Afdeëling A. lelt 356 en afdeeling B 113 inzenders. Morgen avond zal de plegtigc uitreiking der prijzen plaats hebben. Die prijzen zijn mede in de groole zaal tentoongesteld en bestaan thans in l'raaije voorwerpen tot huishoudelijk en persoonlijk gebruik. Men meldt ons uit Alphen: Zaturdag 26 Aug. had Ie Aarianderveen een droevig voorval plaats. In de sloom-pannen- en tegelfabriek der firma C. Meurs en Zoon had de meesterknecht T. V. het ongeluk met de vingers in hel gaande werk te geraken, met hel noodlottig gevolg dal de hand en de arm lot den schouder toe werden verbrijzeld. Geruime lijd verliep er eer men kon stoppen, en door losdraaijing der schroeven en opening der machine het verongelukte deel kou losmaken. Des avonds ten tien ure werd door dr. R.uit Woerden, door zijn vader en broeder, doctoren geneesheer alhier, bijgestaan, de arm bij den schouder afgezet. Moge dit» ongeval hen. die met machineu moeten omgaan, tol voorzigtigheid aansporen. De minister, van oorlog heeft de chefs der verschillende corpsen van hel leger gemagtigd. om aan de onder hunne bevelen dienende militairen van de Israëlitische godsdienst en die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent wenschen tc vieren, daartoe in de gelegenheid te stellen. liet stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 26 Augustus te Gibraltar aangekomen met eenige schade aan de machinedie met eigen middelen aan boord wordt gerepareerd. De Celebes, van Nieuwe Diep naar Bataviapasseerde Sagres op 26 Augustus. In de Zaturdag gehouden laatste zitting van de Ncderl. juristen-veree- niging is. na uitvoerige beraadslaginggestemd over de volgende vraag stukken: I. Is het met goede reglsbeginseleu bestaanbaar, dat de staat in sommige gevallen de nakoming van civile verbindtenissen door strafbepalingen waarborgt? Bevestigend beantwoord. II. a. Ingeval de verbindtenis betrek king heelt tot de publieke dienst. Bevestigend beantwoord, b. Behoort in dit geval de strafbepaling beperkt te worden tot tijden van oorlog, van dreigend oorlogsgevaar of van gevaar voor de algemeene veiligheid van per sonen of goederen Ontkennend beantwoord, c. Wordt ook buiten de ge vallen sub a aangeduid, dergelijke stralbepaling voldoende geregtvaardigd door andere eischen van een alzemeen belang? Bevestigend beantwoord. d. Behoort zij te worden uitgebreid tot contracten tusschen werkgevers en werklieden? Ontkennend beantwoord, e. Behoort zij te worden uitgebreid tot contracten tusschen meesters en dienstboden? Ontkennend beantwoord. Tot secretaris-penningmeester is benoemd dc heer mr. A. P. Th. Eyssell, in dc plaats van den heer m'. G. A. van Hamel, aan wiens bekwaamheid en betoonden ijver door den voorzitter hulde werd gebragt. In 1877 zal de vergadering te Leeuwarden worden gehouden. De 39c algemeene vergaJering der Ncderl. vcreeniging tot afschaffing van sterken drank zal, onder praesidium van jhr. J. L. de Jonge, van Zie- rikzee, te Botterdam worden gehouden op Vrijdag 15 en Zaturdag 16 Sep tember a. s.. Behalve aan de gewone werkzaamhedenzal deze vergadering hoofdzakelijk gewijd zijn aan de behandeling van het ontwerp-algemeen reglement. Uit Schiedam meldt men als een bewijs hoe schaarsch de werklieden voor de branderijen aldaar zijn, dat een fabrikant, bij omklinking door den stadsomroeper, een pomper tegen 15 per week heeft gevraagd. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Gouda is medegedeeld, dat de restauratie van den gevel van het stadhuis geheel zou bekostigd worden door het rijk, uitgenomen eenc som van ƒ1700. die de gemeente zou betalen, velke laatstgenoemde som reeds was toegestaan voor de reparatie van genoemden gevet. Te Amsterdam zijn op de tentoonstelling van dc verccuiging «Floralia" door 3116 inzenders 12 a 13000 planten ingezonden. II. M. de koningin heeft berigt gegeven dat zij verhinderd wordt die tentoonstelling te bezoe ken. Z. K. II. prins Hendrik zal haar morgen met een bezoek vereeren. Van Hoorn werden Donderdag II. onder geleide van vier soldaten en een sergeant, naar Amsterdam vervoerd, om van daarnaar Harderwijk teruggebragt te worden, vier deserteurs, welke als gevlugte kolonialen te Wieringen gevat zijn, nl. twee Fraiischen en twee Belgen. Naar men ver neemt, zijn zij van Harderwijk in een klein bootje gevlugt en bragten het tot het eiland Wieringenwaar zij aangehouden werdenals erkend aan hunne montering. De veenbranden in het zuidoosten van de provincie Groningen zijn door krachtige zamenwerking van velen, ook van den kant der Duitsche buren langs dc grenzen, alsmede ten gevolge van den gevallen regen, ge lukkig bedwongen. De Prov. IV. Br. deelt het volgende mede: Dezer dagen is te Fran- zensbad, in Boheme, overleden de heer Frans Alph van der Wielen, dien velen vóór eenige jaren gekend hebben als leerling der kon. academie te Antwerpen, waar hij zich meer dan eens door schooncn aanleg lot de kunst onderscheidde. Van der Wielen werd geboren in 1843 tc Grave. Nog kind zijnde, toonde hij eeue bijzondere kunstliefde; hij leekende na wat hij voor oogen kreeg en meer dan een uithangbord was het eerste model voor het kind. Die goede hoedanigheden mogten niet verloren gaan, en op zijn li"' jaar kwam van der Wielen naar Antwerpen, om er de lessen aan de academie te volgen. Op lfljaiigen leeftijd werd hij tot primus uilgeroepen in het schilderen naar het leven, en hem scheen aan dc academie, in de kunst, een schitterend,; plaats voorbehouden. Hij begaf zich echter naar Amerika en trail als leeraar in een voornaam gestichL van teeken- en schilderkunst te Norristown. Zijne talenten ontwikkelden zich op breeder voet; hij trok de aandacht tot zich en men benoemde hem tot directeur der academie van schoone kunsten te Philadelphia. Voor ongeveer vier jaar trad hijin ge melde stad, in hel huwelijk en bevond zich nu op reis in Europa. Na in België en Nederland familie en talrijke oude academie-vrieuden bezocht te hebben, reisde hij in Frankrijk. Italië, Zwitserland en Boheme. Hetoogen- blik naderde dat hij weder met echtgenoot en kind naar Amerika zou terugkeeren, toen hij, te Franzensbad de baden gebruikende, plotseling ongesteld werd en in de armen zijner jonge vrouw verre en afgezonderd van zijne overige bloedverwanten slierl. Tot hoofdonderwijzer aan de bijzondere school te Axel is benoemd de heer P. van Vliet, laatst hglponderwijzer te Leidendie tijdelijk de school had waargenomen. 's GRAVENHAGE 28 Augustus. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de hulp tot redding van drenkelingen verleend in de wateren van Atchin, toe gekend: aan den 1'" luit. ter zee 2C kl. F. Böthlingk, dienende op het stoom- schip Vice-Admiraal Koopman, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855; aan de matrozen 2e kl. D. N. Middendorp, A. J. p Heerholtz en II. Verseput, allen mede op genoemd stoomschip dienende, voor ieder de bronzen medaille, en aan den bootsmansmaat G. J. Evers, dienende op hel stoomschip Aart van Nes, de bronzen medaille; voorts aan elk der genoemden een loffelijk getuigschrift. Tot burgemeester der gemeente Zuilichem is benoemd de heer J. van Waardhuizen. Door den minister van financiën zijn. na afgelegd examen, benoemd tot landmeter 3« kl. de adspirant-landmeters: J. Boer te Leiden, 11. P, d; Haan te Eindhoven, J. C. Thonus te Hoorn, tl. J. Baning te Goes, J. I. Ilosang te Hoorn, G. A, Engelmann tc Sneek en J. Roegholt te Groningea, -- Door Z. M. zjjn benoemd bij hel wapen der infanterie: bij hetp rcg.tot le" luit., de 1' luitt. B. .1. Beek, G. F. A. Carstens en S. F, J, Langeraap, allen van hel corps; bij het 2e reg., tot kapitein 2e kl.de luit.-adjudant R. J. van llooydoukvan het 6e reg.; tot 1'° luit.de 2- luit. J Haver Droeze, van het corps; bij het 5e reg., tot kapitein 2e kl., de le luit.-adjudant I*. Riethagen, van het 4' reg.; bij het 6e reg.. tot 1" luit., de 2e luit. J. P. van den Hoff, van het corps; bij het 7e reg.tol 1*° luit., dc 1' luit. A. G. Verbeek, adjudant bij het corps; bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, tot 1'° luit., de 1' luit. 11. M. W. C.baron van Tillvan het corps. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. Burg. en wetli. hebben den gemeenteraad voorgesteld de jaarwedd; van den te benoemen directeur der openbare reiniging voor het vervol; vast te stellen op ƒ2400 en hem bovendien 2 pft. toe te kennen, van hei- geen de ontvangsten meer bedragen dan ƒ50000 'sjaars. De Maatschappij lot nul der Israëlieten in Nederland hield gisteren ii het groot Keizershof (Buitenhof) alhier hare jaarlijksche algemeene ver gadering. D'. J. C Zaalberg trad gisteren voor het laatst op als predikant bij de Ncd. herv. gemeente alhier. De Groote kerk was bijna te klein om all; belangstellenden van den eerlang na Paramaribo vertrekkenden leeraar It bevatten. Iljj riep hel vaderland en de geheele gemeente een hartelijk vaar wel toe naar aanleiding van Romeinen 8 vers 31 en koos bepaaldelijk tol hoofdgrond van zijn tekst de woorden: Zoo God voor ons is, wie zaltegec ons zijn? Na het uitspreken van eene gevoelvolle afscheidsrede en nada; de leeraar den zegen had uitgesproken, zong de gemeente hem staande al, afscheidsgroet toe het laatste vers van den 121" Psalm. BUITENLAINÜSCIIE BEKIGTEN. BELG1E. Men meldt uit Brussel: Zondag wapperden de Hollandsche en Belgisch kleuren van het stadhuis tc Brussel. Eene groole menigte, waaronder niet minder dan 43 maatschappijen, was aan het noorderstation verzameld, la ontvangst van de Nederlandsche leden van het Nederlandsch taalkundig congres. De muziek van het garde-regiment grenadiers speelde het »Wia Neerlandsch bloed" en hel «Wilhelmus van Nassauwen". F.r heerschtegroole geestdrift. E UT E E A IV BB. LONDEN27 Augustus. Uit het rapport van het hoofd der Londensche politic, kolonel Hen derson. over het jaar 1875 loopend. blijkt, dat het corps der politie den 31"" Dec. 1875, 10227 man bedroeg. De stad was wederom aanzienlijk uitgebreid. In het jaar 1875 waren 169 nieuwe stralen en 10023 nieuw; woningen gebouwd. Er hadden in het geheel 72606 arrestatien plaats, ruim 4000 meer dan in 1874, meest w egens dronkenschap. Ernstige mis drijven waren minder talrijk, doch het aantal ongelukken was aanzienlijker dan in 1874. Londen wordt verlicht door 54000 gaslantarens. die door ongeveer 5000 mijlen pijp gevoed worden en jaarlijks meer dan 1000 millioen kubiek voeten gas gebruiken. Jaarlijks gebruikt de hoofdstad ongeveer 14000 mil lioen kub. voet of dagelijks ruim 38 millioen voet. waarvoor 1.5 inillioeu ton Newcastle kolen gevorderd wordt. De kolen kosten 1,750,000 b< opbrengst van het gas is in een rond cijfer 3 millioen waarvan 250.000* voor dc straatverlichting, terwijl dc overige producten der gas-fabricalieuo? 600,000 opbrengen. De correspondent van het Daily News schrijft uit Konstantinopel: Ik wensch niets minder dan een alarmist te zijnmaar als kroniekschrijver val hetgeen hier geschiedt meet ik mededeelen. dat hier in Konstantinopel een paniek heerscht ten gevolge van het besluit der Turken, om de Moliammt- daansche bevolking der stad te wapenen. Het voorwendsel daartoe is, dat men een soort van schutterij wil vormen om de stad te verdedigenals mogt aangevallen worden. Niemand gelooft echter, dat het de ware reden is. Daar echter hot wapenen der Mohammedaansche bevolking de gruwelen in Bulgarije veroorzaakte, is het klaarblijkelijk de gevaarlijkste daad,welkt de Turksche regering doen kan. liet is bijna onmogelijk bel ernstige dezen stap le overdrijven. pre kat liee van gevi nivt com syn tal mot ges' opei toei 'sm bra; twe tien Een hiel kon gek' slee lli gezi 11001 liet heet is a; ving slre! van Eeni schil resu oude disci U krsi slig trooi met nope guns de t Turk mini: Scupi mant leger bloed regei heeft kunn kond liet S Slant kreeg hoon; Ondai ii te lerrei meer is ze hij zi zelfs wiens is te plaats vrolij' Bij ten man, Sliem

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2