BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. Tot bewaarder van de hypotheken enz. te Eindhoven is benoemd de beer S. W. Middelkoop, thans ontvanger der registratie te Druten. Het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier heeft, ter vervulling der bestaande predikantsvacature, beroepen dr. Valetonpred. ie Bloemendaal. Onder de paarden van het garnizoen alhier is eene ziekte uilgebroken, de «influenza" genoemd, die reeds een 130-tal beesten heeft aangetast en de geregelde dienst niet weinig hemoeijelijkt. De ziekte, in de wandeling ook wel «ligte droes" geheeten, is niet gevaarlijk; verreweg de meeste paarden herstellendoch verzwakken er zeer door. Gisteren had te Scheveningen weder een treurig ongeluk plaats. Met een wagen van de Haagsche Tramway-maatschappij liet de conducteur wel willend, zonder betaling te eischen. een 12-jarigen knaap meerijden, die aan den weg werkzaam was. Digt bij bel dorp. aan de kromming bij de kerk. zou de jongen er afspringen; doch hij schijnt óf den koetsier niet gewaarschuwd te hebben, óf door dezen niet verstaan te zijn, maar de wagen stopte niet. De knaap maakte de ketting, waarmede het balkon wordt afgesloten, los en sprong van den wagen. Hij werd op den grond geworpen en de tram ging hem over de beide beenenwaarvan het eene derwijze gebroken, het andere zoo zwaar gekneusd was, dat men dadelijk voor zijn behoud vreesde. Naar het gasthuis vervoerd is hij, nadat zijne beide beenen waren afgezet, bezweken. Uit een gestreng onderzoek naar de oorzaak van het dezer dagen in zee te Scheveningen plaats gehad hebbende ongeluk is, naar men verneemt, gebleken dat dit wederom aan onvoorzigtigheid is te wijten, en dat er bij het baden geen gevaar bestaat, mits men zich gedrage overeenkomstig de telkens herhaalde waarschuwingen van de badbedienden. K KtJKhAKI SE. LONDEN 3 Augustus. In het lagerhuis is weder beraadslaagd over het jaarlijks terugkeerend voorstel lot vrijstelling der nog gevangen zittende Fenians. Thans werd dat voorstel gedaan door het lersehc lid O'Connor Power. Het werd door de regering weder krachtig bestreden en ten slotte met 117 legen 51 stemmen verworpen. Nabij Kaap Northumberland is het schip The Geltwood, van Liver pool naar Melbourne bestemd, vergaan. De bemanning, uit 27 personen bestaande, en een passagier kwamen daarbij om. liet schip deed zijne eerste reis Nabij het eiland Chitoe is liet Noord-Amerikaansche guano- schip Estrella met man en muis vergaan. Brieven van de correspondenten van de Times en het Daily News bevestigen nog nader de gruwelen door de Turken in Bulgarije bedreven. Overal hebben afschuwelijke tooneelen van menscheuslagting en martelingen plaats gehad. Keizer Alexander van Rusland zou dan ook onlangs de vol gende woorden lot den nieuw benoemden Turkschen gezant hebben gerigt: "De wreedheden in Bulgarije hebben Turkije van de sympathie van Europa beroofd. Toch zal ik op vriendschappelijke wijze tegenover Turkije hande len. indien het de Christenen beter behandelt." Castlegardende landingsplaats van de landverhuizers, die te New-York aankomen, is. op 9 Julij een prooi der vlammen geworden. Het ringvormig gebouw, aan de zuidelijke punt van New-York, diende vroeger als vesting, werd daarna door Barnum tot muziektuin gemaakt en eindelijk in 1854 voor zijne tegenwoordige bestemming voor landverhuizers ingerigt. De brand brak in een der galerijen van het hoofdgebouw uit en had bij aankomst van de brandweer reeds zulke vorderingen gemaakt, dat men zich tot het redden van de bijgebouwen moest bepalen; dit gelukte, behalve wat het goederen-magazijn betreft, dat verbrandde, nadat echter eerst het grootste gedeelte der bagage in veiligheid was gebragt. Waarschijnlijk is de brand ontslaan door onvoorzigtigheid bij het rooken. Er waren bij het uitbreken van den brand 200 landverhuizers in het gebouw, wier goed echter gered werd en voor wie spoedig een behoorlijk verblijf was ingerigt. Voorloopig worden de bijgebouwen tot bureaux ingerigt en zal de verzorging van de landverhuizers zooveel mogelijk op denzelfden voet blijven voortgaan. Men verwacht den spoedigen herbouw, waarvoor de staat, ten behoeve van de sinds lang noodige uitbreiding, gelden zou toestaan. FRASKHIJK. De kamer van afgevaardigden heeft de voordragt der regering, waarbij zij gemagtigd wordt de particuliere aanmunting van zilveren vijffrancstuk- ken te schorsen, aangenomen. Volgens le XlXe Siècle is het zeker dat de mogendheden het besluit genomen hebben in een Etiropcesch congres de Oostersche quaestie te be handelen en dat dit congres eerstdaags te Brussel zal bijeenkomen. L'Vnivers deelt mede dal Maandag de examens van de studenten der katholieke regtsgeleerde faculteit te Parijs voor de gemengde commissie begonnen zijn. Van de vier candidaten voor het doctoraat zijn drie afge wezen. Van de studenten van het eerste jaar zijn reeds twaalf van de 42 toegelaten. Er zijn acht candidaten van het tweede jaar. Het blad meent, dat de gestrengheid, waarvan de examinatoren hebben bljjk gegeven, de talrijke toehoorders wel zal overtuigd hebben dat het stelsel van gemengde commissie» geenszins strekt om het peil der studiën tc doen dalen. Berigten uit Marokko maken melding van onlusten daar te lande. De stam der Ghiatans geweigerd hebbende het contingent te leveren, was de keizer tegen hen opgerukt, doch des nachts uit eene hinderlaag overvallen zou hij zware verliezen hebben geleden en zelfs naauwlijks ontkomen zijn. Het Marokkaansche leger zou vervolgens in grooteren getale zijn terugge keerd en het land der Ghiatans verwoest hebben. De vrouwen en kinde ren hij deze expeditie gevangen genomen zouden als slaven verkocht zijn. BV1TSCNLAN». Een boer, Brzoska genaamd, te Kuhnau, in Prttissisch-Silezië, is ver oordeeld wegens poging lot moord op pastoor Grünastel aldaar. Deze gees telijke was, op grond der wet van 20 Mei 1874, van staatswege aldaar als pastoor aangesteld, zonder door den bisschop te zijn erkend. Uit het ver hoor is gebleken, dat hij herhaaldelijk had te kennen gegeven, den pastoor de hersens te moeten inslaanof hem een kogel door het hoold jageo. Tevens bleek hel. dat er sprake was geweest van eene belooning, ten be- drage van 50 lh., uitgeloofd aan dengene. die de daad zou volbrengen. Met inachtneming van de omstandigheid dat hij het misdrijf had gepleegd in opgewondenheid, ten gevolge van ophitsing, veroordeelde het geregtshof hem tot vier jaren tuchthuisstraf. Volgens de Tribune zijn er tegenwoordig te Berlijn buitenlandsche agenten, die jongelieden tegen een handgeld van 160 fr. aanwervenin naam voor Indië, doch inderdaad voor Servië. TURKIJE. Op denzelfden dag waarop aan de Augsb. Allg. Zeil. een zoo uitermate gunstig verslag werd gegeven omtrent den toestand van den Sultan, schrijft de correspondent van de Times een brief, waarin die toestand als onhoud baar wordt voorgesteld. De voortdurende ongesteldheid, sebrijft hij, van Sal tan Mourad baart aan zijne ministers de grootste verlegenheid. Hij is ij groole mate van zijn ligchamelijk lijden hersteld, maar verzinkt hoe langer hoe dieper in eene aanhoudende zwaarmoedigheid en zwakhoofdigheid. Hij luistert nren lang naar zijn grootvizier en ministers als zij over staatszaken met hem komen sprekenmaar schijnt niet in staat te zijn te verstaal wat hem gezegd wordt en zijn antwoord op al hunne vertoogen is, onver anderlijk: "Red mij uit dezen ondragelijken toestand; ik kan dien niet verduren." Alle decreten, in naam des Sultans openbaar gemaakt, zjjn zonder uitdrukkelijke vergunning van Z. M. opgesteld en zonder dat hij er eenig deel aan genomen heeft. In de tegenwoordige omstandigheden is hti Ottomanuiscbe rijk zonder een werkelijk, verantwoordelijk souverein aai zijn hoofd en dit kan nog eenigen tijd duren. Up die wijze is het even moeijelijk met den waren stand van zaken Ir Konstantinopel bekend tc worden als met dien op het oorlogsterrein. De Porte is, naar men verneemt, er in geslaagd eene leening te sluiiti met bankiers te Galata. Het schijnt thans zeker dat de Turken op Servisch grondgebied zjjr doorgedrongen. De voorhoede van het leger van Nisch moet reeds te Kite- zowatz zijn. De Serviërs schrijven dit toe aan de uitgebreidheid hunner verdedigingslinie. OOST-I IV DIE. BATAVIA. 30 Junij. Betreffende het vergaan van het stoomschip Luitenant-generaal Ara-I sen, merkt de Indiër nog aan: De noodlottige afloop juist voor de le klas»' passagiers is blijkbaar te wijten aan het voorbeeldeloos snel verloop dei schipbreuk. Het breken van het schip, het meest gevreesde resultaat eens stranding op rotsen of klippen, volgde hier 10 of 12 minuten na den «r sten stoot. De groote booten moesten allereerst^ neergelaten en de noodigslt bevelen gegeven wordeu. Wat zou er van de dames en kinderen teregt gt komen zijn. indien zij zich al op het dek bevonden hadden te midden d# worsteling van meer dan 200 mandie elkander den toegang tot de boola betwistten. Voor de veiligheid der le klasse-passagiers kon de kapiltit niet beter doen dan de giek los tc laten maken, deze tegen den aandra»; le beveiligen en tegen dat zij gereed kwam de le klasse-passagiers roepa en gezamenlijk daarin plaatsen. Maar de ongelukkigen hadden geen tip! om de oproeping naar het voorschip te volgen; naauwelijks waren zij ng op het achterdek boven, of het geheele gedeelte van het schip, waartj warenverzonk met eene snelle beweging onder hen in de diepte. Den 25,D had de begrafenis plaats van den heer A. J. D. Steenstn Toussaintmed. doctor en eerste stadsgeneesheer te Batavia. Meer dan 8) rijtuigen en een onafzienbare stoet van Chinezen en inlanders deden alt den overledene uitgeleide naar de laatste rustplaats, en spraken luide# van, hoe gezien en bemind de man was, die, gedurende meer danï jaren, zijne beste krachten aan de lijdende menschheid te Batavia hal toegewijd. De berg Merapie, die zich een tijd lang heeft stil gehouden, is wee- in werking. Men gelooftdat de te Samarang laatst waargenomen aarl beving met de onderaardsche werking van dezen vulkaan in verband staal Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschil kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, au den griffier bij den landraad te Bezoeki J. F. E. Ten Klooster. Benoem' tot advocaat-generaal bij het hooggcregtshof, het lid in den raad van ju titie te Batavia mr. F. B. van Leeuwen; tot officier van justitie bij den rad van justitie te Makassar, de subst.-griffier bij den raad van justitie te Si marang mr. G. Aldus; lot adsist.-resident van Patjitan (Madioen), de coi troleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura H. II. Doubt Curtius; tot controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madun de ambtenaar op non-activiteit A. Salmon Vzn; tot 3'" subst.-griffier bijB hooggeregtsholde ambtenaar voor de regteri. magt mr. A. E. Pool; W griffier bij den landraad te Cheribon. de ambtenaar voor de regteri. maf mr. A. Dull; tot commies op het adsist.-resiu.-kantoor te Sambas, deï commies bij het depart, der burg. openb. werken P. Ch. van Osenbrugs# lot commies bij het depart, der burg. openb. werkenL. Geesdorp. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Ned# land, aan den ltn luit. der infant. 11. B. van Dam. Benoemd: lot op over de draaijerij bij den art.-constr.-winkel le Soerabaija, de onderopzigt# bij den instrum.-winkel en de draaijerij J. F. Ilekking. Departement van marine. Verleend een tweejarig verlof naar Ned# landaan den machinist lc kl. C. Wagner. LONDEN, 3 Augustus. In het lagerhuis verklaarde lord Nothcote, datd bank van Engeland den 29s,f" Julij aan de schatkist berigt gaf, dat'1

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2