I.KIBSCH i: COURANT. [870. IV'0. 185. DINGSDAG 8 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expediiiekosten. Afzonderlijke nommeri der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BINNENLAiNDSCIlE BGIWGTEN. LEIDEN, 7 Augustus Bij dc op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ25.—5.20 en ƒ2.55 en de laagste prijzen ƒ25. ƒ5.— en ƒ2.50. Bij de Zaturdag te Rotterdam op de Maas gehouden wedstrijd, door de kon. Nederl. Jagtclub, is voor vierriems gieken, geroeid en gestuurd door uitgenoodigde liefhebbers, de premie behaald door de studenten-roeivereeni- ging //Njord", te Leiden. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week werd de kantvisscherij, met ongunstig weer, nog door 14 schuiten uitgeoefend; besom ming 55 a^l5 in 4 dagen. De vischprijzen waren zeer hoog. Tot heden zijn er 3G schuiten op de hartngvisscherij uitgegaan. De vangst gaat nog niet voordeelig. De vroege duinaardappelen zijn meestal uitgerooid en tegen hoogen prijs verkocht; het late soort staat ook goed, het bederf is nog van zeer weinig beleekenis. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 7 leer lingen aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Die leerlingen genieten vau het rijk huisvesting, voeding, verpleging en onder wijs gedurende twee jarenten ware zij zich door wangedrag of door ge bleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen negen uitwonende leerlingen aan de lessen deel nemen. Belanghebbenden zijn uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 10 Sept. e. k. kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben, voor Zuidholland, aan dr. L. J. Egeling, te 'sGravenhage. Bij het dep. van koloniën is per telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië het navolgende berigt uit Atchin (dd. 23 Jttlij 1876) ontvangen (reeds in hoofdzaak medegedeeld): Nadat door de agerende co lonnes op 13 Julij de moeijelijke overtogt over de diepe, 47 meter breede Koeroeng Raba en daarmede de omtrekking van den vijand volbragt was, zijn zij over Lcboe, waar de verblijfplaats van toekoe Tjihik werd ver brand, voortgerukt naar de Koeroeng-Raba-baai en hebben zij zich gelegerd in de nabijgelegen kampong Moesan. Aldaar bleven 3 compagnien let' be scherming van en tot het helpen aan den bouw eener nieuwe versterking achter, terwijl de overige drie compagnien den 14,lcn Julij terugkeerden naar Boekit Seboen en den volgenden dag naar Kolta-Radja. Twee patrouilles, eenc uit Pango. de andere uit Boekit Daroe, werden dooi' den overmagiigen vijand aangevallen; de eerste leed een verlies van 10 dooden en 6 gewon den, de tweede verloor 5 man. Overigens was de vjjand rustig. De ge zondheidstoestand was minder gunstig. Te Pedir werd. in tegenwoordigheid van den radja, het politiek gezag ter Noordkust door den adsistent-resident de Scheemaker van den staatskommandant overgenomen. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 22 Julij van Batavia naar Nederland vertrokken. De Prins van Oranje is op dien dag te Batavia aangekomen. Door onderzoekingen van den Amerikaanschen gezant te 'sHage. den heer James Birney, is, naar de Ned. Speet, meldt, de juistheid gebleken van eene overlevering in Amerika bewaardvolgens welke nu 100 jaar gele den de jeugdige republiek der Vereenigde Staten het eerste saluutschot heelt ontvangen van haar andere zuster, de republiek der Vereenigde Nederlanden. Hp den dag van het eeuwfeest, 4 Junij, werden de uitkomsten van dat onderzoek in de Detroit Tribune (Michigan) opgenomen. Uit de nasporin gen, vooral in de Ned. Jaarboeken van 1777, is gebleken dat het eerste saluutschot aan de //stars and stripes" niet is afgevuurd door een Fransch admiraal op 14 Febr. 1778, maar door Joh. de Graef, Nederl. commandant van St. Enstatius, den 16den Nov. 1776. Dien dag verscheen daar de Andrea Dorea en ontving negen saluutschoten van het lort, ter beantwoording van ZP eigen begroeting, welke voorafgegaan was door het hijschen der nog zoo jeugdige vlag. Het levensgroot portret van de Graef was sedert jaren ter herinnering aan dit feit, in de raadzaal van het gouvernementshuis van New-llampshire geplaatst. Door den Ned. Spectator wordt het oordeel van deskundigen mede gedeeld omtrent de echtheid van het //Oera Linda Ilok". De heer Fred. Muller te Amsterdam, die een blad van het handschrift als oudheidkundige onderzocht, en de heer P. Smidt van Gelder, de chef der beroemde papier- frieken te Wormcrveer en Apeldoorn, die het papier op zich zelf aan een naauwkeurig onderzoek onderwierp, zij komen beiden, terwijl zij onbekend waren met elkanders nasporingen, tot dezelfde conclusie: dat het papier en het handschrift niet ouder dan 1800 kunnen, en waarschijnlijk zelfs niet ouder dan 25 jaren zullen zijn. Het papier is vermoedelijk uit de fabriek van de hh. Tielens en Schrammen te Maastricht, zegt de heer van Gelder, en, daarnaar gevraagd, gaf een zijner meesterknechts, onwetend van het doel, dezelfde firma op als de waarschijnlijke papierleveranciers. Thans wordt nog een scheikundig onderzoek ingesteld. Te Gouda is Vrijdag op het schietterrein den luit. Anten, van het 2d" reg.een ongeluk overkomen. Tijdelijk het toezigt over het schieten aan den 2d™ luit. Callenfels opgedragen hebbende, dat over 300 pas plaats had, begat liij zich in de rigting van de schijf, toen een 100 pas daarvan verwij derd een kogel hem in het been trof. De wond is niet gevaarlijk. Te Amsterdam hebben zich in den nacht van Vrijdag op Zaturdag één of meer personen toegang verschaft tot de lokalen van flet Nieuws van den Dag, met het blijkbare doel om te stelen. De deur van de brand kast, die zich in het kantoor bevindt, toonde daarvan de sporen. Een groot gat in de buitenste ijzerhuid was het bewijs, dat de dieven hun best hadden gedaan, maar tegenover de tweede en derde ijzerlaag gaven zij het op en verdwenen weder, waarschijnlijk op dezelfde wijze als zij gekomen warenzonder iets mede te nemen. Volgens het Hbl. zal Z. M. de koning in September aanst. een drietal dagen in de hoofdstad doorbrengen en al de feestelijkhedendoor //Amstels Mannenkoor" te geven, bijwonen. Uit Zalt-Bommel meldt men dat Z. K. H. prins Alexander Zaturdag middag aldaar is aangekomenvergezeld van baron Mackay. Z. K. H. werd aan het Veer verwelkomd door den burgemeester. Terstond werd naar de Groote Kerk geredenwelke de prins wenschte te bezigtigen. Daarbij strekte de heer dr. J. G. R. Acquoij, predikant aldaar, Z. K. H. tot gids; met be langstelling werd het meer dan 1000 jaren oude bedehuis bezigtigd, waarna op het raadhuis den prins een collation werd aangeboden. Daarna vertrok Z. K. H., om den Bommelerwaard te bezigtigen en de onlangs overstroomde dorpen Brakel en Pouderoyen te bezoeken. Te Groede, in Zeeland, is gevonden een luchtballon van ongeveer 2 meter middellijn, waaraan gehecht waren vijf brieven, geadresseerd aan verschillende personen in Engeland, een briefkaart aan het adres van den heer Broek /-Cristal-palace", Londen, en een berigt, houdende vermelding dat de post-ballon, 3 Aug. te 3 uren namiddag, was opgelaten in het //Cristal-palace" te Londen en verzoek om de brieven op het naaste post kantoor ter verzending te bezorgen en de briefkaart ingevuld met plaats van nederdaling van den ballon eveneens per post aan zijn adres te doen geworden. Aan een en ander is voldaan en de ballon voor de regtheb- benden gedeponeerd. 'sGRAVENHAGE. 7 Augustus. Door Z. M. is aan P. Vroege, brugwachter te Gorinchcm, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, als mede een loffelijk getuigschrift. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. BIIITEN LA IN DSC II fc HEKIGTEI* BELGIE. Op den 4diD Augustus heeft te Luik een zware brand gewoed, die tegen middernacht ontstond in den stal van een rijtuigverhuurder en on middellijk de rijtuigenbewaarplaals aantastte. Weldra deelden de vlammen zich mede aan de belendende g ebouwenonder welke een gewcrenmu- gazijn, en al die percelen werden tot den grond in de asch gelegd. Zeer groot is de schade door deze ramp veroorzaakt; vier rijtuigen en vier paar den zijn verbrand, en veertigduizend geweren vernield. Deze behoorden

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1