BIJVOEGSEL, bchoorende lot de Leldsche Courant van Maandag 28' .duguslus 8876N°. "202. BUITEN LANDSCHE BEIllG lEiN PER TELEGRAAF. St. PETERSBURG, 25 Augustus. Niet alleen door Engeland, ook door de drie keizerrijken is de Porte vermaand geworden de bachi-bazuks (onge regelde troepen, die de wreedheden in Bulgarije plegen) niet meer te ge bruiken. Oostenrijk heeft bovendien hare aandacht gevestigd op de raoejje- lijkheden, die ontstaan zullen wanneer het tooneel van den oorlog in de nabijheid van het Oostenrijksche grensgebied verplaatst wordt. Te Egmond aan Zee had eergisteren eene treurige zeeramp plaats. De bom van den heer J. Cnnijn -is in den vroegen ochtend in de branding omgeslagen. Drie der schepelingen zijn daarbij omgekomen. De schipper j. Zwart is als door een wonder behouden gebleven; hij werd door de golven heen en weder geworpendoch had het geluk een der gaten van den bom te grijpen. De reddingsboot was spoedig ter plaatsemaar naauwe- lijks was zij te water, of al die er inzaten verkeerden in levensgevaar. De boot werd door de golven geheel overeind gezet en sloeg toen vol water. De redders moesten elke verdere poging staken en naar wal terugkeeren. Later sloeg de bom over de bank, en terstond werden nu met levensgevaar pogingen aangewend den schipper te redden. Tol aan de lippen stonden de mannen in bet water, worstelende legen de golven, maar zij hadden het geluk den man te grijpen en aan wal te brengen. Op Texel had gisteren een treurig ongeval plaats. De aan den Koog gestationeerde reddingboot, die als naar gewoonte beproeld zou worden en niettegenstaande het water vrij hol was, in zee slak, is nabij de tweede bank omgeslagen. De bemanning geraakte daarbij uit de boot, met het gevolg, dat de bootsman P. 11. de Waard daarbij het leven verloor. De verongelukte was een kloek zeeman, die reeds vele schipbreukelingen heeft gered. Onder Ede is Woensdag eene boerenwoning algebrandwaarbijbe halve de inboedel, 14 voer rogge, 3000 kilo hooi en 29 hectoliters rijstc- meel verloren gingen. Het vee werd gered. De bewoners waren bij het ontstaan van den brand op het veld werkzaam. De longziekte onder het rundvee in Frieslanddie in 1874 in vergelijking met 1873 eenige uitbreiding had verkregen, onderging in 1875 eenige ver mindering. In het geheel stierven aan die ziekte 15 en werden afgemaakt 1130 runderen, belgeen, bij vergelijking met 1874, eene vermindering op levert van 243 gevallen. In 1875 werd in het geheel 1/2 ten honderd van den rundveestapel aangetasttegen 2/3 ten honderd in 1874. Het getal nicnw aangetaste stallen in 1875 was 98, tegen 142 in 1874. Van de in laatstgenoemd jaar aangetaste stallen waren op 1 Januarij 1875 nog ver dacht 62. Men meldt uit Leeuwarden: Gisteren zijn bier, voor en na. de troe pen van het le regiment infanterie uit Overijssel teruggekeerd. Eene talrijke volksmenigte was telkens bij de aankomst der, door de zon gebruinde krij gers tegenwoordig. De marsch van het station naar de kazerne, vooral van die troepenwelke door de stafmnziek van hel reg. werden voorafge gaan, mogt wel een ware triomftogt heeten. leder scheen blijde, de solda ten weer te zien en geen wonder. Allen, op enkele uitzonderingen na, keerden goed en wel uit den (heeten) strijd terug. Het is nu maar le wenschen, dat de uitgevoerde manoeuvres, waarvoor "Mozcs en de Profeten" nog at behoorlijk zullen zijn aangesprokenaan het doel mogen hebben beantwoord. Te Cuyk, in Noordbrabant, is door de policie proces-verbaal opge maakt tegen zes personendie dezer dagen twee Duitsche kooplieden heb ben mishandeld, omdat zjj liedjes zongen, waaronder "die Wacht am Uheiu". Dit Vlissingen meldt men dat het Rclgische stoomschip C. F. Fupch, Tan New-York naar Antwerpen bestemd, ter hoogte van het lichtschip de Wielingen in brand is geraakt. I)c brand ontstond in de lading, bestaande voor een groot gedeelte uit talk en spek, en daar er geen mogelijkheid bestond den brand te blusschenwerd het schip bij het kasteel van Ram- mekens aan den grond gezet en, toen de vlam met groote hevigheid uil het ruim sloegverlaten. 's GUAVENHAGE26 Augustus. Z. M. heeft Z. Keiz. en Kon. II. Rudolph Franz Kar! Joseph, kroon prins en troonopvolger, aartshertog van Oostenrijk, benoemd tot Groot kruis der orde van den Ncderlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan L. Adriaansen, te Sas van Gent, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een dmnkeling aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrilt. Tot apotheker 3® kl. bjj de militaire geneeskundige dienst in Neder!. Indie is benoemd de voor die betrekking opgeleide kweekeling der phar- macie N. de Graaf. Z. M. de koning zal. naar men verneemt, den 2™ of 3'° September e. k. wederom naar het Loo vertrekken en in de helft dier maand alhier terugkeeren. EHRELJUïn. LONDEN. 25 Augustus. Naar men verneemt is de jongste dochter van H. M. de koningin, prinses Beatrixverloofd met den markies van Staffordoudsten zoon van den hertog van Sutherland. Van hier zal eene commissie uit de vereenigde kamers van koophandel naar trankrijk vertrekken, met het doel om nopens de productie-kosten der voornaamste Fransche fabrieken van Frankrijk zulke gegevens le ver krijgen, dat men in staat zal zijn daarmede de productie-kosten in Enge land te vergelijken. De vergadering der Home-rulers te Dublin is verre van rustig afge- loopen Er ontstond eene groote opgewondenheid toen men in de zaal een lid der poltcie bespeurde in burgerkleeding. Nadat deze onder groot »Uh °er< W3S vervvÜderd protesteerden Butt en anderen heftig tegen het gebeurde, dat als een onwaardige handeling van den gouverneur van Ierland werd voorgesteld, en het maal eindigde met een toast en een lied van hel parlementslid O'Gorman, waarin haat legen Engeland onbewimpeld door straalde en waarin de lersche regering een regering van schurken werd I genoemd. Men is begonnen een tunnel te boren onder de Theems van Woolwich naar de overzijde, ten behoeve van werklieden die nu met de veerboot mergezet moet worden. Deze met stormweder niet varende, zoo verdron- i en er eenigen tijd geleden velen, die met eene boot overvoeren. De New-Yorker Handels-Zeit meldt het volgende: De heer dr. J. G. kinson, van Amsterdam, commissaris der Nederlandsche regering op de ntoonstelling te Philadelphia, is dezer dagen door een Franschman, na mens Dervilliervoor een som van 2400 doll, bestolen. Dit geld was door heer Atkinson in een bank te Philadelphia geplaatst, doch daaruit op aanraden van Dervillier, met wicn hij op de tentoonstelling kennis had gemaakt, teruggenomen en in een borstzak geborgen. Toen nu Atkinson zich met den Franschman aan een diner te goed deedwist deze laatste zich onder een nietig voorwendsel te verwijderen. Onmiddellijk daarop ver miste dr. A. de 2400 dolk, waarvan hij tot heden evenals van zijn Fran- schen vriend niets heeft vernomen. FRAKKKU H.. De vijfjaarlijksche volkstelling zal den l,n Januarij aanst. geschieden en de minister van binnenl. zaken heeft de plaatselijke overheden uilgenoo- digd te zorgen voor het daarloe benoodigdc. De aandacht, welke tegen woordig aan de zeer langzame toeneming der bevolking gewijd wordt, zal de algemcene belangstelling ook in deze zaak opwekken. De hertogin van Olrante heeft aan de Fransche academie eene som van 200,000 Ir. vermaakt, om uit de renten daarvan elke drie jaren eene j belooning voor uitstekende daden uit te reiken. Een kleermaker, een boekhandelaar en een bediende, die op 15 Aug. te Parijs "leve de keizer" hadden geroepen, zijn respectivelijk lot 6, 8 en 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld. f»(IITSCHLA]l». üp een kantoor te Mülhcim aan de Ruhr is onlangs eene som van 68000 mark gestolen. Het is gebleken, dat de dief een van de socialisti sche volksleiders is en dal hij het geld gedeeltelijk heelt gebruikt in het belang zijner partij. Te Berlijn en op andere plaatsen zijn bij de socialisti sche comite's gelden van hem ontvangen. Onder anderen had bij aan een zijner partijgenoolen te Duisburg, wien hij 35 th. schuldig was. 240 th. gezondenmet verzoek de rest uit te keeren ten voordeele van zeker socia listisch blad. De uitgever van het blad heeft dit geld echter niet ontvan gen daar de policie het bij den bedoelden vriend in beslag heeft genomen. Te Praag is de oliefabriek liurianka een prooi der vlammen geworden; verschillende omliggende gebouwen geraakten daarbij in brandmaar werden met veel inspanning behouden. In het gebouw waren 10,000 ctr. raap koeken en 500 ctr. olie aanwezig. TURKIJE. Aan de Weener Pol. Corr. wordt uit Belgrado gemeld, dat de pogin gen der Servische regering om tot vrede te geraken thans een officiëlen vorm hebben aangenomen. Na den zesdaagschen voor beide zijden vruchte- loozen strijd bij Alexinatz is de eer der wapenen genoegzaam gehandhaafd en zou een langer voortzetten van den oorlog slechts uitloopen op vyeder- zijdsche doellooze opoffering van menschenlevens en verdere verwoestingen. Om deze redenen heeft vorst Milan de vertegenwoordigers van de mogend heden. welke het tractaat van Parijs mede-onderteekenden, tot zich ontbo den en hun zijne bereidvaardigheid le kennen gegeven om de door hen aan geboden goede diensten in dank aan te nemenwenschende te handelen overeenkomstig de raadgevingen van Europa en hen voorts verzoekende om de bedoelde goede diensten aan te wenden tot bet herstel van de goede verstandhouding tusschen hem en de Porte en om aldus de vijandelijkheden overal, ook ten aanzien van Montenegro, te doen ophouden. De vertegen woordigers der mogendgeden hebben onverwijld langs telegraflschen weg dienovereenkomstige voorstellen aan hunne respective regeringen gedaan. Voorts meldt men dat bij het met den vorst gevoerde onderhoud de con suls dezen eenstemmig heDben aangeraden vrede te sluiten; hij verklaarde zich daartoe bereid, onder voorwaarde, dal de staat van zaken als voor den oorlog zou worden gehandhaafd. Naar men verneemt heeft de Portein antwoord op het vertoog van Griekenland ten gunste van de bewoners van Creta, te kennen gegeven dat zij hel stuk na het eindigen van den oorlog in overweging zal nemen. De onveiligheid ten platten lande is in den laatslen lijd in Albanië, Thessalië en Epirus hand over hand toegenomen en de Turksche autoriteiten zjjn niet bij magte daarvoor te waken. De gouverneur van Janina, bij de Chris tenen zeer gezien, is niet meer tegen de omstandigheden opgewassen. Het gevolg is nu dat de Grieken voor hunne eigene veiligheid gaan zorgen. Een hunner, Uuffides, heeft te Larissa, in Thessalië, een gewapende bende ge vormd, met welke hij de wandaden der bashi-bazoeks poogt legen te gaan. Zijn voorbeeld is gevolgd door een Archont uit Epirus, Patrakis genaamd. Op eigen kosten heeft deze niet minder dan 1200 man uitgerust, waarmede hij politie oefentzonder dat de Turksche autoriteit dit kan beletten. BELGRADO, 25 Augustus. (Officieel.) Den zesden dag van den grooten strijd behaalden de Servische troepen een belangrijke overwinning op den tweemaal talrijker vijand. De Turken trachtten voor de Servische linie zich te verschansen, doch moesten, door de Serviërs hierin verhinderd, het ge vecht in hel open veld aannemen. Zij werden geslagen, vlugtien tot voorbij Katuil en ontruimden het geheele terrein van St. Stephan tot de Morava, met achterlating van groote hoeveelheden munitie en honderden dooden en gewonden op hel slagveld. De groote afmatting, ten gevolge van den gedu rende zes dagen onafgebroken strijd, verhinderde de Servische troepen den verslagen vijand verder te vervolgen. De Turken bevinden zich nog op den linker Morava-oever, waar zij gedurende de laatste zes dagen eenige ver sterkingen opwierpen. De Servische troepen vochten, alle vermoeijenissen trotserenddapper en zjjn vol geestdrift. BELGRADO. 25 Augustus. Servië stelt geen enkele vredesvoorwaarde. MADRID, 25 Augustus. Een pistoolschot is op den onder-secretaris van staat bij binnenl. zaken, Barca, gelost, die echter niet getroffen is. WEENEN, 25 Augustus. Verscheidene bladen bevatten het gelijkluidend berigt. dal het gros van het Servische leger Alexinatz ontruimd en zich in de verschansingen van Deligrad teruggetrokken heeft. De Turken hadden bommen in de stad geworpen. Alexinatz staat sedert gisteren in brand. WEENEN, 26 Augustus. Men verzekert dat ten gevolge van zamenspre- kingen tusschen de onderteckcnaars van het verdrag van Parijs, de geza- mentlijke mogendheden, met inbegrip van Rusland, de volgende grondslagen voor eene schikking zouden voorstellenHandhaving van vorst Milan op den troon; betaling eer.er oorlogsvergoeding door Servië; toekenning van het regt aan Turkije tot het leggen van bezetting in eene Servische vesting op de Turksche grenzen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5