BUITENLANDSCHE BER1GTEN. king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië om te worden be noemd lot tweeden stuurman bij de gouvernementsmarine daar te iande. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. M. de koning heeft een nieuwe en welverdiende hulde gebragt aan de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers en zijn directeur, ka pitein Dunkier. Z. M. heeft aan die kapel den titel van «Koninklijke Mili taire Kapel" verleend. Toen gisteren avond deze onderscheiding in den kon. .zoöl. bol. tuin bekend werd, werd de heer Dunkier, bij zijne komst met fanfares begroet en werden de vadcrlandsche liederen aangeheven. Onafge broken waren de algemeene toejuichingen, die den directeur van dit corps ten deel vielen en die hem tot een niettw bewijs strektenhoe zeer zijne ijverige pogingen door het publiek worden gewaardeerd. De scherpschutters-vereeniging van 's Gravenhage zal een schietwedstrijd houden op Maandag 28 Augustus a. s. en zoo noodig den volgenden dag. op de schietbanen nabij de vlakte van Waalsdorp. Aan dezen wedstrijd kan alleen worden deelgenomen door de leden van de scherpschutters-ver eeniging van 's Gravenhage en van weerbaarhèids-vereenigingen en corpsen huilen 'sGravenhage gevestigd. De wedstrijd wordt gehouden op 100, 200 en 300 passen. Het lijk van den lieer v. F., die in de vorige week te Scheveningen verdronk, is onder Wijk aan Zee nabij Beverwijk aangespoeld. Den 27sl,n dezer zal d". Zaalberg zijne afscheidspredikatie houden vóór zijn vertrek naar Paramaribo. D». van Dissel, van daar in Nederland terug gekeerd zal den nieuwbenoemde bevestigen. BELGIË. Volgens hel programma der feesten bij gelegenheid van de 300<lc ver jaring der Pacificatie van Gent, vangen zij Zondag 3 September aan met de onthulling van het gedenkteeken ter herinnering aan de 'Pacificatie; des middags van dien dag houdt de historische optogl zijn eersten omgang, 's avonds wordt in den grooten schouwburg de «Pacificatie van Gent" opge voerd. Maandag 4 September begint met een schermkampstrijdvervolgens houdt hel Willemsfonds eene pleglige zitting. Des Dingsdag trekt de his torische stoet nogmaals uit en wordt het historisch drama de «Pacificatie" ten tweede male uitgevoerd. Voor de derde maal trekt de oplogt rond op Zondag 10 September, op welken dag ook de «Pacificatie" wordt opge voerd. Met de toebereidselen lot het grootsche leest wordt ijverig voortge gaan. Met de praalwagens worden proeven genomenwant sommige zijn zoo breed en zoo groot, dat zij niet door enkele stralen zouden kunnen komen. De wagens «de Spaansche furie te Antwerpen en de onderteekening van de Pacificatie op het Genlsch stadhuis" ziillen boven de daken der gewone huizen uilsteken. EMGELtlKU. LONDEN 7 Augustus. Woensdag en Donderdag hebben op de Schotschc kusten hevige stormen gewoedwaardoor de Scholsche haringvloot zeer veel heeft geleden. Voor zoover men weet moeten 16 menschen in dc golven zijn omgekomen. Dingsdag 15 Augustus zal te Edinburgh het gedenkteeken worden onthuld voor wijlen dr. Livingstone. Het Turkscbe gezantschap alhier heeft in last gekregen een dertigtal geneesheeren aan te werven voor het Turksche leger. rRASKRUH. Door de nationale vergadering waren vroeger de aalmoezeniers bij het leger ingevoerd. Ten gevolge daarvan had dn minister van oorlog den daar voor vereischten post op de begrooting uitgetrokken, maar de commissie der kamer, belast met het uitbrengen van rapport over die begrooling, heeft voorgesteld dien post te schrappen. Dc kamer heeft dientengevolge den post van 221.204 Ir. verworpen. Natuurlijk zijn de clericalc bladen zeer verbolgen over dit besluit. Indien de senaat den post weder in het leven roept, waarop wel kans beslaat, dan is er een geschil tusschen de beide ligchamen ontstaan, dat moeijelijk tot oplossing kan worden gebragt, in weerwil van de bestaande bepalingen, die daarin moeien voorzien. Dc senaat zal Vrijdag aanst. overgaan lot dc benoeming van een lid in de plaats van den heer Gasimier Périer. Hel besluit daartoe werd, niet zonder tegenkanting van de regterzijde. die zulks lot na de vacantie wilde uitstellen, genomen met 137 tegen 100 stemmen. Men leidt uit deze stem ming al dat dc lieer Dufaurc zeer veel kans heelt benoemd te worden. Dc minister van koophandel en landbouw heeft aan de prefecten eene circulaire gezonden, waarin hij, met het oog op den korten tijd, die er nog overblijft vóór dc opening der wereldtentoonstelling van 1878, hen aan maan! zich ten spoedigste in verbinding te stellen met de kamers van koop handel de landbouwkundige maatschappijen en andere vereenigingen en met hunne medewerking een departementaal comiic te vormen. Dc commissie, belast met het onderzoek van het wetsvoorstel der lieeren dc llalmas en Drcolle, om in liet paleis te Versailles een standbeeld voor Georges Sand op tc rigten, heeft zich in baar deswege opgemaakt verslag tegen dit denkbeeld verklaard, omdat daardoor op het oordeel der nakomelingschap zou worden vooruitgeloopen en derselijk nationaal hulde blijk niet iu verhouding zou staan tot de door me.vr. Sand bewezen diensten. - De nationale bibliotheek is bij testamentaire beschikking in liet bezit gekomen van eene merkwaardige verzameling brieven. Het zijn de brieven, die Napoleon lil gewisseld heeft met zijne zoogzusler, mme Gornu. De cor respondentie is begonnen op 's prinsen 10-jarigeii leeftijd en zij loopt tot twee maanden vóór 's keizers dood. Mme Comu heeft in haar testament bepaald, dat dc brieven niet eer dan in 1885 openbaar mogen gemaakt worden. Ten gevolge daarvan zijn zij in de nationale bibliotheek dadelijk verzeseld. - Volgens de Estafette hebben verscheidene proleslanlsche senaats- en kamerleden bij den minister Waddingion stappen gedaan, ten einde de ves tiging van eene proleslantsche faculteit der godgeleerdheid te Parijs tc ver krijgen. Volgens l'Univers zijn van de 32 candidaten der katholieke regtsfacul- teit van Angers, die deel hebben genomen aan de staatsexamens, 24 ge slaagd, en wel 17 voor de staatsexamens te Parijs. De faculteit van Angers is slechts het begin van een universiteit. Reeds is het noodige terrein aan gekocht en worden professoren aangeworven. Volgens de Figaro is te Parijs eene vereeniging opgerigt tot verbete ring van den ongelukkigen toestand der gekwetsten en krijgsgevangenen in het Oosten. De voorzitter dier vereeniging, graaf de lloudetot, heeft tc: den Sultan het verzoek gerigt. tot bereiking van dal doel, eene zamelt- komst te honden met afgevaardigden der vorstendommen, waarmede Turkije thans oorlog voert. De correspondent van de Temps meldt uit Semlin: Er is door de mo gendheden geen gemeenschappelijke stap gedaan met het oog op eene be middeling; alleenlijk is tusschen de kabinetten vertrouwelijk van gedachlen gewisseld over de vraag, of de tijd niet gekomen was. om aan het noode- loos bloedstorten een einde te maken. Oostenrijk en Engeland beschouwen elke tusschenkomst op dit oogenblik als voorbarig. De luchtreiziger Jules Durnouf is tc Parijs overleden. Hij was het die in 1870 het eerst Parijs verliet met brieven voor de provinciën. Niet min der dan 75 luchtreizen werden door hem gedaan. Eenmaal liep hij gevaar met de Tricolore in zee Ie verdrinken. Te Nantes is de suikerraffinaderij van den lieer Massion waar 600 werklieden arbeid vonden, door brand vernield. Een persoon is bij die ramp omgekomen en verscheidene personen zijn gekwetst. Hel verlies wordt op vijf millioen geraamd. Het wordt door 24 maatschappijen gedragen. E» U S T S V sa I, A NI I». De Weser Zeil. meldt dat aan den heer von Arnim eene nieuwe schorsing van het bevel tot zijne aanhouding en opzending door hel Kam- mergericht te Berlijn is verleend. De duur dezer schorsing is op vier we ken gesteld. Generaal Ignatiefl is den 28,l,n Julij over Odessa te St. Petersburg aangekomen. Ilij had den volgenden dag een audiëntie bij den keizer en later een conferentie met prins Gortschakofl. De correspondent van dc Tol. Corr. spreekt het gerucht tegen dat dc gezant als zoodanig zal aftreden. Ignatiefl' zou alleen te St. Petersburg zijn gekomen om den keizer en den rijkskanselier naauw keurig op de hoogte te stellen van den toestand in Turkije. TURKU E. Van de Bosnische grenzen meldt men dat de verhouding tusschen de Mohammedanen en de Christenen al meer en meer gespannen wordt. Van alle zijden hoort men klaglen over afpersingen, rooverijen en moord, en het is maar al te waarschijnlijk, dat zich in Bosnië de treurige tooneeleu van Bulgarije weldra herhalen zullen. Vooral in de streek langs de Save schijnt de vervolging der Christenen reeds lormeel georganiseerd te zijn. Minstens honderd moorden zjjn daar in de laatste drie weken voorgekomen en wel meest op weerloozen: vrouwen, kinderen en grijsaards. Evenzoo gaat het in het district van Majdan toe; daar moeten bijna duizend vreed zame inwoners vermoord zijn. Zeker is het, dat in dit district bijna alle Christendorpen in de asch zijn gelegd. Mukhtar-pacha is nog altijd te Trebinje opgesloten. Het is echter den Montenegrijnen nog niet gelukt hem op Oostenrijksch gebied te dringen en als hij zich nog eenigen tijd staande weet te houden is ontzet mogelijk. Een officieel berigt uit Belgrado meldt: De kolonel Horvatovie ver dedigde vijf dagen de hoogten van Tresibaba tegen een overmagligen vijand, doch uitgeput door de voortdurende worsteling moesten zijne troepen zicli terugtrekkenzij bezetten de pasengte tusschen Knasjewatsch en Ranja. Tweeduizend Turken deden op den 3l,eD, van uit Sienitzaeen aanval-op onzen linkervleugel, maar werden teruggeslagen en lieten 150 dooden achter, OOST-I IV »IE. BATAVIA. 4 Julij. Betreffende de schipbreuk van de Tui tenant-generaal Kroesen ver neemt men nog dat het getal der geredden 147 bedraagt van de 265 perso nen. De oorzaken van het ongeval worden geregtelijk onderzocht. Dit zon ook reeds met de aanvaring van de Aljek en Willem Kroonprins geschied zijnindien een der gezagvoerders van deze schepen zich niet in Nederland bevond. De ander is nog steeds verpligt, de terugkomst van dien kapitein at te wachtendaar tegen beiden indertijd reglsingang is verleend, Volgens de Javabodc is van den kommandant van het stoomschip Bromo het tele grafisch berigt ontvangen dat er geen geredden meer gevonden zijn, en dat men tot nu toe geen onbekende klippen ontdekt heeft op de plaats of in dc nabijheid waar men meent dat de Kroesen vergaan is. Van Alchin valt geen officieel nieuws mede tc deelen. De overslroo- ming heeft belet iets uit te rigten. ofschoon generaal Wiggers het bejam mert. dat hij de maraudeurs niet uit het aan ons onderworpen gebied kan verjagen. Naar men uit Padang meldt zijn er groote veranderingen op til in het bestuur en de administrative indeeling van Sumatra. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den resident van Bagelen G. J. van der Tuukaan den griffier bij den raad van justitie te Amboina mr. B. H. van Delden; aan den predikant bij de herv. gemeente te Palembang J. G. G. Oudegcest en aan den hulponderw. aan de openb. lagere school te Toeban VV. Rijst. Ontslageneervol, de klerk bij de wees- en boedelkamer te Samarang A. It. B. Jansen; de verifi cateur 2' kl. bij de in- en uitvoerreglen en accjjnsen E. J. Fuchs; de sewr- ter, Broi Part regt te den mr. roek buys te li 'De kwa tierc s Glit; wen den W blad onth alda Hü zelfs de v dien LI Brig oude ling Eng werj gezc Di de I ten SI en Tscl Serv P sclie 11 waa deer leed D< Com zegt «I Die, den schi de geg« voor tselv prin gekt dooi man syne endc GEM 1 TE Amstei Ami; Dordie 'i Grav Gronin jBaarle 'sHeru eeuw meiden laastri )tterd Btrechi

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2