ADVERTENTIE N. gees- ar als I ver- asioor jagen, en be engen. pleegd gtshof ïdsehe enin xmaie chrijft ihoud- n Sol- i is ig langer 1. Hj izakcn rslaai onver- n nitt zjji hij er is bel in aai ken it duitei d ziji Kiit- itimier Km klasse ip der eener 1 eer digslt ge 'n der loolei ipiteit drag oepet n ijl j M ar ij tnstra in 9) a aai de# in !i; hal wee aard laat cbit emd jis raai i Sa coi Hike Inn. ijl* If maf Ie! gei •der- igie idef seldcn, noodig voor de coupons en obligation der Turksche leening van 1855 welke 1 Aug. moesten betaald wordenniet waren gedeponeerd. De schatkist verzocht het ministerie van buitenlandsche zaken den 315"D Julij zich hierover lot de Porie te wenden. Denzelfden dag berigtte de schat kist dat zij bereid was de garantie na te komen, die gemeenschappelijk met Frankrijk was aanvaard, en de bank te vragen het dividend voor te schieten, wat een daad van beleefdheid zou zijn jegens de Turksche rege ring. om 'iaar gelegenheid te geven schikkingen te maken. Lord Derby decide den 2ll,n Aug. aan de schatkist mede, dat aan de Porte was geschre ven. maar geen antwoord nog ontvangen was. Deze feiten werden mede gedeeld aan de Fransche regering. lie heer Nolan kondigde cene interpellatie aan, om te vernemen of de regering met andere regeringen maatregelen zal beramen om voor genees- lieeren en ambulances, naar de Geneefsche conventie, te zorgen op bet oorlogsterrein in Turkije. WEENEN, 3 Augustus. De Pol. Corr. spreekt de berigten legen, volgens welke een legioen van vrijwilligers uit Oostenrijk te Belgrado en een legioen van Hongaren te Konstanlinopel zou gevormd worden. Hel blad ontkent ook de juistheid van het berigt. volgens hetwelk de regering van Rumaniê zou bestolen hebben de Porie een termijn te stellen voor de inwilliging van de gestelde eischen. SEML1N, 3 Augustus. Bij Pandirslo wordt voortdurend gestreden. Gis teren hebben er herhaaldelijk gevechten plaats gehad. Heden ochtend was de uitslag nog onzeker. Tweeduizen.i gewapende vrijwilligers aan de Drina hebben hunne gelederen verlaten en zich op Bosnisch grondgebied begeven om er als vrijbuiters strijd te voeren. LONDEN, 4 Augustus. Lord Russell heeft aan lord Granville een brief geschrevenwaarin hijzoo noodigeen bondgenootschap met Rusland aan beveelt om een einde te maken aan de wreedheden van de Turken in Bulgarije. WEENEN, 4 Augustus. De P resse meldt dat, naar men verwacht. Mukhtar- pacha met zijn erg gesmolten leger weldra het Oostenrijksche grondgebied zal betreden. Mukhtar is in Trebinje zoo ingesloten, dat aan doorbreken in noordelijke rigting niet te denken valt. De Neue jreie Presse meldt dat de behandeling van het constitutie-ont werp van Midhat-pacha is uitgesteld. BUDAPEST, 3 Augustus. Volgens berigten uit Belgrado, wenschle vorst Milan vrede Ie sluiten. Gruics en Ristics bevinden zich in het hoofdkwartier om hem hiervan terug te houden Gruics wil den oorlog voortzetten; Ris tics is vredelievender gestemd. Een Servische kabinets-crisis is te verwachten. IIELGRADO, 3 Augustus. Officiéél berigt. Gisteren werd een aanval der Turken tegen Klein-Zwornik algeslagen, lieden tastten de Turken onze troepen in hunne stellingen aan deze zijde van de Grumada aan. De uitslag van het ge vecht is nog niet bekend. Heden is voor Knoasevac een veldslag begonnen. Tot op dezen oogenblik is nog geen bulletin ontvangen. INT.EZONDEN, Leiden, nu en 35 jaren vroeger. I. Art. 182 der gemeentewet bepaalt, dat burgemeester en wethouders jaar lijks in de maand April een uitvoerig en beredeneerd verslag zullen doen van den toestand der gemeente, in den vorm door den minister van binnen- landsche zaken bepaald. Hetzjj in druk, hetzij in afschrift, legen betaling der koslen, moet dat verslag algemeen verkrijgbaar worden gesteld. G. K. van Hogendorp schreef reeds in zijn tijd«er moet publiciteit wor- «den ingevoerd in de finaiiliën van den slaat, van elke provincie, van elke «stad en elke plaats. Mogelijk zullen wij in het vervolg den lijd beleven «wanneer de orde zal zijn gebracht of bewaard in alle publieke administra- tien. Een geest en gewoonte van orde zullen dan ook kunnen doordringen «tot in de huisgezinnen". En die openbaarheid. Simonde de Sismondi zegt er van«Ie premier «bienfait de la publicité, c'est de forcer an silence les sentiments vicieus". Vijl en twintig verslagen hebben reeds het licht gezien, nu de gemeente wet haar 25-jarig bestaan heeft beleefd. Heeft de openbaarheid reeds het nul daarvan doen zien? Hoe het ook zij, het kan nuttig zijn uit die ver slagen het Leiden van 1875 met dat van 1851 te vergelijken, wanneer zulks onpartijdig en oordeelkundig geschiedt. De cijfers vooral geven lot vergelij king overvloedige aanleiding en slof. Het laatste verslag bevat meer dan liet dubbeld aantal bladen druks dan dat van het eerste; soms is het daarom noodig de latere verslagen lot vergelijking te nemen, wanneer bet belang der zaak zulks medebrengt. Beginnen we dan met de Bevolking. Leiden telde op 31 December 1851 16546 van het mannelijk en 19496 vrouwelijk geslacht. te zamen 36042 zielen. 1875 19386 van het mannelijk en 21338 vrouwelijk geslacht. ie zamen 40724 zielen. De bevolking is dus in 25 jaren 13 pCt. toegenomen, maar van het man nelijk geslacht 17 en van het vrouwelijk geslacht slechts 9 pCt. Naar de onderscheidene godsdienstige gezindheden is de verhouding zeer verschillend, als: 1851 1875 Hervormden24562 26474 8 pCt. Walschen655 808 24 Lutherschen917 960 4.5 Doopsgezinden155 225 45 Remonstranten150 213 40 Afgescheidenen of Chrisl. Afgescheidenen 251 1160 460 Roomsch-Catholieken9662 10291 6.5 Oud-Catholieken38 51 34 ïsraöliten403 489 20 Opmerkelijk is het verschil tusschen het aantal geboorten en overlede nen, als: Geboorten. 1852 702 jongens, 649 meisjes, 1351 kinderen. 1875 817 728 1545 verschil 115 79 194 Overledenen. 1852 470 manu. 441 vrouweL. 911. 1875 545 560 1105. verschil 75 119 194. Overleden 1852 1 op de 40. 1875 1 37, Huwelijken. 1852 305 paren. 1875 368 Nog verdient opmerkingdat het aantal onechte kinderen in verhouding niet is toegenomen; in 1852 125 en in 1875 140, terwijl toch in het acade misch ziekenhuis vele ongehuwde zwangere vrouwen uit andere plaatsen werden opgenomen. Zoo! is het ook met het aantal overledenen in dat gesticht, van welke in 1875 60 van buiten de gemeente, zoodat werkelijk de sterlteverhouding is 1 op 39 inwoners, weinig verschillende met die in 1852. Ruiten heerschende ziekten is derhalve de gezondheidstoestand van Leiden niet ongunstiger dan 25 jaren geleden. In 1865. toen de cholera asiatica heerschte, was de sterfteverhoudiiig van 1 op de 20 inwoners. Het houden van de bevolkingsregisters is uitermate dienstig om het juiste cijfer der bevolking zooveel mogelijk te kunnen berekenen. Dat werk vor dert dagelijks veel tijd, omdat elke geboorte, elk sterftegeval. elk huwelijk, elke verhuizing binnen de gemeente, van en naar buiten, in die registers verandering brengt. Over 30 jaren »was die maatregel zooals nu niet in werking. De politieverordeningen kunnen hij strenge handhaving der straf bepalingen niet bewerken wat thans door de trouwe bijhotiding der regis ters aan het bureau van den burgerlijken stand en bij de heeren der ge buurten wordt verkregen, ook door den ijverigen en ononibeerlijken bijstand van politiebeambten. Oe omvang van die laak wordt zeer schaarsch begre pen en die onkunde bleek vaakals er sprake was van eene billijke bezol diging van het daarmede belast ambtenaarspersoneel. Het nauwkeurig bij houden der registers strekt tot algemeen nut en heeft daarbjj voor velen een bijzonder belang. Ter correctionele teregtzitting der arrond.-regtbank te Leiden, dd. 4 Aug. 1876, zijn de volgende vonnissen gewezen: A. T.. te Benthuizen, wegens poging tot diefstal in dienstbaarheidtot 3 maanden cellulaire gevangenis straf; A. G. en A d B., te Hoenkoop. wegens mishandeling, de le tot ge vangenisstraf van 6 dagen, de 2" vrijgesproken; H. F. W K., te Leiden, aangeklaagd wegens otuvilligen manslag, vrijgesproken. VIJFENDERTIG-JARIGE ECHTVEREENIGING van GERARDUS ANTONIUS JOHANNUS TETHOFF en ANTOINETTE ELISABETH HOUTZAAGER. Leiden, 4 Augustus 1876. Hunne dankbare Kinderen Eenige kennisgeving. Behuwd- en Kleinkinderen. I8§§ n. BCJMO BK HESCIUITA, Kandidaat in de Medicijnen, verzoekt ieder, die beweert iets van hem te vorderen te hebben, daarvan vóór 1" September e. k. opgave te doen: Anna Paulownaslraat, 22, te 's Gravenhage. Ongesteldheden der maag en ingewanden. De maag is het groote magazijn van het natuurlijke gestel. Zij levert de stoffelijke on derhoudsmiddelen voor ieder orgaan. Indien zij ongesteld is, kwijnt het geheele ligchaam, maar hoe ernstig ongesteld ook, kan hare veerkracht altijd hersteld worden door het gebruik van deze onwederstaanbare Pillen. Galachtigheid. slechte spijsvertering en leverziekten worden gemakkelijk genezen door het gebruik van Holloway's Pillen. Duizenden bevestigen deze bewering, en geen lijder, die dezelve ooit beproeld beeft, ontkent derzelver alles overtreffende kracht. In ieder geval van maagziekte, van het minste geval van moeijelijke spijsvertering tot de verschrikkelijkste kanker, van de misselijkheid door eene ongestelde lever tot het braken dat eene zwerende maag vergezelt, geven deze Pillen dadelijke verligting, in het algemeen genezing. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt; Doosjes Pillen en Potjes Zalf ƒ0.80, 1.85, 3, 6.75, 13.50, ƒ20.50. Zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in Holloway's Etablissement te London533, Oxlordstreet, vroeger 244, Strand

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3