inquisitie voorzet beeft geheerschl, en dat het vast staat, dat de zoogenaamde martelaars, ottomai waarvan de optogt te Gent het lijden zal voorstellen, alleen om misdrijven Hij Bos tegen bel openbaar regt door den magistraat waren veroordeeld. reden I ËXGËL Alt». lijke b< LONDEN. 4 September. Op een tal van] plaatsen zijn in de jongste dagen meetingen gehouden om te protesteren tegen de houding der regering tegenover Turkije in zake de gruwelen in Bulgarije. Het is een storm van verontwaardiging, waar van. zooals de Spectator opgeeft, de conclusie is: "het Engelsche volk heeft besloten dat lord Beaconsfield (Disraëli) zal aftreden en dat Turkije het directe bestuur over Bulgarije verliezen zal." - Op verschillende gedeelten van de Engelsche en van de Schotsche kust is Donderdag II. door een hevigen storm groote schade aan de scheepvaart ^OND toegebragt. Men r den vrt afgeschi gowina lot den gen en provinci moet in - li slagen maliën uit Belg Men vei heelt bel door de Volgens berigt uit New-York is Zondag II. brand uitgebarsten te St. Hyacinthe in Canada. De hoofdstraat en nog drie parallelstraten werden geheel verwoest, liet postkantoor, het geregtshof, eenige banken, 500 pakhuizen werden vernield. Honderd families zijn in armoede gedompeld, ®UDA De schade wordt op 2,000.000 dollars geraamd. 'e£ Naar men uit Philadelphia aan de Times meldt hebben verspreide ben het bende van Sioux-Indianen op uitgebreide schaal plunderingen [bedreven. De postwagen lusschen Dakata en Sydney, in Nebraska, is aangevallen, waarbij vijftien blanken het leven verloren. Vier anderen werden te Buffalo- belang d Gap dood gevonden en op twee plaatsen bij Custer zijn er nog acht omgebragt, van veri FHANKRIJH. naar Del ROME werd be ning vai werd be genomen, BELGH rigling v viërs na Hel definitive plan voor de tentoonstelling van 1878 is door het minis terie van koophandel openbaar gemaakt. Het hoofdgebouw op het Champ $|aven j, de Mars zal 689 maters lang, 350 breed zijn. De Fransche afdeeling zal de linker, de buitenlandsche afdeelingen zulien de regter helft er van inne men, en de bezoekers, die het gebouw dwars doorgaan, zullen de voor werpen, tot dezelfde klassen behoorende, bijeen zien. Het terrein zal 240.000 meters in omvang hebben, tegenover 153,000 van dat der vorige ap,ez(m(j( tentoonstelling. Er zullen vijf departementen zijn, namelijk voor werklui- gen, ruwe stoffen, meubelen, kleedij en schoone kunsten. Aan elk uiteinde, tegenover bet Trocadero en de militaire school, zal eene zaal voor beeld houwwerk verrijzen. Het plan voor de gebouwen aan den regter oever 1 der rivier en dat betreflende de vereenigingsbrug zijn nog niet vastgesteld. De minister van oorlog zal den president der republiek op diens rond reis vergezellen. Na de groote manoeuvres van het 14dt legercorps, onder de bevelen van generaal Bourbaki, te hebben bijgewoond, zal de president e|| we(ei den nacht doorbrengen in het hoofdkwartier te La Frette en den volgende» loflelijke werkt De Ma Imgen ui gingen o van zang Het aai liefhebbci ochtend naar Lyon vertrekken, waar hij ten stadhuize de autoriteiten ten gehoore zal ontvangen. Des avonds groot diner aan de prefectuur. Van Lyon begeeft de maarschalk zich 's anderendaags naar Poligny. Maandag zal de president de manoeuvres bijwonen van het 7de corps, onder bevel van den generaal Hertog van Aumale. Vrijdag had te Saint-Germain-en-Layc de begrafenis plaats van den componist Félicien David. Daar David lid was van het instituut en offioi" van het Legioen van Eer, moest bij met militaire eer ter aarde bestel' bijstand worden. Een detachement soldaten begaf zich met dat doel naar het sterf- ïan j huis. Daar gekomen, vroeg de bevelvoerende officier, naar welke kerk bet alvermog< lijk zou gebragt worden. De heer lladot, executeur-testamentair, ant* Daartoe woordde dal de overledene het verlangen bad te kennen gegeven om zou- a ^1 der kerkelijke plegtigheid begraven te worden. In dal geval, hernam

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2