PER TELEGRAAF. fimrgctrlijfcc &tatib. ADVERTENTIE N. en ter aange regen, ■euzen it eene Ide het egroel. srd het let ge- ichrift: ;nt ge- "onge- onver- by te iaropvol?ende jaar eene herhaling Ie doen plaais vinden van de voorstel den die in deze maand te Bayreulh hebben plaats gevonden. Een regen n kransen en ruikers overstelpte "den meester" en de artistenaan medewerking het slagen der onderneming te danken is, en het pu- rustte niet voordat het scherm nog eenmaal opging, om Wagner en ïe medewerkenden in staat te stellen den laatsten dank van het publiek t„ afscheid Ie ontvangen. Te Briickenanin Beijerenis eenige dagen geleden een geduchte krand uitgebarsten. Er zijn ruim 200 huizen, een derde gedeelte van het iiadje, i" de ascli gelegd, ten gevolge waarvan meer dan 1000 inwoners van |ave en dak zijn berooid. Het onheil heeft de bewoners des te gevoeliger [(troffen, dewijl de oogst reeds was binnengehaald en schier niets is gered. Êtn felle noordewind wakkerde de vlammen met kracht aan en de blusch- oiddelen bleken geheel ontoereikend te zijn. Het raadhuis, postkantoor, jn kerk, een schoolgebouw, de fraaiste winkels enz. zijn vernield. TURKIJE. pit Konstantinopel meldt men dat de Sultan zich Donderdag II. naar het paleis van Top Capou begafwaar hij door de ministers en hooge ambte- r 1876 «aars ontvangen werd. Nadat de fetvah, waarbij Murad V afgezet wordt, ran de was voorgelezenwerd de ceremonie van het erkennen en uitroepen van ak het den nieuwen Sultan onder den titel van Abdul Hamid II volbragt. Diens t later troonsbestijging werd door het volk en de troepen met luid gejuich begroet. De Sultan ging vervolgens, onder het gebulder van het geschut, naar zijn paleis terug. De keizerlijke halt, waarbij de (troonsbestijging van den Sultan wordt geproclameerd, werd Zaturdag in de moskee van Eyoub voorgele- zen. De aangording van het zwaard van Osman zal den 9lltD September plaats hebben. Vrijdag en Zaturdag werd Konstantinopel geïllumineerd en wapperden van Turksclie en buitenlandsche schepen vlaggen. Said Bey is benoemd int eersten secretaris van den Sultan en Mahmoud Dumat Pacha tot maarschalk van het paleis. De ex-Sultan Murad is geïnstalleerd in het paleis van Tchsgaran. Een te Konstantinopel uitkomend blad, de Slamboulmeldt het vol gende: De overwinningen der Ottomanische legers zijn verkregen ten koste van zware opofferingenwelke het departement van oorlog eischt. Ernstige tekorten zijn in al de andere takken van de staatsdienst veroorzaakt, cteurs Niettegenstaande de interest op de schuld niet betaald wordt, nietlegen- erlan- staande papieren geld wordt uitgegevenen de belastingenvoordat men ze schuldig is, worden opgevorderd, lijdt zells de militaire administratie door de wanorde der financiën. Dit is zoo erg, dat te Mostar de ambulances en hospitalen van het leger tevergeefs om voedsel en medicijnen moeten smeeken, zoo voor de zieken en gewonden als voor de geneesheer. - Naar men uit Belgrado meldt hebben de Turken, na van den regter- oever der Morawa verjaagd te zijn, al hunne strijdkrachten bijeengetrokken op den linkeroever te Adrovatz en op de naburige hoogten van Teschnitza. Alstoen begonnen zjj den aanval tegen de Serviërs. Er had een algemeen gevecht plaats tusschen Adrovatz en Jevcovatz. Beide partijen behielden hare positiën. In een later berigt wordt gemeld dat in eene bjjeenkomst van de verte genwoordigers der groote mogendheden, in het hotel van het Britsch ge zantschap gehouden, zij het allen eens zijn geworden omtrent den vorm, waarin zjj de Porte hunne bemiddeling ten gunste van den vrede zullen aanbieden. en Ca- eden. er een tvallen n ver- i wor- werf tantal :hool- irdert igheid tijgen rende. en en geval naakt liefde auw- irich, ibser- werd door later staan doelt vjtt 'aar- vol- kip 'egt- elk 648 een ijkt te ken rd. ar id ten I in- ZARA, 3 September. De Fransche consul en zijn secretaris hebben zich naar het kamp van den vorst van Montenegro begeven. Mouktar-Pacha is langs de grenzen tot bij Grahowo gekomen. Het gevecht is reeds aange vangen. Nabij Spuz zijn de Turken begonnen men eene offensive beweging tegen de Montenegrijnen. BRUSSEL, 3 September. De Ind. Beige heeft een particulier telegram ontvangen, gedagleekend uit Semlin, 3 dezer, iuhoudende: De Serviërs heb ben Alexinatz ontruimd. De vijand was hunne positie langs den linkeroever der Morava omgetrokken. Ejoub-Pacha heelt zijne aansluiting bij de corp sen van Saïd-Pacha volbragt. De wegen over Paradschin en Cupria naar Belgrado liggen thans voor de Turken open. BELGRADO. 3 September. Het berigt van een Engelschen correspondent, dat Alexinatz door de Turken is bezetwordt tegengesproken. LONDEN, 4 September. Reuters correspondent te Semlin meldt van eer gisteren: «De Turken naderen Deligrad en trekken om de positie van Alexi natz heen. Volgens een officiële mededeeling behouden de Serviërs deze positie. De consuls van Rusland en van Engeland zijn naar Setnendria ver trokken WEENEN, 4 September. Prins Arthur van Engeland is gisteren avond hier aangekomen en werd op het slation door kroonprins Rudolf en het personeel der Britsche legatie ontvangen. Prins Arthur heeft zijnen intrek genomen op den Hof burg. Namiddag vertrekt hjj met den kroonprins, om de manoeuvres vau de troepen bjj te wonen. BELGRADO, 3 September. Officiëel. De Turken, op den linkeroever der Morawa teruggeslagen, hebben Vrijdag ochtend den Servischen regtervleugel aangevallen met al hun in het open veld beschikbare krachten. De slag duurde tot 9 ure 's avonds. Gedurende den slag behielden de Serviërs hunne positiën. Daar echter de getalsterkte der Turken driemaal zoo aanzienlijk was als die der Serviërs, trokken de Serviërs zich terug in de versterkte positiën van Alexinatz en Deligrad. Het berigt van de inneming van Alexi natz is valsch. daar de Turken zich nagenoeg bevinden op den regteroever der Morawa; op den linkeroever verwoesten en verbranden zij stelselmatig alle plaatsen. SEMLIN, 3 September. De Turken hebben in den slag van Vrijdag aan 4en linkeroever der Morawa de overwinning behaald; 600 Serviërs sneuvel den of werden gekwetst. Kolonel Razcsld werd gedood, na den regtervleugel der Serviërs te hebben geslagen. De Turken maakten een beweging en trokken naar den kant van Krusjcwatz; zij zijn reeds op de hoogte van Jaetrevatz, op de helft van den weg van Teschnitza naar Krusjevatz. Tcher- najefl heeft per telegraaf versterking aangevraagden door den minister van oorlog is Tcholakantich gelast met 12000 man naar Krusjevatz op te rukken. Hieraan is reeds een begin van uitvoering gegeven. Volgens gerucht zouden de Turken Alexinatz genomen hebbendit wordt echter door het Servische ministerie vormelijk tegengesproken. Tchernajefi rukt met het gros van het leger naar Krusjewatz op. A. R. en P. VAN DER BURG te Rotterdam. Handleiding lot de Methode van het Hout- en Marmerschlldercnzooals die theoretisch en practisch wordt geleerd en toegepast op de schil derschool van Gebr. A. R. P. VAN DER BURG, te Rotterdam enz. Rotte)dam uitgave van P. M. BAZENDIJKgroot folio, 12 afleveringen. In dit zeer fraai uitgevoerd werk wordt eene eenvoudige en gemakkeljjk te begrjjpen Handleiding gegevenhoe men de meest gezochte en bewerke lijkste Hout- en Marmersoorten spoedig kan leeren navolgen. Twee afleve ringen hebben wij voor ons: de eerste bevat een handleiding tot nabootsing van noteboomhoutde tweede tot nabootsing van St. Remi-marmer. De schrijvers zijn als degeijjke leermeesters bekend en toonen dat ook te zjjn in de openbaarmaking hunner methode. Zonder dat zij zells de geringste kennis van het vak bij den belangstellende vooronderstellen, geven zij in de eerste plaats op afzonderlijke platen afbeeldingen van de vcreischte ge reedschappen (daskwast, glaceerkwasl, kam enz. enz), vervolgens verkla ren zij den aard der hout- en marmersoorten en toonen dan de wjjze aan, hoe of die zijn natcbootsen. Zij gaan daarmede geheel te werk als of de leerlingen voor hen staan; de kleuren, waarmede de grond aangelegd moet worden, zijn nauwkeurig aangewezen, de houding van het penseel, elke technische kunstgreep wordt medegedeeld. In keurige platen helderen ver volgens de schryvers op, hoe de plaat zich na den eersten aanleg vertoont en hoe na de laatste glaceering. De methode komt ons zoo stelselmatig voor, alles wordt op zulk een duidelijke en bevattelijke wijze voorgesteld, dat wij dit Handboek dringend aanbevelen aan allen die zich door het aanleeren van deze specialiteit een stand in de maatschappij wenschen te verschaften. Wij gelooven gaarne de verzekering van de heeren schrijvers, dat reeds herhaaldelijk hel geval zich heeft voorgedaan, hoe jongelieden wien het aan goeden wil niet ontbrak, zich door een driemaandelijksche bijwoning van den cursus een goede en gevestigde toekomst verzeker den. Wij zullen van de volgende afleveringen van dit werk geregeld verslag geven. (Uit het Deutsches Baler-Journal.) Op Vrijdag den 25»« Augustus 1876, werd te Leiden de 30!le jaar vergadering der Nederlandsche Botanische Vereeniging gehouden en door den Voorzitter, de heer dr. C. A. J. A. Oudemans, te half elf ure geopend. .Uil de aanteekeningen van den Secretaris bleek, dal de Vereeniging, door overlijden, het verlies te betreuren had van het honorair lid den heer S. J. Graaf van Limburg Stirum te Amsterdam en het gewoon lid den heer N. van Aken, apolheker te Breda, terwijl de heer jh'. dr. Ed. Everts te 'sGraven- hage voor het lidmaatschap had bedankt en verder dal dit jaar de Vereeni ging talrijke geschenken van planten en boeken ontvangen had, zoowel van de gewone en correspondeerende leden, als van binnen- en buitenland sche geleerde genootschappen. Tot gewone leden werden gekozen de heeren: S. P. Kros, med. doet. te Zwolle en dr. P. Schuringa. leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zierikzee. Nadat door den Voorzitter, prof. Oudemans. verslag was uitgebracht over den staat der Vereeniging in het afgeloopen jaar, werden wetenschappelijke mededeelingen gedaan door de heeren: d'. W. K. J. Schoor. dr. C. A. J. A. Oudemans. H. J. Kok Ankersmit, M. W. Beijerinck, dp. H. M. de Witt Hamer, dr. C. M. van der Sande Lacoste en dr. M. Treub en bepaald, dat de volgende jaarvergadering zal gehouden worden te Domburg in Zeeland. De Secretaris, Th. H. A. J. ABELEVEN. ONDERTROUWD: M Sluys, jm. 41 j. en M. J. J. Frenay,jd. 30j. W. L. Sleenberger. jm. 33 j. eu C. A. Kouwenberg, jd. 26 j. F. A. Bienen, jm.,24 j. en P. van Leeuwen, jd. 27 j. J. Dool, jm. 23 j. en W. B. de Jong. jd. 21 j. - J. van der Velden, jm. 25 j. en J. C. Vreugdenburg. jd 22 j. - D. Tuithof. jm. 20 j. en C. M. Werter. jd. 24 j. J. Platteel.jm. 24 j. en 11. L. Zweedijk, jd. 21 j. H. C. de Graaf. jm. 23 j. en J. Vermeulen, jd. 21 j. F. van Kampenhout. wcdr. 41 j. en J. M. van Rooijen. jd. 36 j. A. fiere. jm. 22j. en J. Verbiest.jd. 23j. W. N. Roldanus, jm. 29 j. en T. J. Roest van Limburg, jd. 25 j. C. J. Enlrop, jm. 27 j. en J. P. C. Wijtenburg, jd. 22 j. Aan allen, die bij de viering onzer 25-jarige echtvereeniging blijken van belangstelling hebben gegeven, betuigen wjj oprechten dank. G. BROOMANS. Leiden 4 September 1876. J. BROOMANS. Voor de vele bewijzen van innige deelneming, ondervonden bij het treurig verlies van onze geliefde dochter, zeggen wij, ook namens onze kinderen, onzen harleljjken dank. W. A. VAN DER KAMP, F. VAN DER KAMP, Poemejoe.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3