LEIDSC1IE COURANT. 1870. WOENSDAG 6 SEPTEMBER ST A DS-BEK IC HTEIY BINNENLANDSCHE BEUIGTEN. N°. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.-franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiön is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Bd deze Courant wordt verzonden bladz. 135- den Gemeenteraad. •136 der Handelingen van LEIDEN. 5 September. In de maand September of October zal bij de algemeene rekenkamer Plaats hebben een vergelijkend onderzoek voor de betrekking van tweeden klerk bij dat collegie. Tot het examen zullen worden toegelaten degenen, ■^elke op l Jan. 1876 hun 1811® jaar zijn ingetredener worden geene per sonen toegelaten die ouder zijn dan 30 jaren. Zij, die aan het examen 'erlangen deel te nemenmoeten hunne verzoekschriftenop zegel geschrc- ven en vergezeld van eene geboorte-acte, vóór 20 September a. s. bij de rekenkamer inzenden. Blijkens ontvangen mededeeling is de telegrafische gemeenschap l3ngs 01 kabel tusschen Penang en Singapore weder hersteld. Daar de storing °P den telegraafkabel tusschen Madras en Penang nog voortduurt, moeten BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat door hen. naar aanleiding van art. 1. in verband met art. 66 der Verordening I op liet brandwezen van den 15d'° Juni/24 Augustus 1871 (Gemeenteblad N'. 14) op voordracht van den Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, is benoemd lot Adjunct-Brandmeester aan spuit n°. 8 de Heer P. J. DE VRIND. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leidex, 4 September 1876. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenti raad van Leidenop Donderdag den 7deo September 1876, des namiddags te twee uren. 1° Benoeming van een leeraar in het Boekhouden aan de Hoogere Bur gerschool. (187) 2° Idem van een onderwijzer 2de klasse aan de school n". 1 voor minver mogenden. (186) 3". Idem als voren aan de school n°. 2 voor onvermogenden. (186) 4°. Idem van een hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor minvermogen den (189) 5". Idem van leden in de vaste commissiën. als: o. drie leden van de commissie van financiën, en uit dezen van den voorzitter; b. twee leden van de commissie belast met het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd e. drie leden van de commissie tot het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeente, en uit dezen van den voorzitter; d. twee leden van de commissie van Fabricage. 6». Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1876. 7®. Voordracht tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1876. (190) 8". Idem tot het verleenen van eene gratificatie aan .1. C. Vunderink, eer vol ontslagen onbezoldigd Inspecteur van politie. (172) 9®. Verzoek van de Kon. Nederl. Grofsmederij, om vrijstelling van de be taling der boete wegens te late oplevering van de brug over den Ouden Singel bij de Mare. (152 en 185) 10". Idem van de Commissie voor de Volksvoorlezingen om eene toelage uit de gemeentekas ter tegemoetkoming in de kosten van zaalhuur enz. voor de Bloemententoonstelling. (191 en 199) 11®. Idem van L. E. Nieuwen huizen, om een keldergat te maken in de Mostaardsteeg. (192) 12®. Idem van T. M. Cornelissen, om een stoep te leggen in de Comman- derijstecg. (193) 13°. Suppletoire begrooting. dienst 1876, van Vrouwen-Kraammoeders. (196) 14". Idem als voren van het 11. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (197) 15®. Voordracht tot het rooien en verkoopen van drie boomen builen de Morschpoort. (198) 16'. Verdeeling van den Raad in sectiën. 17°. Rekening van het R. Kath. Wees- en Oudeliedenhuis over 1875. (194) 18°. Idem van het R. Kath. Armbestuur. (195) de telegrammen voor Penang, Singapore, Nederl. Indië en Australië nog een gedeelte van hunnen weg per poststoomboot afleggen. De afbreking der gemeenschap langs den noordelijken weg door Siberië houdt mede aan. Z M. de koning heeft bij een dezer dagen genomen besluit bepaald, dat gegageerde onderofficieren van het leger in Nederlandsch Indië, daartoe geschikt en genegen, door den minister van oorlog kunnen worden aan gewezen, om als medegeleidcrs te worden ingedeeld bij detachementen sup pletie-troepen, onder het genot eener gratificatie van 100 en dezelfde soldijen als aan koloniale onderofficieren der infanterie wordt uitbetaald. De minister van oorlog heeft bepaald dat den milicien-plaatsvervanger, bij het aangaan eener vrijwillige verbindtenis bij een der corpsen van het leger hier te lande, als premie gelijk bedrag kan worden toegekend als aan den milicien-loteling, maar dat evenwel de milicien-plaatsvervanger, om die vrijwillige verbindtenis te kunnen aangaan, na zijne inlijving als zoodanig, gedurende zes maanden werkelijke dienst verrigt en zich onberispelijk ge dragen zal moeten hebben. Bij de jongste organisatie van het aantal fortificalie-opzigters is het getal hoofdopzigters vastgesteld op 8, per hoofd een tractemcnt genietende van 1500 'sjaars; dat der opzigters 1® kl. op 10, ieder met een bezoldi ging van ƒ1300; van de 2e kl. op 12, ieder met eene jaarwedde van ƒ1200 en van de 3® kl. op 15 met ƒ1000 in het jaar. De Staatscourant bevat het verslag betrefTende den aanleg van staats spoorwegen van 1 Jan. tot 30 Jur.jj 1876. In een bij het dep. van buitenlandsche zaken ontvangen schrijven van den Nederl. consul te Bender Bushire, van 20 Julij jL, komt de volgende mededeeling voor betreffende den stand der pestziekte te Bagdad: »D'après les dernières nouvelles de Bagdad la peste sommeille." Door den minister van binnenlandsche zaken zijn aan de commissaris sen des konings exemplaren toegezonden van eene beschrijving met teekening van den colorado-kevermet verzoek, voor de verspreiding daarvan zorg te willen dragen; bijzonder in de havenplaatsen, waar schepen uit Amerika binnenkomen. Hel stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 4 Sept. van Port-Saïd vertrokken. Den 14den October 1874 trad de wet op den kinderarbeid in werking. In het eerste jaar was het verboden, kinderen beneden tien jaren in dienst te hebben; in hel tweede jaar was dit minimum elf Jaren; van 14 October a. s. al mogen geen kinderen beneden twaalf jaren in fabrieken enz. arbeiden. De synode der Ned. herv. kerk heeft het volgende besloten ten op- zigle van het hooger onderwijs: In hel eerste hoofdstuk van het reglement door haar vastgesteld en dat aan de prov. kerkbesturen en classicale vergaderingen om consideratie en advies zal worden toegezonden, staat onder de algemeene bepalingen bo venaan, dat van wege genoemde kerk in de steden, waar rijks-universi teiten gevestigd zijn, hooger onderwijs in de godgeleerdheid gegeven zal worden, ten behoeve der Ned. herv. kerk, voor zoover het volgens de wet tot regeling van het hooger onderwijs gegeven godgeleerd onderwijs niet in de behoede der kerk voorziet. De vakkenwaarin dit onderwijs gegeven zal worden, zijn tweeërlei. 1". die waarin onderwijs moet, 2'. die waarin onderwijs zal kunnen gegeven word n. Tot het eerste behoort de bijbelsche en dc leerstellige godgeleerdheid, de geschiedenis van de Ned. herv. kerk en van hare leerstellingenen de practischc godgeleerdheid met de daarbij behoorende oefeningen. Tol bet tweede behoort de hermeneutiek en cri- tiek van den bijbel, dc bijbelsche geschiedenis, de christelijke zedekunde, de beginselen van het kerkregt, inzonderheid van de Ned. herv. kerk en de theorie en geschiedenis der christelijke zending. Dat onderwijs moet gegeven worden door twee hoogleeraren aan elke hoogeschool, die herder en leeraar, of althans candidaat in de theologie moeten geweest zijn. Door de synode worden zij benoemd uit een drietal, voorgedragen door eene daartoe bestaande commissie, zamengesteld uit even zoo vele personen als er prov. kerkbesturen zijn. benevens één lid, dat de Waalsche commissie vertegenwoordigt. Zij en hunne secundi worden voor drie jaren benoemd. De commissie heeft zitting in den Haag; zij raad pleegt de kerkelijke hoogleeraren aan de drie universiteiten en besluit met volstrekte meerderheid 'van stemmen. De benoemde hoogleeraar legt voor den president, vice-president en secretaris der synode de plegtige belofte af, dal hij zijne betrekking met ijver en trouw zal vervullen, houdt een rede-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1