COURANT. 202. im MAANDAG 28 AUGUSTUS l!j De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het F er slag der Handelingen van den (iemeenternad 3.3Sfranco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertemiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS-BERICHT EN De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 25<te" Augustus jl. invprdorbaar verklaard, kohier van het patentrecht en een. op den 24stf0 dierzellde maand invorderbaar ver klaard. kohier der personeele belasting, beide over bot 1' kwartaal dienst 1876/7, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Lei dicht- Courant afgekondigd. lie Burgemeester voornoemd. Leiden, 2G Augustus 187G. DE EUEMEUY, Weth. 1°. Burg'. BUNNENLANDSCHE BEIÜCTE.N. LEIDEN, 26 Augustus. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt, dat in de behoefte aan de bij oproeping van den 5'1'0 deter gevraagde tien onderwjjzers der derde klasse - en e'e'n hulponderwijzeres voor de dienst in Nederl. lndië, uit liet getal der zich aangeboden hebbende personen genoegzaam kan wor den voorzien; en dal requesten na 25 Aug. ingediend buiten aanmerking blijven. - Op de voordragt ter benoeming van een directeur der bank van lee- iiing te Arnhem zijn geplaatst de hh.A. Vierhout, boekhouder bij de bank van leening te Arnhem; J. C. van Westering, boekhotider-direcleur bij de bank van leening te Ttel, en W. II. de la Bije. boekhouder bij de bank van leening Ie Leiden. Het getal der in het Werkhuis alhier Qpgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 52 tot 65 volwa'ssdn'personen en 10 tot 19 kinderen. De maatschappij Tot Nut van 't Algemeen verlangt een populair gc- schtift, niet uitgebreider dan 8 a 10 blad druks gewoon 8°, waarin, met liet oog op Nederlandsehe toestanden en wetgeving, de vraag wordt beant woord: /fWelke voor het openbaar gezag, voor liefdadige instellingen en voor bijzondere personen de beste wijze van armverzorging zij." Vodr het antwoord, dat der bekrooning zal waardig gekeurd worden, looft de maat schappij eene premie van 1000 uit. Voorts verlangt de maatschappij in ecu beknopt geschrilb aangewezen te zien: vooreerst wat thans aan de ont wikkeling van het schoonheidsgevoel op de lagere volksschool ontbreekt,, en hoe dit verholpen kan worden; vervolgens wat ook bij voortgezet onder wijs noodig, nuttig en uitvoerbaar is om den kunstsmaak te vormen, de kunstvaardigheid te vermeerderen en de juiste toepassing van de kunst op voorwerpen van dagetijksch gebruik te bevorderen. Voor het antwoord, dat der bekrooning zal waardig gekeurd worden, looit de maatschappij hare gouden medaille uit of de geldswaarde daarvanbenevens eene premie van ƒ300. De Staatscourant bevat het kon. besluit betreflende de invoering van telegramzegels. De voornaamste bepalingen van liet besluit komen hierop neder: De zegels komen in gebruik den 1CD .Tannarij a s. Daarmede zullen dan kunnen worden gefrankeerd binnenlandscbe telegrammen en buitenlandsche binnen Europa. Aan de rijkstelegraaf kantoren en zoo noodig ook elders worden de telegramzegels: verkrijgbaar gesteld tegen den prijs vaw de daarop uitgedrukte geldswaarde. Er zijn acht soorten van telegramzegels, namelijk van tvvaall en een halven cent, vijftien cent, twintig cent, dertig cent, vijlt» cctit, zestig cent, een gulden, twee gulden. De cijfers zijn in bet zwart gedrukt voor centen en in liet rood voor guldens Overigens zijn de telegram zegels allen van één kleur. Zijn er meer telegramzegels aangehecht ilatti het telegram kost, dan wordt het meerdere terugbetaald. De minister van, financiën kan, waar hein dit nuttig voorkomt, telegrambussen doen plaatsen. Telegrammen van de noodige zegels voorzienkunnen ook worden medegegeven aan de' telegrambestellers, die zich tol uitoefening van hun dienst langs den weg: bevinden, mits daardoor voor hen geen oponthoud van «tig belang ontsta. Telegrammen, door middel van telegramzegels gefran keerd, mogen ook worden geworpen in de postbussen. Bevindt zich bet fijkstelegraafkantoorVam waar de overseiniiig moet geschieden, in een andere plaats dan die, waar bet telegram in de postbus Wórdt geworpen, dan is voor de verzending naar dat telegraafkantoor het gewone briefport verschuldigd. De postzegels lof voldoening van dat port moeten, wanneer bet telegram niet in een omslag besloten is, op eeuigen afstand van dc lele- gramzegels aan het telegramblad. worden gehecht. Het is niet geoorloofd "ncfjiort door middel van telegramzegels te voldoen. yolgens mededeeling van den consul der Nederlanden te St. Thomas, 'sop 3 Aug. 1876 dc schoener de Midas. door den consul van Venezuela, namens zijn regering aan den consul der Nederlanden overgegeven en beeft eze dat schip in de haven van Si. Thomas voor dc Nederlandsehe regering' op haren last overgenomen Door 's rijks munt te l'lrechl worden dagelijks duizenden centen afge leverd en naar verschillende rijkskantóren gezonden. Bij de justitie is aangifte gedaan dat een op het postkantoor te Meers- sen bezorgde brief, geadresseerd aan mevr. dc wed. dr. A. J. S te Alkmaar, inhoudende een bankbillet groot ƒ100, gemerkt X 2881, Amsterdam 1 Junij I860, niet aan zijn adres is bezorgd. De burgemeester van Naaldwijk berigl, dat door de tuinierster M. J. 1 wed. B. K., te 's Gravesande, bij hem aangifte is gedaan, dal zij op 12 Aug. jl. ter bezorging aan het postkantoor te Naaldwijk aan den postbode van I 's Gravesande naar Naaldwijk heeft ter hand gesteld een bYiéf voor Delfs- havetl, waarin gesloten was een bankbillet van ƒ60, welke brief niet aan het adres is bezorgd. -- In dc tweede zitting van het juristen-congres te Middelburg werd be handeld de regeling van hel bewijs van handelstransactiën door reizigers, handelsbedienden en tusschenpersonen gesloten. De uitslag der beraadsla gingen was dal dc volgende vier vraagpunten bevestigend werden beant woord1. Vereischt de wet. zelfs indien hel tegenwoordig stelsel van be wijsvoering overigens in stand blijft, aanvulling of wijziging ten aanzien van het bewijs van handels-transactiën door tusschenpersonen op naam van den koopman gesloten? 2. Zoo ja, behoort dan in handelszaken den regter de bevoegdheid te worden loegekend om als bewijsmiddelen aan te nemen: a. het dagboek van den zelfstandigen tnsschen-handelaar die ten name van den koopman heeft gehandeld; b. de dagelijks bijgehouden aantcekeningen van reizigers of andere handelsbedienden 3. Moei de beoordeeling der omstandigheden, onder welke die bewijsmiddelen als zoodanig kunnen wor den aangenomen, aan den regler worden overgelaten? 4. Behoort in han delszaken het regt van wraking te worden uitgesloten ten aanzien van hen: a. die bij hel geding belang hebben of kunnen hebben; b. die tot eene der partijen in dienstbetrekking staan? Blijkens het Verslag uitgebragt in de jaarlijksche vergadering van het genootschap' Natttra Artis Slagistra le Amsterdam mag dat genootschap zich steeds in grootcn bloei verheugen. De verzameling voor land- en volken kunde was zoozeer Vermeerderd dat een nieuwe zaal daarvoor is ingerigt, die met vele kostbare voorwerpen, het Japansche rijk betreffende, is bezet. Voor de nijlpaarden is« gedurende dezen zomer een tweede bassin in de open lucht gemaakt, doch niet in gebruik gekomen. Belangrijke schenkin gen van dieren' waren fe vermeldeno. a. van tijeers door den regent van Kediri: De overgelegde balans der rekening 1875/1876 bedroeg in ontvangst en uitgaaf 310 284.26% met een voordeelig saldo van ƒ23,367. De con- tribntiën hebben opgebragt ƒ133,277, de entrées ƒ55,049, pacht van het, buffet ƒ9600. Het orchest had een uitgaaf geëischt van ƒ17.767.54. De schulden bedragen ƒ972.565 en de taxatie der bezittingen ƒ1.359.985. liet getal der leden en donatrices was op 1 Augustus 5780. Te Amsterdam zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag van een vaartuig, liggende in den Binnen-Amslel, een dozijn balen koffij ont vreemd, ter gezamenlijke waarde van ongeveer ƒ800. Het vaartuig werd bewaakt, maar de waker beeft niets gemerkt. Maandag aanst. zal in het lokaal La Station, bij den Rijnspoorweg te Utrecht, de bijeenkomst plaats hebben van de commissiën, die gekozen werden om te bewerkendat aan de bestaande en aan de toekomstige weduwen en weezen van staatsambtenaren pensioen worde verzekerd. {.Zie verder het Bijvoegsel.) A D E R T N T I E N. Ondertrouwd; Dei.i't. '24 Augustus 1876. Alge mee tie kennisgeving. A. G. COSTER en M. ZEL1SSE. Onder dankzegging voor hel geschonken vertrouwen beeft de Onderge- teekende de eer kennis te geven, dal met 28 Augustus c. k. zijne Apo theek gesloten wordt en de reCejflen en boeken worden ter lTarid gesteld aan dén Heer J. 1). DINGEMANS;, Vischrnarkt N°. 8. die de zaak met de zijne véf'eertlgt en wien hij als zijn'opvolger aanbeveelt. A. W. POTTUM Apotheker, Hooigracht. Naar aanleiding van bovenstaande advertentie neem ik de vrijheid mij beleefddfijk aan te bevelen als opvolger van den Heer A. W. POTTUM. J. D. DISTCUGM »\S, Apotheker, Vischrnarkt N». 8.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1