LEIDSCHE COURANT. V. 104. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1870. BINNENLANIJSCHE BEKIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cent» He prijs der Advertentifin is van 1—4 regels 1.— iedere rege! meer 25 cents. LEI OEN. 17 Augustus Blijkens de thans openbaar gemaakte lijst van de bekrooningentoe gekend op de internationale tentoonstelling te Utrecht vau kunsten en we tenschappen toegepast op industrie, zijn nog met bet bronzen kruis bekroond de hh. M. van Weereu Jr.alhier, voor vlaggedoek en lranjes, J. Brevée, alhier, voor een brandkast met commissicslolen, en A 11. Calin, alhier, voor draadfigttren. De pleiziertogt naar Katwijk van een 100-tal kinderen, die onlangs de scholen hadden verlaten, waartoe hun op gisteren door de Leidsche ver- eeniging lot bevordering van geregeld schoolbezoek op zoo onbekrompen wijze de gelegenheid werd verschaft, heelt in de beste orde plaats gehad. Het jeugdige volkje verkeerde daarbij in eer.e opgewekte stemming en had, gelijk te begrijpen is, groole pret, waartoe het fraaije weder niet weinig medewerkte. Voor eeneu goeden maaltijd en verdere versnaperingen was zorg gedragen. In cene vrolijke dankbare stemming keerden allen huiswaarts. Op een staat van nalatenschappen, afkomstig van officierenonderoffi cieren en verdere manschappen behoord hebbende tot de landmngt in Ne- dcrl. liuliewaarvan de saldo's door de regthebbenden bij het dep. van koloniën kunnen worden ingevorderd, komen voor de nalatenschappen van W. Colpa, ad ƒ1.90, J. P. Houtkamp, ad 26.73J. van der Pompe, ad 1.66H. Sirag, ad ƒ5.45, .1. C. van Straalen, ad ƒ7.20, W. de Vos, ad ƒ4, en A. de Windel, ad ƒ0.55, welke personen te Leiden geboren zijn of gewoond hebben, voorts die van D. van Kampen, geb. te Koudekerk, ad ƒ4.28, J. 11. Schahmau, laatste woonplaats Katwijk, ad ƒ4.27, en P. W. de Zwart, laatste woonplaats Voorschoten, ad ƒ0.45. Het aantal schuiten te Kalwjjk, meldt men ons, dat als nog terkust- visscherij uitzeilt, is tot vijf ingekrompen, welk aantal allengs, als de andere, op de bokkingvangst zal uitgaan. Dan is de lijd weder aangebro ken dat de zeevischmarkt minstens tot Februarij een doodsch aanzien heeft. Wat er van krimpvisch thans nog wordt aangevoerd is weinig en peper duur. Hoe vroeg men ook thans, gerekend bjj verloopen jaren, op de haringvisscherij uitgaat, hoezeer matrozen zoowel als hun principalen, daarop meer rekening meenen te kunnen maken, inzonderheid met het oog op het buitenland, de visscherij gaat slecht. Nog geen der uitgezeilde schui ten heeft iets aangebragt en toch zijn er reeds elf weken van huis. De Staatscourant bevat de verslagen van de commissien in 1876 be last met het afnemen van de examens van leerling-apotheker. Door de com missie, zitting houdende te Middelburg, werd aan 14 van de 16 candidaten de acte van bevoegdheid uitgereikt, en door de commissie zitting houdende te Meppel aan 44 van de 55 candidaten. Z. M. de koning heeft aan den heer P. N. L. Franchimont, firma Franchimont O., Maruixkade 58, te Amsterdam, vergunning verleend tot het voeren van het koninklijk wapen en aan zijne fabriek den naam geschonken van «Koninklijke Nederlandsche fabriek van stalen springveeren matrassen". Z. M.zeer ingenomen met het fabrikaat, heeft aan deze firma opgedragen het koniuklijk paleis het Loo geheel van deze matrassen te voorzien. Op de 24« algemcene tentoonstelling van de Hotlandsche maatschappij van landbouw, te,Botterdam van 16 tot 20 September e.k. te houden, zal de firma Landré Glinderman te Amsterdam, volgens hel door haar uitge geven prospeetus, onder de voornaamste exposanten behooren. Al wat kunne magazijnen aan werktuigen opleveren van stoom- en andere machines voor landbouwgebruik hebben zij ook voor deze tentoonstelling bijeengebragt. Het stoomschip Torrington, van Batavia naar Rotterdam, is op 15 Aug. Aden gepasseerd. De Conrad, op weg naar Batavia, is op 16 Aug. te Napels aangekomen. Te Amsterdam is Donderdag 11. gehouden de algemcene vergadering van het Nederl. bijbelgenootschap. De heer E. J. L. Koch is als algemeen penningmeester vervangen door den heer N. J. van Limmik Jr. De vijf his torische boeken des nieuwen testaments zjjn afzonderlijk uitgegeven, vooral voor de Zondagscholen. Het getal leden en begunstigers is toegenomen. Aele bijbels en nieuwe testamenten zijn gratis uitgereikt aan de militairen, •lie naar Atchin werden gezonden. De heer H. G. lvlinkert is naar Malakka vertrokken, om zijne Maleisehe vertaling van het oud testament te herzien en ten einde te brengenen de heer S. Coolsma te Soemedang zal in Neder land toezigt komen houden over den druk van zijne bijna voltooide Soen- daneesche overzetting van liet nieuwe testament. Aan contribution was ontvangen 32738.18%; aan giften en legaten 5370.27%-; aan renten 4870.77%. Aan kosten van beheer was uitgegeven 10511.59%aan drukken en bindloon ƒ51752.20 aan Indische bijbelvertaling 7955.85. Tot leden van het hoofdbestuur werden, in plaats van de heeren A. J. F. van Vollenhoven en dr. B. J. Adriani, benoemd mr. C. A. Chais van Buren en dr. L. C. Lentz; tot ondervoorzitter werd gekozen prof. Tideman. Te Rotterdam zijn door de politie aangehouden twee personen, schoen makers van beroep, die zich in den laatslen tijd hadden schuldig gemaakt aan het namaken en in omloop brengen van valsche rijksdaalders. Een hunner, die ten tweeden male een dergelijk muntstuk op dezelfde plaats uitgaf, -verd op heeterdaad betrapt. Door den gemeenteraad van Amsterdam is in erfpacht uitgegeven grond gelegen in het plantsoen aan de Weteringschans, ter zjjde van het terrein der Hollandsche gasfabriek, aan Oscar Carré, ten behoeve van den bouw en de exploitatie van een vasten circus gedurende 50 jaren, tegen een pachtprijs van ƒ2000 per jaar. Als een bewjjs dat het ernst is met de wering der Brabantscbe cen ten onder alle klassenmeldt men uit Amsterdamdat een blindeman op de Heerengracht aldaar ze hardnekkig weigert, Men meldt uit Hoorn: De wolhandel is thans hier in vollen gang. De opbrengst van de wol was ditmaal buitengewoon, maar de prijzen vol doen den veefokker niet; deze zijn vrij wat lager dan verleden jaar. Maandag 11. zijn door eene onbekende oorzaak in het Soerensche bosch 4 bunders dennen afgebrand. Door gepaste maatregelen wist men den ver deren loop van den brand te stuiten. Ongelukkig is door een der huzaren, hard komende aanrijden om hulp te verkenenin zjjne vaart een oud man overreden; deze werd zwaar aan het hoofd gekwetst. Te Dieren is een persoon ten gevolge van zonnesteek overleden, en te de Wijk, in Drenthe, is een kind dien ten gevolge overleden. Van de Dingsdag te Deventer uitgerukte troepen zijn twee personen ten gevolge van de felle hitte bezweken. Tc Hasselt ontstond eergisteren avond ten 11 ure brand in den hooi berg van een huis eveu buiten die gemeente, waarin behalve de landbouwer van den Berg nog twee huisgezinnen woonden. In een oogwenk verspreidde zich de brand over de schuur, het achterhuis en de bijstaande hooimeten. Van den inboedel is een groot gedeelte gered, terwijl van de levende have twee varkens verbrand zijn: het huis is grootendeels gespaard. Inboedel en hooi, ongeveer 80000 pond, waren niet tegen brandschade verzekerd. Het broeijen van het hooi is de vermoedelijke oorzaak. Naar men uit Enschede meldt heerscht aldaar bij verscheidene fabrieken gebrek aan water, in die mate dat, komt er niet spoedig regen, eenigehet werk moeten staken. Men meldt uit Leeuwarden: De waterstand in deze provincie, in het verleden voorjaar zoo buitengewoon hoog, op eenmaal zelfs 80 centimeter boven zomerpeil. is thans bijzonder laag, een gevolg van het vele afstroo- inen en van de langdurige droogte. De boezem van het water is, volgens de peilschaal alhier, thans tot op bijna 20 centimeter beneden genoemd peil gedaald, hetgeen met den hoogsten stand in hel voorjaar een verschil aantoont van nagenoeg 1 meter. De nadeclen vau den lagen waterstand worden vooral ondervonden door de scheepvaartvele vaarwaters zijn niet dan moeijelijk of, althans voor diep geladen schepen, in het geheel niet te passeren. Bovendien zijn de meeste sloten uitgedroogd, zoodat zij voor het weidende vee geen drinkwater meer opleveren. Zondag 11. is in de gemeente Woenscl nabij Eindhoven een hevige boschbrand ontstaan in het mastcnbosch van de erven van wijlen den heer jh'. J. J. Smits van Eckhart. Het boschdat eene oppervlakte van ruim drie hectaren beslaat, is voor 1/3 gedeelte verbrand. De schade is aanzienlijk. 'sGRAVENHAGË. 17 Augustus. Tot burgemeester der gemeente Baexem is benoemd de heer O. A. Canov, in de plaats van den heer J. M. Peters, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. Aan den heer H. W. M. Habraken is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie Ie Eist; ook is, op zijn verzoek, eervol

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1