LEIR8CËE COURANT. 1870. H°. 207. ZATERDAG 2 SEPTEMBER. BlNNENLANDSCllE BEitlGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertent tón is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. li.MBsessiHiam'gCTriKffl 'Tn.-aCTm-rffgrrjT.vtgg'.'iO'S LEIDEN, 1 September. Brj de begrooting voor de dienst van 1877 zijn de inkomsten geraamd als volgt: Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 10409.54. 11. Opbrengst van belastingen en heffingen 357,010 (40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen ƒ22437; 10 idem op de ongebouwde eigendommen ƒ63; 50 opcenten op de hoofdsom der belas ting op liet personeel 52865; 4/5 gedeelten van de opbrengst der rijksbe lasting op het personeel 101.500; plaatselijke directe belasting 112,300). lil. Balen en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittin gen 82182 (renten van kapitalen 14200; ontvangst gasfabriek ƒ53650). IV. Ontvangsten uit verschillenden aard 19012. V. Buitengewone ontvang sten ƒ20035 (verkoop van inschrijving op liet grootboek ƒ5000. voor de deelneming ten behoeve in de door de gemeente Katwijk te sluiten geld- lecning voor den aanleg van een kanaal naar Katwijk aan Zee). De uitgaven zijn geraamd als volgt: Hoofdstuk I. Huishoudelijk beheer 40250 II. Kosten voor werken en inriglingen lot de openbare dienst be stemd 71327. III. Kosten voor eigendommen met de deswege verschul digde lasten 20395. IV. Kosten van invordering der plaatselijke belastin gen l 13520. V. Kosten van de openbare veiligheid en van de brandweer 6*9655. VI. Kopten der plaatselijke gezondhcidspolicie ƒ1300. VII. Kosten \oor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen 174.873. VIII. Kosten voor het armwezen enz. 47736. IX. Renten en aflossingen van geldleeningenpensioenen enz. 6728. X. Andere uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken begrepen ƒ30870. XI. Onvoorziene uit gaven ƒ5994.54. Bij de uitgaven wordt onder Hoofdstuk I voorgesteld eene verhooging van tie jaarwedden der ambtenaren ter gemeente-secretarie, voor den oudsten ambtenaar van ƒ150 en voor de overigen van ƒ100. Voor de boden wordt, wegens vermeerdering van werkzaamheden eene verhooging van jaarwedde ad ƒ50 voorgedragen. Voor den opziener der gemeentewerken A. van der llcyden wordt ook nu eene verhooging van jaarwedde ad ƒ100 voorgedra gen. Voor buitengewone herstellingen aan hel raadhuis wordt eene som van ƒ950 noodig geacht. Bij hoofdst. II wordt voor buitengewone werken uitgetrokken 17275, als: voor de vernieuwing van de dubbele houten ophaalbrug over den Nieuwen Rijn bij de Kraaijerslraat 5500, voor het verplaatsten van hel brugwachtershuisje van de Kalvermarkt naar den hoo- gen wal tusschcn de beide Ilavenbruggcn 250voor het stellen van afslui tingshekken bij de Blaauwpoorts-Turfmarkts- en Oude Marepoortsbrnggen 375, voor het vernieuwen van de brug over de Doelengracht bij de broenhazengracht 650, voor het leggen eencr nieuwe brug over de Bin lien vest g rach t bij de Oost-Havenstraat 450; voor het herstellen van een der vleugelboeken van de Borstelhrog bij het Kort Rapenburg 450, en voor het vernieuwen van de Noordeindsbrug ƒ3400 Voor hel uitdiepen van •de Binnenvestgracht, van de Korte Mare af tol aan de voormalige Rijns- "urgsehe poort en van de Geeregracht tusschen bet Lcveudaai en de Binnen- vcsigracht bij het Plantsoen wordt 1200 uilgetrokken en voor de ver nieuwing van de deuren der Naakte Sluis en buitengewone herstellingen aan 'Ie sluiskom 600. Bij het onderhoud van klokken enz. wordt ƒ150 uitge trokken, om te bevorderen dat door enkele horlogiemakers klokken worden «plaatst voor hunne woningen en zoo mogelijk des avonds worden ver licht. Als bijdrage van de gemeente in de kosten van aanleg eener duin waterleiding wordt 11250 uitgetrokken, zijnde de helft der bij ('c voorloopige concessie gegarandeerde rente tegen 5 ten honderd \ao het kapitaal van oprigting, tol een maximum van ƒ450.000. Wanneer aan IPl Plan uitvoering wordt gegeven, zou reeds in 1877 een gedeelte van rente moeten worden voldaan. Bij hoofdstuk III wordt voor hel ver- wen der Korenbeurs 500 en voor het plaatsen van een ijzeren hekdeur ui den ringmuur van het gebouw de Lakenhal 270 uitgetrokken. Bij ooldst. V wordt in het belang eener behoorlijke policicdienst voorgesteld c betrekking van agent 4" kl. te doen vervallen, de jaarwedde der agenten hl. vast te stellen op ƒ450 en het getal dier agenten te bepalen op 40, letgeen eene verhooging van den post met ƒ2120 zou ten gevolge hebben, oofdst. VII wordt voorgesteld de jaarwedde van den onderwijzer i:i de I-gymnastiek van 1400 op ƒ1600 te brengen, me' bel oog op Int groot aantal lesuren en de verdiensten van den titularis. De commissie van toe- zigt op de scholen voor middelbaar onderwijs heeft besloten de prijsuit- decling af te schaffen; de gewone gelden zijn daarvoor uilgetrokken, in afwachting van hetgeen de raad daaromtrent zal beslissen. Voor buitenge wone werken aan enkele scholen is 1145 uitgetrokken, en ƒ300 als toe lage aan de commissie voor de volks- en burgerzangscholen van het dep. Leiden der maatschappij tot Nut van 't Alg. ten behoeve van de volkszang scholen. Bij hoofdst. X wordt ƒ1500 uitgetrokken voor aankoop van inschrij vingen op het grootboek. Wel zou een bedrag van ƒ10000 te dier zake moeien worden uitgetrokken, maar men stelt voor dit niet te doen op grond van de uitgaven ter zake van den aanleg eener duinwaterleiding, waarvoor bereids ƒ11250 is uitgetrokken. In de gegeven omstandigheden acht men dit het meest eenvoudige middel om in die kosten te voorzien, zonder daar door het tegenwoordige geslacht te zeer te drukken en een gedeelte dier uitgaven ook door de toekomstige belastingschuldigen te doen dragen. Maandag aanst. zal in de stads-zaal een groot concert worden gegeven door eene vereeniging van Oostenrijkse!»: musici, getrokken uit de verschil lende militaire corpsen van dat rijk, onder directie van den kapelmeester Alfred Pleyer, waarbij zicli als solisten zullen doen liooren de hh. Hermanek, (harmonium) en Pilat (fluit). Reeds vroeger is deze vereeniging elders opge treden en mogt zij ruimschoots den bijval van het publiek verwerven, waar van wij het meest gunstige getuigenis lazeno. a. in de bladen van St. Pe tersburg, Aken en Luik. Gedurende de maand Augustus 1876 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 2598% portiën warme spijs, 309 portiën vleesch, 86 portiën spek, totaal 2993y2 portiën. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne- derl. Indië, door middel vanhet stoomschip Drenthe, van de "Rotter- damsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 6Je" September aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia zal mede eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwa ren, bestemd om met deze gelegenheid te worden verzonden, behooren uiterlijk in den avond van 5 September en de brieven den daaropvolgenden dag, 's morgens vóór 10 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. De Staatscourant bevat eene opgave (68e vervolg) van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Alchin, voor zooverre daaromtrent tot op 26 Julij 1876 bij het departement van oorlog in Nederl. Indië berigt was bekomen. Die lijst bevat de volgende namen: C. A. T. Schubart, J. L. Cillis. J. R. Opdenkamp, M. Hazenberg, N. J. Sanders, H. Kramer, K. Weinmann, Ph. H. Coelembier, T. Kaas, J. Houtkoop, 11. Kamps. In het 15e taal- en letterkundig congres, te Brussel gehouden, is besloten dat het volgende congres te Kampen zal worden gehouden. Die gemeente had per telegraaf het congres daartoe uitgenoodigd. Te Rotterdam is gisteren morgen op de rivier een roeiboot, waarin 8 personen zalen, door een tjalkschip overvaren, waardoor de hoot omsloeg en allen te water geraakten. Zes personen zijn gered, doch twee zijn ver dronken, wier lijken tot dusver nog niet zijn gevonden. De schipper van het tjalkschip schijnt aan het ongeval geen schuld te hebben gehad, daar plotseling een hevige windvlaag in het tuig van zijn schip viel, waardoor dit niet naar het roer luisterde. Op eene bleekcrij aan de Schiekade aldaar is het lijkje gevonden van een pasgeboren kindwaarvan de ongehuwde moeder, op die bleekerjj werkzaam, vóór eenigen tijd heimelijk was bevallen. De vrouw is in hech tenis genomen. Te llillegersberg is gisteren een houtzaagmolen van de hh. van Stolk, met daarbijslaande woning en loods, een prooi der vlammen geworden, naar men meent, ten gevolge van het inslaan van den bliksem. Te Ilardenberg heelt mede een hevige brand gewoed, waardoor twee huizen, met bijna de geheele inboedels, vernield werden. Te Alkmaar is tot directeur der burgeravondschool benoemd de heer dr. H. W. Waalewijnlecraar aan de rijks hoogere burgerschool aldaar. Te Utrecht is dezer dagen in veiling gebragl het landgoed Eyckenstein onder Maartensdijk. Het werd in verschillende massa's verkocht voor een bedrag van 490,895. De groote massazijnde de wandelplaats met wandel park enz., groot ongeveer 600 hectaren, werd gekocht door mevr. de douairière baronesse van Roetselaer van Dubbelman te De Rilt,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1