LK1DN< Ui COURANT. WOENSDAG 16 AUGUSTUS V. 192. STADS-HER IC UTEN. BiNNEiNLANDSCHE BEKIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Brengt bij deze ter algemeene kennis datte rekenen van Maandag 21 Augustus e. k., gedurende acht dagen, lal gesloten zijn de pas sage voor rij- en voertuigen van over de brug in den Jlorschwcg even buiten de Ulorschpoort, naar den Singel ea de Stad en omgekeerd. En geschiedt hiervan kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Bnrgemeester voornoemd, Leiden, 15 Augustus 1876. DE FREMERY, Weth. 1°. Burgr. LEIDEN. 15 Augustus Men meldt ons uit 's Hage: De heer Kappeyne van de Coppello keerde .gisteren, na een vrij langdurig onderhoud met Z. M. op het Loo te hebben gclwd, in de residentie terug en had heden cene conferentie aan liet kabi net des konings. Er is grond om thans eene eindoplossing der ministeriële crisis te verwachten. - Wij vernemen dat op de internationale tentoonstelling van industrie en kunst te Utrecht onze stadgenoot, de heer J. Goedeljee, voor het inzen den van oudheidkundige en microscopische photographiën bekroond is met het bronzen kruis. - De Staatscourant bevat het verslag van de commissie, van 1 Augustus 1875 lot 1 Augustus 1876, belast met het afnemen der geneeskundige exa mens, volgens art. 5 der wel van 1 Junjj 1865, gewijzigd bjj de wet van 8 Julij 1874. Bedoelde examens hebben alhier plaats gehad van 1 Junij lot 26 Junij 11. - De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat bij de directeurs der registratie en domeineneven als dit tot nu toe voor de houders van groote jagtaclen het geval was, voortaan ook voor de houders van kleine jagacten jaarlijks worden verkrijgbaar gesteld vergunningen tot het naar die acten geoorloofde jagtbedrijl op de stranden der zee en de aan den staat behoorende wateren met hunne oeversvoor zoo ver de jagt daarop niet verpacht is, tegen betaling van ƒ2.50 ten kantore van den ontvanger der registratie en domeinenin welks kring de belanghebbenden woning of tijdelijk verblijf houden. - In de tweede helft van Februarij 1877 zal te Hamburg eene inter nationale melkerij-tentoonstelling gehouden worden. De tentoonstelling om vat: 1. Boter. 2. Kaas. 3. Werktuigen. Alle werktuigen, welke tol de melkerij en tot de behandeling van melkvee betrekking hebben. 4 Gereed schappen. waaronder transportmiddelen voor melk. 5. Wetenschappelijke voorwerpen. Instrumenten, modellen, plannen, afbeeldingen, beschrijvin gen hulpmiddelen tot onderrigt. 6. Technische voorwerpen. Volledige oielkerij-inrigtingenfabrikaten der melkerij, bijkomende sloffen, voeding- sloflen. 7. Verzamelingen van gereedschappen, werktuigen, modellen. Ver dere bijzonderheden omrrent het programma, den tijd der tentoonstelling en den termijn tot inzendingworden nader bekend gemaakt. - De minister van oorlog heeft op voorstel van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt de kommandanten der brigades, die aan gewezen zijn eerstdaags veldmanoeuvres te maken, gemagtigd bij buitenge woon felle hitte, waardoor menschenlevens op het spel zouden kunnen staan, de ransels op wagens of karren te doen vervoeren. - Naar men uit Alpben meldt ondervindt de scheepvaart dagelijks groote belemmering door den lagen waterstand van den Ilijn nabij de Alphenschc brug, en zulks in weerwil van de massa IJssclwater, die onafgebroken wordt ingelaten. Schepen, dieper dan 6% voet geladen, zitten in deuregel eenige uren vasten als men dan ziet het tobben in de brandende zonne hitte om los te komen en de ophoopii.g van vaartuigendie onmiddellijk daaruit voortvloeit, dan gevoelt men op nieuw, dat zulk een belangrijk vaarwater in den tegenwoordige» gebrekkigen toestand niet langer gehouden mag worden. - Te Rotterdam is Zondag 11. in het feestgebouw de eerste «Skating Ring'' in Nederland geopend en voor het publiek toegankelijk gesteld. De zoogenaamde ijsbaan, eene uitgestrekte vlakte van asphalt, neemt het ge- heele middelgedeelte van de reusachtige zaal in en voldeed bij de eerste proefneming zeer goed. Er werd aanvankelijk een druk gebruik van ge maakt. De geoefende schaatsenrijder vond zich zeer spoedig op de rol schaatsen tehuis, die aan bet lokaal in huur te verkrijgen zijn. Nabij Woerden, in de Buigeweide, is Vrijdag II. eene boerenhofstede, met schuren en hooiberg, een prooi der vlammen geworden. Te Amsterdam werd gisteren in het Buiksloter Tolhuis de gewone jaar- lijksche vergadering gehouden van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels. Ongeveer 90 boekhandelaren uit alle deelen des lands waren tegenwoordig. Tot leden van het bestuur werden benoemd de heeren G. Kolff te Leiden en J. C. Loman Jr. te Amsterdam. Een voorstel van het bestuur totoprigting van een levensverzekering-en lijfrentefonds, in verband met de middelen van het ondersteuningsfonds, is voorloopig aange houden. Zondag namiddag, ten 3% uur, dadelijk na het passeren van trein n°. 5 van den cenlraalspoorweg, ontstond er brand in een bij bet station Elburg-Epe gelegen en aan den spoorweg grenzend dennenbosch van het landgoed Zwaluwenburg onder Oldebroek; door de goed gekozen maatregelen van den stationchef te Elburg-Epe was spoedig een menigte volk op de plaats van den brand aanwezig. Met vereende krachten en na een zuren arbeid met schoppen en bijlen van ongeveer 3 uren, mogt men er in slagen den brand in zijnen voortgang te stuiten; een oppervlakte van p. m. 2 bun ders was intnsschen reeds een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is niet bekend, doch men meent, vooral omdat eerst na het passeren van den trein de brand is ontdekt, dat het waarschijnlijk is, dat eenig vuur van de locomotief den brand zal hebben doen ontstaan. Te Staphorst begaf zich dezer dagen de landbouwer Koster met wagen en paarden naar het land en nam zijnen weg te digt bij een stal bijen. De paarden werden door een zwerm dezer dieren overvallen en gingen op hol. Uit het gareel losgerukt, geraakte een der paarden in een sloot, terwijl het andere, beladen met bijen, naar huis kwam loopen. Bij Koster heeft men ferstond geneeskundige hulp ingeroepen. Eene vrouw G.uit Oosterhout, werd Vrijdag voormiddag op hare reis naar Tilburg, alwaar zij eene betaling te doen had, op een binnenpad tus- schen Rijen en Dongendoor twee onbekende personen overvallendie haar ongeveer ƒ185 aan specie met geweld ontnamen. Te Melissant ontstond in de vorige week, na afloop van het zaaddor- schen, eene hevige vechtpartij, waarbij zekere J. K. door een messteek zwaar gewond werd. De vermoedelijke dader is naar het huis van arrest te Brielle overgebragt. Men meldt uit Vlissingen: Het aantal stoomschepen van de firma Krupp te Essen, die deze haven bezoeken om tc laden of te lossen, neemt gaandeweg toe en zal eerlang nog een belangrijke vermeerdering ondergaan. Door het eindigeft-van den burgeroorlog in Noordelijk Spanje is het moge lijk gewordende ijzermijnen van genoemden fabrikant bij Orconera in exploitalie te brengen, en de daaruit voortkomende erts zal grootendeels over Vlissingen naar Duitschland worden vervoerd. Dit belooft voor het werkvolk hier ter stede een ruime verdienste voor den aanstaanden winter. Bij het laden en lossen van schepen van genoemde firma wordt hier thans door den werkman 17 a 18 gulden per week verdiend. Dal deze ruime verdienste evenwel niet allijd op den waren prijs gesteld wordt, bleek dezer dagentoen het werkvolk plotseling bij het laden van een der schepen ver hooging van loon vroeg. Men was vcrpligt toe te geven, omdat het vertrek van het stoomschip geen uitstel gedoogde. Hoewel de verdiensten der sjouwerlieden dien dag tot ongeveer vierdehalve gulden stegen, bestaat er gevaar dat zij zich hierdoor op den duur groote nadeelen zullen berokkenen. Men leest in de AmU.C.: Omtrent de scbaarschte aan goudgeld deelt men ons mede: dat de gouden tientjes door sommige kantoren worden op gehouden en naar Indië gezonden. Op elk goud tientje zou vijf en twintig cent worden gewonnen. Van dezelfde zijde wordt beweerd, dat een rijks daalder op dit oogenblik slechts ƒ1.68 aan oud zilver waard is, zoodat het maken van rijksdaalders eene zeer winstgevende industrie zou zijn. Deze tak van nijverheid is wel is waar niet in Nederland geoorloofd, maar de winst is groot genoeg om de vestiging van fabrieken in het buitenland te bevorderen. Bcrigten uit Paramaribo van 25 Julij melden o. a. het volgende; Den 2h'<" jl. herdacht de Moravische broedergemeente alhier een merkwaardigen

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1