ontslag verleend aan den heer H. Gerlings Jz.als ontvanger der directe belastingen te Zaandam, met dankbetuiging voor de diensten gedurende een tijdvak van meer dan vijftig jaren aan den lande bewezen. De le luit. J. de Blom, van het 8® reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië; en bij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Nederl. Indië zijn benoemd, tot officier van gezondheid 2® kl.de studenten voor genoemde dienst (artsen) G. II. Schlencker, C. VV. F. De- kema, W. H. van der Veen, M. K. Enthoven, J. Spruyt, J. A. C. Maier en J. H. P. Walraven. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is heden aanbesteed het maken van den bovenbouw en van eenige andere werken op en nabij het goederenstation te Fijenoord (gemeente Rotterdam). Minste inschrijver was de beer G. Dekker, te Dordrecht, voor 589.800. lieden. Donderdag, herdacht de hoog eerw. heer J. J. Rioche den dag, waarop hij vóór 25 jaren de priesterwijding ontving. Dezen morgeu werd in de le dezer gelegenheid versierde kapel op het Rinuenhoi die voor den pastoor zoo gedenkwaardige dag door een buitengewone dienst en mis gevierd. BlilTKMLAlNnSCilE BEHIGTEN ENCKbA .V lï. LONDEN 10 Augustus. De regering heeft cene nieuwe verordening uitgevaardigd betreffende de behandeling van gevlugte slaven aan boord van 's lands oorlogsschepen. Wanneer zoodanige slaaf eens aan boord is ontvangen en onder bescher ming gesteld van de Britsche vlag, hetzij dan binnen of buiten de wateren van eenigen staat, mag geen acht geslagen worden op eenige vraag tot uit levering. Wanneer het schip zich bevindt binnen de wateren van eenigen staat, waar de slavernij geduld wordt, moet de kommaudunt alles vermij den wat zou kunnen schijnen in strijd te zijn met internationale beleefd heid en goede trouw. Wanneer eenig persoon binnen de wateren van een of anderen slaat de bescherming der Britsche vlag inroept, op grond, dat hij in slavernij wordt gehouden in strijd met verdragen, die met Engeland gesloten zijn. moet bij aan boord opgenomen worden en een onderzoek worden ingesteld naar de gegrondheid zjjner klagten. Deze regeling der zaak wordt thans door het publiek gunstig opgenomen. De bekende orientalist Lane, die zich vooral door zjjn «Arabisch Lexi con" beroemd heeft gemaakt, is overleden. Kort na bet uitkomen van het eerste deel werd bij tol corresponderend lid van het Fransche instituut be noemd en in 1875 verleende de Leidsche universiteit hem, bij gelegenheid van haar 300-jarig bestaan, den titel van doctor honoris causa in de letteren. Eene aanzienlijke dame, Lady Strangford, heeft in de bladen een op roeping geplaatst om gelden, ten einde de ellende der Bulgaren te ver zachten Zij beoogt daarmede geene parljjbedoeling. Zij kent en heelt sedert jaren de Bulgaren lief. maar heeft ook vele vrienden onder de leden der tegenwoordige regering en houdt zich overtuigddat Turkjje met den besten wii der wereld, wegens geldgebrek, den nood in Bulgarije niet kan lenigen. InLusschen leven duizenden menschen in bitteren kommer en gebrek. Wie bij den hongersnood in Indië, bij de overstroomingen in Frankrijk zoo krachtig hulp boden, zullen ook nu den Bulgaren bijstand verleenen. Er is veel geld noodig en spoedig dient er gegeven te worden, want de huizen moeten weer zijn opgebouwd eer de winter is gekomen. Geheele dorpen zijn verwoest, het vee is weggevoerd, enz. Lady Strangford wil zooveel mogelijk helpen, naar belooft, dat die hulp alleen aan de armsten en onge- lukkigstcn onder de Bulgaren verleend worden zal. Uit Melbourne wordt gemeld, dat het stoomschip Queensland den 3'" Augustus gezonken is; het scheepsvolk werd gered met uilzondering van den tweeden hofmeester. Minder gelukkig was het scheepsvolk van het stoomschip Mersey, dat den llen Augustus zonk. Slechts twee mannen werden gered. FKAXKRIJEi. De uitvaardiging van de wet op de maires roept een moeijelijke quaeslie in het leven. De voornaamste bepaling van die wet geeft aan de 33000 gemeenten van Frankrijk het regt om hun maires door hun gemeen teraden te doen kiezen, maar binnen welk tijdsverloop zal de verkiezing van deze maires plaats hebben. Dit staat juist niet vermeld in de wet, zooals zjj in het Journal officiel werd opgenomen. Dit tijdstip was uit drukkelijk aangeduid door het amendement-Hémandat art. 3 was gewor den van de vroeger door de kamer van afgevaardigden aangenomen wet. Bij dat artikel was aangewezen, dat de verkiezing van de maires plaats zou hebben één maand na de vernieuwing van de gemeenteraden. Doch dit arti kel geschrapt zijnde, zou er vóór 1877 geen vernieuwing van de gemeente raden geschieden; het tijdstip voor de verkiezing van de maires is alzoo niet geregeld. Naar men zegt zal Gambelta zich naar Engeland begeven, om de werking van het stelsel der aldaar bestaande inkomsten-belasting na le gaan. Den 15den Augustus, naamdag van Napoleon Iis te Parijs, in de Augustijner-kerk. cene mis gevierd ter nagedachtenis van den keizer. Vijf kweckelingen van de militaire school te St. Cyr woonden in uniform de plegtigheid bij. Den 23"e0 dezer zal de Frigarifique van Rouaan naar La Plata uit zeilen, van waar het schip 150,000 kilo door kunstmatige koude versch gehouden vleesch moet aanvoeren. De luchtreizigers Triquet, vader en zoon, zijn dezer dager in de om streken van Parijs opgestegen. De zoon maakte onder het schuitje kunsten aan een trapéze. Door een plotselinge daling werd hij tegen daken geslin gerd en werd hij in de guide rope verward. De vader poogde te vergeefs hel touw, waaraan zijn zoon hing, op te trekken. De ballon rees en daalde en door hevige windvlagen werd de zoon herhaaldelijk tegen daken en schoorsleenen geslingerd. Toen de ballon eindelijk beneden kwamdoordien een landman de guide rope, die langs de boomen sleepte, beet pakte, was de zoon Triquet een lijk. Volgens het Joum. des Déb. zou de Portc niet met vorst Milan willen onderhandelenomdat zij hem feitelijk als van de regering vervallen be schouwt. Zjj zou alleen willen onderhandelen met gedelegeerden der lands- vertegenwoordiging. Turkije zou verder verlangen eene verhooging van den cijns, dien Servië jaarlijks opbrengtde beperking van het staande leger tot 6000 man in vredestijdin plaats van 16000 manwelke het vorstendom had toen de oorlog begonen de ontmanteling van Belgrado en Semendria. DlllTICIILA.Vtl. De keizer is Dingsdag avond uit Bayreuth op het slot Babelsberg terug gekomen. Maandag namiddag had hij Richard Wagner op het nabij Bayreuth gelegen kasteel Eremitage ontvangen. Tegelijk met den keizer zijn ook andere vorstelijke personen na de uilvoering van de tweede afdeeting der Ring des Nibelungen vertrokken. Gedurende den jongsten oorlog heeft, de generaal von Falkenstein, die bevel voerde over het litloraal langs de Oostzee, eenige personen doen op- ligten en gevankelijk naar Lötzen gezonden, alwaar zij gedurende geruimen tijd in verzekerde bewaring zijn gehouden. Dit geschiedde onder krachtig protest van de zijde dergenendie aan dezen maatregel waren onderwor pen. liet protest had echter geen ander gevolgdan dat de gearreste* rden, wegens hun oproerigen geest uil hunne woonplaats verwijderd en van hunne vrijheid beroofdte Lötzen onder zeer gestreng loezigl bleven. Toen zij later in vrijheid werden gesteld, was hun eerste werk schadevergoeding te vorderen van deu generaal von Falkenstein. Eindelijk is hiervan het ge volg geweest dat het hoos: geregtshof te Bronswijk de vordering heeft toe gewezen en den generaal heeft veroordeeld tot vrij aanzienlijke schade loosstellingen. Zekere Rabe werd den 2ll«,, Mei 1813 in den slag bij Liitzen gewond. Een gehakte kogel trof hem onder bet oog en drong in zijn hoofd. Het was niet mogelijk den kogel te verwijderenen deze zonk al dieper, tot hij achter het regter oor eenige duimen onder de huid bleef zitten. De eenige hinder, dien hij er van ondervond, was dat hij den nek niet kon bewegen. Op denzelfden datum. 63 jaren later, liet de thans 85-jarige grijsaard zich bewegen den kogel te laten uitsnijden welke operatie zoo gunstig is geslaagd, dat de man thans als volkomen hersteld het militair hospitaal te Berlijn verlaten heeft. De uitvoering van «die Walkure", de voortzetting van Wagner's groot loonwerk, heeft te Bayreuth met goeden uitslag plaats gehad. De tooned- matige toestel was ditmaal beter dan bij de «Rheingold. Na elke acte was het publiek uitbundig in zijn toejuichingen. Wagner heeft aangekondigd, dat noch de componist-auteur, noch de arlisten, die aan de uitvoering deelnemen, aan een ten looneele roepen gevolg kunnen geven; de loftuitin gen zijn voor het geheel bestemd, niet voor enkele dcelcn daarvan. Zullen de uilvoeringen den roem des meesters voor de toekomst vestigen, kosten zijn daarvoor in geenen deele gespaard. Voor de 12 voorstellingen heelt het publiek 1 millioen gulden betaald en toch is er nog een be langrijk tekorthoeveel de koning van Beijeren reeds heeft gegeven weet niemand; maar wat ieder weet is dat de koning verpligt is. nu nog eens een laatste bijdrage van ƒ200.000 te leveren, om de rekening tot slui ting te brengen zonder nadeelig saldo. De Köln. Zeit. heeft mede een correspondent gezonden naar bet tooneel van den oorlog in Bulgarije. Hei verslag dat door hem gegeven wordt van den toestand aldaar is hartverscheurend en de vermelding der door de Turken gepleegde gruwelen stelt de vroeger gedane mededeeliugeii nog in de schaduw. TURK IJ E. De toestand van den Sultan blijft dezelfde. De grootc hitte werkt niet gunstig op hem. Hij doet dagelijks met zijn jagt uitstapjes op den Bosporus of de zee van Marmora. Prof. EisendorfT, directeur van het krankzinnigengesticht te Weeren, heelt zich naar Konstantiriopel begeven om den toestand van Sultan Murad le onderzoeken. Hij houdt dien toestand voor hoogst ernstig, maar de Sultan is. volgens Item, niet ongeneeslijk. Er moet evenwel eene andere methode met hem worden gevolgd, en hjj moet vooral niet worden gemoeid met staatkundige aangelegenheden. De verschillen in den boezem der Tnrksche regering blijven beslaan De oud-Turksche partij laat zich gelden, en door de opruijende taal der j Imans neemt de opgewondenheid der gemoederen zeer toe. Naar men uit Konstantinopel aan de Temps meldt hebben bankiers tf Konstantinopel, de bh. Znrifi en Maurocordato. met de Konstantinopelscbr bank voor den tijd van drie maanden een som van 60000 Turksche ponden aan de regering voorgeschoten. Men heeft aan genoemde bankiers 120.000 pond tabak tot waarborg gegeven. De geldschieters hebben vooruiteen rente van 12 pCt. en daarenboven een commissieloon van 6 pCt. ontvangen Is de vervaltijd gekomen en lost de Portc hare schuld niet af, dan hebben zij het regt de tabak te verkoopen, van de opbrengst de geleende gelden a( I te houden, maar bovendien mogen zij behouden wat de tabak meer mogt opbrengen en wel in mindering van schuld van voorschottendie zij vroeger hebben verstrekt, maar die hun nooit terugbetaald zijn. Volgens de ljjsten van het Servische ministerie van oorlog bedrage» de verliezen in den oorlog door Servië geleden 6200 dooden en 5600 gewonde» OOST-I Nf DIE. BATAVIA. 12 Julij. Z. Ms. stoomer Bromouitgezonden naar de plaats waar het schip I Kuil. Gen. Kroescn was vergaan, keerde den 7de" dezer hier terug. klip in straat I.agoendi, digi bij den wal, waar de Knit. Gen. Kroesr I

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2